AnasayfaBlogRobotik Kodlama Uygulama Alanları
Teknoloji

Robotik Kodlama Uygulama Alanları

04 Temmuz 2020
Robotik Kodlama Uygulama Alanları

Robotik kodlama; bir bilgisayar programının veya bir robotun, elektronik devreler vasıtası ile yürütebildiği ve kodlama dilleri kullanarak verilen komutları uyguladığı bir sistemdir. Kısaca, robot için gerekli malzeme ve tasarımı birleştirip, yazılım programı hazırlanması ve yüklemesi işlemidir. Robot, çeşitli sensörlerle algılama yapabilen ve algıladığı görevi yerine getiren cihazdır. Robot için görev tanımlamalı, görevi yerine getirmesi için gerekli kodları girmeli ve robota iletilmeli. Robotik; kodlama dilleri kullanılarak elektronik sistem vasıtasıyla komutlar verme işlemidir. 

Robotik kodlama kişileri robotların istenilen görevi tamamlayana kadar bir takım yöntemler deneyerek hedefe ulaşmalarını sağlar. Bu yöntem birçok alanda hayatımızın kolaylaştırılmasını sağlar. Teknolojinin hızla gelişmesi ve Z kuşağının üstün dijital kabiliyeti ve bu alanda gün geçtikçe ihtiyaçların artması nedeniyle artık robotik kodlama öğrenme yaşı ilkokul seviyesine kadar inmiştir. Öyle ki pek çok okulda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Robotik kodlama eğitimi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Genç kuşağın teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanması ve robotik alanda bilgi sahibi olması hedeflenmiştir. Bu sayede küçük yaştaki çocuklar bile bir programı sıfırdan tasarlayabilir ve yönetebilirler. 

Robotik Kodlama Ne Demek?

Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren yepyeni kavramlardan biri de robotik. Peki, nedir bu robotik? Gerçekten geleceğin en gözde meslekleri arasında mı olacak? Ya da geleceğin mesleği diye tabir edilen yeni statüler robotik kodlama bilgisine mi dayanacak? Bu yazıda bu sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Robotik alanı bir bilim dalı statüsünde görülmektedir. Yani robotik, öyle alelade bir teknoloji terimi değildir. Bu demek oluyor ki yeni keşiflere gebe bir sektör bu. Öncelikle robotları düşünelim. Robotlar; sensörler yardımıyla çevresinden bilgileri toplayarak ortaya ürünler çıkaran mekanizma ya da aygıtlardır. Robotik ise robotların belirlenen bir amaç için kullanılmasını ve üretilmesini amaçlayan bir bilim dalıdır. Yani üreteceğiniz bir robota neler yaptırmak istediğinizi robotik bilginiz sayesinde aktarabiliyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere teknoloji içeren her kurguda olduğu gibi robotik biliminin temeli de elektronik devre sistemleri ve programla dilleri. Robotik kodlama alanında çalışmak ya da hobi olarak ilgilenmek isteyenlerin öncelikle iyi bir eğitim alaları ve geliştirmek adına bolca pratik yapmaları gerekiyor.

Robotik kısaca elektronik devreler yardımı ile kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemi şeklinde ifade edilebilir. Robotik kodlama sayesinde birçok alanda hayatımızı kolaylaştıracak yenilikler yaşanmaktadır. Robotik uygulamalarını öğrenmek ve geliştirmek adına birçok firma robot kitleri piyasaya sürmüştür. Başlıca kitler; arduino, mblock, robotis, lego vb. olarak sıralanabilir. Her robot kitinin kendine göre kodlaması ve yazılım araçları mevcut. Block şeklinde scract gibi kodlama istiyorsanız mblock setini kullanabilirsiniz. Arduino’da kendiniz de yazabilirsiniz veya block şeklinde scract gibi kodlayadabilirsiniz. 

Robotis ve lego için konuşacak olursak da kendi yazılım arayüzünde ayarlamaları ve algoritmasını kurup kendi kodlarını kullanarak yazılımını hazırlıyorsunuz. Ardından bilgisayarınıza, kullandığınız robotun kodlarını yazmak için yazılımını kurup sonrasında robotu bilgisayarınıza bir kablo ile bağlayarak kodları robota yüklüyorsunuz. Genel çerçevesiyle robotik kodlama aşamaları bu şekilde ilerliyor.

Robotik Kodlama Neden Önemli?

Makine kontrol ve bilgisayarlarına komut verme işlemi olan robotik kodlamayı öğrenmeniz için birden çok sebep var. Apple’ın CEO’su Tim Cook “Kodlamayı öğrenmek tüm yabancı dillerden daha önemli.” diyor. Aslında Cook'un bu ifadesi robotik kodlamanın ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Robotik bilim her geçen gün daha da gelişerek geleceğin teknolojisi olarak yerini korumaya devam ediyor. Yurtdışında daha hummalı çalışmalar yaşansa da Türkiye’de de bu alanda ciddi yatırımlar ve teşvikler yapılmaya başlandı.

Teknoloji ile “Kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan maker hareketi de çocuklara robotik öğreniminin eğitimin ilk yıllarına entegre olmasını destekliyor. Maker hareketi öğrencilerin tüketimden üretime geçmesi, yeni ürünler üretmesi, yaratıcılığın, inovatif düşüncelerin kullanmasını ve aynı eğilimdeki diğer kişilerle bir araya gelmesini hedefliyor. Maker ile ilgilenen bireyler sıfırdan hiç olmayan bir şeyi hayal edip üretebilir. Robotik kodlama da size sıfırdan bir ürün yaratabilme şansı sunar. Sensörlerle çalışan sistemler kullanarak kurgulayabilir, kodlayabilir ve üretebilirsiniz. Robotik biliminde meydana gelen gelişmeler, bu alana yönelik yapılan yatırımları ve teşvikleri de artırmıştır.

Geleceğin teknolojisi olarak görülmesinden kaynaklı olarak hem devletler hem de büyük kurumsal firmalar tarafından bu alana birçok destek verilmektedir. Çünkü henüz adı konulmamış birçok yeni mesleğin zamanla ortaya çıkacağı ve bunların robotik ile ilişkili olacağı düşünülüyor. Ülkemizde de bu nedenle bu alanda birçok okulda kodlama ve robotik eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Yurtdışında popüler olan ve adını İngilizce kökenli kelimelerin baş harflerinden alan STEAM adındaki eğitim programları da ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. STEAM, İngilizce kökenli kelimeler olan Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Art(sanat) ve Mathematics (Matematik) kelimelerini baş harfleridir. Bu eğitim programı çocuklara, analitik düşünme becerisi kazandırır. Robotik, STEAM eğitim sisteminin etkili şekilde uygulanabildiği alanlardan biridir.

Robotik Kodlamada Kullanılan Programlama Dilleri

Robotik kodlamada çok sayıda programlama dili vardır. Yazılımda işlenmesi gerekli algoritmayı tanımlamak için programlama diline ihtiyaç vardır. Bilgisayar ve elektronik cihazlar ''1'' ve ''0'' rakamları ile makine dilinde çalışır. Robotik kodlama yapmak için C/C ++, Java, Python, C#, C makine dilleri kullanılır. Genelde elektronik için kullanılan programlama dilleridir. Bu diller ROS paketleri geliştirmek için de oldukça sık olarak kullanılır.

Robotik Kodlamanın Yararları

Dijitalleşen dünyada robotik çalışmalar hayatımızın her anında önem kazanmaktadır. Hayatımızın her evresinde, çalıştığımız her iş kolunda robotik karşımıza çıkacaktır. Robotik kodlamanın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişilerin birlikte iş yapma becerilerini geliştirir, sorumluluk bilinci oluşmasını sağlar. 

 • Akademik yönden gelişme sağlar.

 • Kişilerin yeteneklerini sergilemesini sağlar.

 • Matematik, bilim, teknoloji mühendislik alanında gelişme sağlar.

 • Uzay algısının gelişimini sağlar. 

 • Motor becerilerinin gelişmesinde etkilidir.

 • Sınırsız hayal gücü kullanımı sağlar.

 • İnovatif düşünce gelişimini destekler.

 • Üretmenin verdiği özgüveni sağlar.

 • İleri düzeyde gelişim ve yetenek sağlar. 

 • Sistematik düşünme yeteneğini geliştirir.

 • Farklı düşünme becerileri kazandırır.

 • Kısa yoldan çözüme ulaşmayı

 • Algoritma kurabilmeyi ve kodlama yapabilmeyi 

 • Problem çözme becerisini geliştirir.

 • Zaman yönetimi becerisi  kazanılır.

 • Takım çalışması işe iş bitirme becerisi kazanılır.

 • Analitik ve eleştirel düşünme becerisi gelişir.

 • 3 boyutlu düşünebilme yeteneği kazandırır.

 • Üretim yeteneği gelişir.

Robotik Kodlama Eğitimi

Bazı özel okullar, kurs merkezleri, maker atölyeleri robotik eğitimi veriyor. Ayrıca bu konuda online eğitimler de olduğunu bilmeniz de fayda var. Enstitü bünyesinde dilerseniz robotik kodlama eğitimi alabilirsiniz. Eğitim toplamda 60 ders saattir. Bu eğitimle robotik kodlama konusunda en temel olan algoritma olgusundan başlayarak elektronik, programla, robot kitlerini kullanma gibi birçok bilgiyi öğrenebileceksiniz. Ancak az çok tahmin edeceğiniz üzere robotik ezbere anlatılacak ve öğrenilecek bir olgu değildir. Bu nedenle bu eğitim için katılımcıların uygulama yapabilmesi adına Arduino uno başlangıç kitini temin etmeleri gerekmektedir.

Eğitim sonunda başarılı olursanız uluslararası geçerliliğe sahip sertifika almaya da hak kazanıyorsunuz. Elbette sahip olacağınız sertifika işverenlere sunacağınız CV içerisinde ve kişisel gelişiminizde göz dolduracak ve size yepyeni iş kapıları açacaktır. Lakin teknoloji dünyasında her an yeni şeyler üretilmekte bilgiler değişip dönüşebilmektedir. Pozitif bilimler kadar sabit içeriklere sahip değildir bilişim dünyası. Bu nedenle sürekli revizyon içinde olmanız robotik kodlama kitleri edinerek sürekli pratik yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır.

İlgili Eğitim: Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik Kodlama ve Çocuklar

Robotik kodlama eğitimi sayesinde çocukların küçük yaşlarda kodlama ile tanışması sağlanıyor. Küçük yaşta robotik kodlama eğitimi alınmasının çocukların bilişsel gelişimine olumlu yansıdığı saptandı. Okuma yazma bilmese de 5 yaşından itibaren çocukların belirli platformlar aracılığıyla kodlama öğrenebilesi mümkün.

Çocuklar için robotik kodlama, öncelikle oyuncaklarla  başlayan bir süreç olarak görülmektedir. Robotik kodlama eğitimi için özel olarak tasarlanan setler sayesinde çocukların bu alanda öğrenme ve ilerleme kaydetmesi sağlanabilir. Ortalama olarak 10 yaşına kadar oyuncak ve alternatif bazı yöntemler ile kazandırılması gereken kodlama yeteneği, bu yaştan sonra programlama dilleri ile devam ettirilen bir süreçtir. İnternet üzerinden robotik kodlamayı özellikle çocuklar için öğreten popüler platformlar da bulunmaktadır.

 • code.org: Aralarında Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Sergey Brin’in de bulunduğu bir grup tarafından, ABD’de kodlama eğitiminin yaygınlaşması için kurulmuş bir platform.

 • Scratch: 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış oldukça basit bir ara yüze sahip programlama platformu.

 • Tynker: Öğrencilere görsel programlama dilinin mantığını öğretmek için tasarlanmış bir eğitim ortamı.

 • Kodable: ABD’de her beş ilkokuldan birinde kullanılan ilkokul öğrencilerine özel tasarlanış platform.

 • Codespark: Codespark, 4 yaş üstü çocuklara kodlamanın ABC’lerini öğretmeyi eğlenceli hale getirmeyi amaçlayan bir platform. Çocuklara, kendi 3D oyunlarını tasarlamak ve oluşturmak için temel kodlama kavramlarını öğretiyor.

Peki, robotik kodlama öğrenmenin çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?

 • Robotik kodlama, çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar.

 • Özgüvenlerinin artmasını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar.

 • Takım olarak çalışma konusunda da ciddi anlamda katkı sağlar ve iletişim yönünden de çocukları geliştirir.

 • Çocuklar robotik ile çözüm odaklı bireylere dönüşürler. Çünkü robotik ile problem çözme konusunda farklı çözümleri daha hızlı bir şekilde üretmeyi başarırlar. 

 • Robotik kodlama, zihinsel olarak sağladığı gelişim neticesinde çocukların eğitim hayatındaki diğer dersleri de anlamalarını kolaylaşır. Bu da çocukların okuldaki başarısını arttırır.

 • Çocuklar robotik eğitimi ile grup çalışmalarında sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydeder.

 • Robotik kodlama, çocuklarda 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişimini sağlar. 

 • Robotik uygulamaları, çocukların hayal gücü (imajinasyon) ve ince motor becerilerinin gelişimini sağlar.

 • Robotik, çocuklarda üretme ve buluş yapma duygularının pekiştirir, bu da yeni neslin tüketen değil üreten bir nesil olması için zemin hazırlar.

 • Robotik ile ortaya ürün koyan öğrencilerde, öz güven artar ve yeteneklerinin farkına varması kolaylaşır.

Robotik Kodlamanın Uygulandığı Alanlar

Robotlar sensörleri ile çevresindekileri algılayıp yorumlayan, yapay zeka ile karar alan ve sonucuna göre davranan cihazlardır. Doğru programlama yapıldığında  tek başına karar veren cihazlardır. Bu cihazların karar verebilmeleri için robotik kodlamalar tanımlanır. Robotik kodlamanın tanımlandığı robotlar günümüzde birçok alana hizmet etmekte ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Robotlar hayatımızın her alanında insan gücünün yaptığı işleri yapabilecek şekilde kodlanabilir. Bu alanlardan bazıları şunlardır:

 • Operasyonel Alanda: Genellikle uzaktan kumanda ile kontrol edilirler. İnsanların çalışmasının riskli olduğu, mayınlı tarlalarda, radyasyon bölgelerinde, heyelan bölgelerinde ve uzay denemelerinde sıklıkla kullanılır. 

 • Sağlık Alanında: Tıp alanında çok hassas işlem gereken ameliyatlarda kullanılıyor. Robotik cerrahi adı verilen uygulama ile günümüzde birçok hastalık için cerrahi işlem yapılabiliyor. İnsan eliyle yapılamayacak kadar ince ve hassas ameliyatlar için büyük cerrahi kesikler olmadan yapılır.

 • Endüstri Alanında: Üretim alanında robotlardan çok yararlanılır. Özellikle insan hayatını tehlikeye atılabilecek işlerde can güvenliği için, çalışanların yerine bu robotlar kullanılır. Daha karlı ve hızlı bir üretim gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda doğru yapılan robotik kodlama ile hatasız üretim sağlanır. Maliyetin azalmasında da etkilidir. Aynı zamanda tehlikeli sayılabilecek mayınlı alanlarda ve madenlerde de kullanılır.

 • Eğitim Alanında: Sağlık yönünden sıkıntısı bulunan otizmli bireylerde ve zihinsel engelli bireylerde matematik, fen, yabancı dil gibi derslerin öğretilmesi amacıyla kullanılır. Kişilerin etkili iletişim kurmasında ve anlamasında etkisi büyüktür.

 • Tarım ve Hayvancık Alanında: Robotlar, maliyet ve zamandan tasarruf etmek için tasarlanıp kodlanır. Tarla sürülmesinden, tohum ekilmesine, sulamadan ilaçlamaya kadar insan gücüyle yapılan bütün işleri yapabilir. Hayvancılık alanında da süt sağım işlemini yerine getirmek için kodlanır. 

 • Ulaşım Alanında: Ulaşım alanında taşımacılık da kullanılır. Sürücüsüz otomobil üretmek içinde yapay zekanın yanında robotik kodlamadan yararlanılıyor. 

 • Eğlence Alanında: Çocukların oyuncaklarının tasarımında kullanım alanı fazladır. Eğlence ve hobi amaçlı kullanılan robotlar bile tasarlanmaktadır. Film ve görüntü efektlerinin üst düzey olmasında da robotlardan yararlanılır. 

 • Sosyal Alanda: İnsanlara benzetilerek yapay zekanın yardımıyla yapılan robotlardır. Bu robotlar ev işlerini yapmaya yardımcıdır. Bazı basit işleri de yapabilme yeteneği yüklenmiştir. 

Robotik Kodlama Öğrenin

Robotik kodlama teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte hayatımızdaki yerini her alanda aldı. Kodlama öğrenmek öyle zannedildiği kadar da zor bir şey değil. İnternet çağında eğitimle her şeyi öğrenmek mümkün. İnterneti verimli bir şekilde kullanmak ve eğitimleri takip etmek önemli. 
Robotik kodlamanın yararlarından faydalanabilmek ve çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak isteyen ebeveynler küçük yaşlardan itibaren kodlama öğrenmeleri için teşvik ediyor.

Kodlama öğrenmenin pek çok yolu var. Bunlardan en etkilisi işi uzmanından öğrenmek. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitim olarak verilen ''Robotik Kodlama Eğitimi’’ alarak kodlama ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Toplam 60 saat olarak verilen eğitimde şu konuları öğrenebilirsiniz:

 • 1.Modül: Temel Elektroniğe Giriş 15 ders saati

 • 2.Modül: Algoritma oluşturma programlama 15 ders saati

 • 3.Modül: Arduino Devre elemanları ve programlanması 20 ders saati

 • 4.Modül: Hazır Robotik Kit kullanımı 10 ders saati 

Eğitimler sırasında uygulama yapabilmek için Arduino uno başlangıç kiti zorunlu olarak isteniyor. Kursiyerin isteğine göre de MakeBlock mBot v1.1 eğitim kiti bulundurulması öneriliyor. Bu eğitime Fen Bilimleri, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve Robotik alanlarına ilgi duyanlar katılabilir. Aynı zamanda bu alana ilgi duyan herkes ve çocuklarına robotik kodlama öğretmek isteyen ebeveynler katılabilir. 
Geleceği olan meslekler arasında gösterilen robotik kodlama eğitimini öğrenin.  Bu eğitimle birlikte robotik ile ilgili tüm teknikleri öğrenirken, algoritma düşünce tarzı ile her yaptığınız işi hatasız yapma yetisi kazanacaksınız. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olmanız durumunda sertifika alıp öğrendiklerinizi belgeleme imkanınız olur.

robotik kodlama robotik kodlama eğitimi robotik kodlama arduino robotik kodlama nedir robotik kodlama eğitimi
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python Öğrenmek Neden Kolay
Yazılımlar

Python Öğrenmek Neden Kolay

07 Eylül 2021
Teknoloji Ve Çocuklar
Teknoloji

Teknoloji Ve Çocuklar

13 Haziran 2019
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500160
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
15969
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089