AnasayfaBlogYDS'ye Nasıl Hazırlanılır?
Nasıl Yapılır?

YDS'ye Nasıl Hazırlanılır?

28 Kasım 2020
YDS'ye Nasıl Hazırlanılır?

ÖSYM'nin düzenlediği en önemli sınavlardan biri, YDS'dir. Yabancı dil sınavı, ilk kez 2013 yılında ÜDS yerine yapılmaya başlanmıştır. Bugün hâlihazırda pek çok kademeden adayın girdiği YDS, yabancı dil yetkinliğini ölçen sınavlardan biridir. Sınavın belirleyici yanı ise yüksek eğitim görmek isteyenlerin dil yeterliliğini, ilgili okullara göstermek amacıyla kullanma olanağıdır. Bunun yanında, kamu sektörüne ait bazı kurum ve kuruluşlar da YDS sonucunu istemektedir.

Birden fazla durum için kullanılan YDS, ciddi hazırlık gerektiren sınavlardan da biridir. YDS, zorluk derecesi yüksek bir sınav olsa da sizin ciddi ve düzenli çalışmanıza göre de karşılığını alabileceğiniz bir sınavdır. Doğru ve düzenli bir çalışma planı ile hem istediğiniz puanı elde edebilir hem de YDS sonucuna bağlı olarak istediğiniz eğitimi alabilir ya da bir kamu kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Bütün bu olumlu gelişme ve kariyer planları için ise YDS'ye nasıl hazırlanacağına dair bilgi edinmelisiniz. Bu aşamada, yazımızı okuyarak bir fikir edinebilir ve çalışma planınızı kendi kurallarınıza göre oluşturabilirsiniz. 

Yabancı Dil Sınavı (YDS) Ne İşe Yarar?

Her yılın, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan YDS, birçok kuruma giriş için istenen bir sınavdır. YDS sonucunu en çok önemseyen kurumlardan biri, üniversitelerdir. ALES ile birlikte yüksek lisans ve doktora için istenen YDS sonucu, bölümlerin istediği puana göre değerlendirilmekte. Akademisyen olma yolunda, ilerlemek isteyen bir aday, mutlaka yabancı dil sınavından iyi bir sonuç elde edebilmelidir. Ayrıca pek çok üniversite, yabancı dilden eğitim verdiğinden YDS sonucunun önemi daha da artabilmektedir. 

YDS, bazı kurumların da en çok istediği sınavlardan biri olmaktadır. Özellikle kamu kurumlarındaki uzman yardımcılığı pozisyonu, İç işleri ve Dış İşleri gibi yabancı dile ihtiyaç duyan alanlarda, sınav sonucunun en az 70 olması istenir. Ayrıca bu kurumlar, yabancı dil yetkinliğini ölçmek adına sözlü ve yazılı bir sınav daha yapabilmektedirler. 

Kamu kurumlarına giriş için önemli eşiklerden biri olan ve bir üst eğitim görmenin şartlarından biri olan sınav, yurtdışında eğitim görmek isteyenlerin tercih ettiği bir sınav değildir. Yurtdışında eğitim planınız var ise TOEFL ya da IELTS sınavlarına girmeniz gerekir. 

Yabancı dil sınav sonucunu bazı özel şirket ve işletmeler de istemektedir. Özellikle, büyük ölçekli ulaşım-ticaret şirketleri, yabancı dil yeterliliğinizi ölçmek adına sınava girme ve istenilen puanı almayı bir ön koşul olarak belirlemektedirler.

YDS'ye Nasıl Hazırlanmalı?

Birçok kurum ve kuruluşa giriş için istenen ve dil yeterliliğinizi ölçen bir sınava, hazırlık yapmadan girmeniz olumlu sonuçlara yol açmayabilir. Her ne kadar genel İngilizce bilginiz yeterli olsa da YDS, farklı bir format içermektedir. Sınava, İngilizce kursu olarak değil, YDS kursu alarak hazırlamalısınız. Elbette, kendi imkânlarınızla da çalışabilirsiniz; fakat bilenen bir gerçek ki YDS gibi sınavlar için bir takviye almak da gerekebiliyor. Yine de evden çalışarak eksiklerinizi girebileceğinize güveniyorsanız planlı bir çalışma ile sınavda başarılı olabilirsiniz. 

Kurs aldığınızda dahi eğer eksiklerinize göz atmaz ve soru çözmezseniz aldığınız kurs yalnızca, boşa giden paranızı ifade edecektir. Sınava hazırlık aşamasında, kendinize uygun bir çalışma programını etkinleştirerek sınava çalışabilirsiniz. YDS, okuma-anlama odaklı bir sınav olduğu için öncelikle, bu konulardaki temel yeterliliğinizi ölçmelisiniz. Örneğin, çıkmış sınav sorularına bir göz atarak konuları ve istenilen şeyin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Yine, soru dağılımını analiz ederek hangi tür sorulara daha fazla zaman harcayacağınızı da bulabilirsiniz. 

YDS Kelime Ezberleme

YDS için en önemli konulardan biri, kelime ve kelimenin hangi türü ait olduğuna yönelik kelime gruplarıdır. Sınavda kelime dağarcığınız ölçülürken, bazı sorularda da kelimenin hangi türe ait olduğuna yönelik çeldirici şıklarla anlam bilginiz ölçülmektedir. Kelime ve kelime gruplarını ezberlerken, sınavlarda sıklıkla çıkan kelimelere bakarak bir ön çalışma yapabilirsiniz. Yine, zihin haritası yöntemiyle görsel hafızadan yararlanarak kolayca kelimeleri ezberleyebilirsiniz. 

Ayrıca kelimeleri sınıflandırarak türlerine göre ezber yapabilirsiniz. Özellikle bağlaçlara dikkat ederek çalışmalı ve bağlacın cümleye katkısına bakmalısınız. YDS ve benzeri yabancı dil sınavlarında en çok zıtlık bağlaçları çıkmaktadır; ezber aşamasında da bu tür sınıflandırmalar işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca araştırma, bilimsellik, istatistik ve çevre terimlerine yönelik kelimeleri bilmeniz, yararınıza olacaktır. 

YDS Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

YDS ve benzeri yabancı dil sınavlarında, en çok sorulan konulardan biri paragraf okuma-anlama bilgisidir. YDS'de toplam, 20 paragraf sorusu sorulmaktadır. Bunun yanında, bazı sorularda da paragrafı anlayamadan cevabı bulmak, zor olabilmektedir. 

YDS paragraf soruları, birden fazla bilgi ölçebilmektedir. Sınavda bu tür soruları yapabilmek adına; bağlaç kelime, yakın anlamlı kelime bilgisi ve çeviri yapabilme bilgisi gereklidir. Bu bilgilere sahip olmak için de makaleler okumak, eş anlamlı kelimelere çalışmak ve çeviri tekniklerine göz atmak gerekir. Ayrıca çıkmış sorulara bakarak metin çevirisi yapabilir ve kendi çeviriniz ile doğru çeviriyi de karşılaştırabilirsiniz. Yine, paragraf sorularındaki soru kısmı ile şıklara da göz atarak parça ile olan ilişkilerine dikkat etmelisiniz. Şıklarda olan bilgi parçada geçiyor mu, geçiyorsa soru kısmında istenen bir yanıt mı barındırıyor? Bu gibi analiz ve sorularla adım adım paragraf sorularını çözme aşamasına geçebilirsiniz.

YDS Eğitimleri Faydalı mı?

YDS kursu ve eğitimleri, yüz yüze veya uzaktan eğitim yoluyla verilmektedir. Yüz yüze eğitim kursları, verimlilik ve pratiklikle öne çıkarken uzaktan eğitim kursları, hesaplılığı ve daha kısa süren konu başlıklarıyla öne çıkmaktadır. 

Her iki kurs türü de YDS konu anlatımını ve pratik soru çözümlerini barındırmaktadır. Yalnız, maliyet açından yüz yüze kurslar oldukça pahalı olabiliyorken, uzaktan eğitim kursları, daha spesifik konular eşliğinde daha hesaplı fiyatlarla eğitim verebiliyor. Yine de hedefinize göre hangi YDS kursunun size fayda sağlayacağına göre bir karar verebilirsiniz. Kararınız uzaktan eğitimden yana olursa da Enstitü tarafından da verilen MEB onaylı YDS kursunu alabilirsiniz. Hangi kurs türünü alacak olursanız olun, ilgili kursun konu başlıklarını dikkatle inceleyerek kararınızı kesinleştirmeye çalışın.

YDS yabancı dil sınavı YDS sonucu İngilizce kursu YDS kursu yds kelime ezberleme yds paragraf soruları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259