AnasayfaBlogSiyasilerin Beden Dili
Beden Dili

Siyasilerin Beden Dili

02 Temmuz 2019
Siyasilerin Beden Dili

Beden dili hissettiklerimizi veya aklımızdan geçenleri el, kol hareketleriyle ve yüz ifadeleriyle karşıya aktarmaktır. Bedenimizin verdiği mesajlar  sözcüklerden daha etkili ve daha dürüst bir iletişim sağlar. Mesela dudağınızı bükerek beğendim dediğiniz bir şeyi beğendiğinize kimseyi ikna edemezsiniz. 

Beden Dili Ustalık İster

Ancak beden dilini kullanma alanında uzman kişiler vücutlarının her hareketini bilinçli kullanabilir. İşte burada dürüstlükten bahsetmek mümkün olmaz. Özellikle siyasetçiler kitleler üzerinde etki bırakmak amacıyla beden dilini ustaca kullanır. Şimdi politikacıların bilinçli olarak kullandığı bazı beden dili hareketlerini ve bu hareketlerin anlamlarına bakalım.

Avucun Açık Şekilde Karşıya Bakması Ne Anlama Gelir?

En sık görülen davranıştır. "Söylediğim her şey doğru. Bana kesinlikle güvenebilirsiniz." anlamı taşır. Bugüne kadar yapmış olduğu güzelliklerden bahsederken veya söz verirken en çok başvurdukları beden dili hareketidir.

Avucun Açık Şekilde Aşağıya Bakması

"Ben otoriteyim." duruşudur. Bana Tansu Çiller'i hatırlatır. Etrafı erkek siyasetçiler ile çevrili Tansu Çiller masada otururken bir elini avucu açık ve aşağıya bakar şekilde masaya koyardı. Beden dili ile etrafındaki tüm erkek siyasetçilere "Burada benim sözüm geçer." mesajı veriyordu.

Elin Bir Şey Dilimler Gibi Hareket Etmesi

"Konunun uzmanı benim. Çok iyi düşünür, çok iyi hesaplarım." iletisidir. Daha çok seçimlere yakın yapılan mitinglerde rakip siyasetçi hakkında konuşurken yaptıklarını görürüz.

El Yumruk İken İşaret Parmağın Karşıya Bakması Ne Anlama Gelir?

Bu hareketin beden dili içindeki anlamını bilmeyenimiz yoktur. Öfkelendiğimizde çoğumuz kullanırız. Kavgacı ve tehditvari bir duruştur. "Söz konusu kavgada ben üstünüm" mesajı barındırır. Daha  çok farklı partilerden konuşurken bilinçli bir şekilde yaparlar. Hareketi yaparken parmak dinleyici kitleye doğru uzatılmaz biraz daha aşağı bakar. Aşağı bakmasının sebebi dinleyiciyi rahatsız etmemek dinleyicinin gözünde daha sempatik görünmektir.

Omuzların Dik Olması Ve Düz Bir Vücut

Karşımızda omuzları düşmüş birini gördüğümüzde onun mücadele gücünün olmadığını düşünürüz. Askerlerin duruşunu göz önüne getirelim. Hepsi dik durmak zorundadır. Mücadeleye hazır zorluklara göğüs gerebilecek güçte. Kısacası bu pozisyonda beden dili "Güçlüyüm." demek ister.

Elinde Kalem Tutmak

En çok  basın toplantılarında veya basın açıklamasında görürüz. Sorulara elindeki  kalemi sallayarak cevap vermeleri dikkatimizi çeker.  Bu beden dili ise bize "Ben biliyorum, konuyu hakimim, çok çalışıyorum." mesajını verir.

Tokalaşırken Elini Üstte Tutmak Ne Anlama Gelir?

Tokalaşırken eli diğerinin üstünde olan kişi otorite mesajı veren kişidir. Bir gün televizyonda Tayyip Erdoğan'ın Obama ile tokalaşması dikkatimi çekmişti Obama'nın eli üste Tayyip Erdoğan'ın eli altta tokalaşıyorlardı ki Tayyip Erdoğan diğer elini Obama'nın elinin üstüne koyarak Obama'nın elini iki eli arasına almış oldu. Böylece Tayyip Erdoğan Obama'nın otorite mesajını püskürttü. Obama'ya beden dili sayesinde "kendi ülkemde otorite benim." demiş oldu. 

Kolları İki Yana Açma

Birini kucaklayacakmış gibi yürüme hareketi. Beden dili bahsedilen hareketle karşıdakine sevgi beslediğini anlatır. Siyasetçiler özellikle sahneye ilk çıktıklarında kollarını iki yana açarak yürürler. Şarkıcıların da sahneye çıktıkları ilk anda yaptiklari hareket olarak görebiliriz. Karşısındaki kitle alkışlarla sevgisini gösterirken sahnedeki kişi "Ben de sizi seviyorum." iletisini verir. 

Sırtını Koltuğa Yaslayarak Oturmak

Yaslanarak oturma beden dili mesajını parti liderleri "Ben gayet rahatım. Kendimden eminim." demek için kullanırlar. Bir nevi özgüven oturuşu diyebiliriz. 

El Parmaklarının Uçlarını Birleştirerek Üçgen Yapmak

Bu hareket herhangi bir konuyu anlatırken "Bu konuyu ben bilirim. Bu konuda ben uzman kişiyim." algısını oluştururlar.

Hayali Kalem Tutmak

Anlatılan konunun çok önemli olduğuna dikkat çekmek isterler.

Her ne kadar yazılı ve sözel iletişim kadar üzerinde durulmasa da başarılı bir iletişim sırasında beden dili kullanımının çok önemli olduğu bir gerçektir. Konu hakkında kendinizi eğitmek için İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler arasındaki Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

beden dili siyasetçilerin beden dili siyasilerin beden dili
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.