AnasayfaBlogAktivasyon Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Aktivasyon Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

09 Haziran 2021
Aktivasyon Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

Aktivasyon elemanı, müşteri taleplerini değerlendirmek üzere faaliyette bulunan firmalar için çok önemlidir. Firma içinde aktivasyon görevini üstlenen bir eleman olarak görev alan kişiler, müşteri tarafından talep edilen ürünün aktivasyonunun kabul eden ya da reddederek işlemlerini yapan kişilerdir. Firma politikalarını yakından takip etmeleri gerekir. Müşterilerin firmalardan talep ettikleri hizmet ve ürünleri değerlendirmeye alırlar. Aktivasyon elemanları telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri alanında çalışmalarını sürdürür.

Birçok kişi aktivasyon elemanı olmak için hangi şartların arandığını merak eder. Aktivasyon elemanının mesleki bir eğitim mecburiyeti yoktur ancak kendini geliştirmesi önemlidir. Temel bilgisayar kullanım bilgisine sahip olmaları, sözlü ve yazılı iletişim becerisi gelişmiş olması ve müşteri iletişiminde başarılı olmaları gerekir. Son yıllarda sektörlerde yaşanan gelişmeler aktivasyon elemanı ihtiyacını da arttırmıştır.

Yazımızda aktivasyon elemanı olmak için neler gerekir? Aktivasyon elemanı ne kadar maaş kazanır? Gibi sorulara yanıtlar aradık.

Aktivasyon Elemanı Nedir?

Aktivasyon elemanı, kurum politikalarına bağlı olarak, müşterinin talep ettiği ürün aktivasyonunun kabulünden sorumlu olan kişilere verilen addır. Aktivasyonun kabul ya da reddedilmesinden sorumlu olan meslek profesyonelleri, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri sahalarında kendileri için çalışma alanı bulabilir.

Aktivasyon elemanı olmak için mesleki bir eğitim mecburiyeti aranmaz. Kurumlar faaliyet gösterdikleri sahaya bağlı olarak adaylarda farklı eğitim kriterlerine dikkat eder. Kurumlar, istihdam ettikleri aktivasyon elemanının gelişimine yönelik eğitimler sunarak, hizmet verdikleri alana göre mesleki olarak gelişim göstermelerini sağlar.

Aktivasyon elemanı olmak için üniversitelerde belirli bir eğitim imkanı yoktur. Bu sebeple gerekli kriterlere uygun özelliklere sahip elemanlar daha çok tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda yabancı dil bilen adaylar aktivasyon elemanı pozisyonu için uygun görülmektedir. Bunun yanında sunulan hizmet içi eğitim ile kendini geliştirme fırsatı bulabilirler.

Aktivasyon Elemanı Ne İş Yapar?

Kurum politikalarını yakından takip eden aktivasyon elemanları, müşterilerin çalıştıkları kurumlardan talep ettikleri hizmet ve ürünleri değerlendirmekten sorumlu olan elemanlardır. Taleplerin kabul edilmesi ve reddedilmesinden sorumlu olan aktivasyon elemanları, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri alanında çalışmalarını sürdürür. Müşteri bilgi kaydını onay öncesinde kontrol eder, işleme alır, müşteri aktivasyon aşamaları konusunda bilgilendirme yapar. SIM kart ve benzeri şeylerin aktivasyon işlemlerini gerçekleştirir. Müşteri bilgilerini kaydeder. Tüm bu hizmet, görev ve sorumlulukları eksiksiz olarak zamanında yerine getirmek için çalışır. Sektörel ve teknik bilgiye sahip olması beklenen aktivasyon elemanının temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Müşteri bilgi kaydını onayladıktan sonra işleme almadan, tüm kontrolleri yapar ve işlemlerin gerçekleştirildiğinden emin olur.

 • Gelen çağrılara cevap verir, müşterileri aktivasyon aşamaları hakkında bilgilendirir.

 • SIM kartı ve buna benzer ürünlerin aktivasyonunu gerçekleştirir.

 • Aktivasyon sonrası karşılaşılan problemler hakkında müşterilere destek sağlar.

 • Müşterinin aktivasyon süreci ile ilgili karşı karşıya kaldığı teknik problemleri ilgili birimlere rapor eder.

 • Müşteri bilgilerini kayıt altına alır.

 • Değişen uygulamalarla alakalı ekip çalışanları ve firma şube çalışanlarına yönelik bilgilendirmede yapar.

 • Şirket politikalarına bağlı kalarak hizmet verir.

 • Müşteri gizliliğine sadık kalacak şekilde çalışır.

Aktivasyon Elemanı Maaşları

Aktivasyon elemanı olmak için belirli bir eğitim yoktur. Üniversitelerde belirli bir eğitim imkanı da yer almamaktadır. Bu nedenle gerekli kriterlere uygun olmak bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır. Özellikle son yıllarda yabancı dil bilen adaylar aktivasyon elemanı pozisyonu için kurumlar tarafından oldukça fazla tercih edilir. Ayrıca kurumlar tarafından sunulan hizmet içi eğitim ile çalışanlar kendini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Kurumlar kendi bünyelerinde çalışacak elemanların hizmet vereceği alana göre yine kendi bünyelerinde verecekleri eğitimler sayesinde gelişimlerine destek verir. Aynı zamanda bu alanda çalışmak isteyen kişilerin de kişisel gelişimlerine önem vermeleri gerekir.

Müşteri ile sürekli diyalog halinde olacakları için iyi bir iletişim göstermeleri önemlidir. Yabancı dil bilmeleri özellikle iyi derecede İngilizce konuşmaları kurumlar tarafından tercih edilme nedenleri arasındadır. Aktivasyon elemanları, hizmet ve ürün sektörü içerisinde faaliyet gösteren kişilerdir. Bu alanlarda yer alan tüm firma ve büyük şirketlerde aktivasyon elemanı pozisyonu için iş bulma imkanına da sahiptirler. Aktivasyon elemanın bazı önemli görev ve sorumlulukları vardır. Bunları zamanında ve kendilerinden beklenen sürede yerine getirmeleri gerekir. Aktivasyon elemanının maaşları çalıştıkları kuruma ve kişinin tecrübelerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak bir aktivasyon elemanının ne kadar kazandığını inceleyelim.

 • Yeni mezun bir aktivasyon elemanı 3.000 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir aktivasyon elemanı ortalama 4.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda çalışan aktivasyon elemanlarının 4.500 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Aktivasyon Elemanı Nasıl Olunur?

Aktivasyon elemanı olarak çalışmayı düşünen kişiler öncelikle bir eğitim şartı var mı ya da kendilerini hangi alanda geliştirmeleri gerekir, bu konuları araştırırlar. Aktivasyon elemanı olmak için mesleki bir eğitim mecburiyeti bulunmaz. Firmalar hizmet sundukları sahaya bağlı olmak kaydıyla adaylarda farklı eğitim kriterlerine dikkat eder. Şirketler, istihdam ettikleri aktivasyon elemanının gelişimine yönelik eğitimler vererek, mesleki gelişim sağlar.

Ürün ve hizmet sektöründe göremeye alışkın olduğumuz aktivasyon elemanlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerdir. Özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, sektörleri de etkilediği için aktivasyon elemanları için iş bulma olanağı her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. İşverenler bir aktivasyon elemanını seçerken eğitim kriterinin yanında sahip oldukları nitelikleri de inceler. Bu nitelikler doğrultusunda kurum için uygun bir çalışan olup olmadığına karar verir.

Aktivasyon elemanının sektörel ve teknik bilgiye sahip olmaları gerekir. Müşteriler ile sürekli iletişim halinde oldukları için güçlü bir iletişim becerisi sergilemeleri istenir. Ayrıca mesleklerinin önemli unsurlarından biri teknoloji alanında yaşanan gelişmelerdir. Dolayısı ile teknolojik uygulamalardaki değişiklikleri takip etmek ve yenilikleri mevcut işlerine entegre edebilme becerisi göstermelerini beklerler. Bazı özelliklere sahip olan adayların kurum içi eğitimler ile de desteklenmesi ile istedikleri başarıya ulaşacaklarına inanırlarsa adayın iş başvurusu olumlu sonuçlanır.

Aktivasyon Elemanı Nedir?

Aktivasyon elemanı, kurum politikalarına bağlı olacak şekilde müşterinin talep ettiği ürün aktivasyonunun kabulünden sorumlu olan kişilerdir. Aktivasyonun kabul ya da reddedilmesinden sorumlu olan meslek çalışanlarını genellikle telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri sahalarında faaliyet gösterirken görebiliriz. Bu alanda çalışmak için zorunlu bir eğitim yoktur.

Aktivasyon Elemanın Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aktivasyon elemanı, aktivasyon sonrası karşılaşılan problemler hakkında müşterilere destek sağlamaktan sorumlu olan kişidir. Müşterinin aktivasyon süreci ile ilgili karşı karşıya kaldığı teknik problemler varsa bu konuda teknik birimleri bilgilendirir ve müşteri bilgilerini kayıt altına alır. Değişen uygulamalarla alakalı ekip çalışanları ve firma şube çalışanlarına yönelik bilgilendirme yapar çalışmalarında müşteri gizliliğine sadık kalır.

Aktivasyon Elemanın Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Aktivasyon elemanı mesleki gereklerden olan temel bilgisayar ve MS Office programları kullanım bilgisine sahip olmalıdır. Sözlü ve yazılı iyi iletişim becerisi sergilemeli, müşteri ilişkileri konusunda tecrübeli olmalıdır. Ekip çalışması içinde uyum göstermeli, yabancı dil bilgisine sahip olmalı özellikle iyi derece İngilizce ve Almanca konuşabilmelidir.

aktivasyon elemanı aktivasyon işlemleri müşteri hizmet eğitim aktivasyon elemanı nedir aktivasyon elemanı ne iş yapar aktivasyon elemanı maaşları aktivasyon elemanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209