AnasayfaBlogYöneticinin Suyuna Gitmek
Yönetici

Yöneticinin Suyuna Gitmek

04 Ağustos 2016
Bu resim, içinde bir grup insanın bulunduğu bir odayı göstermektedir. Toplam altı kişi var - dördü masada oturuyor, biri sandalyede ve biri ayakta duruyor. Sandalyedeki kişi sarı bir gömlek, ayakta duran kişi ise takım elbise giyiyor. Masaların üzerinde kağıt yığınları ve elinde kaşık tutan bir kadın var. Arka planda beyaz bir dolap ve bilgisayar ekranının bulanık bir görüntüsü vardır. Odadaki insanlar ofiste çalışmakla meşgul görünüyorlar.

Hayatta seçemediğimiz şeylerden biri de müdürümüzdür. Anlaşırız anlaşamayız, severiz sevemeyiz ama değişmeyen bir gerçek vardır ki, o bizim müdürümüz, amirimiz, üstümüzdür. Kanımız kaynamışsa ne ala, ama kaynamadıysa da sıkıntı yok, suyuna gideceğiz, yüzüne yüzüne gülümseyeceğiz ve gidişata bakacağız. Dönem dönem farklı müdürlerle çalışma fırsatım oldu. İtiraf etmeliyim ki en zorlularından birisi öz babamdı. Ancak, baba, amca vs akraba olan müdüre azıcık nazınız da geçiyor. Bu açıdan avantajları da var. Fakat, tamamen bir yabancı olan müdürünüz ile ilgili işe ilk başladığınız günlerde pek bir fikir sahibi olamıyorsunuz. Çok fazla muhatap olamadığınız için de ancak size işi düştüğünde veya sizin bölümle ilgili bir sıkıntı olduğunda, en kötü toplantılardan toplantılara gördükçe tanıma şansı yakalıyorsunuz. Dostu alışverişte gör demişler, müdürü de kaoslarda göreceksin esasında. Stres ortamında yönetim kabiliyeti çok mühimdir.

Yöneticinizle iyi geçinin!

Çalışanları kırıp dökmeden, küstürmeden ve gücendirmeden olayı toparlayabilen lider ruhlu müdür pek enderdir doğrusu. Sizinki bunlardan biri ise, şanslısınız demektir. Yok değil ise, işiniz biraz sancı verici olabilir. Öncelikle, müdürünüzün de zamanında sizler gibi bir çalışan olduğunu, her şeyden evvel iş dışında da bir hayatı olan sıradan bir kişi olduğunu unutmayın. Müdürlük pozisyonu insanın omuzlarına değişik bir ağırlık bindirir. Aslında son derece sevecen, esprili ve hatta kafa bir insan olsanız dahi, bu içten gelen davranış ve yansımaları çoğu zaman bastırmak durumunda kalırsınız. Hem çalışanların sınırlarını aşmamaları için, hem de pozisyonunuza duyulması gereken saygıyı kontrol edebilmek için. Düşünsenize, siz bölümünüzdeki arkadaşlarınızla akşamki maçı veya hafta sonu gezinizi kritik edebilir, ofisteki sarışını ya da yakışıklıyı çekiştirebilir, evlilik hayatınız ve kayınvalide sorunsalınızla ilgili sırlarınızı paylaşabilirsiniz ve rahatlayabilirsiniz. Ama müdür öylemi ya? Müdürün bu tür günlük paylaşımlar yapabileceği hiçbir dengi yoktur şirkette. Ya altındaki çalışanlar vardır, ya da üstündeki genel müdürler ya da yönetim kurulu üyeleri vardır. 

Mesela bankacılık gibi stresli mesleklerde yöneticinizle aranızı iyi tutmazsanız sizin için sartlar daha da ağır olabilir.

Gününün en az 7-8 saatini geçirdiği iş yerinde özelini paylaşabileceği, aklına gelen bir fıkrayı anlatıp gülebileceği kimsesi yoktur aslında. Bu açıdan bakabilirseniz, sevemediğiniz müdürünüze karşı bile kalbinizi bir parça yumuşatabilirsiniz. Pek çok müdürde ego sıkıntısı vardır. Sıkıntıdan kastım, ego fazlası. Müdür olduğunu her fırsatta hatırlamak ve kendisine hatırlatılmak ister. Bu size gıcık olunacak bir durummuş gibi görünse de, aslında (akli dengesi yerinde ise) müdürünüzün bu egosu pek de zorlayıcı beklentiler koymaz ortaya. Belki sabahları bir günaydın, bir güler yüz, bir ‘’kahvenizi nasıl alırsınız?’’ sorusu müdürünüzün tüm egosal beklentilerini karşılayabilir. Belki arada sırada size hiç komik gelmese bile yaptığı espriye gülümsemek bile sandığınızdan çok daha fazla olumlu etki yaratabilir. Tabi ki kimse sizden üstün bir yalakalık performansı beklemiyor. ‘Yalakalık’ ile ‘müdürü anlamak’ farklı şeylerdir. Kısacası, çıkarlarınız için değil, karşınızdaki pozisyona duyduğunuz anlayıştan ötürü bu tip küçük jestler yapmanızda fayda var. Şayet müdürünüzün bu tip egolarla başı biraz fazlaca dertte ise, o zaman duvarlar üstünüze üstünüze geliyormuş gibi hissetmeye başlayabilir, kendisine anlayıştan çok yalakalık yapmak için etrafına doluşmuş çalışanların ispiyon kumpaslarına kurban gideceğiniz hissi ile içinize fazlaca kapanabilirsiniz. Böyle bir ortamda iseniz, kendinizi her iki tarafa da eşit mesafede ve oldukça politik bir pozisyonda sabitlemeniz gerekir. En önemlisi, sizinle aynı fikirde olduğuna emin olsanız bile, hiçbir çalışan arkadaşınızla müdürünüzle ilgili olumsuz düşüncelerinizi paylaşmayın. Gün gelir devran dönebilir. Şunu asla unutmayın ki, çalışmalarınız ve performansınızla ilgili sizi değerlendirecek olan, terfi veya zam verecek olan, size şirkette ilerleme şansı sunacak olan arkadaşlarınız değil, yine müdürünüzdür. Güler yüzlü, saygılı ve işini iyi yapan, kendisinin arkasından konuşmayan bir personel her zaman müdürünün gözünde elde tutmaya değer bir personeldir. Elbette yukarıda bahsettiğim koşullar, akli dengesi veya psikolojisiyle ilgili daha büyük sıkıntılar yaşamayan müdürler için geçerlidir. Size karşı alttan alamayacağınız yaklaşımlarda ve tavırlarda bulunan üstleriniz ile ilgili her zaman hukuki yollarınız olduğunu da hatırlayın. Hiçbir dert çaresiz değildir. Bu nedenle müdürünüz nasıl bir insan olursa olsun, iki seçeneğiniz olacaktır. Ya gülümseyip yola devam eder ve politik bir yapıda olursunuz, ya da durumlar felakete ilerliyorsa ceketinizi ve haysiyetinizi alır, çıkar gidersiniz. Yaptığınız işin kalitesinden eminseniz hiç merak etmeyin, size açılacak daha nice kapılar vardır. Umut, güler yüz, neşe ve sevgiyle kalın.

Yöneticinizle iyi geçinmenin ilk adımı nedir?

Öncelikle, müdürünüzün de zamanında sizler gibi bir çalışan olduğunu, her şeyden evvel iş dışında da bir hayatı olan sıradan bir kişi olduğunu unutmayın. Müdürlük pozisyonu insanın omuzlarına değişik bir ağırlık bindirir. 

Yöneticiye küçük jestler nasıl yapılmalı?

‘Yalakalık’ ile ‘müdürü anlamak’ farklı şeylerdir. Kısacası, çıkarlarınız için değil, karşınızdaki pozisyona duyduğunuz anlayıştan ötürü bu tip küçük jestler yapmanızda fayda var.

Yöneticiyle iyi geçinmenin altın kuralı nedir?

En önemlisi, sizinle aynı fikirde olduğuna emin olsanız bile, hiçbir çalışan arkadaşınızla müdürünüzle ilgili olumsuz düşüncelerinizi paylaşmayın. Gün gelir devran dönebilir. 

Yöneticinin Suyuna Gitmek müdürle anlaşmak müdürün suyuna gitmek yönetici kızdırmamak yöneticiyle arayı iyi tutmak
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü bir dizüstü bilgisayarın etrafında oturan dört kişilik bir grubu gösteriyor. Baret ve kask takan bir adam dizüstü bilgisayarın ekranına odaklanmış, elleriyle klavyede bir şeyler yazıyor. Yeşil bir ceket giyiyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Diğer üç adam dizüstü bilgisayara bakıyor ve birbirleriyle konuşuyor, baret takıyorlar ve başka bir kıyafetleri yok. Adamlardan biri elini dizüstü bilgisayarın üzerine koymuş, bir diğeri ise elini ekrana yaklaştırmış. Arka planda yeşil ve beyaz kumaşlı, kırmızı çizgili renkli bir battaniye görülüyor.
Bölümler

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü

20 Aralık 2020
Gözlüklü ve mavi gömlekli bir kadın beyaz bir arka planın önünde duruyor. Beyaz yakalı mavi bir gömlek giymektedir ve kolları dirseklerine kadar kıvrılmıştır. Saçları arkaya toplanmış ve yüzünde bir gözlük var. Bakışları yana kaymış ve üzerinde siyah yazılar olan gri dikdörtgen bir nesnenin önünde duruyor. Yanında, içinde siyah bir sembol olan beyaz bir kare var. Sağ altta, göğsünün yakın çekimi var, teni aydınlatılmış ve gömleği hafifçe açık. Sol üstte, simgeler içeren beyaz bir ızgara ve beyaz arka planlı siyah bir daire var. Ayrıca resmin alt kısmında beyaz zemin üzerine siyah bir metin yazılıdır.
Yönetici

Yönetici Nedir? Kime Denir?

29 Eylül 2021
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
750398
Bu görselde muhtemelen bir satış koçluğu eğitimi sırasında bir kalemi tutan bir el görülüyor. Siyah gömlekli adam koç olabilir, beyaz top ise eğitimin amacını sembolize ediyor olabilir. Bulanık mavi ve beyaz nesne ise başarıyı sembolize ediyor olabilir. Genel olarak, satış koçluğu eğitiminin öneminin harika bir görsel temsilidir.
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu, siyah tişört giyen bir adamın görüntüsüdür. Beyaz bir arka planın önünde duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade ile dümdüz karşıya bakıyor. Kolları yanlarında rahat bir şekilde duruyor. Yakası v yakalı, vücuda oturan siyah bir tişört giyiyor. Koyu kahverengi saçları yüzünden uzakta geriye taranmış. Koyu renk gözleri yoğun ve odaklanmış görünüyor. Güçlü bir çene çizgisi ve ince bir bıyığı var. Cildi hafif bronzlaşmış. Sol koluna gümüş bir saat takıyor. Kendinden emin ve kontrollü görünüyor.Ali Kayacan
750316
Bu görsel, Stratejik Yönetim üzerine çevrimiçi bir kursa aittir. Resimde takım elbise giymiş, masa başında oturan bir adam görülüyor. İzleyici ön planda metal bir kutunun, bir saatin, bir kişinin gözlerinin, düğmeli bir gömleğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebilmektedir. Arka planda da beyaz bir metnin yakın çekimi bulunmaktadır. Stratejik Yönetim dersi, öğrencilere etkili iş stratejileri planlamak ve uygulamak için gerekli bilgi ve araçları sağlayacaktır. Bu ders sayesinde öğrenciler potansiyel iş fırsatlarının nasıl değerlendirileceğini, stratejik planların nasıl geliştirileceğini ve risk ve belirsizliklerin nasıl yönetileceğini öğreneceklerdir. Ayrıca, rekabet ortamını nasıl değerlendireceklerini, şirketlerinin rekabet avantajlarını nasıl belirleyeceklerini ve bir rekabet stratejisi nasıl geliştireceklerini anlayacaklardır. Buna ek olarak, öğrenciler stratejik yönetim ile finans, pazarlama ve operasyonlar gibi diğer işletme fonksiyonları arasındaki ilişkiyi keşfedeceklerdir. Nihayetinde, bu ders öğrencileri başarılı stratejik yöneticiler olmak için gerekli becerilerle donatacaktır.
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat
Bir kadın kollarını kavuşturmuş ayakta durmakta ve arkasında bir grup insan onu alkışlamaktadır. Üzerinde uzun kollu ve yüksek yakalı siyah bir elbise var ve saçları yana doğru ayrılmış. Yüzü gülümsüyor ve açık renk bir teni var. Arkasındaki insan grubu çeşitli kıyafetler giyiyor ve her birinin kendine özgü bir ifadesi var. Bir kişi kollarını kavuşturmuş ayakta dururken, diğeri kutlama yapmak için ellerini havaya kaldırıyor. Arka plan sessiz bir sarı renkte ve her tarafa dağılmış çizgiler ve şekiller var. Resim, bir neşe ve kutlama anını benzersiz ve büyüleyici bir şekilde yakalıyor.
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat