Close
Mobil Menu Bars

Zaman Yönetimi Başarı Sağlar Mı?

15 Ağustos 2019, 1431 defa okundu.
Zaman Yönetimi Başarı Sağlar Mı?
zaman yönetimi, online eğitimler, etkin zaman yönetimi, başarı, yönetim,

Zaman akıp gider ve arkasından sadece bakarsınız. Birçok başarının ve başarısızlığın gerekçesi soyut olan bu kavrama bağlanır. Geri alınamayan, telafisi olmayan ve biriktirilemeyen bir kavram olması o andayken yönetilmesini gerektirir.

Zamanı Sağlıklı Yönetmek 

Zaman yönetimi aslında bir çoğumuzun duymadığı bir kısmımızın doğru kullanım için planlar oluşturduğu çizelgeler yaptığı bir kavram. Belirli bir zaman içerisinde tamamlanması gereken durumlar oldukça zaman yönetimi olmazsa olmazımız olur. Yaşayıp gidersin ve zaten kendiliğinden gelişir her şey deyip arkamıza yaslanamayız. İşte bu yüzden zaman yönetimi bilinçli bir şekilde hayatımızda var olmalı. Zaman yönetimini herkes farklı şekillerde hayatına empoze eder. 

Zaman yönetimi ne şekilde yapılır?

Kimi yapılacaklar listesi oluşturur kimi takvim tutar. Zaman yönetiminde başarılı olabilmek aslında bir planın olması, yapmak istediğimiz şey hakkında kararlı olmak ve yapılacaklara küçük adımlar atarak ilerlemeye çalışmaktır. Aşamaları sıraya koymamak zaman yönetimi başarısızlığını getirir ve bu da hayatınızda mutsuz olmanıza yol açar. 

Yönetimin Akışında Aksaklıklar Olmamalı

Yönetim kavramı aklımıza elbette sadece iş odaklaması yapmamalıdır. Çünkü rutin hayatın akışı içerisinde sosyal aktiviteler, hobilerimizi aile ve arkadaşlarımıza zaman ayırmak da vardır. Bu yüzden bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Hayatımızın bütün bunların üzerine kurulmuş bir bina olduğunu düşünürsek temeli oluşturan bu kavramların hiçbirinin akışında aksaklıklar olmasını istemeyiz. Bu bizi başarısız olmaya daha meyilli yapacaktır.

Her zaman başarının yolu zaman yönetimi. Zaman geri alınamaz, ileri sarılamaz ve saklanamaz. Zamana dair yapılabilecek tek şey ondan en iyi biçimde faydalanmak. Zamanı doğru kullanın. Zaman yönetimi başarı için gereklidir dediniz ve bir plan yapmaya karar verdiniz. Bir çizelge hazırladınız ve takvim oluşturdunuz. Peki sadece bu yeterli olacak mı? Elbette aksamalar olacaktır. 

Özellikle daha önce edindiğiniz alışkanlıklar ve yaşam içerisinde karşınıza çıkan durum aksaklıkları bir şeylerin raydan çıkmasına yol açacaktır. Böyle durumlarda kendinize hatırlatma notları oluşturabilir, hatırlatıcı sistemler kurabilirsiniz. Hatırlatıcıların işe yaramasını istiyorsanız da bir alarmı erteliyormuşsunuz gibi sürekli ertelemeler yapmamalısınız.

Verimli Kişileri Seçmek

Zamanı verimli yönetin. Hayatımızı kategori ettikten sonra hayatımızda yer alan kişiler için de ne kadar zaman teşkil etmeleri gerektiği konusunda bir çalışma yapmanız gerekebilir. 

Zaman yönetimini kimlere karşı kullanmalıyız?

Gerçekten zaman ayırmanız ve ilgilenmeniz gereken bir kişinin limitinden çalıp aslında size ve yaşantınıza hiçbir katkısı olmayan ve hayat enerjinize olumsuz etki eden birine aktarmanız zaman yönetimi için yanlış bir adım oluşturacaktır. Bunun doğal sonucu da hayattaki bütünlüğünüze yansıma yapacaktır. Verimli kişiler seçildikten sonra elbette verimli saatlerin belirlenmesi de bir o kadar önemlidir.

Kullanılacak zaman diliminin doğru süreçle eşleşmesi aktif olunan durumun daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Elbette hayatın akışında karşılaşılacak sorunlar ve aksamalar olacaktır ama önemli olan karar verilen duruma uygun hale getirilmesi için istekli olmak ve o kararlılıkta ısrar etmektir. Bir başlangıç yapıp belki de hayatımızda ne kadar başarılıyız, zaman yönetiminde ne kadar başarılıyız ve bu başarıyı nasıl daha iyi ve sürekli hale getirebilmeliyiz diye düşünmemiz gerekebilir.

Belki kavramlar için araştırmalar yapar ya da zaman yönetimi ile ilgili birkaç kitap okuyabiliriz. Bunu isterken unutulmaması gereken zaman yönetiminin amacının hayatımızı yönetmek olduğudur. İş hayatında etkin zaman yönetimi başarılı bir hayatın göstergesi olacaktır. Kim bilir belki de bunların bütününü kapsayan bir eğitim programına katılabiliriz. 

Zaman yönetimi konusunda eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda online eğitimler veriyor. Alacağınız Zaman Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok yardımcı olabilir.

Yazar: Songül Alper
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!