AnasayfaBlogTOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?

20 Şubat 2020
TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?

Dünyada çok sayıda kurum tarafından kabul gören TOEFL sınavı, yabancı dil yeterliliğinin belgelenmesidir. Yurt dışında okumayı tercih edecek kişiler, İngilizce seviyelerini kanıtlamak için sınava katılırlar. Ülkemizde pek çok kurum İngilizce yeterliliği TOEFL belgesi ile ölçümlemektedir. Bu durum TOEFL’ı sadece yurt dışı ile ilişkilendirmemizin doğru olmayacağını göstermektedir. Kurumların çoğu çalışanlarının dil seviyelerini öğrenmek amacıyla TOEFL şartı belirler. Bütüncül bir sınav olan TOEFL toplamda dört bölümden meydana gelir. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşmadır. Sınava hazırlanmak için pek çok kaynaktan faydalanabilirsiniz. İyi bir çalışma planı yapmak süreç içerisinde hız kazanmanızı sağlar. Sınavın aşamalarını doğru anlamak, iyi bir planlama yapmanızı sağlar. Yabancı yayınları takip etmek, hazırlık kitapları ile çalışmak, kitap okumak, bol bol pratik yapmak ve eğitimlerden faydalanmak hazırlanma aşamasında en büyük yardımcılarınız olacaktır.

TOEFL Nedir?

TOEFL “Test of English As A Foreign Language” ismi ile ilk defa 1964 senesinde yabancı dil İngilizce sınavı olarak düzenlenmiştir. İlk başlarda Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri girişi için talep edilen bir sınavdır. Günümüzde dünya genelinde çok sayıda üniversite ve kurum tarafından talep edilmekte ve kabul görmektedir. TOEFL IBT, internet aracılığı ile uygulanan ve TOEFL PBT, kağıt üzerinde uygulanan olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Ücretler, sınavın uygulandığı ülkelere göre değişik rakamlarda olabilmektedir. Dört bölümden meydana gelen sınavda her bölüm için hesaplama 30 puan üzerindendir. Toplamda en yüksek 120 puan alınabilir. TOEFL merkezi alınan sonuçları iki yıl dosyalarında muhafaza etmektedir. Bu durumda ekstra ödeme yaparak birkaç kopya elinizde bulundurmanız faydalı olacaktır.

TOEFL Sınavına Hazırlanma Yöntemleri

Dünya genelinde çok sayıda öğrenci, yurt dışında eğitim almak için veya kurumlara yabancı dil seviyelerini ispat edebilmek için TOEFL sınavına katılırlar. Bazı öğrencilerin İngilizce seviyeleri sınav için yeterli iken bazı öğrenciler destek alacakları eğitimlere başvururlar. Enstitü aracılığı ile katılabileceğiniz online eğitim seçenekleri arasında yer alan İngilizce eğitimi bu süreçte en büyük destekçiniz olacaktır. Uluslararası geçerliliğe sahip TOEFL sınavı için faydalanabileceğiniz diğer yöntemleri inceleyelim.

İngilizce seviyenizi iyi belirlemek: İlk olarak seviyenizi doğru belirleyecek merkezlerden destek almalısınız. Kurs merkezleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Yapacağınız tespit, hazırlık sürecinde yapmanız gereken çalışma programı ve zaman yönetimi konusunda destek olacaktır.

Çalışma planı oluşturmak: Kendinize uygun olan çalışma programını oluşturmalısınız. En önemli detay sınav katılım tarihinizdir. Sınav zamanının uzunluğu veya kısalığı çalışma programınızı hazırlamanızda belirleyicidir.

İngilizce tekrarlar yapmak: Sınava hazırlık aşamasında öğrendiğiniz yeni kelimeleri, kalıpları ve deyimleri not almanız gerekir. Daha önce çıkmış sınav sorularını inceleyip, sık karşılaşılan kelimeleri ezberlemeye çalışın. TOEFL sınavı aynı sistemde sorulardan oluştuğu için dikkatle inceleme yapmak alışma sürecinize destek olur.

İnternet araştırmaları yapmak: Hazırlık yapan birçok öğrencinin internet üzerinden alıştırmalar yaptığını dikkate aldığınızda, TOEFL hazırlık aşamasında destekçiniz olur. İnternet üzerinden İngilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak sitelere abone olmanız kelime haznenizi ve gramerinizi geliştirir.

Keyifle Çalışın: İyi bir kariyer hedefiniz varsa, başarılı bir üniversitede yer almak ve önünüze çıkan iş fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız İngilizceye önem vermelisiniz. Seçtiğiniz tüm yöntemleri keyif alarak uygulamanız, zamanınızı iyi kullanmanızı ve başarıya ulaşmanızı sağlar. Sınava hazırlanırken sevdiğiniz dizi veya filmleri İngilizce izlemek, müzik dinlemek sadece sınava hazırlanmaktan öte keyifli zaman geçirmenizi de sağlar.

TOEFL Sınav Aşamaları

TOEFL sınavı dört bölümden oluşur. Her aşamanın kendi içinde farklı uygulamaları vardır. Sınava yazılı olarak veya internet üzerinden katılma olanağınız vardır.

Okuma: Sınavda katılımcılara akademik olan 3 veya 4 metin verilir. Bu metne uygun olarak hazırlanan sorulara cevap vermeleri beklenir. Soru sayısı 36 ila 56 arasındadır. Soru sayısına oranla verilen süre de 60 ile 80 dakika arasında değişir.

Dinleme: TOEFL sınavında dinleme aşaması soru sayısı ve süre olarak değişim gösterebilir. 34 ila 51 soru arasında değişiklik gösteren sayı, süreye de etki eder. Dinleme pasajlarına göre 60 ila 90 dakika arasında cevap süresi verilir. Katılımcılar, konuşmaları ve tartışmaları dinleyerek cevap verirler.

Konuşma: Katılımcılar 20 dakika olarak belirlenen süre içinde belirlenen konu ile alakalı fikir bildirme, okuma veya dinleme görevlerine uygun olarak konuşmalarını gerçekleştirirler.

Yazma: TOEFL sınavının yazma aşaması 50 dakikadır. Katılımcılar için belirlenen okuma ve dinleme durumuna göre kompozisyon oluşturmaları beklenmektedir. Yazma bölümünde en önemli unsurlardan biri gramer hataları yapmamaktır. Aynı zamanda  kelime hazinenizin gelişmiş olduğunu göstermelisiniz. Bunun için sık sık tekrar yapmalı ve yeni kelimeler öğrenmek için araştırma yapmalısınız.

TOEFL Sınavına Kayıt Nasıl Yapılır?

TOEFL sınavına günün her saatinde internet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Sınav tarihinden en az 7 gün önce kayıt yapmanız beklenmektedir. Sınava kayıt yapmayı unutmanız durumunda 3 gün öncesine kadar belli bir ek ücret ödeyerek kayıt olabilirsiniz. Telefon ile kayıt yapmak isterseniz, Türkiye’den yapılacak kayıtlar Hollanda üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hollanda merkez telefonlarından ulaşım sağlayabilirsiniz. Telefon ile yapılan kayıtlarda bir görevli ile iletişim sağlanmaktadır. İsim bilginizi kodlayarak, doğum tarihinizi, sınav tarihi tercihinizi, hangi merkezde katılım sağlayacağınızı, adresinizi ve kredi kartı detaylarını iletmeniz istenecektir. Posta ile yapılan kayıtlarda, tüm bilgiler eksiksiz doldurulmalı ve form sınav tarihinden dört hafta öncesinde gönderilmiş ve teslim alındı onayının alınmış olması gerekir.

TOEFL Sınavında Yanınızda Olması Gerekenler

Sınav günü yanınızda, geçerli kimlik belgesi olmalıdır. Katılımcılara sınav günü yanlarında iki adet kabul edilebilir kimlik ile gelmeleri tavsiye edilir. Bu kimlikler; kimlik kartı, ehliyet ve pasaport gibidir. TOEFL sınavı katılımcılarının yanlarında olması gereken belgelerin aşağıdaki şartlara uygun olması beklenir

  • Belge muhakkak orijinal olmalıdır.

  • Fotokopi olarak getirilen belgeler kabul görmez.

  • Süresi dolmuş bir belge ile katılım sağlamak mümkün değildir.

  • Katılımcının kayıtta kullanılan isimle, belgede yazan ismi tam olarak uyuşmalıdır.

  • Yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafı içeren tam olarak benzediği fotoğraf olmalıdır.

  • TOEFL sınav katılımcının imzasının olması gerekir.

toefl toefl sınavı belge katılımcı ingilizce
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?

10 Haziran 2020
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

23 Haziran 2020
IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?
Kişisel Gelişim

IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?

24 Eylül 2021
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259