Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Beslenme Düzenimizi Bozuyor Mu?

18 Haziran 2019, 1408 defa okundu.
Sosyal Medya Beslenme Düzenimizi Bozuyor Mu?
sosyal medya, beslenme, beden, algı, soyal medya araçları, motivasyon, diyet,

YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter. Bunlar günümüzde en çok kullanılan sosyal medya araçları. Sabah belki de uyanır uyanmaz instagram hesabımıza bakıyor gece uyumadan önce yine instagram hesabımızda geziniyoruz. Sosyal medya evde, okulda, işte, otobüste, yolda , yemekte kısacası her yerde ve hayatımızın tam ortasında.

Sosyal medya bağımlılık yaparken diğer yandan da yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı da etkilemekte. Peki sosyal medya beslenme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Sosyal Medya İştahımızı Açıyor

Yapılan çalışmalar sosyal medya ortamındaki yemek paylaşımlarının iştahı artırdığını ve aç olmadığımız halde yemek yeme isteği oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıca bu paylaşımlar öğün tercihlerimizi de etkileyebiliyor. İştah açıcı fast foodlar ve yüksek kalorili tatlılar tercih etmemize sebep oluyor. 

Eğer bir de diyet yapıyorsak yemek odaklı paylaşımların motivasyonumuzu bozmasına izin vermemeli ve dikkatimizi farklı yönlere çekmeliyiz. Bunun yanında yemek yerken sosyal medya ortamlarında gezinmek doyma hissini azaltıyor ve daha fazla yememize sebep oluyor. Bu nedenle yemek esnasında sosyal medyaya ara vermeli ve yemekten keyif almaya bakmak gerek.

Bilgi Kirliliğine Dikkat

Sosyal medya faydalı bilgilerin yanında pek çok bilgi kirliliği de içeriyor. Beslenme konusu da bu bilgi kirliliğine dahil. Beslenme hepimiz için ortak ve ilgi çeken bir konu. Bu sebeple konunun uzmanı olmayan kişiler dikkat çekmek için veya kişisel çıkarları doğrultusunda toplumu yanlış yönlendirebiliyor. 

Her geçen gün karşımıza bilimselliği olmayan popüler diyetler, beslenme trendleri, tek tip beslenme modelleri ve düşük kalorili diyetler çıkıyor. Popülarite ve ticari amaçlarla zayıflamak isteyen insanlara içi boş vaatlerde bulunuluyor. Ne yazık ki bunların doğru olduğuna inanan ve bunları kendinde uygulayan insanlar ileride sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

Sosyal Medya Ve Beden Algısı

Sosyal medya kullanımı ve kullanıcılar arasındaki etkileşimin bu kadar yüksek olması bireyleri psikolojik yönden etkileyebiliyor. Sosyal medyada karşımıza çıkan kusursuz bedene sahip görünen fenomenler, ünlüler ve modeller özelikle genç kitlelerde mükemmellik algısı ve beden kaygısına neden oluyor. Bu durumda bireyleri istediği görünüme sahip olabilmek ve hızlı şekilde kilo vermek için yanlış diyet uygulamalarına çok düşük kalorili beslenmeye ve bazı yeme bozukluklarına itiyor. 

Ne Yapmak Gerek? 

Sosyal medya ortamlarında bilinçli olmalı doğru bilgiyi ve konunun uzmanını ayırt edebilmeliyiz. Eğitimine, bilgisine ve bilimselliğine güvenmediğimiz kişilere itibar etmemeliyiz. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacımız varsa bir uzmandan destek almalıyız. 
Unutmayalım ki, diyet kişiye özeldir. Her insanın metabolizması, bedeni ve fizyolojik ihtiyaçları farklıdır. Bir başkasının uyguladığı diyet bizde farklı sonuçlar doğurabilir.

Sağlığımız yanlış diyet uygulamalarıyla riske atamayacağımız kadar değerlidir. İllaki diyet yapmak zorunda değilsiniz aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak düzenli beslenme ile stresi azaltın. Böylece bıkkın ve mutsuz ruh halinden de kurtulun. Diyet sürecindeki önemli noktalardan biri de motivasyondur. Bunun için etkili motivasyon teknileri geliştirin. Sosyal medya beslenme tutumlarımızı, alışkanlıklarımızı ve davranışlarımızı bir şekilde olumsuz yönde etkilemekte. Bunu kontrol etmek, sınırlamak ve doğruyu yanlıştan ayırmak ise bize kalıyor. 

Yazar: Meltem Özdemir
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!