AnasayfaBlogRus Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü

09 Kasım 2020
Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü

Ruslar, Rusya ülkesinde yaşayan Doğu Slav halkına denir. Bu halkın soyundan olan kişilere Rus denir. Dünya genelinde yaklaşık olarak 140 milyona yakın Rus yaşamaktadır. Ruslar, günümüzde Ortodoks Hristiyanlardır ve Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı yaşarlar. Ruslar, dünyanın en kadim ve eski toplumlarındandır. Ruslar, geçmişten günümüze tarih sayfalarında sürekli yer almıştırlar. Ruslar, geçmişten bugüne dek geniş bir coğrafya üzerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Doğu Avrupa’dan Sibirya’ya, Rus Uzak Doğusundan Baltık Körfezi’ne kadar geniş bir coğrafyada yaşarlar.

Rusya ise günümüz dünyasının en büyük ülkesidir. Rusya, günümüzde etkili roller üstlenen bir ülkedir. Ekonomik, askeri, siyasi başta olmak üzere dünyada etkili ülkeler arasında yer alır. Ruslar sadece askeri veya siyasi olarak etkili değillerdir. Edebiyat alanında da dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alır. Rusya, geçmiş dönemlerde dünyanın en büyük edebiyatçılarına ev sahipliği yapmıştır. Yetiştirdikleri edebiyatçılar, tüm dünyada en çok okunanların başında gelmiştir. Durum böyle olunca Rus dili ve edebiyatı da büyük önem taşımaktadır.

Rus dili ve edebiyatı, hala günümüz dünyasında bireyleri etkilemektedir. Hala Rus dili ve edebiyatı, dünyada en çok okunan yabancı edebiyatıdır. Rus dili ve edebiyatı eserleri, okullarda okunması gereken eserler arasında yer almaktadır. Rus dili ve edebiyatı, okullarda okunmasının yanında tiyatrolarda da çok fazla sergilenmeye devam etmektedir. Günümüzde Rus dili ve edebiyatı disiplini sayesinde birçok eser Türkçe’ ye çevrilmiştir. Hatta çevrilmeye devam etmektedir. Bu sayede dillerini ve edebiyatlarını tanımanın yanında kültürlerini, siyasi yaşamlarını, tarihlerini, felsefelerini vb. öğrenmekteyiz.

Aynı zamanda ülkemiz ile Rusya geçmişe oranla yakın ilişkiler sergilemektedir. Diplomatik anlamda da Rus dili ve edebiyatı bölümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Rusça, günümüzde dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Dünyada Rusça konuşan nüfus oldukça fazladır. Rusça, Hint-Avrupa dil ailesinin Slav dilleri grubunda yer alan bir dildir. Rusça da harfler Kiril alfabesinden oluşur. Bu alfabede 33 harf bulunur. Rusça, Birleşmiş Milletlerin resmi dilleri arasında yer alır. Rusça dilinde vurgu ve telaffuz oldukça önemlidir. Rus dili ve edebiyatı disiplini hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra akademik boyutu olan Rus dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Rus dili ve edebiyatı bölümü, geçmişten günümüze Rusçayı ve Rus edebiyatını inceleyen ve hakkında araştırmalar yapan bir bölümüdür. Rus dili ve edebiyatı bölümü, Rusların dilini, edebiyatını ve kültürünü tanıyıp ülkemizle benzer ve farklı yönlerinin anlaşılmasını sağlayan bir bölümdür. Rusça alanında araştırma ve inceleme becerisi kazandırmayı amaçlayan bir bölümdür. Aynı zamanda Rus dili ve edebiyatı bölümü, becerilerini yazılı ve sözlü bilimsel olarak ifade edebilecek kişiler yetiştiren bir bölümdür.

Rus dili ve edebiyatı bölümü, yetkin bir dilbilgisi eğitimi vermenin yanında edebiyat ve kültür alanında donanımlı ve birikimli uzmanlar yetiştirmeyi amaç edinen bir bölümdür. Karşılaştırmalı edebiyat bilincine sahip, aydınlık bilinci olan ve çağdaş kişiler yetiştiren bir bölümdür. Türkiye ve Rusya ilişkilerinin boyutunu ve bu alanda yaşanan bilgi eksikliğinin giderilmesi için çabalayan bir bölümdür. Rus dili ve edebiyatı bölümü, geçmişten günümüze tarihi dönemler, edebi konular, önemli kişiler ve eserlerini inceleyerek ilerlemiştir.

Bölüm verdiği derslerle öğrencilerin okuma, yazma, dinleme ve anlama becerilerini geliştirmeyi sağlamaktadır. Rus dili ve edebiyatı bölümü, Tolstoy, Dostoyevski, Puşkin vb. seçkin yazarlardan örnekler vererek metin analizi yapmaktadır. Geçmişten günümüze dek orijinal eserler verilerek öğrencilere okutulmaya çalışılmaktadır. Rus dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerine bilimsel araştırma ve yazma teknikleri kazandırmayı amaçlamaktadır. Öğrencilerine ulusal veya uluslararası düzeyde araştırma yapabilme becerisi kazandırır. Bu bölüme okuyan öğrenciler Rus filolojisi, dilbilim kuramları ve edebi eserlerin analiz edilmesi gibi birçok beceri kazanmaktadır. Rus dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Yüksek lisans ve doktora şartlarını yerine getiren öğrenciler akademik kariyer yapabilirler. Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında dış ticaret şirketlerinde çalışmak yer alır. Özellikle son yıllarda artan Türkiye ve Rusya ilişkileri bu imkanı arttırmaktadır. İnşaat firmaları, gaz şirketleri, lojistik şirketleri çalışabilecekleri yerler arasındadır. Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında turizm sektörü de yer alır. Her yıl ülkemize gelen milyonlarca Rus vatandaşa rehberlik etmek yapabilecekleri önemli işlerdendir.

Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında gümrük, hukuk büroları ve basın-yayın kuruluşlarında çalışmak yer alır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, konsolosluklar, büyükelçilikler de çalışmak Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Rusça öğretmenliği yapmak da yapabilecekleri imkanlar arasında yer alır. Çevirmenlik ve mütercim tercümanlık yapmak da Rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında en çok tercih edilenler arasında yer alır. Bölümü bitiren kişilerin ne işler yapacağını öğrendikten sonra şimdi de Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, lisans diploma dereci ve “filolog” unvanı alırlar. Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, Rusça üzerine çalışmalar yürütürler. Rusçanın öğretilmesi için çalışırlar. Rus edebiyatının tanıtılması, analiz edilmesi, çevrilmesi ve yorumlandırılması işlerini yaparlar. Rusya kültürünün öğrenilmesi adına gerekli araştırmaların yapılmasını sağlarlar. Rus eserlerinin çevirilerini gerçekleştirerek kitlelerin bu eserlerden yararlanmasını sağlarlar.

Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, kazandıkları bilimsel araştırma teknikleri sayesinde bölüm için çalışmalar düzenlerler. Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, tarihsel dilbilim kuramından çağdaş dilin sosyolojik etkilerine kadar derin incelemeler yaparlar. Edebi yazarların eserlerinin analiz edilmesini sağlarlar. Diplomatik olarak gerçekleşen yazışmaların çevirilerini yaparlar. Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, edebiyatın genel sorunları üzerine araştırmalar yaparlar.

Dili öğrenmek isteyen kişilere temel dil becerileri kazandırırlar. Son olarak Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları, geçmişten günümüze tüm dönemlerin açıklamalarına kadar incelemeler yaparlar. Mezunlarının ne işler yaptıklarını öğrendikten sonra şimdi de bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Hazırlık (Rusça)

 • Rusça Gramere Giriş

 • Rus Edebiyatına Giriş

 • Uygulamalı Metin Çalışması

 • Rusya Tarihi

 • Rusça Sözlü Anlatım

 • Rus Kültür Tarihi

 • Rus Edebiyat Tarihi

 • Sözlü Çeviri

 • Pratik Rusça

 • Leksikoloji

 • Kültürlerarası Diyalog

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 • İki Yönlü Çeviri

 • Morfoloji

 • Sentaks

 • Basın Yayın Çevirisi

 • Stilistik

 • Fonetik

 • Leksikoloji

 • İleri Gramer

 • Yazılı ve Sözlü İletişim Teknikleri

 • Çağdaş Rus Edebiyatı

 • Kelime Hazinesi

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralamaları

Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler YKS (TYT-AYT) sınavına girmek zorundadır. Bu bölüm “dil” bölümünden öğrenci almaktadır. Aşağıda size hazırlamış olduğum liste en güncel verileri içermektedir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Sıralama

ÜniversiteBölümTaban PuanıSıralama
Yeditepe ÜniversitesiRus Dili ve Edebiyatı415,1121611224
İstanbul ÜniversitesiRus Dili ve Edebiyatı404,0581013829
Ankara ÜniversitesiRus Dili ve Edebiyatı392,4999316637
Anadolu ÜniversitesiRus Dili ve Edebiyatı383,0400519184
Ankara Üniversitesi (KKTC Uyruklu Öğrenciler İçin)Rus Dili ve Edebiyatı373,3828021722
rus dili ve edebiyatı rusça rusya rus dili ve edebiyatı bölümü mezunları rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları rus dili ve edebiyatı bölümü
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Rus Dili Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü

30 Kasım 2020
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü

20 Kasım 2020
Dil Bölümleri Nelerdir?
Bölümler

Dil Bölümleri Nelerdir?

09 Kasım 2020