AnasayfaBlogAniden İşsiz Kalma İle Nasıl Başa Çıkılır?
İş Hayatı

Aniden İşsiz Kalma İle Nasıl Başa Çıkılır?

22 Mayıs 2021
Aniden İşsiz Kalma

İşe girebilmek için türlü türlü mülakatlardan, sunumlardan, yeterlilik sınavlarından hatta psikolojik değerlendirmelerden geçtiniz. Hoşgeldin çikolata sepetleri, minyatür çiçekler, başarılar konulu tebrik kartları sonrasında geceli gündüzlü sunum çalışmaları, kan, ter, gözyaşı performans değerlendirmeleri derken insan kaynaklarından gelen bir işten çıkarılma haberi ile dünyanız başınıza yıkıldı.

Yalnız Değilsiniz

Her yıl yaklaşık 20 milyon insan çeşitli nedenlerle işine veda etmek zorunda kalıyor. Psikologlar, insanların mesleklerini kimlikleri haline getirmeleri nedeniyle işten çıkarılma durumunda aynı sevdikleri bir insanı kaybettiklerinde yaşadıkları kederi hissettiklerini belirtiyor. 

Kendinizi aynı anda inkar, şok, üzüntü, endişe ve öfke yaşarken bulabilirsiniz ancak unutmayın 20 milyon insan da aynı bu şekilde hissediyor. Böyle bir durumda bilmeniz gereken ilk şey kim olduğunuzu değil, sadece hergün rutin olarak yaptığınız bir şeyi kaybettiğiniz. Peki işsizlik sürecini nasıl verimli kullanabiliriz?

Toparlanma Zamanı

İlk şoku atlattıktan sonra öncelikli olarak yasal haklarınızı öğrenmeli ve haklarınızı almak için mücadele etmelisiniz. İş bulmadan işten ayrılmak ekonomik olarak sizi sarsacaktır. İşten çıkarılma sonucunda kıdem ve ihbar tazminatının yanında ek maaş, izin, yan hak ödemelerini kapsayan bir paket verilir. Bir sonraki işinizin ne zaman başlayacağını bilemediğiniz için bütçe çalışması yapmanız da fayda olacaktır. 

Çalışma sürenize bağlı olarak İŞKUR tarafından aylık işsizlik maaş ödeneğine başvurmanız bu dönemi daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Maddi olarak kendinizi güvene aldığınız zaman derin bir nefes alın ve yeni hayatınıza ilk adımı atın.

Hayat Yeni Başlıyor

Bu noktada dezavantajı avantaja dönüştürmek sizin elinizde. Unutmayın ki özgürsünüz. Kendinizi dinlemek için yeterince zamanınız var. Bir kağıt kalem alın ve neleri sevdiğinizi, neler yapmak istediğinizi yazın. Bir sonraki işiniz daha önce cesaret edemediğiniz bir alan olabilir ya da yeterli bilgi ve tecrübeniz varsa sıfırdan kendi girişiminiz olabilir. 

İşten çıkarılma durumunu gizlemeyin. Bu durumu gizlemek duygularınızı baskılamanıza ve içten içe kendinizi acıtmanıza neden olabilir. Hayata bir kere geldiğimizi düşünecek olursak kendimizi iyi hissedeceğimiz onlarca yeni iş bulmak varken neden kaybettiklerimize üzülelim?

Yıllardır sabahın erken saatlerinde uyanıp tüm günü ofiste geçirdikten sonra yorgun olarak evinize geldiniz. Günün keyfini çıkarmak için harika bir fırsatınız var. Sabah yürüyüşüne çıkın, mesai saatlerinde bomboş olan sinemada keyifle bir film izleyin, hafta sonu kalabalığından gidemediğiniz yerlere gidin, arkadaşlarınıza vakit ayırın bol bol sosyalleşin.

Sosyal hayatınızı canlı tutmak hem ruhunuza hem de iş hayatınıza olumlu katkılar sağlayacaktır. Kendinizi hazır hissedene kadar işsizlik sürecinin tadını çıkarın nasıl olsa hayatınızın büyük bölümünü çalışarak geçireceksiniz.

Hazır…Başla!

Yeni iş mülakatları eskisi kadar sizi etkilemeyecek çünkü en kötüsünü tecrübe ettiniz. Burada önemli olan işsiz kaldığınız dönemi nasıl değerlendirdiğinizi iyi ifade etmeniz. Günümüzde birçok şirket kişilerin iş hayatının yanı sıra sosyal alanda beceri ve ilgi alanlarına göre alım yapmakta.

Google, Amazon gibi alanında öncü şirketlerin yaptıkları mülakatlarda adayların katıldıkları sosyal sorumluluk projelerini, kültürel etkinliklerini, aldığı online eğitimler ve sertifikaları sorduğunu ve buna göre adayları değerlendirdiklerini biliyoruz. 

Son işinizle ilgili olarak duygusallığa kapılıp olumsuz yorumlarda bulunmadan profesyonelce iş tanımınızı ve yaptıklarınızı anlatmanız dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Bu sadece kendinizi zayıf göstermenize ve yeni bir işe hazır olmadığınız izlenimi vermenize neden olur. Kendinize güvenin ve sizi tatmin edecek işi bulana kadar arayışınıza devam edin.

Dejavu

Hayalinizdeki işi buldunuz, hoşgeldin paketi, rengarenk kek buketi, minyatür çiçeğiniz masanızda, yeni meraklı gözler üzerinizde...Tebrikler! Yeni iş hayatınız başladı. Ancak bu sefer çarkı döndürmeye başlamadan önce kendinize bir söz verin: ''Bu sadece işim, benim kimliğim değil.''

Yazar: Büşra Seymen

işsiz kalma işsiz kalmak işten çıkarılma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşsizlik Türleri ve Sebepleri
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

21 Eylül 2021
İşsizlik Maaşı Ne kadar?
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
İşsizlik Maaşı Alma Şartları
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

31 Aralık 2019