AnasayfaBlogTürk Kahvesi Eğitimi
Eğitim

Türk Kahvesi Eğitimi

22 Ekim 2021
Beyaz bir tabakta bir fincan kahvenin yanında bir yığın lokum duruyor. Kahve fincanı koyu kahverengi bir sıvıyla doludur ve bir tarafında kulpu vardır. Lokumlar pembe ve beyaz dahil olmak üzere çeşitli renklerden oluşuyor. Tabağa yakından bakıldığında bakır bir nesne, üzerinde toz bulunan beyaz kare bir nesne ve küçük bir yiyecek parçası görülüyor. Tabağın sağ tarafında bir saatin yakın çekimi görülmektedir. Saatin arka planı beyaz, rakamlar ve ibreler ise siyahtır. Saatin etrafı karmaşık detaylar ve tasarımlarla çevrilidir.
Konu BaşlığıÖzet BilgiEk Bilgi
Türk Kahvesi Nedir?Bize özgü bir öğütme ve pişirme tarzıyla hazırlanan kahve sunumu.Telvesi ile servis edilen tek kahve türüdür.
Türk Kahvesinin TarihiTarihi Osmanlı dönemine kadar uzanır.Kolombiya ve Brezilya’da yetişen kahve çekirdeklerinin tarihi 14. yüzyıla dayanır.
Türk Kahvesi Eğitiminin AmacıGeleneksel ve modern yöntemlerle Türk kahvesi pişirme ve sunma eğitimi.Eğitim hem teorik hem de uygulamalı dersler şeklinde yürütülür.
Türk Kahvesi Eğitimi Nereden Alınır?Hem yüz yüze kurslarla hem de online sertifika programları aracılığıyla alınabilir.Eğitimler; halk eğitimi merkezlerinde, özel kariyer kurslarında ve online eğitim platformlarında verilir.
Türk Kahvesinin ÖzellikleriÖzgün kokusu, tadı, köpüğü ve sunum tarzı vardır.Damak tadı açısından da kültürel çeşitliliği temsil eder.
Türk Kahvesinin SunumuYanında su ve çikolata-lokum gibi ikramlar da sunulur.Bazı bölgelerde küçük kahve fincanında, bazı bölgelerde ince belli çay bardağında ikram edilir.
Türk Kahvesi HazırlanışıBrezilya ve Kolombiya çekirdeklerinin ince öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanır.Kahve; közde veya ateşte, cezvede veya kahve makinesinde, kahveye su katılarak pişirilir.
Türk Kahvesinin Türk Kültüründeki YeriOsmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze aktarılan bir içecek tarzıdır.Kendine özgü bir kimliği ve geleneksel değerleri vardır.
Türk Kahvesinin FaydalarıÇalışanları motive edip rahatlatan bir etkiye sahiptir.Arkadaşlıklar için de buluşma bahanesi olur.
Türk Kahvesi ÇeşitlerSade Türk kahvesi haricinde farklı aromalar katılabiliyor.Bazı bölgelerimizde ince belli çay bardağında ikram edilir.

Türk kahvesi ve Barista eğitimi, son zamanlarda kahve konusunda zincir mağazaların açılmasıyla tercih edilmeye başlanan bir eğitim. Kahve dükkânı olarak da tanımlayabileceğimiz bu kahve zinciri mağazalar gittikçe yayılıyor ve yayıldıkça da eğitimli personel ihtiyacı artıyor. Eğitimli ve tecrübeli bir personelin yetişmesi de, kahve konusunda profesyonel eğitimler veren kurs merkezlerinin açtığı sertifika programları sayesinde olabiliyor. 

Eskiden kahvehane gibi mekânlarda servis edilen Türk kahvesi, artık değişen dünyanın yeni nesil kahve dükkânlarında da yerini almıştır. Dolayısıyla, Türk kahvesini hem geleneksel hem de modern yöntemlerle pişirme ve sunma konusunda eğitim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 

Kahve pişirilmesi ve servis edilmesi konusunda duyulan bu ihtiyaca, eğitim kurumları çözüm bularak sertifika programları açmışlardır. Bu sertifika programları, hem teorik hem de uygulamalı dersler şeklinde bir eğitim plânına sahiptir. 

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ve aktif bir çalışma hayatı olan insanlar, düzenli ve yaygın olarak kahve tüketiyor. En çok tercih edilen kahve türlerinden olan Türk kahvesi, çalışanları motive edip rahatlatan bir etkiye sahip. Büyükşehir insanlarını stresten ve çalışma koşturmacasından bir an olsun uzaklaştıran kahve, arkadaşlıklar için de buluşma bahanesi oluyor.

Peki hiç düşündünüz mü, "Türk kahvesi hakkında ne biliyoruz?" diye… Çalışma hayatımızın ve arkadaşlıklarımızın en keyifli parçasını biraz daha tanımaya ne dersiniz?

Bugünkü yazımızda, "Türk Kahvesi Nedir?", "Türk Kahvesinin Tarihi Nedir?", "Türk Kahvesi Eğitimi Nereden Alınır?" ve "Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?" gibi konu başlıkları bulunuyor.

Türk Kahvesi Nedir? 

Türk kahvesi; aslında bizim topraklarımızda yetişmeyen kahve çekirdeğinin, bize özgü bir öğütme ve pişirme tarzıyla hazırlanan sunumudur. Türk kahvesi, telvesi ile servis edilen tek kahve türü olarak diğer kahve çeşitlerinden ayrılıyor.

Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze aktarılan ve Türk kültüründeki en eski kahve öğütme ve pişirme tarzıdır. Türk kahvesinin kendine özgü bir kokusu, tadı, köpüğü ve sunum tarzı vardır. Ayrıca kendine özgü bir kimliği ve geleneksel değerleri de vardır. 

Türk kahvesi, kahvenin anavatanı olarak bilinen Brezilya ve Kolombiya çekirdeklerinin ince bir şekilde öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanır. Hazırlanan bu kahve; közde veya ateşte, cezvede veya kahve makinesinde, kahveye su katılarak pişirilir. 

Türk kahvesinin pişirilmesi kadar, sunumu da diğer kahve çeşitlerinden ayrılır. Türk kahvesi servis edilirken, yanında su ve çikolata-lokum gibi ikramlar da mutlaka eklenir. 

Türk kahvesinin en önemli özelliği, toplumumuzdaki mozaik yapı gibi; damak tadı açısından da kültürel çeşitliliğimizi temsil etmesidir. Örneğin, Türk kahvesi bazı bölgelerimizde küçük kahve fincanında ikram edilirken; bazı bölgelerimizde ince belli çay bardağında ikram edilir. Bunun dışında, bazı bölgelerde sade Türk kahvesi hazırlanırken; bazı bölgelerimizde ise farklı aromalar katılabiliyor. Bütün bunlar, topraklarımızdaki çeşitliliğin kahve kültürü açısından ne kadar zengin olduğunu bize gösteriyor.

Türk Kahvesinin Tarihi Nedir?

Türk kahvesinin tarihi, Osmanlı dönemine kadar uzayan bir sürece sahiptir. Kahve çekirdekleri, ülkemiz topraklarında yetişmeyen kahve ağacının meyvesi olarak insanlık hayatına dâhil olmuştur. Bu kahve çekirdeklerinin öyle uzun bir yolculuğu vardır ki, kıtalar arasındaki uzun yolları aşmış ve fincanlarımıza kadar gelmiştir. 

Kolombiya ve Brezilya’da yetiştiğini bildiğimiz kahve çekirdeklerinin tarihi aslında daha da eskilere ve Etiyopya’ya kadar dayanıyor. İlk kahve çekirdeklerinin kökeninin 14. yüzyıla ve Habeşistan topraklarına kadar dayanması bilgisi de araştırmacılar tarafından kayıtlara geçmiştir. 

Kahvenin bir içecek olarak ilk kullanımı ise Arabistan topraklarında görülmüştür. Kahve çekirdeklerinin kaynatılması yoluyla yapılan bu içecek, Batılı tüccarların dikkatini çekmiş ve yolculukları aracılığıyla diğer kıtalara yayılmıştır. Batılı tüccarlar, Arabistan’dan önce Avrupa’ya ve sonra da dünyanın diğer bölgelerine bu güzel kokulu çekirdekleri taşımıştır. 

Kahve çekirdeklerinin Anadolu topraklarına ilk olarak gelişi ise, Kanunî Sultan Süleyman döneminde ve Yemen valisi aracılığıyla gelmiştir. Osmanlı padişahlarının da sık sık bu kahveyi tüketmesiyle birlikte; Türk kahvesi geleneği, kültür tarihimizdeki yerini almıştır.  

Anadolu topraklarında "Türk kahvesi" olarak öğütülen ve servis edilen tarz, toz haline getirilerek kavrulmuş olan tarzdır. Türk kahvesinin kendine özgü kokusu ve tadını veren özellik de çifte kavrulmuş olmasından kaynaklanır. Dünyada Türk Kahvesi Günü de kutlanıyor.

Türk Kahvesi Eğitimi Nereden Alınır?

Türk Kahvesi Eğitimi, hem yüz yüze yapılan kurslarla hem de online yapılan sertifika programları aracılığıyla alınabiliyor. Bu eğitimler; halk eğitimi merkezlerinde, özel kariyer kurslarında ve online eğitim yapan uzaktan eğitim platformlarında veriliyor. 

Enstitü bünyesinde verilen "Barista Eğitimi ve Kahve Kültürü" adlı sertifika programı içeriğinde Türk kahvesi eğitimi dersi bulunuyor. Ayrıca online eğitim yapan bazı uzaktan eğitim platformlarında Barista Eğitimi, Türk Kahvesi Eğitimi başlığı altında kurslar da mevcuttur.  

Bu eğitimler sonucunda yapılan sertifika sınavlarında başarılı olan kursiyerlere sertifika veriliyor. Dijital sertifika kodu veya basılı olarak verilen sertifika belgesiyle kursiyerler, cafelerde barista olarak iş bulabilirler.

Baristalık ve Türk kahvesi eğitimlerindeki dersler; teorik kahve eğitiminden makine ekipmanına, temel barista kurallarından cafe işletmeciliğine kadar uzanıyor. Ayrıca memnuniyet eğitiminden ürün önerilerine ve yiyecek eşleşmelerinden kahvenin tarihine kadar uzanan dersler de bulunuyor.  

Bu eğitimler, şu kişilere yönelik olarak açılıyor:

 • Kahve sektörüne karşı merakı ve ilgisi olanlar,

 • Kahve sektöründe çalışmak isteyen / bu sektörde çalışan kişiler,

 • Cafe işletmecileri ve barista olarak çalışanlar,

 • Yiyecek ve içecek sektöründe mekân danışmanı olarak çalışanlar,

 • Aşçılar ve gastronomi alanındaki öğrenciler.

Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?

Türk kahvesi çeşitlerinin; çekirdeğinin öğütülme tarzlarından yapılış tarzlarına ve aromalarına göre oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılışlarına ve aromalarına göre Türk kahvesinin türleri şunlardır:  

 • Sütlü Türk kahvesi: Türk kahvesinin süt aroması ve yumuşak içim için hazırlanan türüdür. Yapılışı klâsik tarzdadır, tek fark ise su yerine süt eklemektir. 

 • Dibek kahvesi: Kahve çekirdeklerinin dibek denilen taş veya tahta havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen, yumuşak içimli bir Türk kahvesi çeşididir.

 • Menengiç kahvesi: Bu kahvenin çekirdekleri, normal kahve çekirdeklerinden farklıdır. Yabani Antep fıstığı ağacı olan menengiç bitkisinin çekirdekleriyle yapılan bu tür, hem su hem de sütle yapılabiliyor. 

 • Mırra kahvesi: Türk kahvesinin birkaç kere ve uzun bir demlenme sürecinden sonra elde edilen kahve türüdür. İçim olarak sert ve tat olarak da acımsı bir özellik taşıyor. 

 • Közde Türk kahvesi: Kül kahvesi olarak da bilinen közde Türk kahvesi, mangalda közler ve küller üzerinde, bakır cezveyle yapılıyor. Yavaş pişmesinden dolayı daha lezzetli bir kahve çeşidi olduğunu söylemek mümkün.

 • Kervansaray kahvesi: Adıyaman’a has bir kahve çeşidi olan kervansaray kahvesi, çok çeşitli aromaya sahiptir. Keçiboynuzu, çikolata, krema, damla sakızı, sahlep ve menengiç aromalarının bir karışımı olan bu kahvenin içimi yumuşaktır. 

 • Aromalı Türk kahvesi: Türk kahvesi gibi klâsik şekilde yapılan bu kahve, damla sakızı, vanilya ve çikolata gibi farklı aromalar içerebiliyor.

 • Süvari kahvesi: Ege’de Süvari kahvesi, Akdeniz’de ise Tarsusî adıyla bilinen bu kahve, klâsik Türk kahvesi usulüyle yapılıyor. Diğer Türk kahvesi çeşitlerinden farkı ise, az köpüklü olması ve ince belli çay bardağında ikrâm edilmesidir. 

 • Kafeinsiz Türk kahvesi: Kafein tüketmeyenlere yönelik olan bu kahve çeşidinin, lezzet ve yapılış açısından klâsik Türk kahvesinden belirgin bir farkı yoktur.

Türk Kahvesi Nedir?, Bize özgü bir öğütme ve pişirme tarzıyla hazırlanan kahve sunumu, Telvesi ile servis edilen tek kahve türüdür, Türk Kahvesinin Tarihi, Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanır, Kolombiya ve Brezilya’da yetişen kahve çekirdeklerinin tarihi 14 yüzyıla dayanır, Türk Kahvesi Eğitiminin Amacı, Geleneksel ve modern yöntemlerle Türk kahvesi pişirme ve sunma eğitimi, Eğitim hem teorik hem de uygulamalı dersler şeklinde yürütülür, Türk Kahvesi Eğitimi Nereden Alınır?, Hem yüz yüze kurslarla hem de online sertifika programları aracılığıyla alınabilir, Eğitimler; halk eğitimi merkezlerinde, özel kariyer kurslarında ve online eğitim platformlarında verilir, Türk Kahvesinin Özellikleri, Özgün kokusu, tadı, köpüğü ve sunum tarzı vardır, Damak tadı açısından da kültürel çeşitliliği temsil eder, Türk Kahvesinin Sunumu, Yanında su ve çikolata-lokum gibi ikramlar da sunulur, Bazı bölgelerde küçük kahve fincanında, bazı bölgelerde ince belli çay bardağında ikram edilir, Türk Kahvesi Hazırlanışı, Brezilya ve Kolombiya çekirdeklerinin ince öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanır, Kahve; közde veya ateşte, cezvede veya kahve makinesinde, kahveye su katılarak pişirilir, Türk Kahvesinin Türk Kültüründeki Yeri, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze aktarılan bir içecek tarzıdır, Kendine özgü bir kimliği ve geleneksel değerleri vardır, Türk Kahvesinin Faydaları, Çalışanları motive edip rahatlatan bir etkiye sahiptir, Arkadaşlıklar için de buluşma bahanesi olur, Türk Kahvesi Çeşitler, Sade Türk kahvesi haricinde farklı aromalar katılabiliyor, Bazı bölgelerimizde ince belli çay bardağında ikram edilir
barista eğitimi baristalık barista nedir Türk kahvesi eğitimi Türk kahvesi nedir Türk kahvesi tarihi Türk kahvesi çeşitleri
Bu, uzun siyah saçlı genç bir kadının görüntüsüdür. Üzerinde hafif bol parlak kırmızı bir gömlek var. Gözleri kapalı ve dudakları hafifçe ayrık, sanki rahatlamak için bir an ayırıyormuş gibi. Başı hafifçe eğik ve kollarını göğsünün üzerinde kavuşturmuş. Kendinden emin ve rahat bir duruşu var. Saçları omuzlarına dökülen yumuşak, doğal dalgalarla şekillendirilmiş. Yirmili yaşlarında olduğu anlaşılıyor ve yüzünde sıcak ve davetkâr bir ifade var. Bu anda dingin ve mutlu görünüyor.
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü, kulplu ve kaşıklı bakır bir cezvenin yakın çekimidir. Arka planda, yüzeyinde köpük olan bir fincan kahve var. Sağda, bir kayanın bulanık bir görüntüsü var. Solda, taş bir çıkıntının üzerinde bir çay fincanı, bir fincan tabağı ve bir kaşığın yakın çekimi var. Bakır kabın ortasında, bir bardağın içinde altın bir çubuk var. Bu görüntü, bakır cezvenin sıcaklığı ve kahvenin buharıyla sıcacık bir sabahın mükemmel bir örneğidir. Bakır cezvedeki kaşıktan yansıyan ışık ve çay fincanının karmaşık detayları ile güzel bir manzara. Huzurlu ve davetkâr bir atmosfer sunan bu görüntü, başlık veri kümesi hazırlamak için mükemmel bir seçimdir.
Tarihte Bugün

Dünya Türk Kahvesi Günü Kutlu Olsun!

05 Aralık 2019
Bir dizüstü bilgisayar klavyesinin yakın çekiminde tuşların üzerinde duran tek bir kahverengi yaprak görülüyor. Yaprak kıvrılmış, kenarları hafifçe yıpranmış ve damarları açıkça görülebiliyor. Yaprağın sağında, kenarları kıvrık ve yüzeyi parlak turuncu bir sap var. Daha sağda beyaz bir kâse, içindekiler görünmeyecek şekilde gizlenmiş. Arka planda, buharı görüntünün tepesine doğru yükselen bir fincan kahve var. Görüntü soldan aydınlatılarak ön plandaki öğelerin net bir şekilde görülmesi sağlanmış. Görüntüdeki renkler ve dokular sahnenin canlı bir enstantanesini sunuyor.
Popüler Yazılar

Günümüzde Kahve Kültürü

14 Eylül 2018
Beyaz gömlek giyen bir kişi bir kaptaki sütü beyaz bir bardağa döküyor. Kişi kabı sol elinde tutmakta ve sağ eliyle dökmektedir. Süt açık bir tonda ve kupayı hızla dolduruyor. Kupa kameraya doğru bakıyor ve neredeyse kremsi sıvıyla dolu. Kişinin yüzü görünmüyor ama omzu ve kolu görünüyor. Arka plan açık gri bir duvar ve ışık sol üst köşeden geliyor. Kap kahverengi, dikdörtgen şeklinde ve beyaz bir kapağı var.
Meslekler

Barista Nedir? Nasıl Olunur?

20 Şubat 2021
Barista Eğitimi eğitmeninin online ders anlatımı, kahve bardağı düzenleme ve kahvenin nasıl hazırlandığı anlatılıyor.
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
55463402
Bu resim, ellerini havaya kaldırmış genç bir kadının kolajını tasvir etmektedir. Açık tenli, sarı saçlı ve pembe bir ruj sürüyor. Gömleği açık renk. Resmin alt köşesinde ellerini kavuşturmuş ikinci bir kadın görülüyor. Onun sağında, üçüncü bir kadın ellerini yukarı kaldırmış bir şekilde duruyor. Daha sağda, ellerini kaldırmış dördüncü bir kadın ve daha sağda ellerini kaldırmış beşinci bir kadın görülüyor. Sağ üst köşede, bir kişinin ellerinin bulanık bir görüntüsü görülebiliyor. Kolajın solunda, elleri havada altıncı bir kadın görülüyor. Son olarak, sol üst köşede, bir kişinin pantolonunun bulanık bir görüntüsü görülebiliyor. Kolajdaki tüm kadınların yüzünde doğal bir ifade var.
4.7
(223)

İşaret Dili Eğitimi

4 Konu5 Saat
Bu görüntü, ikna oyunları eğitimine odaklanan bir çevrimiçi kursu tasvir ediyor. Bir adam bir merdivenin önünde durmakta ve kameraya gülümsemektedir. Gömleğindeki ve ceketindeki bir düğmenin yanı sıra gri arka plan üzerinde beyaz bir harf görünmektedir. Elini uzatmış ve bir parmağını kaldırmıştır. Kurs, katılımcılara başarılı bir ikna için gerekli becerileri öğretmeyi amaçlamaktadır. Çeşitli oyunlar ve aktiviteler aracılığıyla katılımcılar, farklı ikna taktiklerini ve farklı durumlarda kullanılacak en iyi stratejileri belirleme becerilerini geliştirebileceklerdir. Eğitim ayrıca iletişim, müzakere ve karar verme gibi konuları da kapsamaktadır. İknanın temel prensiplerini öğrenerek, eğitim katılımcılara farklı iş senaryolarında başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayacaktır.
5
(5)

İkna Oyunları Eğitimi

16 Konu4 Saat
Ciddi bir ifadeye sahip orta yaşlı bir adam kollarını kavuşturmuş, kameranın karşısında duruyor. Kısa, siyah saçları, belirgin bir çene çizgisi vardır ve gözleri yoğun ve odaklanmıştır. Lacivert düğmeli bir gömlek giymektedir ve kolları bronzlaşmış, kaslı ön kollarını ortaya çıkaracak şekilde kıvrılmıştır. Duruşu kendinden emin ve kararlı; duruşu güç ve kuvvet hissi veriyor. Bakışları doğrudan ve tavizsiz, ifadesi kararlı ve azimli.Erdem Karagöz
8370