AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Sürecinde Neler Yapılabilir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Sürecinde Neler Yapılabilir?

23 Nisan 2021
Uzaktan Eğitim Sürecinde Neler Yapılabilir?

Türkiye’de pandemi öncesine kadar uzaktan eğitim, örgün eğitime alternatif olarak görülüyordu. Pandemiyle birlikte zorunluluk haline geliyor. Tüm seviyedeki eğitimler uzaktan eğitime geçiyor. Bu durum da şu soruyu akıllara getiriyor. Uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitim sürecinde neler yapılabilir? Yazımız bu sorular etrafında şekilleniyor.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Eğitim süreci sanal bir dünya olan internet aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Farklı mekânlar da bulunan öğretmen ve öğrencilerin internet aracığıyla yürüttükleri bu eğitim süreci ‘uzaktan eğitim’ olarak tanımlanıyor. Uzaktan eğitim senkron ve asenkron olarak iki biçimde gerçekleştiriliyor. Senkron eğitim canlı ve gerçek zamanlıyken asenkron eğitim canlı ve gerçek zamanlı değildir.

Öğretmenler İçin Öneriler

Öğrenciyle İletişim Kurun

Öğrenciyle iletişim kurmak öğrenme sürecini olumlu etkiliyor. Öğrencilerin derse karşı dikkat ve ilgileri artıyor. Verimli bir öğrenme süreci için öğrencilere çalışmaları hakkında sorular sorabilirsiniz. Desteğe ihtiyacı olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Farklı konularda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Öğrencilere yaptığı ödevler, derste beyan ettiği fikirler ve yaptığı sunumlar hakkında geri bildirim verebilirsiniz. Daha iyisini yapması için motive edebilirsiniz. 

Uzaktan eğitim senkron olarak gerçekleşiyorsa mutlaka kameralar açık olmalı. Nedeni ise öğrencilerin doğrudan gözlerine bakmanın öğrencilere “senin söylediklerini önemsiyorum” mesajını vermesi. Diğer yandan da iletişimin daha güçlü kurulmasını sağlıyor. Uzaktan eğitimde aynı ortamda bulunmak mümkün olmadığı için kameranın aktif kullanılması gerekiyor. Aktif kullanımı sağlamak için kameranın sağ yanında bulunan ışığa bakmanız yeterli. Bu durum öğrencilere gözlerime bakıyor hissiyatı oluşturuyor. Böylece öğrencilerin dikkatini toplaması daha kolay hale geliyor.

Ders Planı Hazırlayın

Ders planı hazırlamak derslerin daha planlı olmasını sağlıyor. Verimliliği de arttırıyor. Bu nedenle örgün eğitimde hazırlanan ders planları mutlaka uzaktan eğitim için de hazırlanmalı. Öğretmen hangi konuyu ne sırayla anlatacağını, konuyu anlatırken hangi materyalleri ve öğretim yöntem tekniklerini kullanacağını bilmeli. Bu öğretmenin zamanı iyi yönetmesini sağlıyor. Bu durumda öğrenciler de en üst faydayı sağlıyor.

Akran Etkileşimi İçin Fırsatlar Sunun

Vygostky (1978) öğrenmenin en etkili araçlarından biri olarak akran etkileşimini görüyor. Kavramların öğrenilmesinde ve genel kültür seviyesinin yükselmesinde çok gerekli olduğunu vurguluyor. (Yılmaz, 2001). Bu etkileşimi sağlamak için sanal öğrenme ortamlarındaki forumları kullanabilirsiniz. Örneğin Google docs bunlardan biri. Bu sayede öğrenciler kendi aralarında etkileşim kurma imkânı buluyor. 

Öğrenciler İçin Öneriler

Uygun ortamınız olsun

Uygun bir ortam yaratmak için gerekenler: Kahvaltısını edip kıyafetlerini giymiş bir öğrenci, sessiz bir oda, masa ve sandalye. Ayrıca odanın ısısına, ışık düzeyine, masanızda sadece dersle ilgili araç gereçlerin bulunmasına özen gösterin. Tüm bu gerekenleri yaptıysanız derse hazırsınız. 

Fiziksel sınırlar oluşturun

Ders çalıştığınız oda ile dinlenme odasını ayırın. Bu derslere daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu ortamı yaratmak için ebeveynlerinizden yardım alabilirsiniz.

Derslere canlı bir şekilde katılın

Derse canlı olarak katıldığınızda anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz. Geri bildirim alabilir ve sınıf içi tartışmalara katılabilirsiniz. Bu durum öğrenme sürecinizi olumlu yönde etkiliyor.

Telefondan uzaklaşın

Telefonunuzu odanızın dışında bırakabilir ya da kapatmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede gereksiz bildirimleri görmez ve derse daha iyi odaklanabilirsiniz.

Kendi planınızı hazırlayın

Yapmanız gereken ödevleri her gün tamamlayabilecek şekilde küçük parçalara ayırın ve bir plan oluşturun. Planın aksayabileceğini göz önünde bulundurun. Ancak plana uygun hareket etmeye çalışın. Bu sizi ödevleri bitirme konusunda motive ederken ödevinizin de zamanında bitmesini sağlıyor.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Neler Yapılabilir uzaktan eğitim uzaktan eğitim nedir uzaktan eğitim süreci
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209