AnasayfaBlogYapıcı Geri Bildirim Vermenin 3 Kolay Yolu
Geri Bildirim

Yapıcı Geri Bildirim Vermenin 3 Kolay Yolu

21 Eylül 2015
Yapıcı Geri Bildirim Vermenin 3 Kolay Yolu

Geri bildirim vermek için altı aylık değerlendirmeyi beklemeyin. Liderleri en çok memnun eden şeylerden biri insanların imkansız olduğunu düşündükleri şeye ulaşmalarını görmektir. Bunu gerçekleştirmek için yapılacak birçok şey vardır. Onlardan önemli olan bir tanesi de liderlere bağlıdır. Bu liderlerin yapıcı eleştiri vermesine bağlantılıdır. Veya ben buna yapıcı geri bildirim demeyi de tercih ediyorum. Geri bildirim vermenin birçok yöntemi vardır. Geri bildirim vermenin yöntemleri neler? Bunlardan biri pozitif yorumlar arasında verilen sert geri bildirimdir ki buna da sözde ‘’sandviç metodu’’ adı verilir. Sanırım bunu gerçekleştirmek için doğru veya yanlış bir yol yok bu yüzden benim yöntemimin daha iyi olduğunu söylemeyeceğim. Ancak samimiyetle iletildiği, dürüst ve özgün olduğu için benim işime yarıyor. Sizin yönteminiz  sizin liderlik stilinize bağlıdır.

Geri bildirim verirken daha yapıcı olmanın kuralları neler?

İnsanlara en iyilerini ortaya koymaları için ilham verin ve teşvik edin

Benim liderlik stilim insanlara potansiyellerinin en iyisine ulaşmaları için ilham vermek ve teşvik etmek- ve onların bir zamanlar imkansız olarak düşündükleri şeyleri başarmalarını sağlamak. İnsanları doğru şeyleri yaparken yakalamaktan ve onları anında övgüye boğmaktan çok hoşlanırım- işte bu da geri bildirim sisteminin insanlar için daha anlamlı ve kullanışlı olduğu andır. Bunun aksine, eğer yaptıkları bir şey hoşuma gitmediyse, bunu söylemek için altı aylık değerlendirme sürecine kadar beklemem. Neyin doğru olmadığı hakkında dürüst bir şekilde direkt olarak konuşurum ve daha sonra bir daha ki sefer nasıl daha iyi yapacakları hakkında onlara tavsiye veririm.

Gerçeklerle yüzleşin

Öğrendim ki organizasyonun amaçlarına ulaşmak için insanların davranışlarını değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzda bu geri bildirim süreci gruplarla da aynı şekilde işlev görüyor. Bu benim liderlik ettiğim takımların olağanüstü şeyler yapmalarını başarmada yardımcı oldu. Yapıcı eleştiri vererek ve onları benim deyişimle ‘’ölümcül gerçekler’’ ile yüzleştirerek değiştirmeniz gereken bir grup insana sahip olduğunuzda; mucizeler gerçekleşmeye başlar. Uluslararası bir şirketin yönetim kurulu başkanının görev aldığı dönemdeki örneği paylaşmama izin verin. 11 ülkede (Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvator, Guatemala, Nikaragua, Panama, Peru, Uruguay, ve Venezuela) 11 telsiz şirketinde portföy yönetiyordu. 11 tane CEO mevcuttu ve her biri kendi işini bağımsız bir şekilde yönetiyordu. Her bir operasyonun farklı bir yönetim kuru ve yönetim yapısı vardı. Problem onların yerel şirketler olarak operasyon düzenlemeleri fakat bölgesel ve küresel aktörlere karşı rekabet içinde olmamalarıydı. Çok açıktı ki, iş yapış şekillerini değiştirmeleri gerekiyordu ve bunun kolay olmayacağını biliyorlardı. Yönetim kurulu başkanı ‘’Ölümcül gerçekler’’ hakkında açık bir tartışma yapmak için 11 CEO’yu Miami’de bir otel konferans odasında topladı. İçinde bulundukları durumu anlattı ve bir takım olarak birleşmiş, teşvik edilmiş ve ilham verici çalışsalardı diğerlerinin imkansız olduğunu düşündüğü şeyi başarabileceklerini anlattı. O dört günlük toplantıdan hepsi bir takım olarak çalışacaklarına dair bağlılıklarını doğrulayan, hepsi tarafından imzalanmış bir plan ile çıktılar. Bir yıl içinde, hiç para kazanmamış olan Latin Amerika portföyü net geliri pozitife çevirdi ve herkesin beklentilerini aştı.

Bütünlük ve güvenirlik ile liderlik edin

Geri bildirim güven ortamında samimiyetle birlikte verildiğinde en iyi şekilde alıcısına ulaşır. Ve bu da sizin yapabileceğiniz bir şeydir. Bir lider olarak bütünlüğü olan ve güvenilir bir kişi olarak itibar yaratmalısınız. Bir kere bunu başardınız mı pozitif olan ve pozitif olmayan hakkında konuşmak çok daha kolay olacaktır. Sadece yapıcı eleştiriniz daha iyi bir şekilde kabul görmeyecek aynı zamanda övgüleriniz daha etkili olacaktır çünkü insanlar güvenebilecekleri insandan geri bildirim geldiğinde bunu fark ederler. Olmaya çalışacağınız lider tipi: gerekli olduğunda insanların ölümcül gerçekleri vermesine güvenecek biri, hak edildiğinde hızlı ve dürüst övebilecek, ve imkansız olduğunu düşündükleri şey için ilham verebilecek biri.  İlham alan insanlar açık bir odağa ve iyi plana sahip olduklarında önlerinde hiçbir şey duramaz. O işi bitirirler. Eğer siz de bunu yapabilirseniz, liderliğin en üst seviyelerinden birine ulaşmışsınız demektir.

Yapıcı Geri Bildirim Vermenin 3 Kolay Yolugeri bildirimgeri bildirim nasıl verilir geri bildirim nedirgeri bildirim vermek yapıcı geri bildirim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Koçvari Liderlik Eğitimi
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259