AnasayfaBlogAlgı Yönetimi Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır?

Algı Yönetimi Nasıl Yapılır?

10 Aralık 2019
Algı Yönetimi Nasıl Yapılır

Öncelikle algı yönetimi konusuna, temel kavramlarından başlayıp kademeli ilerlemek yerinde olacaktır. Başlangıç olarak bizi karşılayan kavram algıdır. Algı; duyu organlarınca alınan bilgilerin işlenmesini, yorumlanmasını ve zihinde anlamlı hale gelmesini sağlayan süreç olarak tanımlanabilir. İnsan algılayabilme yeteneği sayesinde var olan düzene uyum sağlar ya da var olan düzende kendine uygun yeri bulur.  Algıda başkahraman uyaranlardır. Gün içerisinde o kadar çeşitli uyarıcıya maruz kalırız ki çoğunu fark etmeyiz bile. O zaman algı süreci nasıl işliyor dersiniz? Algı, belirli aşamalar sonucu oluşur.

Bunlar; algıda seçim, algıda organizasyon ve algıda yorumlama aşaması şeklide ifade edilir. Seçim aşamasında; dikkat, tercih, ihtiyaç, tecrübe gibi etmenler sayesinde birçok uyaranı filtreleme olayı gerçekleşir. Bu da neden tüm uyaranlarla etkileşime girilmediğini ve ortaya olumlu ya da olumsuz bir algı çıkmadığını açıklar niteliktedir. Algıda organizasyon; seçim sürecinin ardından elde edilen bilgilerin belli kriterlere göre düzenlenip gruplanmasıdır.  Algıda yorumlama ise seçilen ve organize edilen bilginin anlamlandırıldığı aşamadır.

Algı Yönetimi Yapabilmenin Kuralları 

Algı, insanın kendi duyu organları ve zihinsel süreci arasında yaşanan bir döngüdür. Öyleyse bu durumda algılar yönetilebilir mi? Algı, insanın kendi içinde yaşanan bir eylem olsa da dış uyaranlara bağlı bir anlamlandırma süreci olduğundan yönetilebilir. Dış uyaranların değişmesi algıların da değişmesi demektir. Peki, kim neden algıları yönetmek ister? Bu soru başlı başına derin bir konudur.

Ama kişisel değerler üzerine bu soruyu yorumlayacak olursak karşımızdaki kişilerin istediğiniz konuyu, istediğiniz şekilde anlayabilmesi için algı yönetimine ihtiyaç duyarsınız. Mesela iş başvurunuzda, sizi seçmelerini mi istiyorsunuz? Burada sizi başarıya götürecek olan elbette imaj ve algı yönetimi becerinizdir. Tabii ki tecrübeleriniz, eğitim düzeyiniz, işiniz konusundaki başarılarınız; sizi siz yapan unsurlar. Ama bunları işverene aktarma konusunda yetersiz olursanız hayallerinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz.

İlgili Eğitim: İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi

Algı yönetimi yapabilmek için temel olarak neler gerekir:

  • Kişiler önce kendini tanımalı ve anlamalıdır.

  • Kişisel markalaşma için çalışmalar yapılmalıdır.

  • Var olan kişisel imaj fark edilmeli ve istenilen kişisel imaj belirlenmelidir.

  • İç ve dış dünyası üzerinde kişiler tutarlı olmalı ve bir dengeye ulaşmayı amaçlamalıdır. Kişisel gelişim üzerine okunacak yazılar, alınacak eğitimler algı yönetimi öncesi alt yapınızı hazırlamaya yardımcı olacaktır.

  • Algı yönetimi firmalar tarafından yapılacaksa olumlu marka imajına odaklanılmalıdır.

  • Aktarılmak istenen durum, olgu ya da bilgi belirlenmelidir.

  • Marklar algı yönetimi stratejileri için hedef kitle belirlemelidir. Çünkü markların öncelikli hedefi herkese ulaşmak değil potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

  • Etkili iletişim becerilerine sahip olunmalıdır. İletişim dilinde beden dili göz ardı edilmemelidir. Algı yönetiminin bir aktarım süreci olduğu düşünüldüğünde iletişim için; algı yönetiminin mihenk taşı diyebiliriz. Bu yüzden eksikliği neticesinde iletişim üzerine eğitim alınması, algı yönetimi sürecine pozitif katkı sağlayacaktır.

  • Yeniliklere ve yenilenmeye açık olunmalıdır.

  • Profesyonel bir algı yönetimi için; kesinlikle imaj ve algı yönetimi eğitimi alınmalıdır. Enstitüde online olarak ulaşabileceğiniz bu ders, hayallerinize giden yolların dönüm noktası olmaya aday bir eğitimdir.

Sosyal Medya Platformlarında Algı Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, algı yönetiminin yapıldığı en gözde araçtır. Firmaların markalaşma sürecini destekleyen ve olumlu imaj bırakmasını kolaylaştıran sosyal medya hem kişisel hem kurumsal boyutta hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Kişisel ya da kurumsal bir markalaşma sürecindeyseniz kendinizi geliştirmeli ve sosyal medya üzerinde hakimiyet sahibi olmalısınız.  Bunun için sosyal ve dijital medya hakkında blog yazıları okuyarak bilgi birikiminizi artırabilir ve neler yapmanız gerektiğini daha kısa sürede kestirebilirsiniz.

Hedeflerinizi net olarak çizmeli, hedef kitlenizi belirlemeli ve sosyal medya mecralarının işleyişini ve  kurallarını çok iyi derecede bilmelisiniz. Olumlu marka imajı ve marka konumlandırma için de yine sosyal medya üzerinde algı yönetimi sıklıkla başvurulan bir yöntem. Planlı ve profesyonel ilerlemesi gereken algı yönetimi sürecinde, hataların geri dönüşü çok zor olabilir. Yanlış bir strateji, sizi istediğinizin tam aksi kimlikte etiketleyebilir. Yeni düzeni, tüm kilit noktalarıyla algılamak ve uyum sağlamak için eğitime ve gelişmeye önem vermeli, zaman ayırmalısınız.

İmaj ve Algı Yönetimi Nedir? Neden Yapılır?

Giydiğiniz kıyafetler, kullandığınız beden dili ve konuşma tarzınız, ses tonunuz, duruşunuz sizi dışarıya yansıtan bir ayna gibidir. Ve bu yansımaların doğru ve istediğiniz şekilde anlaşılmasını istiyorsanız bu süreci yönetme kabiliyeti kazanmalısınız. Unutmayın ki; insanlar sizi, onlarda bıraktığınız kişisel imajınız kadar tanır. İmaj yönetimini doğru ve etkili yaptığınız takdirde sizi, tüm özelliklerinizle tanımalarını sağlayabilirsiniz. Etkili bir imaj yönetimi olmadan ise kendinizi eksik ya da hiç olmadığınız biri gibi yansıtmanız da mümkün. Tüm bu yanlış anlamaların önüne geçmek, iş fırsatlarının ise önünü açmak için algı yönetimi eğitimi şart.  İmaj ve algı yönetimi, iç ve dış dünyanızda dengeye ulaşmanızı ve kişisel benlik, öz güven gibi sorunlarınızı kolayca atlatmanızı sağlar.

İç dünyadan kasıt, kendi kendinizi nasıl gördüğünüz; dış dünyanızdan kasıt ise toplumun sizi nasıl gördüğüdür. Bu ikisi arasındaki denge ne kadar iyiyse asıl hedeflenen imaja o kadar yaklaşmışsınız demektir. Bu dengenin etkili ve kalıcı olması için eğitimin en önemli nokta olduğunu unutmamalısınız. Sosyal hayat, özel hayat ve iş hayatında size kendinizi iyi hissettirecek olan imaj ve algı yönetimi eğitimi sayesinde hem siz hayata pozitif bakarsınız hem de istediğiniz kişilerde pozitif etki bırakırsınız. Aynı zamanda imaj ve algı yönetimi size, kişilerde bırakılan pozitif etkiyi geliştirme ve sürekliliğini sağlama gibi imkanları da sunar. Tek yapmanız gereken eğitiminizi almak ve hayatınızı kendi ellerinizle şekillendirmek.

Algı Yönetimi Nerelerde Kullanılır?

Çok eski yıllara dayanan algı yönetimi kullanımı, siyasetten tutun da eğitime kadar birçok alanda boy göstermiştir. Günümüz teknolojisiyle karşılaşan algı yönetimi sistemleri tekno-psikolojik diye ifade edilen bir olguya bürünmüştür. Özellikle dijital pazarlama kapsamındaki reklamlar tamamen insanların algısı üzerine hazırlanmaktadır.  Sosyal medya ve her türlü reklam kanalları üzerinde algı yönetimi örnekleriyle sık sık karşılaşılmaktadır. Sosyal medyada, kısa sürede sadece kişilerin değil kitlelerin de birbirini etkileyebilmesi elbette ki algı yönetimi konusunda, sosyal medyanın en çok tercih edilme sebebi.

Sosyal ilişkilerinizde, iş kariyerlerinizde bile karşınıza çıkan algı yönetimi hayatınızı kuşatan ve zihinlere hükmedebilen bir olgudur. İş görüşmelerinizde popülerlik kazanan “Sizi neden seçmeliyiz? Sorusuna etkili cevap verebilmeniz yine imaj ve algı yönetimi sayesinde mümkündür. Çünkü kendinizle ilgili bildiğiniz, var olan bilgileri karşınızdaki kişilere; zamanı iyi kullanarak, cümleleri ve beden dilinizi devreye koyarak, ses tonunuza dikkat ederek hatta duruşunuzun profesyonelliğini de işin içine katarak aktarmanız gerekmektedir.

Doğru bir şekilde planlanan ve yönetilen bir algı yönetim stratejisi; kişileri, markaları hatta bir ülkeyi bile hedeflerinin çok ötesine taşıyabilir. Ve her başarılı sonucun arkasında etkili bir  eğitim olduğu her daim apaçık ortadadır. Algı yönetimini doğru ve yararlı yönde kullanmak toplumlarca istenen bir durum olsa da olumsuz amaçlar için kullanılmadığını maalesef söylenemez. İşin içine teknoloji ve bağımlılığın girdiği her alanda bilinçlenmek çok önemli. Bu sebeple medya okuryazarlığı üzerine blog yazıları okuyup isterseniz eğitimini de alarak kendinizi olumsuz medya etkilerine ve olumsuz algı yönetimlerine karşı koruyabilirsiniz.

algı yönetimi algı yönetimi nedir algı yönetimi nasıl yapılır imaj ve algı yönetimi eğitimi
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algı Yönetimi Nedir
Nedir?

Algı Yönetimi Nedir?

04 Aralık 2019
Gestalt Kuramı ve İlkeleri
Kişisel Gelişim

Gestalt Kuramı ve İlkeleri

04 Haziran 2020
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209