AnasayfaBlogAmeliyathane Hizmetleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü (MYO)

24 Kasım 2020
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü (MYO)

Sağlık hizmetleri tüm insanlık için önemli alanlardan biridir. Bu nedenle sağlık hizmetleri kapsamında tespit edilen eksiklikler her geçen gün giderilerek daha iyi seviyelere getirilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle her birimde branşlaşmaya yönelik adımlar atılarak alanında, özel hizmet alan nitelikli elemanlar yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Ameliyathane Hizmetleri Bölümü de ameliyathane ortamında ihtiyaç duyulan nitelikli personel eksikliğini gidermek amacıyla kurulmuştur.

Ameliyat Hizmetleri Bölümü; üniversitelerin sağlık meslek yüksekokulları bünyesindeki ön lisans programlardan biridir. Bu bölümü tamamlayan öğrenciler ameliyat hizmetleri teknikeri olarak mezun olurlar. Ve mezuniyet sonrasında hastanelerin ameliyathanelerinde çalışacak donanıma erişecek şekilde eğitim görürler. Ameliyathane hizmetleri teknikeri çalıştığı ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemeleri hazırlayan ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayan kişidir. Bütün ameliyat ekiplerinde doğrudan yer alır. Kısaca; ameliyat hizmetleri teknikeri, cerraha ameliyat sırasında asiste sağlayabilen pratik ve teorik donanıma sahip yardımcı sağlık personelidir.

Ameliyathane Hizmetleri ön lisans programı, ameliyathane birimlerinde ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gereken görevleri yerine getirebilecek kişileri yetiştirerek sağlık sektörüne kazandırır. Ameliyathane Hizmetleri Bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin sağlık sektörüne karşı ilgili ve meraklı olması mesleki doyum ve başarı için önemlidir. Ameliyathane hizmetleri programından mezun olanlar, alanlarında kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile belirli lisans programlarına geçiş yapabilir. Bunlar; Acil Durum ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümüdür.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir?

Ameliyathane Hizmetleri programı, sağlık hizmetlerine ilgi duyan adaylarca ilgi gösterilen alanlardan biri. Bu ön lisan programını bitirenler sağlık teknikeri olarak göreve başlarlar. Sağlık teknikeri, alanında uzman kişilere yardım edip ihtiyacı doğrultusunda destek sağlayan personeldir.

Ameliyathane hizmetleri okuyanlar da mezun olduklarında genel bir tabirle sağlık teknikeri unvanı alırlar. Ama çalışma alanları neticesinde asıl meslek unvanları Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri şeklinde kabul görmektedir. Ameliyathane hizmetleri teknikeri, ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlar. Ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olmak, ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu yapmak sorumlulukları arasında yer alan başlıca görevlerdir.

Ülkemizde sağlık alanında atılan önemli adımlar, yapılan önemli çalışmalar, kurulan yeni hastaneler ameliyathane hizmetleri teknikerlerine olan ihtiyacın artmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde ameliyathane hizmetleri teknikerlerinin ameliyathane hemşirelerinin yerini almaya başladığı görülmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Mezunlar Ne İş Yapar?

Ameliyat Hizmetleri bölümü okuyanlar, 2 yıl boyunca özel eğitimini aldıkları dersler neticesinde hastanelerin ameliyathane birimlerinde görev yaparlar. Ameliyat Hizmetleri Bölümünü tamamlayarak mezun olan teknikerler genellikle özel hastanelerde iş bulurlar. Sağlık bakanlığı ameliyathane hizmetleri ataması yaptığında bu bölüm mezunları devlet hastanelerinde çalışma şansı bulur. Bu hastanelerin ameliyathane birimlerinde; ameliyat öncesi, ameliyat masasını ve aletlerini hazır hale getirirler. Aynı şekilde ameliyat sırasında ameliyat ekibine dahil olur ve ameliyat süresince ameliyat ekibine yardımcı olurlar.

Ameliyathane hizmetleri teknikerleri, ameliyat sonrasında da çeşitli görevlere sahiptir. Örneğin; ameliyat esnasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu (mikroptan arındırma) yaparak muhafazasını sağlamak en önemli görevlerinden biridir. Bu sağlık çalışanları, aynı zamanda ameliyathanedeki bütün cihaz ve aletlerin bakımından, temizliğinden ve muhafazasından da sorumlu tutulur. Ayrıca ameliyathanede eksik malzemelerin tespit ve tedarik edilmesini de yine ameliyathane teknikerleri sağlar. Genel olarak ameliyathane sterilizasyonunun korunmasını sağlamak da bir diğer görevleridir.

Ameliyathane Hizmetleri İş İmkânları Nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü; mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ilgi görmeye başlayan bir sağlık alanıdır. Çünkü hastanelerin artışına paralel olarak bu alanda nitelikli personele duyulan ihtiyaç da artmıştır. Hastanelerin ameliyathane hizmetleri üzerine özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyacı olması nedeniyle bu bölüm mezunlarının iş bulma imkânı oldukça yüksektir.

Ameliyathane teknikerleri, genellikle özel ve devlet hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışmaktadır. Özel hastaneler için istedikleri koşulları sağlayıp iş başvurusunda bulunmanız yeterliyken devlet hastanelerinin ameliyathane biriminde çalışmak için sözleşmeli ya da kadrolu olarak atamanızın sağlık bakanlığınca gerçekleştirilmiş olması gereklidir. Sağlık bakanlığı her yıl belirlediği sayılarda sağlık teknikeri alımı yapar. Ameliyathane teknikeri de alımı yapılan sağlık personellerinden biridir. Devlet hastanelerinin ameliyathane birimlerinde çalışmak için KPSS sınavına girmeli ve kontenjana dahil olabilecek bir puan elde etmelisiniz.

Üniversite hastanelerinde çalışmak isterseniz, istenen evraklarla birlikte bireysel başvurunuzu yapmalısınız. Tabii başvuru öncesinde Üniversite hastanelerinin kendi internet sitelerinden yaptığı duyuruları takip etmelisiniz. Ayrıca üniversite hastanelerinin de alım esnasında adayları değerlendirirken KPSS puanına da baktığı bilinen bir durum. Bu nedenle KPSS sınavında yeterli bir puanı elinizde bulundurmanızda fayda var.

Ameliyathane hizmetleri iş imkanları üzerine bir özetleme yapacak olursak: Ameliyathane Hizmetleri bölümü mezunu bireyler çalıştıkları ameliyathanelerde sorumluluğu altında oldukları doktorların isteklerine göre görevlerini yerine getirir. Ameliyathane teknikerleri sadece ameliyathanelerde çalışır ama hastane sayısındaki artış onların iş istihdamını da arttırmaktadır. Ameliyathane Hizmetleri mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve devlet hastaneleridir.

Ameliyathane Hizmetleri Dersleri Nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri okuyan öğrenciler, 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca sağlık üzerine birçok ders ile karşı karşıya gelirler. Bu öğrencilerin tüm cerrahi malzemeleri tanımaları ve sterilizasyon ve muhafazasını öğrenmeleri amaçlanır. Ameliyathane Hizmetleri programında öğrencilerin, teorik derslerden edindikleri bilgileri uygulamalı dersler ile pekiştirmesi sağlanıyor. Zorunlu olan yaz stajı sayesinde adaylar ameliyathane hizmetlerindeki sorumlulukları üzerine daha donanımlı hale gelmiş oluyor. Ameliyathane Hizmetleri Programında alınan başlıca dersler aşağıda verilmiştir. 

 • Temel Anatomi

 • Fizyoloji 

 • Cerrahi Hastalıklar Bilgisi, 

 • Temel Mikrobiyoloji, 

 • Üniversite Kültürü, 

 • Türk Dili, 

 • İngilizce, 

 • Biyomedikal Teknolojisine Giriş, 

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, 

 • Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, 

 • Sterilizasyon İlkeleri, 

 • Ameliyathane Uygulamaları, 

 • Üniversite Kültürü, 

 • Yaz Stajı, 

 • Sağlık Hizmetleri Yönetimi, 

 • Anesteziye Giriş,

 • İlk Yardım, 

 • Sosyal Sorumluluk Projesi, 

 • Hasta Güvenliği, 

 • Sağlık Hukuku, 

 • Kalite Güvencesi ve Standartları, 

 • Meslek Etiği

 • Egzersiz ve Vücut Geliştirme

 • Ameliyathane Teknolojisi,

 • Ameliyathane Uygulamaları,

 • Cerrahi Hastalıklar Bilgisi,

 • Anesteziye Giriş,

 • Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji,

 • Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon,

 • Sağlıkta İletişim,

 • Sağlık Hizmetleri Yönetimi,

 • Uygulamalı Reanimasyon,

 • Stres Yönetimi,

Ameliyathane Hizmetleri Taban Puan ve Sıralama

Sağlık sektörüne ilgi duyan adayların rağbet gösterdiği bu bölümü devlet üniversitesi, özel üniversite ya da vakıf üniversitesinde okuyabilmeniz mümkün. Ayrıca bazı üniversitelerde Ameliyathane Hizmetleri Bölümü ikinci öğretim şeklinde de tercih edilebiliyor. Fikir oluşturması açısından 2020 YKS yerleştirme sonuçlarına göre Ameliyathane Hizmetleri Bölümü için oluşan bazı taban puan ve sıralamalar aşağıdaki şekilde.

Üniversite Taban PuanSıralama
EGE ÜNİVERSİTESİ313,74240394699
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ323,50339345770
MERSİN ÜNİVERSİTESİ305,46415443644
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ301,22301471869
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ287,52692567602
ameliyathane hizmetleri bölümü ameliyathane hizmetleri okuyanlar ameliyathane hizmetleri teknikeri ameliyathane hizmetleri atama sağlık teknikeri
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.