AnasayfaBlogWordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun
Dijital Pazarlama

Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun

19 Nisan 2020
Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun

Wordpress ile kolay ve ücretsiz site kurmaya ne dersiniz? Geçmişte internet sitesi kurmak, insanlar için oldukça zahmetli bir işti. Sadece zahmetle kalmayıp aynı zamanda yüklü miktarda bütçe gerçeği ile karşı karşıya kalınıyordu. Ancak şimdi işler değişti. Wordpress ile birlikte daha kolay, pratik ve ücretsiz kurulum gerçekleşmeye başladı. Aslında kullanıcılar Wordpress'i, 2010 yılı ve sonrasında tanıdı. Yazılımın tabanına baktığımızda ise, 2000'li yıllara kadar dayandığını görebiliyoruz.

Web site yazılımı tabanı 2000'li yıllarda tanıtıldı. Fakat 2010 senesinden sonra daha fazla kullanılmaya başlandı. Web site programı ile birlikte zahmetli, yorucu ve maliyetli internet siteleri geride kaldı. Wordpress'in en önemli özelliği, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmayışıdır. Günümüzde birçok insan iş yapıyorsa, internet sitesi bulundurmak zorundadır. İnternet sitesi artık tercih meselesinden tamamen çıkmıştır. Şayet müşteri kazanmak ve iş yapmak istiyorsanız iyi bir siteye sahip olmanız gerekir. Hatta bazı firmalar ya da bireysel satış yapan kişiler, sadece internet üzerinden gelir elde eder. İy bir gelir elde etmek başarılı bir internet sitesinden geçer. Site kurmanın en kolay ve basit yolu Wordpress'tir. Bildiğiniz bütün sistemleri unutun ve sadece bunu odaklanın. Wordpress tabanını kullandıktan sonra ne dediğimi daha iyi anlayacaksın.

Ücretsiz site kurmak isteyenler de Wordpress'ten yararlanabilir. Wordpress ücretsiz site kurmaya olanak sağlar. Ayrıca profesyonel çalışmak isteyenler çok düşük ücretlerle üst düzey siteye sahip olabilir. Abartmadan söylemek gerekirse, iyi bir internet kullanıcısı 10 ile 20 dakika içinde kendine ait bir site açabilir. Şimdi isterseniz Wordpress nedir? Sorusuna cevap verelim.

Wordpress Nedir?

Wordpress, açık kaynaklı kodlama (programlama) sistemine sahip içerik yönetim tabanına denir. Sistem mantık olarak blog tarzında çalışmaktadır. Fakat içinde farklı yöntemler uygulanarak web siteleri yapabilmek mümkündür. İşletim sisteminin tabanı tamamen bağımsızdır. Sistem ilk olarak 2003 yılında bir sürümle beraber kullanıcılara tanıtılmıştır. Wordpress'in iki ayrı uzantısı vardır. Birincisi wordpress.com ikincisi ise, wordpress.org. İki sistem arasında ciddi farklar bulunur. Bu yüzden kullanırken dikkat etmek gerekir. Bizim ve herkesin tavsiyesi wordpress.org adresidir. Wordpress.com, adresi wordpress.org adresinin sunduğu birçok özelliği bulundurmaz. Site kurmak istediğiniz zaman wordpress.org tercih edilmelidir. Daha fazla bağlantı eklenti ve tema özellikleri wordpress.org sitesinde yer almaktadır. Şimdi yazımıza wordpress.org baz alarak devam edelim.

Ücretsiz site kurmak isteyenler, tercihini genellikle Wordpress'ten yana kullanılır. Örneğin, bir blog sitesi kurmak ve blog yazarlığı yapmak istiyorsanız içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması önemlidir. Bu durum kurumsal web siteleri ve e-ticaret siteleri için de geçerlidir. Wordpress'in en önemli özelliklerinden biri de Google dostu olmasıdır. Wordpress tabanlı siteler Google tarafından daha hızlı indexlenir. Sadece indexleme ile kalmaz, aynı zamanda sayfalar daha hızlı açılır. Wordpress tabanlı siteler, ayrıca SEO dostudur. Sistem kendini sürekli günceller ve Google’ın istediği şekilde kendini hazır hale getirir. Bu yüzden son zamanların en çok tercih edilen web site alt tabanı olmayı başarmıştır. Bu rakamlara da olumlu şekilde yansımıştır. Dünya üzerinde yer alan tüm sitelerin alt tabanından yüzde 40'ını Wordpress oluşturur. Bu da neredeyse yarısına denk gelmektedir. Ülkemizde de web site tabanı oldukça revaçtadır. Türkiye’nin birçok ünlü sitesi Wordpress tabanını kullanır.

Hayalinizdeki Site Bir Tık Kadar Uzağınızda

Wordpress site kurma yukarıda söylediğimiz gibi sadece on dakikanızı alabilir. Wordpress kurulumu yaparken, hiçbir şekilde yazılım bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Sistem tüm bunları siz düşünmeden halletmektedir. Sizlerin sadece yapacağı bir alana adı ve hosting satın almaktır. Alan adı ve hosting satın aldıktan sonra işin önemli kısmı biter. Bundan sonraki aşamalar daha eğlenceli ve güzel geçer. Wordpress site kurma işlemleri tema seçerek devam eder. Web sitesinin ana yüzü ve sayfaları belirlemek için birbirinden farklı temaları seçin.

Tema seçiminden sonraki adım ise, eklentiler olacaktır. Geniş, kapsamlı ve birbirinden farklı eklentiler Wordpress'in bilinen en iyi tarafıdır. E-ticaret, blog ve haber gibi birçok sektör için eklentiler mevcuttur. Güçlü ve dinamik yapısı sayesinde sistemi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Wordpress eklenti konusunda oldukça cömerttir. Bir başka sitede veya sistemlerde bu eklentiler ya parayla ya da ciddi yazılımlarla sahip olunur. Fakat Wordpress sisteminde 50.000’den fazla eklenti vardır. Herkesin istediği şekilde eklenti mevcuttur. Yoast SEO, Woocommerce, WeChat bunlardan bazılarıdır. Wordpress'in diğer bir önemli özelliği ise Google’ın istediği şekilde bir web site vermesidir. Akıllı cihazlara uygun olan siteler, Google tarafından daha çabuk kabul görür. Kolay erişilebilir olması, yüksek güvenlikli yanları bu sistemi öne çıkartmaktadır. Ayrıca Wordpress'i bir program gibi masaüstü bilgisayarına, tablete veya telefona indirmek mümkündür.

Wordpress Site Kurmak İçin İzlenecek Adımlar

Wordpress site kurma işlemi birkaç adımda gerçekleşmektedir. Şimdi sizlere Wordpress tabanıyla site kurulumu nasıl gerçekleştiğini kısaca anlatacağız. Bu adımları izleyerek sistemin internet sitesinden ilerlemek mümkündür. Ancak sistem için henüz yeni iseniz, bir bilgi sahibi değilseniz bununla ilgili eğitim de alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz tek tek uygulanacak adımları gözden geçirelim.

  • İster Wordpress ister başka bir tabanda site kurmak isteyin alan adını almak zorundasınız. Wordpress ücretsiz alan adı satın alabilirsiniz. Ancak burada xxxx.wordpress.com olarak sahip olabilirsiniz. Ücretli alanı da satın almak ise ortalama 20 ile 50 TL arasında değişkenlik gösterir.

  • Alan adı (domain) aldıktan sonra yapacağınız diğer işlem hosting satın almaktır. Hosting tüm sistemlerin içinde bulunduğu ve siteye erişim sağlayabilen bir platformdur.

  • Alan adı ve hosting satın aldıktan sonra Wordpress kurulumuna geçibiliriz. Burada hosting paneli Wordpress'e entegre edilerek kurulum işlemi gerçekleşir.

  • Üçüncü işlemi yaptıktan sonra artık sitenin genel hatları oluşturulur. Tema seçme işlemleri bu evrede başlar. Yaptığınız iş ile ilgili tema belirleyerek sitenin ana yüzünü oluşturun. Wordpress temaları haricinde farklı platformlardan da tema ekleme imkanı mevcut.

  • Son olarak sitenin fonksiyonunu arttıracak eklentileri sisteme dahil edin.

Yeni Başlayanlara Wordpress Eğitimi

Wordpress için yeni başlangıç yapan ya da fikir sahibi olmayanlar eğitim yoluna başvurabilirler. Enstitü üzerinden online eğitimler bölümünden Wordpress eğitimi almak mümkün. Yukarıda sıraladığımız işlemleri eğitim ile yapmak daha kolay olacaktır. Sistemin daha bilmediğiniz birçok yönleri, kolaylıkları ve pratik tarafları eğitim de gösterilmektedir. Bu sayede site kurma işlemi daha kolay olacaktır. Ayrıca eğitim ile birlikte sertifika da verilmektedir. Bir hafta boyunca aldığınız eğitimden sonra, sınava göre başarı sertifikası size verilmektedir. Bana sorarsanız bu eğitimi kaçırmayın derim.

wordpress wordpress site kurma ücretsiz site kurmak wordpress nedir wordpress temaları wordpress eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?
Bilişim

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?

19 Aralık 2019
Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun
Dijital Pazarlama

Wordpress ile Kendi Web Sitenizi Kurun

19 Nisan 2020
WordPress Tema Seçenekleri
Bilişim

WordPress Tema Seçenekleri

24 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

23 Aralık 2019
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229