Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya Arasındaki Fark

27 Ağustos 2018, 3567 defa okundu.
Sosyal Medya ve Geleneksel Medya Arasındaki Fark
sosyal medya ve geleneksel medya

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Akıllı telefonlarımızdan günün her saati sosyal medyaya (yeni medya akımının öncüsü) bağlıyız. Neredeyse günün her saati arkadaşlarımızla yazışıp fikir alışverişinde bulunuyoruz. Günlük haberleri okumak için bile sosyal medyayı tercih ediyoruz. Hatta kızgınlıklarımızı ve öfkelerimizi bile sosyal medya aracılığıyla paylaşıyoruz. Bu tarz bir yaygınlaşma geleneksel medyadan uzaklaşmamızın müsebbibi oldu. Geleneksel kitle gelişim araçları ve basın yayın organları ne yazık ki bu durumdan olumsuz etkilendiler. Yeni medya çalışmaları yapılıyor olsa da bu yeterli gelmiyor ve geleneksel medya insanlardan hızla uzaklaşıyor.

Sebebi de şu: sosyal ağlara katılan ve bu ağlarda içerik üreten insanlar kendileri gibi diğer insanlarla etkileşim kuruyorlar. Her an her yerde canlı yayın yapıp paylaşma durumumuz var. Bugün şirketler bile sosyal medya hesaplarından reklam yayınlayıp hedef kitlelerini arttırmaya çalışıyorlar. Popüler kültürü etkide bırakan sosyal medya eş zamanlı bilgi paylaşımlarının yapıldığı bir dijital platform aslında ve bu platformun amacı kolay ve hızlı şekilde insanların bilgiye erişmelerini sağlamak.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya ile yapabilecekleriniz

Net bir ifadeyle, sosyal medya işletmelere, kurumlara ve müşterilere gerçek zamanlı etkileşim için olanak sağlıyor. Böylelikle karşılıklı iletişime geçme olayı başlıyor. Müşteriler sevdikleri markaları sosyal medya platformlarında araştırıp işletmeler hakkında daha çok bilgiye erişiyorlar. Bu yönüyle bakıldığında sosyal medyanın etkileşim oranı ve erişebileceği hızı keşfedebiliyoruz. Hatta iş başvurularını bile sosyal medya üzerinden yapan insanlar var. İnternette ve sosyal medyada varlığını sürdürüyor olmak artık kaçınılmaz oldu, çünkü bu şekilde yükselmek ve ses duyurmak çok daha basit. Yapmanız gereken sadece 3-4 adımla bir hesap oluşturmak. Her düşüncenizi kolayca harekete geçirebiliyorsunuz ve aradığınız kişiye kolaylıkla ulaşıyorsunuz. Hatta araştırdığınız ürün hakkında fikirlerinizi de aynı şekilde sosyal medya aracılığıyla dile getirebilirsiniz, gerçi insanlar genellikle olumsuz yorumlarını sosyal medyada yayınlıyorlar. Olumlu görüşü işletme istediğinde veriyor olabilirler. Ama işletme yorum istemediğinde insanların aklına yorum yapma fikri sadece beğenmedikleri birşey olduğunda düşüyor. Bu sebeple işletmelere yapılan olumlu görüşler olumsuz görüşlere oranla çok daha az…

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümünden mezun olmuştur. Medya Yönetimi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Devamı
Yorumlar(5)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ayşe Nilüfer Cansun
30 Eylül 2019
5.0

Maalesef herşeye negatif taraftan bakmaya alıştı(rıl)dık. Ayrıca sosyal medyada anonim olarak yorum yapma firsati var. Bu da insanlarin gerçek hayatta toplum baskısı ve yaptırımlar nedeniyle denetledikleri ve dile getiremedikleri şeyleri kontrolsüzce paylaşmalarına neden olabiliypr. İnsanlar kendilerini denetleyecek mekanizmaların yokluğunda nasıl davranacaklarını şaşırabiliyorlar. Bu nedenle bence sosyal medyaya da denetim getirilmeli ve diğer insanları huzursuz edenler cezalandırılmalı. Küfür, hakaret, sanal kabadayılık da şiddet biçmleri. Bu şekilde davranan insanların ruh sağlıklarının yerinde olduğunu da düşünmüyorum, hiç tanımadığınız insanlara ve kişiliklerine saldırmak (veya kurumlara abartılı bir şekilde hizmet kalitesini aşağılayıcı, potansiyel müşterileri caydırıcı bir uslupla yorumlar yazmak ) anormal davranışlar. Nasıl sokakta canınız her istediğinde birine saldıramıyorsanız, internet ortamında da kendinizi denetleyebilmeniz lazım. Yoksa internete giriş ehliyeti sınavı çıkması işten bile değil.

Arzu Çevikalp
Arzu Çevikalp
01 Eylül 2018
5.0

Sinem Hanım, tanışıyor muyduk?

Sinem ILGIN
31 Ağustos 2018
5.0

Merhaba Arzu hanım, sizinle burda da karşılaşmak çok hoş bir sürpriz oldu. :)

Arzu Çevikalp
Arzu Çevikalp
30 Ağustos 2018
5.0

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Tolga Çavuş
29 Ağustos 2018
5.0

Sosyal medyada bir şeyler paylaşmadan yaşayamaz olduk. Sosyal medyada yapabileceklerimizin sınırı yok özellikle işletmeler bunu iyi kullanabilir. Ayrıca blog yazılarınızda güncel konulara değinmeniz gerçekten çok güzel. Başarılarınızın devamını dilerim.

Tüm Yorumlar