Published on: 27 Ağustos 2018 Arzu Çevikalp 4 Yorum
Okuma Sayısı : 440

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Akıllı telefonlarımızdan günün her saati sosyal medyaya (yeni medya akımının öncüsü) bağlıyız. Neredeyse günün her saati arkadaşlarımızla yazışıp fikir alışverişinde bulunuyoruz. Günlük haberleri okumak için bile sosyal medyayı tercih ediyoruz. Hatta kızgınlıklarımızı ve öfkelerimizi bile sosyal medya aracılığıyla paylaşıyoruz. Bu tarz bir yaygınlaşma geleneksel medyadan uzaklaşmamızın müsebbibi oldu. Geleneksel kitle gelişim araçları ve basın yayın organları ne yazık ki bu durumdan olumsuz etkilendiler. Yeni medya çalışmaları yapılıyor olsa da bu yeterli gelmiyor ve geleneksel medya insanlardan hızla uzaklaşıyor.

Sebebi de şu: sosyal ağlara katılan ve bu ağlarda içerik üreten insanlar kendileri gibi diğer insanlarla etkileşim kuruyorlar. Her an her yerde canlı yayın yapıp paylaşma durumumuz var. Bugün şirketler bile sosyal medya hesaplarından reklam yayınlayıp hedef kitlelerini arttırmaya çalışıyorlar. Popüler kültürü etkide bırakan sosyal medya eş zamanlı bilgi paylaşımlarının yapıldığı bir dijital platform aslında ve bu platformun amacı kolay ve hızlı şekilde insanların bilgiye erişmelerini sağlamak.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya ile yapabilecekleriniz

Net bir ifadeyle, sosyal medya işletmelere, kurumlara ve müşterilere gerçek zamanlı etkileşim için olanak sağlıyor. Böylelikle karşılıklı iletişime geçme olayı başlıyor. Müşteriler sevdikleri markaları sosyal medya platformlarında araştırıp işletmeler hakkında daha çok bilgiye erişiyorlar. Bu yönüyle bakıldığında sosyal medyanın etkileşim oranı ve erişebileceği hızı keşfedebiliyoruz. Hatta iş başvurularını bile sosyal medya üzerinden yapan insanlar var. İnternette ve sosyal medyada varlığını sürdürüyor olmak artık kaçınılmaz oldu, çünkü bu şekilde yükselmek ve ses duyurmak çok daha basit. Yapmanız gereken sadece 3-4 adımla bir hesap oluşturmak. Her düşüncenizi kolayca harekete geçirebiliyorsunuz ve aradığınız kişiye kolaylıkla ulaşıyorsunuz. Hatta araştırdığınız ürün hakkında fikirlerinizi de aynı şekilde sosyal medya aracılığıyla dile getirebilirsiniz, gerçi insanlar genellikle olumsuz yorumlarını sosyal medyada yayınlıyorlar. Olumlu görüşü işletme istediğinde veriyor olabilirler. Ama işletme yorum istemediğinde insanların aklına yorum yapma fikri sadece beğenmedikleri birşey olduğunda düşüyor. Bu sebeple işletmelere yapılan olumlu görüşler olumsuz görüşlere oranla çok daha az…

  • sosyal medya ,
  • geleneksel medya ,
  • kitle gelişim araçları
Yorumlar(4)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
Enstitü
A. Ç.
01.Eylül.2018

Sinem Hanım, tanışıyor muyduk?

Enstitü
S. I.
31.Ağustos.2018

Merhaba Arzu hanım, sizinle burda da karşılaşmak çok hoş bir sürpriz oldu. :)

Enstitü
A. Ç.
30.Ağustos.2018

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünden mezun olmuştur. Medya Yönetimi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Devamı