AnasayfaBlogWilliam Shakespeare ve Gizemli Kayıp Yıllar
Popüler Yazılar

William Shakespeare ve Gizemli Kayıp Yıllar

10 Ağustos 2018
William Shakespeare ve Gizemli Kayıp Yıllar

İngiliz Edebiyatı denince edebiyatla ilgilensin ilgilenmesin herkesin aklına ilk gelen isimdir şüphesiz ki Shakespeare. Bunun nedeni tabi ki İngiliz edebiyatına olan katkıları ve verdiği kaliteli günümüzde bile güncelliğini koruyan eserler yazmış olması. Edebi hayatının yanı sıra özel hayatındaki gizemlerden bahsetmeye ne dersiniz?

Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare, belediye meclisi üyesi ve deri eşya tüccarı John Shakespeare ve toprak sahibi bir ailen kızı olan Mary Arden'in sekiz çocuklarının üçüncüsü olarak Stanford-Upon Avon 'da 1564 yılında doğdu. Kings New School'da eğitim gördü ve hayatındaki gizemli süreç Shakespeare'in Kayıp Yılları'ı tam da bundan sonra başladı. Sizlere Shakespeare'in hayatının bilinmediği iki farklı periyottan bahsetsem mesela?

Bu dönemlerden ilki 1578-1582 yıllarında Shakespeare'in Grammer School'u yani bizim kültürümüzde karşılığı edebiyat eğitimi verilen bir kurum olabilecek bir okulu bırakmasıyla Anne Hathaway'le evlilik yaptığı dönemi kapsarken, ikincisi 1585 yılında ikizlerinin doğmasıyla 1592 yılında Londra Tiyatrosu'nun ortaya çıkması arasında geçen zamana denk gelmektedir. Shakespeare'in ortadan kaybolmasının nedenleri ve bu süreçte kendini geliştirmek için yaptığı çalışmalar bilinmemekte fakat kayıp yılların ardından ortaya çıkışındaki gelişmelere bakılarak bu kararının kariyerinde çok önemli sonuçları olduğunu söyleyebiliriz.

Rivayetlerle Doldurulan Boşluklar

İlk kayıp dönem ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşılmamış olsa da ikinci kayıp dönem ile ilgili az da olsa birtakım bilgilere ulaşılmıştır. Shakespeare'in kayıp yılları ile ilgili söylentilerden biri ilk Shakespeare biyografisini yazan Nicholas Rowe tarafından ortaya atılmış. Rowe'a göre Shakespeare, Thomas Lucy'nin mülkünde geyik avlamak suçundan cezalandırılmış ve bu cezadan kaçmak için yaşadığı kasabadan ayrılarak Londra'ya gitmiştir.

John Aubrey tarafından ortaya atılan bir başka rivayete göre ise, Shakespeare bu dönemde avukat, asker ya da öğretmen olarak görevlendirilerek Londra'ya gönderilmiş. Kimine göre görevlendirme ile giderken kimine göre ise kayıp yılların başına denk gelen 1580'lerde tanıştığı bir tiyatro grubuyla şehirden ayrılmış, Stanford'a taşınmış ve bu süreçte hem tiyatroyla ilgilenmiş hem de Stanford'daki aile işine yardımcı olmuştur.

Kayıp Yılları 

Bazı 20.yüzyıl bilginlerine göre ise vasiyetinde William Shakeshafte ismiyle belirttiği William Shakespeare'i katolik toprak sahibi Lanchshire'lı Alexander Hoghton'ı öğretmen olarak görevlendirilmiştir. Neler yaptığı bilinmemekle birlikte bu dönemin Shakespeare'in sanat kariyerinde kendini bulmasına ve kayıp yılların sonu olan 1592'de kendini oyun yazarı olarak Londra'da tanıtmasına yardımcı olduğu ortada. Böylesine büyük bir sanatçının hayatının da eserleri kadar dikkat çekmesi şaşırmamak gerek.

Shakespeare'in toplumsal değerlerin, koro yerine, oyun kahramanlarının karşıtı ya da tamamlayıcısı kişi tarafından temsil edilişi, oyunlardaki birey-toplum dengesinin kurulmasına yol açmış; kişilerin çok yönlü karmaşık bireysel yapısı gerek komedya gerek tragedya yapısının çok boyutlu hale gelmesine yol açmıştır. 

Gizemli Yazar

Bazıları Shakespeare’in oyunlarının, yazarların her birinin kendi uzmanlığını eklediği ortak bir ürün olduğunu ileri sürmektedir. Yoksa Shakespeare başkalarının oyunlarının editörlüğünü yapıp onları sahneye koymak için hazırlayan yetenekli bir oyuncu muydu? Onun, müsveddelerinden hiçbir zaman ‘bir satır silmediği’ söyleniyor. Eğer başka yazarların kendisine sunduğu yazıları küçük düzeltmelerle baskıya hazırladıysa, bu doğru olabilir.

Shakespeare'in oyunları kaç kategoride toplanır?

Oyunları 3 kategoride toplanır. Tarihsel oyunlar, komedyalar ve tregedyalar. Ülkesinin tarihinin önemli olaylarına dayalı oyun dizisini ilk başlatmış olan Shakespeare, genellikle düzensizliğin düzene dönüşüyle çözüme uğrayan ayaklanma, çalkantı, ihanet ve savaş gibi olayları ele aldığı tarih oyunlarını ilk dönemlerinde üretmiştir.

gizemkayıp yıllarmodedyashakespearetragedya yazar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Bölümler

İngiliz Dili ve Edebiyatı

01 Mayıs 2020
Dünyada En Çok Konuşulan Diller
Yabancı Dil Eğitimi

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

28 Şubat 2020
Kitap Editörlüğü Atölyesi
4.9
(10)

Kitap Editörlüğü Atölyesi

10 Konu10 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat