AnasayfaBlogUykusuzluk, Hayat Kalitemizi Nasıl Etkiliyor?
Kişisel Gelişim

Uykusuzluk, Hayat Kalitemizi Nasıl Etkiliyor?

11 Kasım 2019
Uykusuzluk, Hayat Kalitemizi Nasıl Etkiliyor?

Uyku, günlük yaşamımızın yanı sıra tüm hayatımızda büyük öneme sahiptir. Hayatımızın üçte birini oluşturan uyku evresi, sağlığımız üzerinde doğrudan etkilere sahiptir. Bilimsel araştırmalara göre günün 23.00-3.00 saat aralığını mutlaka uyuyarak geçirmemiz gerekir. Bu saat diliminde melatonin hormonunun salgılanması en yüksek seviyededir. Uykusuzluk, melatonin eksikliğine ve bu da obezite ile strese neden olabilir. 

Uyku, gerek fiziksel gerekse zihinsel olarak dinlenebilmemiz, günlük aktivitelerimizi daha verimli bir biçimde gerçekleştirebilmemiz için önemlidir. Çünkü bu aşamada beynimiz ve vücudumuz yeniden yapılandırılır. Buna göre; ilkokul çağındaki çocuklar için günde ortalama 9-10 saat uyku gerekirken, yetişkinlerde 7-8 saat uyku yeterli olabilmektedir.

Uyku Neden Önemlidir?

Sizce beynimizi neden her gece ortalama 7 ila 8 saat kapatmamız gerekmekte? Uyku evresinde tüm vücut fonksiyonlarımız yavaşlar ve dinlenme evresi gerçekleşir. Uykunun önemini anlayabilmek, daha verimli ve iyi uyumayı bilmede önemli bir adımdır. Uzun ve sağlıklı yaşamak için daha iyi uyumayı öğrenin.

Harvard Tıp Fakültesinde yapılan araştırmalara göre, nasıl daha iyi uyuyacağını bilmek; öğrenme, odaklanma, ruh halinde iyileşmeler ve karar verme becerisinde gelişmeler yaşanacağını gösteriyor. Ayrıca İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan diğer çalışmalara göre uyku, zihnimizi ve bedenimizi yeniden onarıyor. Uyku, dokuların onarılmasına ve kas büyümesine yardımcı olmaktadır. 

Uykusuzluk Nelere Sebep Olur?

Uykusuzluk, günlük yaşamımızı olumsuz etkilediği gibi sosyal ilişkilerimize de zarar verir. İletişimde kopukluklar, hafızada zayıflama, karşımızdaki konuşan kişiye ilgi ve odağı kaybetme gibi.

Uykunuzu eksik aldığınız zaman; konsantrasyonunuz azalır, hafıza ve karar verebilme gücünüz zayıflar. Bu durum, kariyer hayatınızı da son derece olumsuz etkiler. Yaptığınız işe konsantrasyon sağlayamama, dikkatinizi verememe gibi sorunlar yaşarsınız. Öte yandan, ‘akşam olsa da eve gidip uyusam’ diye söylenerek geçirirsiniz gününüzü.

Uykusuzluk, dikkat eksikliğine neden olarak istenmeyen kazalar yaşanmasına neden olur. Otobüs firmalarının yaptığı yaygın kazalara bakarsanız çoğunun direksiyon başında uyuyakalmalarından kaynaklandığını görürsünüz. Yorgun ve uykusuz olduğunuz anlarda acele etmeyin, dinlenmek için kendinize zaman verin. 

Kalp hastalıkları, şeker hastalığı, alzheimer, demans, bağışıklık sisteminde zayıflama, uykusuzluk kaynaklı yaşanan yaygın problemlerdir. Yeterince uyumadığınız zaman, bağışıklığınız düşer ve hastalanma ihtimaliniz artar. Ayrıca hasta olduğunuz dönemlerde de iyi bir gece uykusu çekmek, dinlenmek hastalığı daha hızlı atlatmanıza yardımcı oluyor.

Öte yandan çalışmalar; depresyon hastalarının üçte ikisinden fazlasının uyku bozukluğu yaşadığını gösteriyor. Uykusuzluk konusunda ısrarcı olunduğu takdirde, depresyon yaşama ihtimali dört kat fazla artmaktadır. Bipolar bozukluk ve anksiyete de zayıf uykunun neticelerinden biridir.

Uyku, hiç şüphesiz cilt sağlığımız için de son derece gereklidir. Uyku yetersizliği, cildin olduğundan yaşlı ve donuk görünmesine, göz altlarında koyu halkalara ve göz torbalarına neden olabilir. Eskisinden daha dinç ve genç görünmek için günde 7 saatten az uyumamaya özen gösterin.

Uykusuzluk, ilişkinizi de olumsuz etkiliyor. Nasıl mı? Nörolog Chris Winter’a göre, uykusuz insanlar eşleri ile daha az iletişim kurar ve ev işlerinde daha az yardımcı olurlar. 

Uyku, Hayat Kalitemizi Artırıyor

Önemli bir uyku evresi olan REM evresi esnasında vücut tamamen gevşiyor ve hareketsiz kalıyor. Ancak bu esnada zihnimiz son derece aktif çalışıyor. Bu sayede yeni öğrendiğimiz ve ön bellekte duran önemli olan bilgiler, REM esnasında daha kalıcı şekilde kaydediliyor. 

Uyku uzmanı Dr. Kasey Nichols, “REM esnasında beyin, anıları birleştiriyor. Bu da yeni deneyimleri uzun süreli hafızalara dönüştürdüğü anlamına geliyor” diyor. Uyku, duygularımızı yumuşatıyor. Uykusuzluk, daha az REM uykusu, olumsuz anıların birikmesine ve depresyonun artışına neden olmaktadır.

Neden Uyuyamıyoruz?

Uykusuzluk, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Zihnimizi sürekli meşgul eden şeyler, gelecek kaygısı, stres, üzüntü bu sebeplerden öne çıkanlar. Özellikle stres altındayken uyumak bir hayli zorlaşmaktadır. Bunun çözümü, strese neden olabilecek etkenleri asgari düzeye indirmek ve Stresle Başa Çıkmayı öğrenmek.  Sertifikalı online eğitimler sayesinde ihtiyacınız olan eğitimlerden faydalabilirsiniz.

Öte yandan, kaygı sebeplerinizi analiz etmek, çözüme ulaştırmak da bir diğer seçenek. Çünkü zihnimiz meşgul oldukça sürekli bir şeyleri düşünür dururuz. Özellikle geleceğe yönelik planları düşünmek uykuya geçiş süremizi artıran bir etkendir. Bunun yerine uyumadan önce rahatlamaya, zihninizi boşaltmaya çalışın.

uyku verimli uyku uykusuzluk stres stresle başa çıkma online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uyku Kalitesi Neden Önemlidir?
Kişisel Gelişim

Uyku Kalitesi Neden Önemlidir?

30 Nisan 2019
Stres Belirtileri Nelerdir?
Stres Yönetimi

Stres Belirtileri Nelerdir?

19 Şubat 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259