Close
Mobil Menu Bars

Vlog Nedir? Ne İşe Yarar?

31 Ocak 2020, 4905 defa okundu.
Vlog Nedir? Ne İşe Yarar?
vlog, vlogger, vlog kamerası, vlog nedir, vlogger kimdir, video,

Eski zamanlardan beri insanlar, günlük hayatlarında yaşadıkları olayları tuttukları günlükler ile kayıt altına almaktadır. Günümüzde internetin gelişimi ile günlük tutma işi blog yazma olarak değişkenlik göstermiştir. Kullanıcıların açtıkları kendilerine ait bloglarda hem yaşadıklarını yazmaları hem de bu yazdıklarını başka kişiler ile paylaşabilmeleri mümkün olmuştur. Blog yazmak gidererek popüler bir hale gelmiştir. Bu popülerlik sonrası, yazdıkları insanlar tarafından takip edilen ve onları etkilemeyi başaran kişiler blogger olarak anılmaya başlanmıştır. Böylece yeni bir meslek türü oluşmuştur.

İnternetin sosyal medya uygulamaları ve bu uygulamaların kullanıcı sayıları arttıkça yeni bir blog türü ortaya çıkmıştır. Blog 2.0 olarak da ifade edilen vlog, kişilerin yaşadıklarını yazılı olarak değil, video çekerek anlatmasıdır. Yeni kameraların dijitalleşmesi ve boyutlarının küçülmesi ile herkes tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Hatta cep telefonlarında bulunan kameralar bile oldukça kaliteli videoların çekilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu gelişmeler ile kişiler günlük yaşamlarını anlatmak için blog yazmak yerine video çekmeyi ve vlog paylaşmayı tercih etmektedir.

Vlog Ne Demek?

Vlog, yazılı internet günlüğü olarak kullanılan blogların yerini alan, tek kişi ya da ekip halinde, video ile kendilerini anlatan kişilerin oluşturduğu video bloglara verilen isimdir. Temelinde düşüncelerin yazı ile değil video kaydıyla anlatılması vardır. Kelimenin türetildiği log sözcüğü, İngilizce kayıt anlamına gelmektedir. Ancak bu sözcüğün kastettiği kayıtların düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Kelime kökeninden anlaşıldığı üzere vlog, düzenli ve sistemli bir şekilde yaşanılanların video kaydına alınması ve paylaşılmasıdır.

vlog, vlogger, vlog kamerası, vlog nedir, vlogger kimdir, video,

Vlog aynı bloglarda olduğu gibi belirli konular çerçevesinde ve planlı bir şekilde oluşturulur. Amatör olarak video çeken kişiler daha basit konularda çalışırken bu işte başarılı olmuş ve kendi ekibini oluşturmuş kişiler daha profesyonel ve çok konulu vlog çekebilmektedir. Konu seçimi kişinin seçimine bağlıdır ve herhangi bir sınırlama olmadan özgürce seçilebilir. Tabi ki burada asıl amaç diğer kişilerin ilgisini çekmek ve izlenme sayısını arttırabilmektir. Yüksek izlenme ve etkileşim sayılarına ulaşmak bu işte başarıyı belirleyen en önemli unsurdur. Kişinin elde edeceği geliri de bu değişkenler belirler.

İzlenmeden ve etkileşimden bahsetmişken vlog için sıklıkla kullanılan sosyal medya platformundan da bahsetmek gerekir. Bu platform, her kullanıcının video içerik üretmesine ve paylaşmasına izin veren Youtube’dur. Vlog paylaşımı için kullanıcıların çok büyük bölümü Youtube kullanmaktadır. Kendi içerisinde barındırdığı reklam sistemi, izlenme başı ücretleri, beğeni oranı ve abone sayısı kriterleri ile bu alanda başı çekmektedir. Son dönemde YouTube, abonelik sisteminde yeniliğe giderek kullanıcı tercihine bağlı olarak ücretli abonelik sistemini başlatmıştır. Bu sayede isteyen kullanıcılar sevdikleri ve takip ettikleri içerik üreticilerine, üreticinin belirlediği ücret miktarında aylık abone olarak destek verebilmektedir.

Vlogger Kimdir?

Vlogger, anlatmak istediklerini düzenli olarak vlog çekerek anlatan ve bu videoları diğer kişiler ile paylaşan kişilerdir. Günümüzde oldukça popüler hale gelmesi ile yeni bir meslek olarak görülmektedir. Ancak vlogger olabilmek ve bunu bir meslek olarak sürdürebilmek için en önemli nokta, düzenli ve sürekli bir şekilde vlog çekmek ve bunu paylaşmaktır. Video – logger kelimelerinin birleşimi ve kısaltması olan vlogger, kelime anlamı olarak da bir sürekliliği ifade eder. Bir video çekilerek bu paylaşıldığında vlogger olunamamaktadır.

Vloggerlar çoğunlukla günlük konsepte uygun videolar çekmektedir. Gittikleri bir gezi, yaptıkları alışveriş, katıldıkları bir etkinlik gibi günlük hayatta insanların yaptığı pek çok şeyi içerik olarak kullanabilirler. Vlogger olmak blogger olmanın video kamera kullanılarak yapılmasıdır. Aradaki fark şudur: blogger yazarken vlogger kayıt eder.

Vlogger Nasıl Olunur?

Vlogger olmak için kullanıcının öncelikle bir video paylaşım sitesine üye olarak kendi kanalını oluşturması gerekir. Bunun için en çok kullanılan platform, kullanıcı sayısının da fazla olması nedeniyle Youtube olarak görünmektedir. YouTube kanalı açma işlemi sonrasında vlog çekmeye başlamak için teknik ve içerik olarak bazı konuların belirlenmesi gerekir.

vlog, vlogger, vlog kamerası, vlog nedir, vlogger kimdir, video,

  • Kamera Edinmek: İyi kalitede çekim yapmaya olanak veren ve maddi açıdan çok zorlayıcı olmayan kameralar tercih edilmelidir. Kullanıcı eğer acemiyse alacağı kamerayı buna göre seçmelidir. Kullanım açısından kolaylık sağlayacak dijital kameralar tercih edilebilir. Bu kamera kişinin ilk kamerası olacaksa ikinci el bir kamera da tercih edilebilir.
  • Tripod Edinmek: Tripod kameranın sabitlenebilmesi için oldukça yararlı bir ekipmandır. Vlog çekecek olan herkesin mutlaka bir adet tripoda sahip olması gerekir. Çünkü çoğunlukla kendini çekme işlemi gerçekleştirileceği için kamera düzgün bir şekilde sabitlendikten sonra karşısına geçilmelidir. Böylece daha estetik görüntüler çekilebilir. Tripod için çok fazla harcama yapmak gerekmez. Biraz sağlam olan tüm tripodlar tercih edilebilir.
  • Konu veya Alan Belirlemek: Vlog çekecek kişinin kendi yaşadıklarını anlatırken izleyicileri sıkmayacak ve ilgilerini çekecek konulardan faydalanması gerekir. Bunun için hakkında bilgi sahibi olduğu konuları belirlemesi ve önceden hazırlık yapması önemlidir. İnsanların izlemekten keyif alacağı mekanlar ve konular düşünülerek, maddi durum ve imkanlar dahilinde videolarda kullanılmalıdır.
  • Kanal Adı Belirlemek: Kanal adı kullanıcıların ilgisini çeken önemli bir detaydır. Bu nedenle en baştan doğru bir şekilde belirlenmelidir. Sıklıkla bahsedilen konular hakkında ya da sadece vlogger adının yer aldığı isimler tercih edilebilir. Çok karmaşık olmayan, anlaşılır ve akılda kalıcı kanal adlarını tercih etmek daha faydalıdır. Belirlenen adı kullanan başka kullanıcıların olabileceği unutulmamalıdır. Bunu tespit etmek için belirlenen isimde veya benzer isimde başka kanal olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Profil ve Başlık Fotoğrafları: Bu fotoğrafların ilgi çekici bir şekilde tasarlanması ya da kullanıcıyı yansıtan fotoğraflardan seçilmesi önemlidir. Vlogger yaptığı iş nedeniyle görselliğe önem vermelidir. Uygun renk tonlarında göze hoş gelen fotoğraflar tercih edilmelidir.
  • Video Düzenlemek: Vlog çekildikten sonra mutlaka düzenleme gerekecektir. Bu düzenlemeyi yapabilmek için bir video montaj programına sahip olmak ve bu programı iyi derecede kullanabilmek önemlidir. Yani vlogger video editörlüğü hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu sayede çekim sırasında yapılan hatalar giderilebilir, istenmeyen durumlar ortadan kaldırılabilir ve daha profesyonel görünen videolar oluşturulabilir.
  • Süreklilik: Vlog çekmeye başladıktan sonra başarılı olabilmek için bu işi sürekli olarak gerçekleştirmek gerekir. Başlangıçta istenen izlenme sayılarına ulaşılamasa da kararlı bir şekilde devam etmek önemlidir.
  • Eleştirileri Değerlendirmek: İnternet her türden kullanıcının yer aldığı bir dijital alandır. Bu nedenle vloggerlar işleri hakkında gelebilecek farklı türden yorumlara hazırlıklı olmalıdır. Mantıksız ve boş yorumlar olabileceği gibi gerçekten faydalı ve yapıcı yorumlarla da karşılaşılabilir. Bir vlogger bu yorumlara doğru yaklaşımları sergileyebilmelidir.

Vlog Kamerası Önerisi

vlog, vlogger, vlog kamerası, vlog nedir, vlogger kimdir, video,

Vlog kamerası mutlaka kaliteli görüntü çekebilen bir kamera olmalıdır. En az Full HD kalitesinde görüntü çekmesi önemlidir. Günümüzde pek çok cihaz bu seviyede çekim yapabilmektedir. Kullanılacak kameranın elde taşımak için uygun ve fazla alan kaplamayan bir yapıda olması gerekir. Çünkü gün boyu çekim yapan bir vlogger kullanacağı kamerayı rahat taşıyabilmelidir.

Vlog kamerası döndürülebilir bir ekrana sahip olmalıdır. Bu sayede çekim sırasında kişinin kendisini görerek çerçeveyi ayarlayabilmesine olanak sağlar. Bunun için en uygun kameralar genellikle DSLR kameralardır. Vlogger, vlog boyunca kendisini çekeceği için kameranın otomatik netleme performansı önemlidir.

Özellikle DSLR kameralar tercih edildiğinde kullanılan objektifin buna uyumlu olması gerekir. Yoksa videoda istenmeyen netleme sesleri duyulabilir. Ayrı bir ses kayıt cihazı kullanılmayacaksa kameranın ses kayıt performansının iyi olmasına dikkat edilmelidir ve mutlaka mikrofon girişi bulunmalıdır. Kişisel olarak bir öneri vermek gerekirse, kullanım olanaklarının çeşitliliği nedeniyle hem amatör hem de profesyonel kullanıma uygun olan DSLR kameraları önermek doğru olabilir.

Vlog Neden Çekilir?

Kişilerin gündelik hayatta yaşadıkları olayları ve düşüncelerini video ile diğer kişilerle paylaşabilmeleri için çekilir. Aynı zamanda yaşamlarını kayıt altına almış olurlar. Böylece diğer insanlar tarafından takip edilerek gelir elde ederler.

Vlogger Ne Demektir?

Vlog çeken kişilere verilen isimdir. Video ve logger kelimelerinin birleşiminden oluşur. Günlük yaşamın ve düşüncelerin düzenli olarak video olarak kayıt edilmesi anlamına gelir.

Vlog Nasıl Paylaşılır?

Video paylaşım sitelerine üye olarak yeni bir hesap oluşturduktan sonra paylaşım yapılabilir. Bunun için en çok kullanılan platform Youtube’dur. İçeriğin ilgi çekici ve izlenebilir olması gerekir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!