AnasayfaBlogYabancı Dil Bilmemenin Nedenleri
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilmemenin Nedenleri

03 Temmuz 2019
Yabancı Dil Bilmemenin Nedenleri

Yabancı dil öğrenildiği takdirde farklı kültürleri tanıyarak ufkumuzun açılmasını ve hayata daha geniş açıdan bakmamızı sağlar. Ama nedense yabancı dil insanımızın bir türlü öğrenemediği bu nedenle de “onca yıl eğitim görmemize rağmen neden konuşamıyoruz” gibi sorularla sürekli sistemi sorguladığı toplumsal bir öcü haline gelmiştir. Gerçekten yabancı dil öğrenmek zor mu?

Yabancı Dil Eğitimindeki Yanlışlar

Neden yabancı dil öğrenemiyoruz? Sorun gerçekten bizde mi yoksa bize bunu öğretemeyen sistemde mi? Yapılan çeşitli araştırmalar ülkemizin yabancı dil bilme konusunda ne kadar yetersiz olduğunu göstermekle kalmamış aynı zamanda bu durumu verilere dayandırarak bu gerçeği yüzümüze bir tokat gibi vurmuştur. Haliyle verilere baktığımızda bir şeylerin yanlış olduğu yolunda gitmediği gün gibi aşikârdır.

Öncelikle yabancı dil eğitimi verilirken gramere fazla yoğunlaşılmamalı kelime ezberleyerek değil kalıp/söz öbeği öğrenerek ilerlenmelidir. Yani bir fiili öğrendikten sonra o fiilin hangi edatla beraber kullanıldığını öğrenmek de önemli. Zira bu şekilde yabancı dilde birine bir şeyler söylemek istediğinizde çok daha kolay cümle kurabildiğinizi göreceksiniz. Bu da özgüveninize ve moralinize doğrudan etki edecektir. 

Yabancı Dil Dinlemek

Bunlara ek olarak öğrendiğimiz yabancı dili duymak hayati önem taşır. Dinlemek yabancı dil öğreniminin doğasında vardır ve ana dilimiz de bu şekilde gelişmiştir. Çevreden bir şeyleri duyar ve o duyduğunuz şeyleri gördüklerinizle anlamlandırarak gelişirsiniz. Yukarıda verdiğim örneklerin bizim ülkemizde yapılan yabancı dil eğitimiyle hiçbir benzerliği yoktur ne yazık ki. 

Ülkemizde çocuklara sürekli dil bilgisi kuralı verilir ve bunların ezberlenmesi istenir. Bunun yanında öğrendiğiniz dilde hiçbir şey duymaz ve konuşmazsınız. Öğrendiğiniz yani ezberlediğiniz kalıplaşmış birbirinden alakasız kelimeler yüzünden cümle kurmakta zorlanır ve bir turist gördüğünüzde gidip nasılsınız demekten öteye gidemezsiniz.

Özveri Ve Azim Gerekli 

Sistemin eksiklerinden ve yapılması gerekenlerden bahsetmişken biraz da insanımızın eksiklerine değinmek istiyorum. Yabancı dil öğrenimi sabır, özveri, süreklilik ve azim ister. Emek bu işin kilit noktalarından biri olmakla birlikte bir de öğrenme gerekçesi lazımdır. Evet, almak istediğiniz yabancı dil eğitimini neden istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. 

Çünkü sebebiniz olmadığında bir işte istikrar yakalamak çok daha zordur ve zorluğu görür görmez kaçmaya yönelir çıkış yolu ararsınız. Bu iş basamakları adım adım çıkmaya benziyor. Bazı basamakları görmezden gelip daha ileriye gitmek istediğinizde kayıp düşme olasılığınız artar.

Unutmayalım ki hedefe giden en iyi yol küçük ve sağlam adımlarla gerçekleştirilendir. Görüldüğü üzere yabancı dil eğitiminde hem mevcut sistemin hem de insanımızın büyük noksanları mevcut, bu yüzden yıllardır o araştırma verilerinde yabancı dil eğitimi konusunda aşağı sıralardan kurtulamıyoruz. 

Kendi Dilimizi Bilmiyoruz

Noksan olduğumuz noktalardan birine daha değinmek istiyorum ki bu en önemlisi. Kendi dilini bilmemek. Evet, Türkçe bilmiyoruz. Türkçe gibi güçlü ve zengin bir dilden faydalanamıyoruz. Okuduğumuzu anlamıyoruz ki bu bizim kanayan yaramız. Bunun temelinde de kitap okumama inadımız yatıyor. İnadımız diyorum zira bu anlamsız ısrarı tanımlayacak başka bir kelime bulmakta güçlük çekiyorum. 

Kendi dilini bilmeyen bu nedenle okuduğunu anlamakta zorluk çeken bir bireye ana dilini dahi öğretmekte sıkıntı yaşayan bu sistemin yabancı dil öğretmesi nasıl beklenebilir ki? Hep sistemi eleştiriyoruz lakin sistemi oluşturan da bir bakıma bizleriz. Maalesef bu kısır döngü şu anda kırılacak gibi durmuyor. Bu konuda yapılması gereken köklü değişiklikler ve alınması gereken kararlar da bellidir. Somut bir adım atılmadıkça -yıllardır olduğu gibi- gittiğimiz yol bir arpa boyunu aşamayacak ve bir arpa boyunu dahi aşamayan yol ise bizi o alt sıralardan çıkarmaya yetmeyecektir. 

Yabancı dil eğitimi şart. Yabancı dil öğrenmek isteyenler için İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler veriyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Yabancı Dil Neden Öğrenilmelidir?

Yabancı dil öğrenildiği takdirde farklı kültürleri tanıyarak ufkumuzun açılmasını ve hayata daha geniş açıdan bakmamızı sağlar.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle yabancı dil eğitimi verilirken gramere fazla yoğunlaşılmamalı kelime ezberleyerek değil kalıp/söz öbeği öğrenerek ilerlenmelidir. Yani bir fiili öğrendikten sonra o fiilin hangi edatla beraber kullanıldığını öğrenmek de önemli. Zira bu şekilde yabancı dilde birine bir şeyler söylemek istediğinizde çok daha kolay cümle kurabildiğinizi göreceksiniz.

Yabancı Dil Dinlemek Öğrenime Katkı Sağlar Mı?

Bunlara ek olarak öğrendiğimiz yabancı dili duymak hayati önem taşır. Dinlemek yabancı dil öğreniminin doğasında vardır ve ana dilimiz de bu şekilde gelişmiştir. Çevreden bir şeyleri duyar ve o duyduğunuz şeyleri gördüklerinizle anlamlandırarak gelişirsiniz. 

Yazar: Onur Özcan

yabancı dil eğitimi eğitim yabancı dil online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.