AnasayfaBlogYapay Zeka ve Akıllı Telefonlar
Teknoloji

Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar

06 Mayıs 2019
Bir insan beyninin bu yakın çekim görüntüsü siyah beyaz olarak gösterilmiştir. Beynin karmaşık yapısını gösteren oldukça detaylı bir fotoğraftır. Fotoğraf, pürüzsüz yüzeyi ve kıvrımları görülebilen beynin ön tarafına odaklanmaktadır. Sol üst köşede, bir kişinin burnunun küçük bir kısmı görülebiliyor. Ayrıca görüntünün sol alt köşesinde mavi bir ışık ve beynin kenarı boyunca uzanan koyu renkli ince bir çizgi var. Bu görüntü, insan beyninin karmaşıklığının net bir temsilidir ve beynin yapısını ve işlevini daha fazla incelemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.
KonuAçıklamaÖnemi
Yapay Zeka ve Akıllı TelefonlarYapay zeka teknolojisi, akıllı telefonların performans ve kamera özelliklerini güçlendiriyor.Kullanıcıların daha karmaşık işlemleri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor.
Global Piyasa YarışıÜlkeler, teknoloji ve ekonomi pastasından pay kapmak için sürekli olarak birbirleriyle rekabet ediyorlar.Piyasayı lider konumuna getiriyor ve teknolojik yeniliklerin hızla gelmesini sağlıyor.
Çin'in YükselişiÇin, kısa bir süre önce global akıllı telefon pazoruna öncülük etmeye başladı.Çin'in bu dönüşümü, teknoloji ve eğitim konusundaki öneminin kanıtlaması ve diğer ülkeler için bir model oluşturması açısından önemli.
Katlanabilir TelefonlarKatlandığında telefon, açıldığında tablet boyutlarına ulaşabilen akıllı telefonlar geliştiriliyor.Bu, iş dünyası ve eğitim ihtiyaçlarının şeklini değiştirebilecek bir yenilik.
Çentikli EkranlarTüm markalar, ekran ile gövde oranını artırmak için çentikli ekranları kullanmaya başladı.Bu yenilik, daha fazla ekran yüzeyi ve genel kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.
Yapay zeka ve KameralarFirmalar, sahne algılama modu ekleyerek ve ek kameraları donanıma dahil ederek fotoğraf ve video kalitesini artırıyor.Yapay zeka, daha yüksek kalitede görsel içerik oluşturma ve paylaşma yeteneği sağlar.

Akıllı telefonlar  tanımlaması ilk yapıldığında herkesin aklında bir soru işareti bulunuyordu. Akıllı olan neydi ve bu teknoloji telefona nasıl entegre edilebilirdi? Graham Bell’in buluşuyla başlayan telefon serüveni, bugün katlanan telefon seviyelerine ulaştı. Ankesörlü, çevirmeli, tuşlu ve dokunmatik derken bugün, yapay zeka teknolojisiyle karşımıza çıkan akıllı telefonlar gerek kamera, gerek performans, gerekse kolaylıkla yapabildiği işlemler ve sahip olduğu yazılımsal özelliklerle, gelişmeye ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. 

Dünya piyasası, her geçen gün yenilenen ve gelişen akıllı telefonlar pazarında ülkelerin, ekonomik ve teknolojik pastadan pay kapmak için adeta birbirleriyle yarışmasına sahne oluyor.  Amerika’nın çıkardığı telefon markalarına ek olarak, Finlandiya ve Güney Kore menşeili bazı şirketler, sektöre birkaç yıl öncesine kadar öncülük etmekteydi. Ancak, değişimin farkına varamayanların yarış dışı kalacağı gerçeğini desteklercesine tuşlu telefonlardan katlanabilir telefon teknolojisine geçişte, bu sürecin mimarlarından olamayan ve gelişimi fark edemeyen bazı tanıdık markalar, ne yazık ki saf dışı kaldı ve yenilikleri seyirci koltuğundan takip etti.  

Sektöre Yön Veren Ülke: Çin 

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar ve küresel rekabet arenasında Çin’in gözle görülür değişim ve yükselişi takdire şayandır. Çünkü 20 yıl öncesine kadar yalnızca hava kirliliği ve ucuz işçilikle anılan bir ülkenin, bugün ekonomik pazar hakimiyeti, teknoloji devi firmaları ve birçok sektöre yön verir hale gelmiş olması, başarılı bir planlama ile teknoloji ve eğitim konusunun ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Peki Çin’in neredeyse akıllı telefonlar piyasasına öncülük ettiği bu süreçte son trendler, yapay zeka teknolojisi ve yenilikçi tasarımlar bize neler vaat etmektedir? Gelin hep birlikte tartışalım. 

Teknolojinin Son Noktası 

Akıllı telefon modellerini incelemek istediğimizde hala geliştirilme aşamasında olan ancak geleceğin iş dünyası ve eğitim ihtiyaçları konusuna yön vermesi beklenen katlanabilir telefonlar merak uyandırmaya devam ediyor. Katlandığında akıllı telefonlar açıldığında tablet boyutlarına ulaşan, buna ek olarak sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal özelliklerle de bilgisayarları aratmayacak bir teknolojinin karşımıza çıkması bizi şaşırtmıyor değil. Teknoloji meraklıları olarak biz de bu modellerin piyasaya renk katmasını heyecanla bekliyoruz. 

Biri Çentik Mi Dedi? 

Piyasada önemli bir hakimiyet kurmuş ve neredeyse her markanın modelleri arasında yer alan çentikli ekranlar, akıllı telefonlar piyasasında en yeni trendler arasında yer alıyor. Gerek yenilikçi bir özellik olması, gerekse ekran ile gövde oranının makul seviyelere gelmesinin mimarları arasında yer alan çentikli ekran teknolojisi, karşımıza uzun, damla, u, o ile v seçenekleriyle çıkıyor. Bazı markaların kendine özgü tasarımları olsa da, en popüler çentikli ekranların, açıkladığımız seçenekler olduğunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar bazı firmalar son modellere kadar geleneksel çizgisini bozmadan çentik kullanmama yönünde inat etse de, yakın dönemde tüm markaların çentikli ekran ve yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalacağını düşünüyoruz. 

Yapay Zekanın Kameralara EtkisiPopüler akıllı telefonlar modellerinde RAM ne kadar artarsa artsın, işlemci firmalarının son gözdesi yapay zeka teknolojisi fark yaratıyor. Yapay zeka ve sektörel faydaları saymakla bitmez. İşlemcilerin çekirdek sayılarının artırılması, üretim teknolojilerinin gelişmesiyle nanometre boyutlarının küçülmesi, çalışma frekanslarının yükselmesi ve yapay zeka teknolojisinin hayatımıza girmesiyle, hem bir akıllı telefonlar ile günlük hayatta yapabileceğimiz işlemler kolaylaştı hem de en özel anlarımızı özelleştirdiğimiz kameralar hayat buldu. Firmalar yapay zeka teknolojisi ile birlikte, özellikle sahne algılama moduna ek olarak, yazılımsal geliştirmeler sağlayarak ve 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü kameraları da akıllı telefonlar donanımlarına dahil ederek, hem derinlik hem genişlik hem de daha kaliteli fotoğraf ve video çekimine olanak sağlamış oldular.

Yazar: Cantürk Demirci

Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar, Yapay zeka teknolojisi, akıllı telefonların performans ve kamera özelliklerini güçlendiriyor, Kullanıcıların daha karmaşık işlemleri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor, Global Piyasa Yarışı, Ülkeler, teknoloji ve ekonomi pastasından pay kapmak için sürekli olarak birbirleriyle rekabet ediyorlar, Piyasayı lider konumuna getiriyor ve teknolojik yeniliklerin hızla gelmesini sağlıyor, Çin'in Yükselişi, Çin, kısa bir süre önce global akıllı telefon pazoruna öncülük etmeye başladı, Çin'in bu dönüşümü, teknoloji ve eğitim konusundaki öneminin kanıtlaması ve diğer ülkeler için bir model oluşturması açısından önemli, Katlanabilir Telefonlar, Katlandığında telefon, açıldığında tablet boyutlarına ulaşabilen akıllı telefonlar geliştiriliyor, Bu, iş dünyası ve eğitim ihtiyaçlarının şeklini değiştirebilecek bir yenilik, Çentikli Ekranlar, Tüm markalar, ekran ile gövde oranını artırmak için çentikli ekranları kullanmaya başladı, Bu yenilik, daha fazla ekran yüzeyi ve genel kullanıcı deneyimini iyileştiriyor, Yapay zeka ve Kameralar, Firmalar, sahne algılama modu ekleyerek ve ek kameraları donanıma dahil ederek fotoğraf ve video kalitesini artırıyor, Yapay zeka, daha yüksek kalitede görsel içerik oluşturma ve paylaşma yeteneği sağlar
akıllı telefonlar yapay zeka yapay zeka teknolojisi çentik donanımsal kamera
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü, biri kameraya dönük diğeri arkasını dönmüş iki insan başının yakın çekimidir. Arkası dönük olan yüz beyaz bir renge sahip ve parlak mavi arka plana karşı öne çıkıyor. İkinci kafa, hafif bir gülümseme ile bir adamın yüzünün karikatürüdür. Resmin sol alt köşesinde siyah bir yüzey üzerine yerleştirilmiş mavi bir daire var. Resmin sağ tarafında beyaz metinli parlak mavi bir işaret ve resmin sağ alt köşesinde bir erkek profili görülüyor. İki erkek başı, aralarında bir bağlantı olduğunu ima edecek şekilde birlikte çerçevelenmiştir. Görselin ortasındaki mavi ve beyaz logo bu fikri daha da güçlendiriyor. Genel olarak bu görsel huzurlu ve uyumlu bir atmosfer yaratıyor.
İnsan Kaynakları Yönetimi

Yapay Zeka ve İşe Alım Süreci

22 Aralık 2018
Bir adam sağ elinde siyah bir tablet tutmaktadır. Sol eli tabletin yan tarafına dayanmış. Gözleri tabletin ekranına bakmaktadır. Üzerinde beyaz bir gömlek ve koyu mavi bir kot pantolon var. Tabletin sol tarafında ortasında gri bir daire olan beyaz bir altıgen var. Sağ tarafta ise mavi zemin üzerinde beyaz bir çizgi var. Her iki logo da siyah arka planlı beyaz bir dairenin üzerindedir. Sağ üst köşede bir İngiliz anahtarı ve bir dişli bulunan beyaz bir logo yer almaktadır. Sağ alt köşede mavi ve beyaz bir röntgenin yakın çekimi yer alıyor. Adam tabletle ne yaptığına odaklanmış ve niyetli görünüyor.
Teknoloji

Yapay Zeka ve Tarihi

30 Kasım 2020