AnasayfaBlogSosyal Medya Bir Hayal Dünyası Mı?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bir Hayal Dünyası Mı?

28 Şubat 2019
Sosyal Medya Bir Hayal Dünyası Mı?

Her alanda bütünleştiğimiz sosyal medya kişisel ve kurumsal tüm mecralarda yer almaya başladı. Öyledir ki kişisel markalaşma, gelir elde etme, kişisel günlük tutma, sanal albüm oluşturma, bilgi yayma ve daha birçok alanda faaliyet gösteren sosyal medya gücü çok fazla ilgi çekiyor.  Sosyal medya gücü teknoloji aletlerine sahip olan herkesin kolayca ulaştığı basit bir platform haline geldi. Son yıllarda ışık hızı gücüyle ilerleyen sosyal medya Türkiye’de %77 kullanıcı gün içinde aktif olması bu farkı gösteriyor. 

Sosyal Medya Maymunu Muyuz? 

Sosyal medya her gün içine girdiğimiz hatta girmekten vazgeçemediğimiz bir parçamız. Devamlı paylaşım yapıp gündemi takip ettiğimiz bir iş haline bile dönüştü. Hızla tükettiğimiz bu interaktif ağ parçası içinde kendimize yuva kurarken sosyal medya bizi bir maymun haline getirmeye devam ediyor. Gülüp eğlenirken, oradan oraya atlarken istediğimiz gibi davranırken ve neredeyse yemek ihtiyacımızı görsellerden doyuracak kadar maymunlaştıysak ne yapmak gerek?

Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

  • Sağlıklı dijital vatandaşlar olmalıyız.

  • Kendimizi denetlemeli ve şartlar koymalıyız.

  • Eleştiriler yaklaşmalıyız.

  • Gerçeklik ve kurgusal ayrımını oluşturmalıyız.

  • Yüzümüzü yalayan sahte haberlere itibar etmemeliyiz.

  • Farklı yerlerden kaynak araştırması yapmalıyız.

  • Akıllı bilgi tüketicisi olmalıyız.

  • Yazının veya metnin yazılım amacını anlamalıyız.

  • Uzman gibi görünen kişilerin gerçekliğini araştırmalıyız.

Ancak bu sayede sosyal medya maymunluğunu bırakmaya yönelik adımları oluşturabiliriz. Çünkü sosyal medya platformları hayatımızı yöneten değil eğlendiren, bilgi paylaşım sunan ve gündemi takip etmemizi sağlayan sosyal medya araçları olarak kullanılmalıdır.

Sosyal Medya Bizi Hayal Dünyasına Mı Sürüklüyor? 

Sosyal medya kullanmak bizi hayal dünyasında bir ütopya içine çekiyor. Hep mükemmel giden hayatları ve sürekli tatil ihtiyacını gideren -aylık bütçelerinin tavan olduğu- güzellikleri görüyoruz. Devamlı bir kıyaslama içinde buluyorlar kendilerini. Bunları elde edemediklerinde veya paylaşım yapamadıklarında ise depresyona girmeleri de an meselesi. Özgüven sorunları yaşamaya ve mutlu hissetmedikleri için kendilerini toplumdan soyutlanmaya varana kadar ilerliyor bu durum. 

Bilinçli Medya Okur Yazarları Olmalıyız

Bireylerin bu platformları daha verimli kullanmaları gerek. Etkisi altında iken kalınabilecek tehlikeler ve riskler karşısında bu ayrımın bilincinde olmak lazım. Medya gönderileri ve yöntemleri konusunda bilgi ve yeterli donanıma da sahip olmak gerek. Bunun için okullarda okutulan medya okur yazarlığı dersinin önemi iyi kavranmalı.

Siber zorbalık veya nefret söylemi gibi internette dolaşan bu konular hakkında da bilgi sahibi olunmalı. Bunun için halk eğitim merkezlerinde açılacak olan medya okur yazarlığı programlarına katımların atmasını ve bilinçli bir internet kullanıcısı olmak için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.

Sorgulayan Bireyler Daha Mı Bilinçli?

Medyada yanlış dolaşan, yığınla asılsız bilgilerden korunmak ve analiz etmek için bilinçli bireyler haline dönüşmemiz gerekiyor. Bilgi çağında olmamız nedeniyle her bilgi dijital ortamda rahatlıkla dolaşıyor. Ancak önemli olan bilgilerin doğru, güvenilir ve gerçekçi olduğunu iyi değerlendirebilmek.

Medya okur yazarlık bilincini daha fazla yaymaya çalışılmalı. Sözde uzmanların yerini gerçek ve yeni medya bölümü mezunu uzmanlar almalı. Dijital platformlarda kaynağı belli olmayan hiçbir yazıya itibar etmemek en önemli şey. Ne kadar bilinçli olursa gerçek ve asıl bilgiye o kadar çabuk ulaşabiliriz. 

Yazar: Merve Ataş

dijital platformlar medya sosyal medya medya okuryazarlık sosyal medya maymunu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259