AnasayfaBlogSEO Çalışması İçin Gerekli Kavramlar
SEO

SEO Çalışması İçin Gerekli Kavramlar

30 Eylül 2019
SEO Çalışması İçin Gerekli Kavramlar

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO, web sitelerini arama motorlarına göre optimize edip web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlarda yer alması ve üst sıralarda listelenmek için yapılan işlemlerin tümüne denir. 

SEO Ne İçindir?

SEO'nun amacı sitelerde yer alan içerik, ürün ve hizmetleri geniş bir kitleye ulaştırmaktır. Bu yapılırken arama motorlarının algoritmaları gerekli bir şekilde uygulanır. Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. 

Aslında SEO'ya sitelerin üst sıralara çıkması için yapılan site içi ve site dışı çalışmalar da denilebilir. Web sitelerini arama motorlarına göre optimize etmek için bilmemiz gereken birçok kavram var. İçerik yazarı olmak isteyenlerin en çok aldığı eğitim olan İçerik Editörlüğü dersinde öğrendiğimiz "title, meta description, heading etiketleri ve anahtar kelime bunlardan sadece birkaçıdır. SEO yapabilmek için daha bilmemiz gereken birçok kavram var.


Sitenin Popülaritesi

İlk olarak bilmemiz gereken sitelerin popülaritesi. Bir sitenin popüler olması Google gözünde o sitenin itibarının artmasını sağlayacaktır ve site arama sonuçlarında üst sıralara çıkacaktır. Google'a göre bir sitenin popüler olması, o sitenin ziyaretçi sayısına, site hakkında yapılan paylaşımlara ve linklere bağlıdır.

Bir sitenin popülaritesi nasıl oluşur?

Bir sitenin popülaritesi sitenin hangi platformlarda kaç kez ve kaç farklı kişi tarafından paylaşıldığına ve tanıtıldığına bağlıdır. Bu saydıklarımızdan sadece birinde fazlalık varsa bu durum Google gözünde o sitenin popüler olmadığına ya da herhangi bir manipülasyon olduğuna işarettir. Bu yüzden site üzerinde doğal bir popülerliğin olması şarttır.

Doğallık

Doğallık SEO çalışmalarında olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Bir sitenin Google'da yükselmesi o sitenin popülaritesine bağlıydı. Ama popülaritenin doğal bir şekilde olması Google için daha önemlidir.  Doğallık için yapılan SEO çalışmaları site sahibinin inisiyatifi dışında yapılan çalışmalardır. Doğallık tamamen kullanıcılara bağlıdır. Sitede yer alan bir içeriğin forumlarda, sosyal medyada veya başka sitelerde paylaşılması SEO için daha kıymetlidir. Bu sayede site, Google nezdinde faydalı içerikler bulunduran site imajı kazanır.

Çeşitlilik

SEO çalışmalarında doğallığı sağlayan en önemli faktör çeşitliliktir. Site içerisinde yapılan çalışmalar, bu çalışmaların zamanı, yapısı çeşitliliği sağlayan başlıca faktörlerdir.

Sadelik

Sadelik, Google'ın kıymet verdiği faktörlerin arasında yer alıyor. Sadelik, webmasterlar tarafından ihmal edilen bir kavramdır. Sadelikte önemli olan ziyaretçi odaklı optimizasyon yapmak. Sitede ziyaretçinin göz zevkini bozmayacak son derece sade içerik, metin ve grafiklere yer verilmelidir. Sadelik Google'ın memnuniyeti açısından da oldukça önemlidir. Bu yüzden optimizasyon için olmazsa olmazdır.

Farklılık

Siteye ait içeriklerin özgünlüğü, yaratıcılığı SEO da açık ara önde olmayı sağlayabilmektedir. Sitenin title, meta description kısmı, içeriği ve görsel içerikleri farklılık göstermelidir. İçerikler diğer sitelerin içeriklerine göre farklı olmalıdır. Aynı zamanda sitenin kendi içerikleriyle de farklılık göstermelidir. Sitede benzer içeriğe sahip başka bir yazıda bulunan cümlelerin, kelimelerin ve anlatım tarzının diğer yazıya göre farklı olması gerekmektedir. 

Hizmet

Google birilerine hizmette bulunan sitelere arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansı tanıyor. Verilen hizmetin o sitenin bulunduğu sektöre yönelik olması da SEO açısından önemlidir. Bu sayede o sektörde bulunan kişileri hedef almış olursunuz. 

SEO Kurgusu Nasıl Olmalı?

SEO çalışması yaparken sürekli bir kurgu olmalı. Bu kurgu belirli bir zamana ve belirli bir sürece yayılmalı. Aynı bir bebeğin doğumundan gelişme sürecine kadar olduğu gibi. Nasıl ki bir bebek konuşmayı, yürümeyi zamanla öğreniyorsa web sitesi de gerekli şeyleri zamanla öğrenir. Bir bebek gelişim sürecinde öğrenmesi gerekenleri doğal bir şekilde kendiliğinden öğrenir. SEO dijital dünya için neden önemli? Çünkü bir web sitesi de doğallık ilkesini esas alarak gelişim göstermeli. Bundan dolayı sitenize gelen ziyaretçi sayısıyla içerik sayısı doğru oranda artış göstermeli. Aksi halde Google gözünde sitenin imajı aşağılara inecektir.

SEO öğrenmek bir için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. SEO Eğitimi adı altında verilen eğitim bu konuda uzmanlaşmak isteyen kişilere muhteşem bir deneyim sunarken sertifika sahibi olmanızı da sağlıyor.

Yazar: Umut Can Hatay

seo anahtar kelime web sitesi seo eğitimi online eğitim sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209