AnasayfaBlogYouTube Kanalı Açma Nasıl Yapılır?
Bilişim

YouTube Kanalı Açma Nasıl Yapılır?

15 Ocak 2020
YouTube Kanalı Açma Nasıl Yapılır?

YouTube son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Her konu ile ilgili video içeriklerini içinde barındırır. Belgesel, video klip, haber, müzik, eğitim ve aklınıza gelebilecek her türlü içeriği barındırır. Bir video barındırma sitesidir. 2005 yılında üç PayPal çalışanı tarafından kurulan bir platformdur. Video izleme, video yükleme ve video paylaşma imkanlarını kullanıcılarına sunmaktadır.

YouTube çok amaçlı kullanılan bir video platformu olarak tanımlanır. Milyonlarca takipçiye sahip olmasının yanında dünyada en çok kullanılan arama motorlarından da biridir. Bu platformda yer alan içeriklerin çoğunu bireyler yüklemektedir. Bireylerin yanı sıra medya kuruluşları ve şirketler de içerik yüklemektedir. 

Günümüzde bireyler YouTube üzerinden para kazanma yolları keşfetmiştir. Kullanıcıların bir kısmı platformu bu amaç için kullanırken, bir kısmı da yeteneklerini sergilemek için kullanmaktadır. Buna benzer nedenlerle platformun kullanıcı sayısı günden güne artmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı YouTube kanalı açma işlemleri merak edilmektedir. YouTube kanalı açma süreci sanıldığı gibi karmaşık bir süreç değildir. Birkaç işlemle halletmeniz mümkündür.

YouTube Kanalı Açma Nedir?

YouTube kanalı açma, videolarınızı milyonlarca kullanıcıya ulaştırmanız demektir. Birkaç önemli ayar ve telif sorunu olmayan videoları YouTube kanalı üzerinden yükleyebilirsiniz. İlgi çekici videolar, uzmanlık alanınızla ilgili videolar, müzik vb. yükleyerek bu dünyaya merhaba diyebilirsiniz. YouTube kanalı açmak için bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekir. Açabilmeniz için öncesinden bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir.

Bu gereklilikleri yerine getirdikten sonra YouTube kanalı oluşturmak için bazı aşamaları yerine getirmeniz gerekir. Bu aşamaları tamamladığınız da YouTube kanalı açma işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sayede de videolar yükleyerek hedef kitlesi oluşturabilirsiniz. Videolarınızı milyonlarca kişiyle paylaşabilirsiniz. Yeteneklerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca video izlenme oranlarınızı arttırarak büyük bir kitleye ulaştığınızda reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla para kazanma şansı elde edebilirsiniz.

YouTube Kanalı Açmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

YouTube kanalı açma, videoları milyonlarca kişiye ulaştırma olduğunu belirttik. Ancak kanal açmadan önce bazı yapılması gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların amacı bir sonraki aşama olan kanal açma işlemi tamamlandığında kanalınızın ses getirmesini sağlayacak olan aşamalardır. Bu aşamalar;

  • YouTube Kanalı Adını Belirlemek: En önemli bölüm olarak belirtilir. Kanal hakkında ilk izlenim isimle beraber oluşmaktadır. Bu yüzden kanalınızı açmadan önce akıllarda kalacak ve iyi bir isim seçmelisiniz. Bu sayede bireylerin aklında kolay bir şekilde yer edinirsiniz. İsim oluştururken markanız adına ya da kendi adınıza isim oluşturabilirsiniz. İsim oluştururken oldukça dikkatli tercih yapmanız gerekir. Çünkü kanal isimleri zor değiştirilir. Değiştirmek için 3 aylık bir süre geçmesi beklenir.

  • Özgün Bir Kullanıcı Adı Oluşturmak Gerekir: Kullanıcı adı başta sizi ve kanalınızı temsil etmektedir. Dünyada birçok YouTube kullanıcısı bulunmaktadır. Sizde bir YouTube kullanıcısı olarak diğerlerine göre farkınızı ortaya koymalısınız. Kullanılmamış, özgün ve farklı kullanıcı adları kullanarak bu işe önde başlama avantajına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle bu bölüm için ayrı bir çalışma planı oluşturmalı ve iyi bir kullanıcı adı belirlemelisiniz.

Bu iki aşamayı öğrendikten ve uyguladıktan sonra kanal açma işlemi için hazır sayılırsınız.

YouTube Kanalı Açma Aşamaları Nelerdir?

  • YouTube‘u açmalısınız. Ardından Google Hesap Bilgileri ile giriş yapmanız gerekir. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra, ad/kullanıcı adı soldaki menüde en üstte görürsünüz. Kullanıcı sayfasına erişmek için bunu kullanmalısınız.

  • Profil fotoğrafı eklemelisiniz. YouTube kanalı için gerekli parçalardan birisidir. Kanal adınızla bağdaşacak bir profil fotoğrafı seçtiğinizden emin olmalısınız. Başka kanalların kullandığı veya başka kanalların fotoğraflarına benzeyenleri kullanmamalısınız.

  • Ardından kanal resmi eklemelisiniz. Kanal resmi aslında kapak fotoğrafı temsil eder.  Bu işlemi gerçekleştirirken resim ekranında YouTube web sitesi ve mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Kanal resminize kanalınızın adını ekleyerek bireylerin aklında kanalınızın isminin kalmasını sağlayın. Kanal resim dosyanızın 2560*1440 piksel olması gerekmektedir.

  • Bu işlemlerin ardından kanalınızı tanımlayabilirsiniz. İzleyicilere kanalınızın içerikleri hakkında bilgi veren kısa bir açıklama ekleyin. Kanal açıklaması yapmak için de ana kanal sekmesindeki “Hakkında” sekmesine tıklamanız gerekir.  Ardından “+ kanal açıklaması” na tıklamalısınız. Kanalınızla ilgili haberleri güncellemek amacıyla açıklama kısmını kullanın. Açıklamalar herkes tarafından görülebileceği için anlamlı olduğundan emin olmalısınız.

  • Daha sonra kanalınıza isim vermelisiniz. Amaçladığınız video içeriğine ve açıklamanıza bakarak ismi belirleyin. Örneğin video içerikleriniz yemek ile alakalı ise “Yemek Burada”, “Yemek Hayattır” vb. kullanabilirsiniz.

  • Bu aşamaların ardından sosyal ağ bilgilerinizi eklemeniz gerekir. Oldukça önemli görülür. Sosyal medya hesaplarınızı YouTube kanalınıza ekleyerek daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

YouTube kanalı açma işlemleri ücretsiz işlemlerdir. Ücretsiz bir şekilde Gmail hesabı oluşturarak aktif bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Kanal açmak için herhangi bir ücret yoktur. Kullanıcı deneyimi geliştirmek için YouTube kanalı açmak ve Premium uygulamalar kullanmak isteyenler için profesyonel içerik gerekli olabilir.

YouTube Kanalı Püf Noktaları Nelerdir?

YouTube kanalı aksatılmaması gerekir. Sahip olduğunuz kanala bir gün içerisinde 10 tane video atmak yanlış bir davranıştır. Her gün bir veya iki video atmak ara vermemek gerekir. Sürekliliği sağlayarak her gün içerik paylaşılması gerekir. Her gün video atmanız kanalınızı güncel tutmanızı sağlayacaktır. Video atma aralığınızı belirleyip düzeni bozmadığınızda güncellik sağlanabilmektedir.

Kanalınız aracılığıyla önemli projeler yapmak istiyorsanız diğer kanallarla iş birliği içinde olmanız gerekir. Bu iş birliği sayenizde kanalınızın kitlelere ulaşılmasını sağlarsınız. Kanalınızın tanıtımını yaparken üreteceğiniz içeriğin konusunu belirlemeniz gerekir. Bu sayede diğer kanallardan farklı olursunuz aynı zamanda daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizi oluştururken hangi alanda yetkinlikleriniz varsa o alanda içerik oluşturun. Benim yetkin olduğum alanla ilgili videoları kimse izlemez diye düşünmeyin. Bu platformun çok büyük kullanıcısı olduğunu da unutmayın.

Kanal oluşturma aşamalarında da belirtildiği gibi kanal fotoğrafı eklemeyi ihmal etmeyin. Fotoğrafı bulunmayan kanallar kullanıcıların ilgisini çekmez. Fotoğraf eklemeniz kanalın daha iyi görünmesini sağlamaktadır.

YouTube Kanalı Büyütmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Açmış olduğunuz kanalın hedef kitlesinin belirlenmesi ve büyütülmesi gerekmektedir. Kanalınızı büyütmek için en önemli aşama yararlı videolar yayınlamaktır. Sizin kanalınıza özgü ve sizin kitlenize hitap eden içerikler üretmek büyümenizi sağlayacaktır. Video başlıkları ve açıklamalarına dikkat etmeniz gerekir. Video başlıkları ve açıklamaları, bireylerin videoyu izlemeden önce gördüğü şeylerdir. Bunlara bakarak bireyler videoyu izleyip izlemeyeceğine karar vermektedir. Bu yüzden doğru ve ilgi çekici açıklama ve başlık kullanılmalıdır.

Yayınladığınız bir video içeriğinde çağrı yaparak başka bir videonuza ait bağlantıyı paylaşmak size fayda sağlayacaktır. Yayın programınıza sadık kalmak kullanıcılarınızın güvenini kazanmanızı sağlar. Video yükleme işinizi aksatmayın. Bu sayede kitleniz size güvenerek videolarınızı izlemeye devam eder ve kopukluk yaşanmaz. Belirli bir izleyici kitlesi oluşturulduktan sonra video içeriklerinizi kimlerin izlediğini öğrenin. Bu size her zaman fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda da içerik üretmede değişikler yapmanızı sağlayabilir ve bu sayede daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Sizin kanalınıza benzer kanalları analiz edin. Nasıl içerikler ürettiklerini, ne sıklıkla içerik yayınladıkları vb. stratejileri öğrenmeniz size fayda sağlar. Yeni ve özgün içerikler üretmek size her zaman avantaj sağlar. YouTube SEO önemini kavrayın. Bu sayede yayınladığınız videoyu daha çok kişiye ulaştırırsınız ve benzer videolar arasında üst sıralarda yer almanız sağlanır.

youtube youtube kanalı youtube kanalı açma video youtube kanalı açma aşamaları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YouTube yıldızı mı olmak istiyorsunuz? Bu sadece video yayınlamak kadar kolay değil. Çalışmalı ve YouTube'da nasıl para kazanılacağını öğrenmelisiniz!
Nasıl Yapılır?

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

17 Kasım 2021
YouTuber Nasıl Olunur?
Meslekler

YouTuber Nasıl Olunur?

22 Kasım 2019
YouTube Kanalı Nasıl Açılır?
Nasıl Yapılır?

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

11 Kasım 2021
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat