AnasayfaBlogYeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu

23 Mayıs 2019
Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu

Yeni mezunların tam zamanlı olarak sadece iş başvurusu yapan bireylere dönüşmesi, iş arama sürecinde yapılan birtakım eksiklikler olduğuna işaret ediyor. İş aramak kuşkusuz herkes için oldukça stresli ve karmaşık bir süreç.  Ancak yeni mezun için bu süreç işverenlerin deneyimsiz diye geri çevirdiği, iş arayanın da bu yüzden asla deneyim kazanamadığı bir kısırdöngüye dönüşüyor.

Elbette diploma önemli ancak kariyer basamaklarını hızlı ve emin bir şekilde çıkmak için bundan daha fazlasını sunmak gerekiyor. Yeni mezun adaylar için bu yolda hızlıca ilerlemelerini sağlayacak birçok yöntem var. Yeni mezunlar için iş bulma yöntemleri neler?

Kararlı olmak

Henüz profesyonel hayatın başında olan kişi için ne istediğine karar verip hedef belirleme adımına geçmek akıllıca bir hareket olur. Kişinin ne tarz bir organizasyonda çalışmak istediği, güçlü yönlerini hangi departmanda daha uygun bir şekilde açığa çıkaracağını bilmesi ve eğilimlerini köreltmeyeceğine inandığı iş olanakları için araştırma yapması yeni mezun adayların kariyer seçeneklerini belirlemesi açısından önem taşıyor. 

Öz Geçmişi Çekici Hale Getirin

Öz geçmiş kişi hakkında işverene eğitimleri ve yetenekleri konusunda bilgi veriyor; ön yazı bölümünde ise adayın başvurulan organizasyon için uygunluğu ve yetenekleri doğrultusunda sunabileceği katkılar vurgulanıyor. Bu sayede işveren sadece kişinin öz geçmiş bilgilerini değil şirketleri için adayın neler yapabileceğini de öğrenebilme ve tanıyabilme fırsatı buluyor. 

Deneyimsiz bir yeni mezun için öz geçmişin sadece eğitim bilgilerinden oluşması doğal olarak diğer adayların arasından öne çıkması için etkili bir yol olmuyor. Kişinin kendi yeteneklerini ve yapabileceklerini işverene kanıtlaması gerekiyor, eğitim bilgilerini değil.

Sürekli gelişmekte olan dünya ile multitasking yani aynı anda birden çok iş yapabilen kişilerin başarı grafiğinin üst sıralarında yer alması işverenlerin, adayların çok yönlü olmasını istediğini gösterir nitelikte. Bu topluluktan sıyrılmak için adayların uygulayabileceği pek çok yöntem var.

Bir sosyal sorumluluk projesine katılmak, kişisel gelişim ya da şirketlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda online eğitimler ile sertifika programlarına katılmak yeni mezun adayların öz geçmişlerini dikkat çekici kılmak için uygulayabileceği seçenekler arasında bulunuyor. Bunun dışında dernek veya kulüp üyeliği de kişinin özgünlüğünü ve çok yönlü olduğunu göstermede çeşitli yöntemlerden biri.

Sosyalleşmek

Dijitalleşen dünyada elbette iş arayanların organizasyonları araştırdığı gibi işverenler de kendileri için uygun adayları incelerken sosyal medyadan faydalanıyor. Adayın kariyer kimliğinin dijital dünyada yer edinmesine ve iş verenlerle iletişim kurabilmesine imkan sağlayan siteler bu açıdan oldukça önemli.

Yeni mezun adaylar, pek çok profesyonelin tercih ettiği sosyal medya platformlarında yer almakla kişisel gelişimini sergileyebilmek, sektörle ilgili düşüncelerini dile getirip son gelişmeleri takip edebilmek ve kariyer anlamında danışabileceği kişilerle iletişime geçmek gibi pek çok imkandan faydalanabiliyor.

Stajlar ve Gönüllü İşler

Deneyimsiz olmak yeni mezunların çokça iş fırsatını kaçırmasına sebep oluyor. Adaylar için hedeflediği pozisyon doğrultusunda staj yapmak veya gönüllü işlerde rol almak oldukça yararlı. Maddi kazancının çok olmayacağının bilincinde olan yeni mezun, bu noktada elde ettiğinin ücret değil deneyim ve bilgi edinmek olduğunu kavramalıdır. Bunun dışında toplum için yararlı işlerde rol almak, dernek veya kulüp üyeliği de kişinin orijinalliğini ve çok yönlü olduğunu göstermede faydalı olacaktır.

Sabretmek neden önemli?

Her ne kadar son adımda yer alsa da sabretme becerisinin tüm iş arama sürecine yayılması gerekiyor. Yeni mezun adayların bu stresli dönemde birçok kez görüşmelerden olumsuz yanıt alabileceğinin bilincinde olup bunu kendilerini geliştirmede ve eksikliklerini fark etmede önemli geri bildirim olarak görmesi sürecin sancısını bir nebze azaltıyor. 

Yazar: Kardelen Candaş

yeni mezunlar deneyim iş deneyimi yeni mezun deneyim iş görüşmesi iş bulma sertifika online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?
İş Arama

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

19 Eylül 2021
Yeni Mezunlar Kılavuzu
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar Kılavuzu

25 Haziran 2019
Yeni Mezun Kimdir?
Yeni Mezun

Yeni Mezun Ne Demek?

07 Ekim 2019