AnasayfaBlogYeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri
Özgüven

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri

01 Ocak 2021
Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri

Koca bir yıl nasıl geçti, sanki 2020’ye daha dün girmiş gibiyiz. Geride bıraktığımız her yıl bu ve benzeri cümleleri sıklıkla kurmuşuzdur. 2020 önceki yıllara benzemedi; zor bir yıl oldu. Evet, zaman geçmişe göre daha hızlı akıyor gibi hissettik yine, ancak bir taraftan da sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geldi.

Covid-19, pandemi gibi yeni kavramlarla tanıştık. Sağlık her şeyden önemliymiş, yaşayarak anladık. Mutlu anımızda ya da üzüntülü anımızda sevdiklerimize sarılmanın ne kadar özel olduğunu öğrendik.

Pandemisiyle, koronavirüsüyle ve karantinasıyla birlikte 2020’yi geride bıraktık. Aslında geride bırakmış da sayılmayız. Bizimle 2021’e geliyor olsalar da yılın ilk aylarında veya baharda bir daha görüşmemek üzere vedalaşacağımıza inancımız tam.

Gelelim yeni yıla. 1 Ocak sabahı uyandığımızda 2021’in 2020’den farkı olmadığını anladık. Yıl değişince sıkıntılar bitmeyecek ya da biz değişmeyeceğiz. Değişim için önce düşünceleri değiştirmek gerek. 

Yeni Yılda İlham Verecek Öneriler

Peki, yeni yılın eskisinden farklı olması için neler yapmalıyız, değişime nereden başlamalıyız? Umutluyuz koronavirüs hayatımızdan çıkacak. Öğrendiklerimizle eski normal hayatımıza dönebilmek için neye ihtiyacımız var? Birkaç küçük adım yetecek aslında. O küçük adımlar neler mi? İşte size ilham verecek birkaç öneri ve yeni yıl hedefi.

Yeni Yıl Hedefleri Belirleyin ve Mutlaka Not Edin

2021 önceki yıllardan farklı mı olsun istiyorsunuz? Hemen kağıda kaleme sarılın. “Kağıt kalem mi kaldı, telefonlar var” diyenlerden iseniz; telefonun ya da tabletin not defterini açın. İşe yeni yılda yapmak istediklerinizi, hedeflerinizi, planlarınızı, gezip görmek istediğiniz yerleri ya da öğreneceğiniz yabancı dilleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Yazmak bir nevi kaydetmek anlamına geldiği için önemli, işte bu sebeple de belirlediğiniz bütün maddeleri telefon ya da kağıda yazın. 

Listelemek ilk adımdı. Sonrasında bu listeye muhakkak dönüp bakın. Bu sonra çok sonra değil, belki saatler sonra. Gerçekçi olmadığınızı düşündüğünüz maddeleri çıkarın. Uzun soluklu olanları ise net cümlelerle tanımlayın. Örnek mi? “bu yıl kitap okumaya önem vereceğim” cümlesi yerine “bu yıl her ay 3 kitap okuyacağım” yazabilirsiniz. Net cümleler, net ifadeleri hedefleri daha yapılabilir kılacaktır. 

Bu liste muhakkak göz önünde bir yerde olmalı ki ara ara karşılaşabilesiniz. Yıl içinde listeyle göz göze gelmek size hedeflerinize ne kadar yakın olduğunuzu hatırlatacak ve başarılan her hedef ilham kaynağı olacaktır.

Rutininizi Bozun

Yeni yıl gibi yaşanılanlar da yeni olsun istiyorsanız rutininizi bozun. Yeni deneyimlere yer açın. Neler yapılabilir? Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, yeni hobiler edinmek, yeni insanlarla tanışmak örnek verilebilir. İlla büyük değişikliklere gerek yok. Her zaman yaptığınız şeyleri farklı yöntemlerle yapabilirsiniz. İşe gidip gelirken yürüdüğünüz yolu değiştirmek bile iyi gelecektir.

Hoşa gitmeyen alışkanlıkları değiştirmek için kendinizi de zorlamalısınız. Kendinizi zorlaya zorlaya yaptığınız ufak tefek şeyler de rutini bozmanıza yardım edecektir. Ve her yenilik motivasyon kaynağıdır. Yenilikler beyinde de yeni bağlantılar kurar, bu da beynin daha aktif olması anlamına gelir. 

Toksiklerden Arının

Yeni yılda kendin için kendimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri; toksiklerden arınmak. Nedir toksik maddeler? Her şey olabilir. Size iyi gelmeyen ve yoran bir arkadaş, sağlığınızı bozan alışkanlıklar ve gıdalar, vaktinizin çoğunu alan ve size katkı sağlamayan mobil uygulamalar ve oyunlar.

Ufak bir beyin fırtınasıyla başlayabilirsiniz. Neler iyi gelmiyor size? Cevabı bulduysanız o iyi gelmeyen toksiklerden, yüklerden kurtulun. Sizi yoran her şeyden kurtulma rahatlamanıza sebep olacaktır. 2021’de özellikle yoran, enerjinizi düşüren ve iyi gelmeyen toksik insanlardan kurtulun. Farkı siz de fark edeceksiniz.

Hayatı Toplamaya Küçük Adımlarla Başlayın

Bütün yenilikler, bütün keşifler ve bütün güzellikler bir adımla başlar. Yaptığınız küçücük bir değişiklik kelebek etkisiyle de farklı sonuçlar doğuracaktır. Hayatını toplamak mı istiyorsun, buna yatağını toplayarak başla. Çok basit gelen bu eylem, gün içindeki sorumluluklarınız için sizi teşvik edecektir. Motivasyon kaynağı olacaktır. Yatak toplamak gibi günlük rutinin küçük parçalarını yerine getirmek büyük sorumlulukların üstesinden gelmenin de yolunu açacaktır.

Bu 4 madde yeni yılda ihtiyaç duyacağınız dış motivasyon kaynakları. Unutulmaması gereken ise asıl motivasyonun insanın kendi içinde olduğu ve değişimin içten başlayıp dışa doğru yol aldığı. Bu sebeple de kendinizi tanımak, sevmek, ne kadar kıymetli olduğunuzu sık sık hatırlamak ve hatırlatmak öncelikleriniz arasında olsun. Kendinize ruhunuza, gönlünüze ve sağlığınıza en az işiniz kadar kıymet verin. Ruhsal, fiziksel ve mental sağlığa dikkat etmeniz size enerji kaynağı olacaktır. Kendinizi çok sevin. Böylece hem stresle başa çıkmak kolaylaşacak hem de yaptığınız işleri daha aşkla ve şevkle yapacaksınız.

2021; bol bol gülümsediğiniz, dolu dolu yaşadığınız, önce kendinizin sonra sevdiklerinizin kıymetini bildiğiniz ve hepsinden önemli sağlıklı, mutlu bir yıl olsun. 

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri yeni yıl önerileri motivasyon değişim 2021 yeni yıl
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.