AnasayfaBlogRefik Halit Karay Hikâyeleri
Kişisel Gelişim

Refik Halit Karay Hikâyeleri

05 Ocak 2021
Tekrar Tekrar Okumak İsteyeceğiniz Refik Halit Karay Hikâyeleri

Kitapların büyülü dünyasına bir kez adım attıktan sonra okuyucu sonu gelmez bir keşfe doğru yola çıkar. Bu kitaplar kimi zaman sizi peşinden sürükler, kimi zaman dinlendirir, kimi zaman da dersler çıkarmanız için örnek teşkil eder. Hayata farklı çerçeveden bakabilme ve düşünce becerilerini geliştirme olanağı sağlar.

Kitap kahramanları ile sevinir, üzülür, öğrenir, düşünür, soluklanırsınız. Adeta bir parçanız oluverir. Olay örgüsüne bir kez kapılınca sayfaların sonu da gelse bazen bir son, yeni bir başlangıç olur. Çünkü okuyucu özenle kaleme alınmış kitapların içinde bir kez daha kaybolmak ister.

İşte hikâye kitapları da farklı konu, zaman, mekân, olay ve şahıs kadrosuyla okuyucusuna çeşitli ana fikir olanakları sağlar. Kısa ama donanımlı içerikleriyle okuyucusuyla bütünleşen hikâye kitapları oldukça ilgi çekicidir. Her hikâye sonunda düşündürürken, bir sonraki hikâyeye geçiş için ise merak uyandırır.

Peki, sizlerde tekrar tekrar okuma isteği uyandıracak bu hikâye kitapları nelerdir?

Başucu Kitabınız Olmaya Hazır Hikâyeler

Gazeteci, mizah yazarı, hikâyeci ve romancı olarak tanınan Refik Halit Karay’ın iki ölümsüz eseri: Memleket Hikâyeleri ve Gurbet Hikâyeleri Kitapları.

Türk hikâyeciliğinin önemli kalemlerinden olan yazar, Memleket Hikâyeleri ve Gurbet Hikâyeleri eserleriyle edebiyat dünyasında önemli bir yer edinir. Türk Edebiyatına “Memleket Hikâyeleri” ni ve “Gurbet Hikâyeleri” ni kazandırır. İnsanın temel alındığı bu hikâye kitapları aşk ve çevreyi yansıtır. Birey ve toplum arasındaki değerler çatışması işlenir; bu çatışmaların ana sorunu olarak da aşk ve inanç sistemi ele alınır.

Hikâyelerde sürgün, yalnızlık, dil ve hürriyete duyulan hasretlik, vatan sevgisi gibi konuların üzerinde durulur. Kadınların dişiliği, çaresizlik, vazifeyi kötüye kullanma, toplum gibi konular geniş yer kaplar. Mekânlar derinlemesine tasvir edilir. Olaylar insan ruhu ve mekân arasında bir bütünlük içinde okuyucuya sunulur. Olaylar ve şahıslar zamana bağlı değil, zaman şahıslara ve olaylara bağlı kalır. Yazarın anılarını, hikâye kişileri üzerinden yansıttığı görülür. Hikâye kitapları o zamana kadar işlenmemiş sosyal problemleri de içinde barındırır. Vatan hasreti ve gurbette çekilen sıkıntıları kelimelerin ruhuna işler. Bu sebeple hikâye kitapları yazılırken hangi şartların ve duyguların da etki ettiği hissedilir.

Memleket Hikâyeleri

Memleket Hikâyeleri’nde yazarın Anadolu’daki sürgün hayatında karşılaştığı ilginç durumlar ve gözlemler ele alınır. Hikâyelerin bir kısmı Anadolu’da ve bir kısmı da İstanbul’da geçen konulardan oluşur. Yazarın Anadolu gezileri ve sürgünü, gözlem yapmasını sağlar; Memleket Hikâyeleri için kaynak oluşturur. Anadolu’nun çeşitli köylerine, kasabalarına, köydeki insanlara ve hayatlarına yer verilir. Dönemin sosyal ve kültürel yapısını yansıtır.

Gurbet Hikâyeleri

Gurbet Hikâyeleri’nde Beyrut ve Halep’te geçen sürgün hayatı konu edinir. Gezip görülen yerler ve insanlar kaleme alınır. Derin memleket hasreti, hikâyelerde edebiyatla bütünleşir. Gurbet Hikâyeleri, Türk edebiyatının ilk gurbet hikâyeleri olması bakımından önemli bir yer tutar.

Yazarın gurbette olduğu günlerde milliyetçilik duyguları daha da alevlenir. Sürgün yılları, çekilen çileler, dil ve vatan özlemi gibi birçok duygu dile getirilir.

Memleket Hikâyeleri ve Gurbet Hikâyeleri’ni okurken Anadolu ve Yurt dışı sürgün dönemlerine yolculuğunuz başlayacak. Hikâye kitapları Refik Halit Karay’ın ruhsal durumunu ve coğrafyalar arasındaki farkları gözler önüne serecek. Özellikle hürriyetin kıymeti ve hürriyetin çileli yolların sonunda elde edilmesi sizleri derinden etkileyecek. Hikâye kitapları tüm duyguları size bir solukta yaşatacak.

refik halit karay memleket hikayeleri gurbet hikayeleri bugünün saraylısı hikaye kitabı refik halit karay hikayeleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

21 Kasım 2020
2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar
Kişisel Gelişim

2020’de En Çok Okunan Kitaplar

07 Ağustos 2020