AnasayfaBlogYiyecek İçecek Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Yiyecek İçecek Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

12 Temmuz 2021
Yiyecek İçecek Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Yiyecek ve içecek müdürü daha çok büyük otellerin restoran bölümlerinde ya da büyük ölçekli restoranlarda çalışma imkânına sahiptir. Yiyecek içecek müdürleri göreceli olarak büyük işletmelerde üst düzey yönetici olduğu için genellikle alanlarında tecrübeli oldukları ve orta yaş grubunda yer alan kişilerin bu alanda çalıştıkları görülmektedir.

Yiyecek içecek müdürü restoran müdürü ile benzer görev tanımlarına ve sorumluluklara sahiptir. Özellikle otellerde restoran hizmeti veren işletmelerde, departmanlar arası haberleşme, işletme hedeflerine ulaşmak için büyük önem arz ettiğinden bu pozisyona olan ihtiyaç daha açık bir şekilde ortaya çıkar. Yiyecek içecek müdürü görev tanımı çalıştığı işletmeye göre farklılık gösterse de hemen hemen her işletmede temel sorumlulukları aynıdır.

Yazımızda yiyecek içecek müdürü ile ilgili merak edilenleri cevapladık. Yiyecek içecek müdürü nedir? Yiyecek içecek müdürü ne iş yapar? Yiyecek içecek müdürü maaşları ne kadar? Birlikte öğrenelim.

Yiyecek İçecek Müdürü Nedir?

Yiyecek içecek müdürü müşterilere sunulması gereken yiyecek ve içeceklerle ilgili tüm iş kararlarını belirlemekten sorumlu olan kişilere verilen unvandır. Misafir ve çalışan memnuniyetini denetlemesi gerekir. Standartları koruması ve finansal hedefleri karşılaması oldukça önemlidir. Otel, hastane, restoran ve özel şirketlerde iş imkanları oldukça geniştir.

Yiyecek içecek müdürü olmak isteyen kişiler eğitim şartlarının neler olduğunu araştırır. Yeme içme müdürü olmak için iki yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarında yer alan Turizm ve Otelcilik ön lisans programlarını tamamlamaları gerekir. Ya da dört yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin İşletme, Gıda Mühendisliği ve ilgili lisans bölümlerinden mezun olmaları şartı aranır.

Eğitim tek başına yeterli görülmez. Bunun yanında mesleki niteliklerini de geliştirmek için çaba harcamaları gerekir. Özellikle yöneticilik ve liderlik vasfı taşımaları çok önemlidir. Ayrıca yabancı dil bilgilerini geliştirmeleri oldukça önemlidir.

Yiyecek İçecek Müdürü Ne İş Yapar?

Yiyecek içecek müdürü servis departmanlarında en üst düzey yönetici olarak çalışan kişidir. Bu yöneticilerin eğitim seviyesi de genellikle yüksek olur. Genellikle turizm alanında faaliyet gösteren otellerin servis departmanlarında çalışma imkânına sahip olan yiyecek içecek müdürleri, bir ya da birden fazla yabancı dil bilir. Çalıştıkları kuruma göre yaptıkları işler de değişiklik gösterebilir. Yiyecek içecek müdürünün temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Şefle birlikte çalışır ve menü planlamasına yardımcı olur.

 • Özel diyet ihtiyacı olan müşteriler için alternatif tarifler planlar.

 • Gıda trendlerini ve müşteri tercihlerini yakından takip eder.

 • Yiyecek ve içecek malzemelerini kontrol eder ve gerekli görmesi halinde sipariş verir.

 • Personelle birlikte çalışma saatleri öncesi, yemek ya da etkinlik toplantıları düzenler.

 • Personel için haftalık programlar oluşturur.

 • Misafir ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaları gerekir. Bunun için sıklıkla yiyecek ve içecek mekanlarını denetler.

 • Düzenli olarak cam ve porselen gibi malzemelerin temin edilmesini sağlamak önemli sorumlulukları arasında yer alır.

 • Envanter kayıtlarını ve muhasebe kayıtlarını da yönetmekten sorumludur.

 • Yiyecek ve içecek alanında çalışacak personeli işe almak ve denetlemek meslek mensubunun sorumluluğundadır.

 • Müşteri şikayetlerini değerlendirmesi gerekir.

 • Sorumlu olduğu mekanla alakalı gıda güvenliği standartları hakkında bilgi sahibi olmaları ve personelin yönetmeliklere uymasını sağlar.

Yiyecek İçecek Müdürü Maaşları

Ülkemizde her gün milyonlarca kişinin dışarıda yemek yediği göz önünde bulundurulduğunda tüketicinin sağlığını korumak oldukça önemlidir. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmanın önemi oldukça fazladır. Sağlıklı ve kaliteli olarak satın alınan gıda ürünlerinin saklama koşullarından, müşteriye servis edilmesine kadar, tüm iş süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmek gerekir. Bu süreçte yiyecek içecek müdürlerine oldukça fazla iş düşmektedir.

İşletmelerde verimliliği arttırmak, ihtiyaç duyulan personel alımlarını gerçekleştirmek ve takibini yapmak, yiyecek ve içecek bölümünde gerekli hijyen standartlarının oluşturulmasını sağlamak ve bunların takip ve kontrolünün gerçekleştirilmesini üstlenmek, müşteri memnuniyetinin yükseltilmesine yönelik ilgili önlemleri almak ve müşteri memnuniyetini maksimize etmek gibi oldukça önemli görevler üstlenirler.

Görevleri doğrultusunda yiyecek ve içecek müdürlerinin maaşları da değişiklik gösterir. Maaş politikalarını belirlerken personelin niteliği, eğitimi, tecrübesi, iyi niyeti ve duruşu dikkate alınır. Çok istekli çalışan ve kendi işletmesine faydalı olan ile daha az faydalı olan personel arasında mutlaka fark olur. Kişinin kendini geliştirerek çalıştığı kuruma değer katması beklenir. Peki, bir yiyecek içecek müdürü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yiyecek içecek müdürü olarak yeni işe başlayan bir kişi en düşük 4.000 TL maaş alır.

 • Tecrübesi gelişmiş bir yiyecek içecek müdürü ortalama 8.000 TL kazanabilmektedir.

 • Kıdemli bir yiyecek içecek müdürünün en yüksek kazanacağı rakam 15.000 TL’yi bulmaktadır.

Yiyecek İçecek Müdürü Nasıl Olunur?

Yiyecek içecek müdürü olarak kariyer yaşamı planı yapanlar, kariyer olanaklarını ve işin gerektirdiği eğitimi araştırır. Yitecek içecek müdürü olmak için en az iki yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarının Turizm Otelcilik ön lisans programlarından eğitim almak gerekir. Bunun yanı sıra dört yıllık eğitim veren üniversitelerin İşletme, Gıda Mühendisliği ve ilgili lisans bölümlerinden mezun olan yiyecek içecek müdürlerine de çok fazla karşılaşılır. Kişinin kendini bu alanda geliştirmiş olması çok önemlidir. Yenilikleri ve sektörü yakından takip etmesi gerekir. Mesleki niteliklerini geliştirmiş olması da oldukça önemlidir. Bu alanda araştırmalar yapılmalı ve eğitim süresince destekleyici ek eğitimler alınmalıdır. İşverenler özellikle işe alım sırasında kişinin sahip olduğu nitelikleri dikkatle inceler. Bir yiyecek içecek müdürünün taşıması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Problemleri etkin bir şekilde tespit edip, hızlı bir şekilde çözebilme becerisi sergilemeleri gerekir.

 • Liderlik vasfına sahip olmaları ve gerekli durumlarda yöneticilik özelliklerini hissettirmeleri gerekir.

 • İş ve zaman yönetimini gerçekleştirebilmeli, güçlü bir zaman yönetimi becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Güçlü bir sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeleri oldukça önemlidir.

 • İnisiyatif alabilmeleri mesleklerinin olmazsa olmaz özelliklerindendir.

 • Ticari farkındalığa sahip olmaları beklenir.

 • Birden fazla yabancı dil bilmeleri özellikle çok iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekir.

 • Titiz, dikkatli ve detaycı bir çalışma sergilemeleri beklenir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmaması oldukça önemlidir.

Yiyecek İçecek Müdürü Yiyecek İçecek Müdürü nedir Yiyecek İçecek Müdürü ne iş yapar Yiyecek İçecek Müdürü maaşları Yiyecek İçecek Müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.