AnasayfaBlogYapay Zeka ve Akıllı Telefonlar
Teknoloji

Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar

06 Mayıs 2019
Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar  tanımlaması ilk yapıldığında herkesin aklında bir soru işareti bulunuyordu. Akıllı olan neydi ve bu teknoloji telefona nasıl entegre edilebilirdi? Graham Bell’in buluşuyla başlayan telefon serüveni, bugün katlanan telefon seviyelerine ulaştı. Ankesörlü, çevirmeli, tuşlu ve dokunmatik derken bugün, yapay zeka teknolojisiyle karşımıza çıkan akıllı telefonlar gerek kamera, gerek performans, gerekse kolaylıkla yapabildiği işlemler ve sahip olduğu yazılımsal özelliklerle, gelişmeye ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor.  

Dünya piyasası, her geçen gün yenilenen ve gelişen akıllı telefonlar pazarında ülkelerin, ekonomik ve teknolojik pastadan pay kapmak için adeta birbirleriyle yarışmasına sahne oluyor.  Amerika’nın çıkardığı telefon markalarına ek olarak, Finlandiya ve Güney Kore menşeili bazı şirketler, sektöre birkaç yıl öncesine kadar öncülük etmekteydi. Ancak, değişimin farkına varamayanların yarış dışı kalacağı gerçeğini desteklercesine tuşlu telefonlardan katlanabilir telefon teknolojisine geçişte, bu sürecin mimarlarından olamayan ve gelişimi fark edemeyen bazı tanıdık markalar, ne yazık ki saf dışı kaldı ve yenilikleri seyirci koltuğundan takip etti.  

Sektöre Yön Veren Ülke: Çin 

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar ve küresel rekabet arenasında Çin’in gözle görülür değişim ve yükselişi takdire şayandır. Çünkü 20 yıl öncesine kadar yalnızca hava kirliliği ve ucuz işçilikle anılan bir ülkenin, bugün ekonomik pazar hakimiyeti, teknoloji devi firmaları ve birçok sektöre yön verir hale gelmiş olması, başarılı bir planlama ile teknoloji ve eğitim konusunun ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Peki Çin’in neredeyse akıllı telefonlar piyasasına öncülük ettiği bu süreçte son trendler, yapay zeka teknolojisi ve yenilikçi tasarımlar bize neler vaat etmektedir? Gelin hep birlikte tartışalım. 

Teknolojinin Son Noktası 

Akıllı telefon modellerini incelemek istediğimizde hala geliştirilme aşamasında olan ancak geleceğin iş dünyası ve eğitim ihtiyaçları konusuna yön vermesi beklenen katlanabilir telefonlar merak uyandırmaya devam ediyor. Katlandığında akıllı telefonlar açıldığında tablet boyutlarına ulaşan, buna ek olarak sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal özelliklerle de bilgisayarları aratmayacak bir teknolojinin karşımıza çıkması bizi şaşırtmıyor değil. Teknoloji meraklıları olarak biz de bu modellerin piyasaya renk katmasını heyecanla bekliyoruz. 

Biri Çentik Mi Dedi? 

Piyasada önemli bir hakimiyet kurmuş ve neredeyse her markanın modelleri arasında yer alan çentikli ekranlar, akıllı telefonlar piyasasında en yeni trendler arasında yer alıyor. Gerek yenilikçi bir özellik olması, gerekse ekran ile gövde oranının makul seviyelere gelmesinin mimarları arasında yer alan çentikli ekran teknolojisi, karşımıza uzun, damla, u, o ile v seçenekleriyle çıkıyor. Bazı markaların kendine özgü tasarımları olsa da, en popüler çentikli ekranların, açıkladığımız seçenekler olduğunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar bazı firmalar son modellere kadar geleneksel çizgisini bozmadan çentik kullanmama yönünde inat etse de, yakın dönemde tüm markaların çentikli ekran ve yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalacağını düşünüyoruz. 

Yapay Zekanın Kameralara Etkisi

Popüler akıllı telefonlar modellerinde RAM ne kadar artarsa artsın, işlemci firmalarının son gözdesi yapay zeka teknolojisi fark yaratıyor. Yapay zeka ve sektörel faydaları saymakla bitmez. İşlemcilerin çekirdek sayılarının artırılması, üretim teknolojilerinin gelişmesiyle nanometre boyutlarının küçülmesi, çalışma frekanslarının yükselmesi ve yapay zeka teknolojisinin hayatımıza girmesiyle, hem bir akıllı telefonlar ile günlük hayatta yapabileceğimiz işlemler kolaylaştı hem de en özel anlarımızı özelleştirdiğimiz kameralar hayat buldu. Firmalar yapay zeka teknolojisi ile birlikte, özellikle sahne algılama moduna ek olarak, yazılımsal geliştirmeler sağlayarak ve 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü kameraları da akıllı telefonlar donanımlarına dahil ederek, hem derinlik hem genişlik hem de daha kaliteli fotoğraf ve video çekimine olanak sağlamış oldular.

Yazar: Cantürk Demirci

akıllı telefonlar yapay zeka yapay zeka teknolojisi çentik donanımsal kamera
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.