AnasayfaBlogTürkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?
Satış - Pazarlama

Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?

24 Aralık 2019
Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?

E-ticaret modern toplumlarda, bireylerin kolay bir şekilde alışveriş yapmasını ve hizmet görmesini sağlar. Son yıllarda e-ticaret sitesi kullanıcıları daha kolay hizmet almaktadır. Buna paralel memnuniyet oranlarının da arttığı görülmektedir. Giderek yaygınlaşan online alışveriş platformları sayesinde bireyler; kıyafetten elektronik aletlere, yemekten diğer ihtiyaçlarına kadar hemen hemen her ürünü bulabilmektedir. Zaten e-ticaret sitelerinin amacı; bireylere çok miktarda ürünü, daha ucuz fiyata ulaşabilmesini sağlamaktır. E-ticaret siteleri bu yönüyle bireylere e-ticaretin faydaları hakkında da bilgi vermekte.

Kargo imkanlarının geliştirilmesi, bireylerin istedikleri ürünlerin ayaklarına kadar gelmesini sağlar. Bu özelliği, modern dünyada zamanla yarışan bireyler için en büyük avantajı sağlamaktadır. Her bireyin gündelik ihtiyacı, hobileri, alışveriş yapma vb. gereksinimleri bulunmaktadır. Bu gereksinimlerini pratik, kolay ve zaman kaybı yaşamadan karşılamak isteyen herkes e-ticaret sitelerini kullanabilir. Bu özellikler sayesinde e-ticaret ile hayatımız kolaylaştı.

Türkiye’de E-Ticaretin Tarihçesi

Ülkemizde ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993 tarihinde gerçekleşti. Türkiye’de ilk internet kullanımı ODTÜ’de gerçekleşti. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 1997 yılında elektronik ticaret ağının oluşturulması için bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda e-ticaret için ilk adımlar atılmış oldu. İlerleyen süreçte başbakanlığın katılımıyla 2001 yılında bir toplantı düzenlendi.

Dış ticaret müsteşarlığı bünyesinde Elektronik Ticaret Genel Müdürlüğü oluşturuldu. E-Ticaret Çalışma Grubu olarak görevini sürdü. Bu gelişmeler sayesinde ülkemizde e-ticaret gerçek anlamda gelişmiştir. Son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir. Sürekli büyüyen ve rekabetçi bir sektör halini almıştır. Bu alan doğrultusunda faaliyet göstermek isteyenler e-ticaret eğitimi  almaktadır. Enstitü üzerinden online eğitim sayesinde sizlerde bu alanda eğitim alarak yetkinlik kazanabilirsiniz.

Türkiye’de E-Ticaret İstatistikleri

Teknolojik ilerlemeler ve alt yapı sistemlerinin gelişmesiyle birlikte çoğu marka e-ticaret ile para kazanma yolları için sanal mağazalara yönelmiştir. Bununla birlikte sanal mağazalarında satışlarını arttıracak stratejiler de gelişmiştir. E-ticaret payı ülkemizde %38’e ulaşmıştır. Bu istatistik bize ülkemizin e-ticaret yapmak için elverişli bir ortam olduğunu açıklamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre Türk kullanıcılar günde 7 saatlerini internette geçirmektedir. Türkiye’deki yaş gruplarının hepsi dijitalleşmektedir. Bu doğrultuda e-ticaret de pazar payını arttırmaktadır. Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların sayısı 39,3 milyona ulaşmış durumdadır. 2019 yılında harcama miktarı ise yıllık 11,5 milyar $ olarak kaydedilmektedir.

Bu durumda e-ticaret sitelerine olan ilgi yıllar içinde arttı. Müşteriler giderek online alışverişe güvenmeye başladı. Bu doğrultuda 2040 yılına gelinceye kadar alımların  %95’i internet üzerinden gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

 • En fazla harcama payı 5 milyar 198 milyon $ ile seyahat alanı oluşturdu.

 • Elektrikli aletlere (ev aletleri, elektronik, cep telefonu) 2 milyar $ harcama yapıldı.

 • Bunları takiben 1,3 milyar $ harcama ile giyim alanında harcama yapıldı.

 • Oyuncak ve hobi alanlarında 1 milyar 125 milyon $ harcama yapıldı.

 • Mobilya ve mobilya aksesuarları alanında ise 1 milyar 56 milyon $ para harcandı.

 • Yiyecek ve içecek alanında ise 412 milyon $ para harcandı.

 • Video ve oyun alanında 268 milyon $ para harcandı.

 • Son olarak dijital müzik alanında 60 milyon $ harcama yapıldı.

Demografik olarak istatistiklere bakıldığında milenyum ve X kuşağı  online alışveriş yapanların başındadır.  Bu iki kuşağa ait kişilerin yarısından fazlası mağazalara gidip alışveriş yapmak yerine online alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Genel olarak online alışveriş yapan bireylerin %48’i alışveriş yaparken planlamadığı şeyleri satın almıştır. Planladığından daha fazla para harcamıştır. Türkiye’de alışveriş yapan 10 tüketiciden 9’u alışverişte indirim ve promosyonların satın alma eğilimini arttıracağını belirtmiştir. Müşteriler bir ürünü almadan önce detaylı bir şekilde inceliyor. İndirim ve promosyonları göz önüne alarak alışverişlerini gerçekleştiriyor. Bununla birlikte müşterilerin %68’i internet üzerinden alışveriş yaparken belirli bir markaya sadık kalarak alışverişlerini yapmıyorlar.

E-Ticaret Sitelerini En Çok Tercih Edenler

Gençler ve kadınlar, e-ticaret sitesi üzerinden yaptıkları alışveriş sayesinde bu dijital pazarda yükseliş olmuştur. Türkiye’de e-ticaret istatistikleri, kadınların ve gençlerin e-ticaret sitelerini daha çok tercih ettiğini göstermektedir. Kadınlar, e-ticaret sitesi üzerinden giyim, aksesuar gibi kategorilerde harcamalar yaptığı görülmektedir. Gençlerin ise oyun ve müzik kategorilerinde harcamalar yaptığı gözlemlenmektedir.

E-ticaret sitesi çoğunlukla çalışan bireylerin mağaza mağaza gezmek yerine aradığı ürün hakkında oturduğu yerden alışveriş yapmasını sağlar. Bunu yaparken de alacağı ürün ile ilgili en ucuz fiyat ile en pahalı fiyat aralığını görebilir. Bu da çalışan bireylerin karşılaştırma yaparak ürünü almalarını sağlamaktadır. Bazı kadın müşteriler, ürünleri almaktan ziyade karşılaştırma yapmak ve mağaza gezmemek için e-ticaret sitesi kullanır. Erkek müşteriler ise gençlere ve kadınlara göre daha az bu siteleri kullanmaktadır. Erkeklerin belirli ve özel günlerde e-ticaret sitesi kullanma oranı artmaktadır.

E-Ticarette Kullanıcı Motivasyonu İstatistikleri

Türkiye’de müşteriler e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparken bazı motivasyonlar ,kullanıcıları online alışverişe yönlendirmektedir. Bu motivasyonlar;

 • Müşterilerin %71’i aldığı ürünleri internette daha ucuza buluyor olması.

 • Müşterilerin %69 ise alışveriş sitelerinde, fiziki mağazalara göre daha fazla çeşit olduğunu belirtmesi.

 • %57’si daha hızlı alışveriş yapabiliyor olduğunu belirtmesi.

 • %21’i aldıkları ürünlerin yalnız internet üzerinden satıldığını belirtiyor.

 • %18’i almak istediği ürün veya markanın yaşadığı şehirde olmadığını belirtmektedir. Bu motivasyonlar kullanıcıları online alışverişe yönlendirmektedir.

Online Alışveriş Yapılan Kategoriler

 • %68 giyim

 •  % 58 elektronik

 • %49 kişisel bakım/hobi/kitap/film

 • %47 yemek siparişi

E-ticaret, her yıl pazar payını arttırmakta ve ilerlemektedir. Kullanıcı odaklı siteler ve ödeme seçenekleri bu artışın nedenleridir. Özellikle yaş gruplarının dijitalleşmesi, mağazaları bu alana daha fazla yönlenmesini sağlamaktadır.

Gelecekte E-Ticaret Sektörü

E-ticaret sektörü her geçen yıl büyüme göstermektedir. Büyüme oranlarındaki sürekli artış girişimcileri bu sektöre yönlendirmiştir. Aynı zamanda bu sektör için sürekli yenilikçi ve gelişimci anlayışlar benimsenmiştir. E-ticaret sektöründe yakın gelecekte görebileceğimiz yenilikler;

 • Kişiselleştirme Artacak: Müşteriler, kişisel verilerini paylaşırken bu paylaştığı verilerin kimlerle ve ne amaçla paylaşıldığı konusunda söz sahibi olacak. Kusursuz bir kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratmak için müşterilerin profillerini kusursuz oluşturmak gerekir.  Yıllardır uygulanan reklam, indirim ve kupon taktiklerini kullanarak müşterileri cezbeden işletmeler yıllar geçtikçe bu taktiklerin işe yaramadığını biliyor. Müşteriler zaman geçtikçe bilinçleniyor ve işletmeler yeni taktikler üretmek zorunda kalıyor. Çin’de Wallmart Inc. Mağazası müşterilerinin ödemelerini WeChat üzerinden yapmalarına olanak tanıyor. Bu uygulamada müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını analiz ediyor. Elde ettiği verileri müşterilerin alışverişlerinde kullanmalarını öneriyor.

 • Özel Tasarımlar: Her geçen gün şirketler, müşterilerinin kendilerini özel tasarımlarla yansıtmalarını sağlıyorlar. Örneğin ayakkabı sektöründeki bir marka müşterilerin kendi ayakkabılarını tasarlamalarını sağlıyor. Özel tasarım sayesinde müşteri kendini değerli hissediyor. Bu yaygınlaştıkça siteler satış oranlarını arttırabilecektir.

 • Online Alışveriş Görevlileri: Müşteriler bazı alışverişlerinde gerçek bireylerin yardımlarından memnun olmaktadır. Gelişen teknoloji, şirketlerin özel görevli vermesini sağlayacak. Gerçek bireylerden oluşan temsilciler, müşteri için kişiselleştirilecek. Bu sayede müşteri ile daha uzun ömürlü ilişki kurulması sağlanacak. Şirket-müşteri arasında bir güven köprüsü kurulacak. Müşteriler, online alışveriş gereksinimlerini online alışveriş görevlileri aracılığı ile yapmaya başlayacak.

 • İçeriksel Lokasyon Oluşturulacak: Müşterilerin kişisel ihtiyaçlarına uygun içerikler ve ürünler hazırlanacak. Kullanıcı lokasyonu ve ihtiyaca uygun reklam-içerik durumu e-ticaretin gelecekte önemli bir hali olacak. Örneğin bir müşteri, sanal mağazada belirli bir bölümde uzun süre vakit geçirmesine rağmen herhangi bir şey almadıysa firma, müşteriye bu kategori ile ilgili reklam, indirim kuponu ya da ilgisini çekecek başka şeyler gönderecek.

 • Bir Günde Teslimat Olacak: Alacağınız ürünün teslimat hızı, müşterinin ürünün alıp almama kararını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Aynı günde teslimat müşterilere çok cazip gelmektedir. Teslimat sürecinde değişikliğe gitmek, bu sektördeki şirketlerin farklılaşmak için kullanacağı en etkili silah olacaktır. Hatta drone ile teslimat süreçleri başlayacaktır. Tüketiciler ile yapılan bir ankette, tüketicilerin  %33’ü siparişlerinin drone ile teslim edilmesini istemektedir.  Drone ile teslimat konusunda güvenlik, hırsızlık, hasar vb. alanlardaki yetersizlikler bu konu üzerinde halledilmesi gereken problemlerin olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de E-Ticaretin Tarihçesi Nedir?

Ülkemizde ilk internet bağlantısı 1993 yılında gerçekleşti. 1997 yılında Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu elektronik ticaret ağının oluşturulması için toplantı düzenledi. Bu toplantıda e-ticaret için ilk adımlar atılmış oldu.

Türkiye’nin Genel E-Ticaret İstatistikleri Nedir?

Gelişen teknolojik gelişmeler ve artan sanal mağazalar ülkemizde e-ticaret payını %38’e yükseltmiştir. Ülkemizde internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı 39,3 milyon olmuştur. Para harcama miktarı ise 11,5 milyar $ olarak kaydedilmektedir.

E-Ticaret Sitelerini En Çok Kim Tercih Ediyor?

Ülkemizde bu siteleri en çok kadınlar ve gençler tercih etmektedir. Bu kullanıcıların ardından erkeler gelmektedir. Çoğunlukla çalışan bireylerin, zaman sıkıntısı yaşayanların tercih ettikleri görülmektedir.

e-ticaret e-ticaret sitesi online alışveriş türkiyede e-ticaret e-ticaret sektörü türkiyede e-ticaret istatistikleri e-ticaret istatistikleri
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat