AnasayfaBlogSiyasilerin Beden Dili
Beden Dili

Siyasilerin Beden Dili

02 Temmuz 2019
Görüntüde takım elbiseli ve kravatlı bir adam yer alıyor. Birkaç mikrofonun önünde duruyor ve mikrofonlara konuşuyor. Beyaz gömlek ve takım elbise ceketi ile siyah bir kravat takıyor. Yüz ifadesi ciddi ve elindeki göreve odaklanmış görünüyor. Arkasında yeşil harflerle yazılmış beyaz bir tabela, mavi harflerle yazılmış beyaz bir tabela ve beyaz harflerle yazılmış kırmızı bir tabela vardır. Adamın sağında, üzerinde etiket olan bir mikrofonun yakın çekimi yer almaktadır. Arka planda kahverengi arka planlı ve beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi var. Görüntüdeki adam çekimin odak noktasıdır ve bir konuşma ya da duyuru yapıyor gibi görünmektedir.
Beden Dili HareketiAnlamıÖrnek Siyasetçi Hareketleri
Avucun Açık Şekilde Karşıya BakmasıSöylediğim her şey doğru. Bana kesinlikle güvenebilirsiniz.Siyasetçiler sıklıkla bu hareketi güven vermek için kullanır.
Avucun Açık Şekilde Aşağıya BakmasıBen otoriteyim.Tansu Çiller bu hareketi otorite göstergesi olarak kullanmıştır.
Elin Bir Şey Dilimler Gibi Hareket EtmesiKonunun uzmanı benim. Çok iyi düşünür, çok iyi hesaplarım.Bu hareket genellikle mitinglerde rakip siyasetçi hakkında konuşurken kullanılır.
El Yumruk İken İşaret Parmağın Karşıya BakmasıSöz konusu kavgada ben üstünüm.Bu hareket ağırlıklı olarak özellikle farklı partilerden konuşurken sergilenir.
Omuzların Dik Olması Ve Düz Bir VücutGüçlüyüm.Siyasetçiler güçlü ve emin bir duruş sergilemek için genellikle bu duruşu kullanır.
Elinde Kalem TutmakBen biliyorum, konuyu hakimim, çok çalışıyorum.Siyasetçiler genellikle basın toplantılarında veya açıklamalarda bu hareketi kullanır.
Tokalaşırken Elini Üstte TutmakOtorite benim.Tayyip Erdoğan'ın Obama ile tokalaşırken bu hareketi kullandığı örnek verilebilir.
Kolları İki Yana AçmaBen de sizi seviyorum.Bu hareket genellikle siyasetçiler tarafından sahneye ilk çıktıklarında kullanılır.
Sırtını Koltuğa Yaslayarak OturmakBen gayet rahatım. Kendimden eminim.Parti liderleri genellikle bu duruşu kullanır.
El Parmaklarının Uçlarını Birleştirerek Üçgen YapmakBu konuyu ben bilirim. Bu konuda ben uzman kişiyim.Siyasetçiler genellikle bir konuyu anlatırken bu hareketi kullanır.

beden dili hissettiklerimizi veya aklımızdan geçenleri el, kol hareketleriyle ve yüz ifadeleriyle karşıya aktarmaktır. bedenimizin verdiği mesajlar  sözcüklerden daha etkili ve daha dürüst bir iletişim sağlar. mesela dudağınızı bükerek beğendim dediğiniz bir şeyi beğendiğinize kimseyi ikna edemezsiniz. 

Beden Dili Ustalık İster

Ancak beden dilini kullanma alanında uzman kişiler vücutlarının her hareketini bilinçli kullanabilir. İşte burada dürüstlükten bahsetmek mümkün olmaz. Özellikle siyasetçiler kitleler üzerinde etki bırakmak amacıyla beden dilini ustaca kullanır. Şimdi politikacıların bilinçli olarak kullandığı bazı beden dili hareketlerini ve bu hareketlerin anlamlarına bakalım.

Avucun Açık Şekilde Karşıya Bakması Ne Anlama Gelir?

En sık görülen davranıştır. "Söylediğim her şey doğru. Bana kesinlikle güvenebilirsiniz." anlamı taşır. Bugüne kadar yapmış olduğu güzelliklerden bahsederken veya söz verirken en çok başvurdukları beden dili hareketidir.

Avucun Açık Şekilde Aşağıya Bakması

"Ben otoriteyim." duruşudur. Bana Tansu Çiller'i hatırlatır. Etrafı erkek siyasetçiler ile çevrili Tansu Çiller masada otururken bir elini avucu açık ve aşağıya bakar şekilde masaya koyardı. Beden dili ile etrafındaki tüm erkek siyasetçilere "Burada benim sözüm geçer." mesajı veriyordu.

Elin Bir Şey Dilimler Gibi Hareket Etmesi

"Konunun uzmanı benim. Çok iyi düşünür, çok iyi hesaplarım." iletisidir. Daha çok seçimlere yakın yapılan mitinglerde rakip siyasetçi hakkında konuşurken yaptıklarını görürüz.

El Yumruk İken İşaret Parmağın Karşıya Bakması Ne Anlama Gelir?

Bu hareketin beden dili içindeki anlamını bilmeyenimiz yoktur. Öfkelendiğimizde çoğumuz kullanırız. Kavgacı ve tehditvari bir duruştur. "Söz konusu kavgada ben üstünüm" mesajı barındırır. Daha  çok farklı partilerden konuşurken bilinçli bir şekilde yaparlar. Hareketi yaparken parmak dinleyici kitleye doğru uzatılmaz biraz daha aşağı bakar. Aşağı bakmasının sebebi dinleyiciyi rahatsız etmemek dinleyicinin gözünde daha sempatik görünmektir.

Omuzların Dik Olması Ve Düz Bir Vücut

Karşımızda omuzları düşmüş birini gördüğümüzde onun mücadele gücünün olmadığını düşünürüz. Askerlerin duruşunu göz önüne getirelim. Hepsi dik durmak zorundadır. Mücadeleye hazır zorluklara göğüs gerebilecek güçte. Kısacası bu pozisyonda beden dili "Güçlüyüm." demek ister.

Elinde Kalem Tutmak

En çok  basın toplantılarında veya basın açıklamasında görürüz. Sorulara elindeki  kalemi sallayarak cevap vermeleri dikkatimizi çeker.  Bu beden dili ise bize "Ben biliyorum, konuyu hakimim, çok çalışıyorum." mesajını verir.

Tokalaşırken Elini Üstte Tutmak Ne Anlama Gelir?

Tokalaşırken eli diğerinin üstünde olan kişi otorite mesajı veren kişidir. Bir gün televizyonda Tayyip Erdoğan'ın Obama ile tokalaşması dikkatimi çekmişti Obama'nın eli üste Tayyip Erdoğan'ın eli altta tokalaşıyorlardı ki Tayyip Erdoğan diğer elini Obama'nın elinin üstüne koyarak Obama'nın elini iki eli arasına almış oldu. Böylece Tayyip Erdoğan Obama'nın otorite mesajını püskürttü. Obama'ya beden dili sayesinde "kendi ülkemde otorite benim." demiş oldu. 

Kolları İki Yana Açma

Birini kucaklayacakmış gibi yürüme hareketi. Beden dili bahsedilen hareketle karşıdakine sevgi beslediğini anlatır. Siyasetçiler özellikle sahneye ilk çıktıklarında kollarını iki yana açarak yürürler. Şarkıcıların da sahneye çıktıkları ilk anda yaptiklari hareket olarak görebiliriz. Karşısındaki kitle alkışlarla sevgisini gösterirken sahnedeki kişi "Ben de sizi seviyorum." iletisini verir. 

Sırtını Koltuğa Yaslayarak Oturmak

Yaslanarak oturma beden dili mesajını parti liderleri "Ben gayet rahatım. Kendimden eminim." demek için kullanırlar. Bir nevi özgüven oturuşu diyebiliriz. 

El Parmaklarının Uçlarını Birleştirerek Üçgen Yapmak

Bu hareket herhangi bir konuyu anlatırken "Bu konuyu ben bilirim. Bu konuda ben uzman kişiyim." algısını oluştururlar.

Hayali Kalem Tutmak

Anlatılan konunun çok önemli olduğuna dikkat çekmek isterler.

Her ne kadar yazılı ve sözel iletişim kadar üzerinde durulmasa da başarılı bir iletişim sırasında beden dili kullanımının çok önemli olduğu bir gerçektir. Konu hakkında kendinizi eğitmek için İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler arasındaki Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Avucun Açık Şekilde Karşıya Bakması, Söylediğim her şey doğru Bana kesinlikle güvenebilirsiniz, Siyasetçiler sıklıkla bu hareketi güven vermek için kullanır, Avucun Açık Şekilde Aşağıya Bakması, Ben otoriteyim, Tansu Çiller bu hareketi otorite göstergesi olarak kullanmıştır, Elin Bir Şey Dilimler Gibi Hareket Etmesi, Konunun uzmanı benim Çok iyi düşünür, çok iyi hesaplarım, Bu hareket genellikle mitinglerde rakip siyasetçi hakkında konuşurken kullanılır, El Yumruk İken İşaret Parmağın Karşıya Bakması, Söz konusu kavgada ben üstünüm, Bu hareket ağırlıklı olarak özellikle farklı partilerden konuşurken sergilenir, Omuzların Dik Olması Ve Düz Bir Vücut, Güçlüyüm, Siyasetçiler güçlü ve emin bir duruş sergilemek için genellikle bu duruşu kullanır, Elinde Kalem Tutmak, Ben biliyorum, konuyu hakimim, çok çalışıyorum, Siyasetçiler genellikle basın toplantılarında veya açıklamalarda bu hareketi kullanır, Tokalaşırken Elini Üstte Tutmak, Otorite benim, Tayyip Erdoğan'ın Obama ile tokalaşırken bu hareketi kullandığı örnek verilebilir, Kolları İki Yana Açma, Ben de sizi seviyorum, Bu hareket genellikle siyasetçiler tarafından sahneye ilk çıktıklarında kullanılır, Sırtını Koltuğa Yaslayarak Oturmak, Ben gayet rahatım Kendimden eminim, Parti liderleri genellikle bu duruşu kullanır, El Parmaklarının Uçlarını Birleştirerek Üçgen Yapmak, Bu konuyu ben bilirim Bu konuda ben uzman kişiyim, Siyasetçiler genellikle bir konuyu anlatırken bu hareketi kullanır
beden dili siyasetçilerin beden dili siyasilerin beden dili
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.