Close
Mobil Menu Bars

Turist Rehberliği Bölümü (MYO)

22 Eylül 2020, 748 defa okundu.
Turist Rehberliği Bölümü (MYO)
turist rehberliği bölümü, turist rehberliği mezunları, turist rehberliği dersleri, turist rehberi, turist rehberliği puanları

Turizm sektörünün dinamikliği, bu alanda olan  pek çok iş bölümü de yarattı ve süreç içinde yaratmaya da devam ediyor. Bugün bahsini açacağımız turist rehberliği de turizm sektörünün gelişimine bağlı olarak ilerleyen mesleklerden yalnızca biri. Genel olarak turizm alanında çalışan turist rehberleri, yerli ve yabancı turistlere çeşitli konularda yardımcı olmak ve bir rehber olarak gerekli sorumlulukları yerine getirmek üzere görevlendirilir. Turist rehberliği bölümünün temel hedefi de nitelikli ve yetkin turist rehberleri yetiştirerek turistlere keyifli vakit geçirmelerinde yardımcı olmaktır. 

Turist rehberliği bölümü, 2 yıllık eğitim sunan meslek yüksekokullarına bağlı bir eğitim programıdır. Turist rehberliği, TYT puanı ile öğrenci almasına rağmen dil odaklı bir bölümdür. Ülkemiz, turizm ve seyahat açısından zengin bir potansiyele ev sahipliği yaptığı için her yıl turist sayısında da artış yaşanıyor ve turist rehberleri de bu fırsattan yararlanabiliyor. Hem keyifli hem de gelir açısından rahatlıkla tercih edilebilen turist rehberliği alanını, biraz daha yakından tanıyarak bilgi sahibi olalım.

Turist Rehberliği Bölümü Nedir?

Turist rehberliği bölümü, ön lisans programlar arasında tercih edilebilecek en doğru alanlardan biridir. Bölüm, teorik ve uygulamalı eğitim vererek öğrencileri mesleğe hazırlamaktadır. Turist rehberliği bölümü, turizm sektörünün hızlı değişim ve gelişimine  ayak uydurabilen ve turistlere ilgili bölgeyi en doğru şekilde aktaran mezunlar yetiştirme hedefindedir. Bölüm, pratik eğitim içinde öğrencilerin ülke turizmini tanıtacak yetkinlikte olmasına göre düzenlenmiştir. Ülkemizde de turist rehberi olabilmenin şartlarından biri bu alanın eğitimini almaktır. Bunun için de turist rehberliği bölümü ile turizm rehberliği bölümü okumak yeterlidir. 

Turist rehberliği dışında DİL puan türü ile öğrenci alan turizm rehberliği bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Daha geniş bir eğitim içeriği sunan turizm rehberliği bölümünün, turist rehberliğinden belirgin bir farkı yoktur. Ayrıca turist rehberliğini bitirdikten sonra turizm rehberliği bölümüne geçiş hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte, DGS başarınıza bağlı olarak ilgili lisans bölümlerine de geçebilirsiniz. Turist rehberliği bölümünü bitirmeniz hâlinde aşağıdaki lisans bölümlerine DGS ile yerleşebiliyorsunuz.

 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 • Turizm Rehberliği
 • Turizm İşletmeciliği

Turist rehberliği bölümü; iletişim becerileri yüksek, çözüm üretmeye meyilli, sözlü iletişimi etkili kullanabilen ve alanında bilgili mezunları turizm ve seyahat sektörüne kazandırmaktadır. Turist rehberi olabilme yolunda, ilk adım bölümü bitirmek olsa da tam anlamıyla rehber olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bölüm ve alan üst düzey yabancı dil kullanma becerileri istediğinden, YDS'den en az 75 puan almak zorunludur.

Bunun yanında bölgesel ya da ülkesel kokart (tur rehberi) olabilmek için sertifikalı Türkiye turunu tamamlamak gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bu turun gelirini de öğrenci karşılamaktadır. Ayrıca bölgesel ve ülkesel tur tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kişiye bir kokart belgesi verilir. Yine mezunlar, hangi dilde turist rehberliği yapmak istiyorsa kimliğinde o dilin adı yazılacak şekilde aşamaları tamamlayacaktır. 

Turist Rehberliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Turist rehberliği mezunları; turizm sektörüne ait şirket, gezi turları, seyahat acentaları ve çeşitli organizasyonlarda çalışırlar. Genel olarak tur ve gezi şirketlerinde, turist rehberi olarak çalışan mezunlar, bölgesel ya da ülkesel turist rehberi olabiliyor. Ülkesel turist rehberi olabilmek için 7 coğrafi bölgeyi sertifikalı tur imkânıyla tamamlamanız gerekiyor.

Turist rehberleri, turizm sektörünün de canlılığına bağlı olarak ciddi miktarlarda gelir elde etmektedirler. Günlük ortalama 300 TL altında gelir elde etmeyen mezunlar, hem keyifli hem de kazançlı bir mesleği yerine getirmektedir. Bunun yanı sıra mezunlar, yetkin ve nitelikli bir rehber olmak adına mesleki ve genel kültür anlamında, kendilerini her gün yetiştirmek zorundadır. İşin keyifli tarafı bir yana rehber;  turistlerin bölge ve ülke hakkında soracağı muhtemel ve spesifik sorulara doğru yanıtlar verebilecek yeterlilikte olmalıdır. Ayrıca zorunlu olarak yabancı dil seviyesinin de B2 ve üstünde olması gerekir.

Turist Rehberliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Turist rehberliği dersleri, mesleki eğitiminin yanı sıra gerekli olarak genel kültür üzerine de yoğunlaşmıştır. Turist rehberinin, ilgili ülke ve bölgeler hakkında edinebileceği tarihi, coğrafi ve kültürel bilgiler doğrudan turistlere aktarılır. Rehberler, üniversitede aldıkları genel kültür bilgilerini yanında kendilerini de sürekli geliştirmek zorundadır. Gezilecek ve tanıtılacak bölgenin doğru aktarımı için de yabancı dil becerilerini kullanmaya yönelik eğitim alması gereklidir.

Ön lisans turist rehberliği bölümü de mesleki İngilizce, kültür ve sanat tarihi, meslek uygulamaları ve tur planlaması gibi derslerle, öğrencilere gerekli bilgileri vermektedir. İlgili ön lisans turist rehberliği derslerini aşağıda görebilirsiniz. 

 • Turizm ve Çevre
 • Genel Turizm
 • İlk Yardım
 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri
 • Mesleki İngilizce
 • Turizm Sosyolojisi
 • Arkeoloji
 • Mitoloji
 • Rehberlik Meslek Dersi
 • Folklor
 • Dinler Tarihi
 • Türkiye'nin Turizm Coğrafyası
 • Müzecilik
 • Anadolu Uygarlıkları
 • Sanat Tarihi
 • Turizm Mevzuatı
 • Turizm Pazarlaması

Turist Rehberliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Turist rehberliği bölümü, hem devlet hem de özel üniversitelerde bulunan bir alan olarak öğrencilerin alternatif üniversite arayışlarına da yanıt veren bir bölümdür. Bölümün taban puanları, özel üniversitelerde yüksek seyrederken devlet üniversitelerinde ise düşmektedir. Turist rehberliği taban puanları ve sıralamalarında da ilk 5'te özel üniversiteler yer almaktadır. İlk sırada yer alan üniversite, İstanbul Ayvansaray Üniversitesinin uzaktan eğitim programıdır. Üniversitenin taban puanı 394, sıralaması ise 96.275'tir. Uzaktan eğitim veren ikinci üniversite ise Kapadokya Üniversitesidir. Kapadokya Üniversitesi de 375 puan ve 129.040 sıralama ile öğrenci almaktadır. Uzaktan eğitim programları dışında, turist rehberliği taban puanları açısından ilk 5'te yer alan üniversiteleri aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul Arel Üniversitesi Puan  340,52275 Sıralama 219.834

Kapadokya Üniversitesi Burslu Puan 340,18429 Sıralama 220.890

İstanbul Aydın Üniversitesi Burslu Puan 323,85525 Sıralama 283.037

İstanbul Arel Üniversitesi Burslu Puan 301,69108 Sıralama 398.020

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi %75 Burslu Puan  298,34934 Sıralama 419.301

İlk 5'te yer alan devlet üniversiteleri ise şu şekildedir:

Marmara Üniversitesi Sıralama 445.736

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sıralama 877.206

Akdeniz Üniversitesi Sıralama 963.398

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İÖ Sıralama 968.278

Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Sıralama 1.007.380

Kocaeli Üniversitesi Sıralama 1.080.795

Turist Rehberliği Bölümü MYO Nedir?

Turist rehberliği bölümü ön lisans programlarından biri olup dil odaklı bir meslek alanıdır. Bölüm, turizm sektöründe rehber olabilecek; yabancı dil bilen, iletişim becerilerini etkili kullanan ve anlatımı güçlü mezunlar yetiştirme hedefindedir. Turist rehberliği bölümü, turist rehberi olma yolunda atılan ilk adımdır. 

Turist Rehberliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Turist rehberliği iş olanakları arasında; gezi ve tur şirketleri, seyahat acentaları ve çeşitli organizasyonlar yer almaktadır. Bu yerlerde çalışmak için de YDS'den en az 75 almak ve ilgili sertifikalı Türkiye turunu tamamlamak gerekiyor. Ruhsatlı bir kokart olabilmek ve yüksek gelir elde etmek için yabancı dil seviyesinin B2 düzeyinde olması beklenir. 

Turist Rehberliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Rehberler, üniversite ve sertifikalı programdan edindikleri mesleki ve genel kültür bilgileriyle ilgili bölgenin tanıtımını yapar. Turistlerin, bölge ve mekân hakkındaki sorularını yanıtlar ve tur boyunca turistleri gezi hakkında bilgilendirir. Ayrıca tur ve gezi için gerekli plan ve programları oluşturur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!