AnasayfaBlogStaj Dönemi Nasıl Verimli Geçirilir?
İş Hayatı

Staj Dönemi Nasıl Verimli Geçirilir?

25 Aralık 2018
Staj Dönemi Nasıl Verimli Geçirilir?

Akademik hayatta öğrenilen teorik bilgileri iş hayatında pratiğe dökme şansını yakaladığımız çalışma şekline staj denir. Peki bu staj dönemi en verimli şekilde nasıl değerlendirilmelidir?

“Stajda sadece fotokopi çekmeyi öğrendim”  diyenlerden olmak istemiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere bir göz atmalısınız.

Staj Tavsiyeleri

1 - Staj yapılacak firmaların genellikle kendinizi geliştirebileceğiniz özellikle de kurumsal firmalar olmasına özen göstermelisiniz. Görüşmeye gitmeden önce mutlaka staj yapacağınız firmayı araştırmalı, hangi sektörde faaliyet gösterdiği, ne ürettiği, vizyonu ve misyonu hakkında bilgiler toplamalısınız. Bu bilgiler görüşme esnasında görüşme seyrinin olumlu geçmesi açısından sizlere yardımcı olacaktır.

2 - Görüşmeye gittiğinizde öğrenmeye açık ve istekli olduğunuzu, bu stajı (zorunlu veya  gönüllü farketmez) kendinizi geliştirmek için yapmak istediğinizi göstermeniz gerekiyor. Staj görüşmelerinde genellikle kendin ifade edemeyen, nereye geldiğini, nerede staj yapacağını, gelecekte ne yapmak istediğini bilmeyen ve öğrenmeye kapalı kişiler tercih edilmez. Daha çok öğrenmeye çalışan bu isteği karşı tarafa yansıtan aynı zamanda firmanın işlerine yardımcı olabilecek potansiyele sahip kişiler tercih edilmektedir.

3 - Staja başladığınız ilk gün çalışacağınız, yardımcı olacağınız kişilerle güven dolu ve aşırıya kaçmadan samimi bir tanışma ilk izlenim için çok önemlidir.

4 - İlk zamanlarda çok fazla ve önemli işler üstlenmeyi beklemeyin; gözlem yapmaya odaklanın. İşler arasındaki bağlantıları, departmanlar arasındaki iş akışını, çalışanların birbirlerinden nasıl iş istediğini ve işleyişin nasıl olduğunu kavramaya çalışın. Size verilen görevi basit olsa bile büyük bir ciddiyetle ve en iyi şekilde yapın. Sizdeki potansiyeli onlara göstermelisiniz ki daha fazla sorumluluk alabilesiniz.

5 - İletişim kabiliyetinizin güçlü olması ve staj boyunca tüm algılarınız açık olması çok önemlidir. Öğrenmek istediğiniz, sormak istediğiniz kafanıza takılan noktaları çalıştığınız kişinin size göstermesini beklemeden; uygun bir anda ve doğru bir ifadeyle sormalısınız. Böylece hem öğrenmeye açık olduğunuzu gösterir hem de verimli bir staj dönemi geçirirsiniz.

6 - Kuruma bağlılık ve kurumsal aidiyet aslında orada bulunduğunuz süreçte bir şeyler öğrenmenize etki edecek en önemli unsurlardandır. Her sabah kalkıp geldiğiniz işe “zaten birkaç ay sonra gideceğim” gözüyle bakmamalı, oranın çalışanıymış gibi işleri sahiplenmeli size verilen görevleri en iyi şekilde yapmalısınız.

7 - Sorumluluk üstlenmeyi bilmelisiniz. “Bunu yapabilir miyim?” “Bunu deneyebilir miyim?” “Bu işte size yardım edebilir miyim?” gibi çalıştığınız kişiye sorumluluk alabileceğinizi gösterdiğiniz cümleler kurarak güvenlerini sağlamalı ve sizlere her gün bir öncekinden daha farklı işler vermesini sağlamalısınız. Böylece hem staj dönemi boyunca farklı işler yapmış olur ve her işle ilgili fikir sahibi olursunuz hem de staj sonunda yeni mezun olarak iş ararken CV'nize yazabileceğiniz aldığınız görevler zenginleşmiş olacaktır.

8 - Staj yapmanın en güzel yanı; okulda edindiğiniz teorik bilgileri pratiğe dökerek aslında o meslekle ilgili bu alanda ilerlemek isteyip istemeyeceğinizi görmenizdir. Burada devreye yine sizlerin gözlem kabiliyeti giriyor. İşleri, iş akışını gözlemlerken aynı zamanda; ilerde çalışmak istediğiniz pozisyonda çalışan kişileri de gözlemlemeyi unutmayın. Bu pozisyon için hangi yetkinliklere sahip olmanız gerektiği, kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini görebilmenizi sağlayacaktır.

9 - Unutmayın staj sadece işi öğrenmek için yapılan bir şey değildir. Aynı zamanda iş hayatındaki insan ilişkilerini, iletişimi, çalışma ortamını, iş arkadaşlığı kavramını ve iş hayatının nasıl olduğunu görmek için güzel bir fırsattır. Yanında çalışıp yardımcı olduğunuz her kişinin staj bitiminden sonra sizin için birer referans olacağı bilincinde olmalısınız.

10 - Staj boyunca kendinizi, karakterinizi olduğunuz gibi yansıtıp bu süreçte bol bol iyi insanlar biriktirmeyi de unutmayın!

staj yapmak staj ve iş hayatıi staj önerileri staj tavsiyeleri stajda dikkat edilmesi gerekenler
Kübra Kulaca
Kübra Kulaca
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İnsan kaynakları ve iş hayatı üzerine yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.