AnasayfaBlogSEO Çalışması İçin Gerekli Kavramlar
SEO

SEO Çalışması İçin Gerekli Kavramlar

30 Eylül 2019
Bir kişi dizüstü bilgisayarında yazıyor ve dikkatle ekrana bakıyor. Elleri klavyenin üzerinde, ellerinden birinde gümüş bir yüzük var. Arka planda, dizüstü bilgisayarın sağında yeşil ve sarı saplı beyaz bir kupa görülüyor. Dizüstü bilgisayarın yanında bir cep telefonu görülmekte ve ekranda bir fotoğraf görüntülenmektedir. Dizüstü bilgisayar ekranında bir arama motoru görülüyor. Ön planda gümüş bir yüzüğün yakın çekimi ve bir tırnağın yakın çekimi görülüyor. Kişinin elleri dizüstü bilgisayar klavyesinde yazmakta, parmakları tuşların üzerine dikkatlice yerleştirilmiş.
KavramAçıklamaÖnem Derecesi
SEOArama motorlarında daha iyi pozisyonlarda yer almak ve arama sonuçları listesinde üst sıralarda çıkmak için yapılan optimizasyon işlemlerinin tümüdür.Yüksek
Arama Motoru AlgoritmalarıArama motorlarının web sitelerini indexlemek ve sıralamak için kullandığı matematiksel formüllerdir.Yüksek
Site İçi SEOBir web sitesinin içerisinde yapılan ve site arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması için yapılan çalışmalardır.Yüksek
Site Dışı SEOBir web sitesi dışında yapılan ve siteyi arama motorlarında daha üst sıralara taşımak için yapılan çalışmalardır.Yüksek
İçerik EditörlüğüWeb sitesinin içerik kalitesini ve SEO uyumluluğunu kontrol eder ve iyileştirir.Yüksek
Title EtiketiArama motorlarına ve kullanıcılara bir web sayfasının içeriğini bildiren HTML elementidir.Yüksek
Meta DescriptionArama motorlarına bir web sayfasının içeriğinin kısa bir özetini verir.Yüksek
Heading EtiketleriBir web sayfasındaki başlıkları tanımlar ve arama motorlarına sayfanın yapısını bildirir.Yüksek
Anahtar KelimeWeb sitesinin veya bir sayfa içeriğinin ana temasını belirleyen terim veya terimlerdir.Yüksek
İçerik YazarlığıWeb sitesinin içeriğini ve SEO uyumluluğunu kontrol eden ve geliştiren kişi veya ekibe denir.Yüksek

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO, web sitelerini arama motorlarına göre optimize edip web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlarda yer alması ve üst sıralarda listelenmek için yapılan işlemlerin tümüne denir. 

SEO Ne İçindir?

SEO'nun amacı sitelerde yer alan içerik, ürün ve hizmetleri geniş bir kitleye ulaştırmaktır. Bu yapılırken arama motorlarının algoritmaları gerekli bir şekilde uygulanır. Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. 

Aslında SEO'ya sitelerin üst sıralara çıkması için yapılan site içi ve site dışı çalışmalar da denilebilir. Web sitelerini arama motorlarına göre optimize etmek için bilmemiz gereken birçok kavram var. İçerik yazarı olmak isteyenlerin en çok aldığı eğitim olan İçerik Editörlüğü dersinde öğrendiğimiz "title, meta description, heading etiketleri ve anahtar kelime bunlardan sadece birkaçıdır. SEO yapabilmek için daha bilmemiz gereken birçok kavram var.


Sitenin Popülaritesi

İlk olarak bilmemiz gereken sitelerin popülaritesi. Bir sitenin popüler olması Google gözünde o sitenin itibarının artmasını sağlayacaktır ve site arama sonuçlarında üst sıralara çıkacaktır. Google'a göre bir sitenin popüler olması, o sitenin ziyaretçi sayısına, site hakkında yapılan paylaşımlara ve linklere bağlıdır.

Bir sitenin popülaritesi nasıl oluşur?

Bir sitenin popülaritesi sitenin hangi platformlarda kaç kez ve kaç farklı kişi tarafından paylaşıldığına ve tanıtıldığına bağlıdır. Bu saydıklarımızdan sadece birinde fazlalık varsa bu durum Google gözünde o sitenin popüler olmadığına ya da herhangi bir manipülasyon olduğuna işarettir. Bu yüzden site üzerinde doğal bir popülerliğin olması şarttır.

Doğallık

Doğallık SEO çalışmalarında olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Bir sitenin Google'da yükselmesi o sitenin popülaritesine bağlıydı. Ama popülaritenin doğal bir şekilde olması Google için daha önemlidir.  Doğallık için yapılan SEO çalışmaları site sahibinin inisiyatifi dışında yapılan çalışmalardır. Doğallık tamamen kullanıcılara bağlıdır. Sitede yer alan bir içeriğin forumlarda, sosyal medyada veya başka sitelerde paylaşılması SEO için daha kıymetlidir. Bu sayede site, Google nezdinde faydalı içerikler bulunduran site imajı kazanır.

Çeşitlilik

SEO çalışmalarında doğallığı sağlayan en önemli faktör çeşitliliktir. Site içerisinde yapılan çalışmalar, bu çalışmaların zamanı, yapısı çeşitliliği sağlayan başlıca faktörlerdir.

Sadelik

Sadelik, Google'ın kıymet verdiği faktörlerin arasında yer alıyor. Sadelik, webmasterlar tarafından ihmal edilen bir kavramdır. Sadelikte önemli olan ziyaretçi odaklı optimizasyon yapmak. Sitede ziyaretçinin göz zevkini bozmayacak son derece sade içerik, metin ve grafiklere yer verilmelidir. Sadelik Google'ın memnuniyeti açısından da oldukça önemlidir. Bu yüzden optimizasyon için olmazsa olmazdır.

Farklılık

Siteye ait içeriklerin özgünlüğü, yaratıcılığı SEO da açık ara önde olmayı sağlayabilmektedir. Sitenin title, meta description kısmı, içeriği ve görsel içerikleri farklılık göstermelidir. İçerikler diğer sitelerin içeriklerine göre farklı olmalıdır. Aynı zamanda sitenin kendi içerikleriyle de farklılık göstermelidir. Sitede benzer içeriğe sahip başka bir yazıda bulunan cümlelerin, kelimelerin ve anlatım tarzının diğer yazıya göre farklı olması gerekmektedir. 

Hizmet

Google birilerine hizmette bulunan sitelere arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansı tanıyor. Verilen hizmetin o sitenin bulunduğu sektöre yönelik olması da SEO açısından önemlidir. Bu sayede o sektörde bulunan kişileri hedef almış olursunuz. 

SEO Kurgusu Nasıl Olmalı?

SEO çalışması yaparken sürekli bir kurgu olmalı. Bu kurgu belirli bir zamana ve belirli bir sürece yayılmalı. Aynı bir bebeğin doğumundan gelişme sürecine kadar olduğu gibi. Nasıl ki bir bebek konuşmayı, yürümeyi zamanla öğreniyorsa web sitesi de gerekli şeyleri zamanla öğrenir. Bir bebek gelişim sürecinde öğrenmesi gerekenleri doğal bir şekilde kendiliğinden öğrenir. SEO dijital dünya için neden önemli? Çünkü bir web sitesi de doğallık ilkesini esas alarak gelişim göstermeli. Bundan dolayı sitenize gelen ziyaretçi sayısıyla içerik sayısı doğru oranda artış göstermeli. Aksi halde Google gözünde sitenin imajı aşağılara inecektir.

SEO öğrenmek bir için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. SEO Eğitimi adı altında verilen eğitim bu konuda uzmanlaşmak isteyen kişilere muhteşem bir deneyim sunarken sertifika sahibi olmanızı da sağlıyor.

Yazar: Umut Can Hatay

SEO, Arama motorlarında daha iyi pozisyonlarda yer almak ve arama sonuçları listesinde üst sıralarda çıkmak için yapılan optimizasyon işlemlerinin tümüdür, Yüksek, Arama Motoru Algoritmaları, Arama motorlarının web sitelerini indexlemek ve sıralamak için kullandığı matematiksel formüllerdir, Yüksek, Site İçi SEO, Bir web sitesinin içerisinde yapılan ve site arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması için yapılan çalışmalardır, Yüksek, Site Dışı SEO, Bir web sitesi dışında yapılan ve siteyi arama motorlarında daha üst sıralara taşımak için yapılan çalışmalardır, Yüksek, İçerik Editörlüğü, Web sitesinin içerik kalitesini ve SEO uyumluluğunu kontrol eder ve iyileştirir, Yüksek, Title Etiketi, Arama motorlarına ve kullanıcılara bir web sayfasının içeriğini bildiren HTML elementidir, Yüksek, Meta Description, Arama motorlarına bir web sayfasının içeriğinin kısa bir özetini verir, Yüksek, Heading Etiketleri, Bir web sayfasındaki başlıkları tanımlar ve arama motorlarına sayfanın yapısını bildirir, Yüksek, Anahtar Kelime, Web sitesinin veya bir sayfa içeriğinin ana temasını belirleyen terim veya terimlerdir, Yüksek, İçerik Yazarlığı, Web sitesinin içeriğini ve SEO uyumluluğunu kontrol eden ve geliştiren kişi veya ekibe denir, Yüksek
seo anahtar kelime web sitesi seo eğitimi online eğitim sertifika
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
1242767
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
550419
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Takım elbise giymiş bir adam dizüstü bilgisayarının önünde oturuyor. Elleri klavyenin üzerindedir ve gözleri ekrana odaklanmıştır. Kısa, koyu renk saçları vardır ve dizüstü bilgisayarın üzerinde mavi beyaz bir logo görülmektedir. Ellerinden birinin yakın çekimi ve siyah bir gömleğin başka bir yakın çekimi var. Arka planda bir fotoğraf görülmektedir. Adam dikkatle bir şeyler yazmakta, bakışları dizüstü bilgisayar ekranından hiç ayrılmamaktadır. İfadesi ciddi ve odaklanmış, önemli bir işle meşgul olduğunu gösteriyor. Görüntü, adam dizüstü bilgisayarında özenle çalışırken bir konsantrasyon anını yakalıyor.
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat