Close
Mobil Menu Bars

Robotik Kodlama Uygulama Alanları

06 Temmuz 2020, 1656 defa okundu.
Robotik Kodlama Uygulama Alanları
robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, kodlama, robotik kodlama eğitimi

Robotik kodlama; bir bilgisayar programının veya bir robotun, elektronik devreler vasıtası ile yürütebildiği ve kodlama dilleri kullanarak verilen komutları uyguladığı bir sistemdir. Kısaca, robot için gerekli malzeme ve tasarımı birleştirip, yazılım programı hazırlanması ve yüklemesi işlemidir. Robot, çeşitli sensörlerle algılama yapabilen ve algıladığı görevi yerine getiren cihazdır. Robot için görev tanımlamalı, görevi yerine getirmesi için gerekli kodları girmeli ve robota iletilmeli. Robotik; kodlama dilleri kullanılarak elektronik sistem vasıtasıyla komutlar verme işlemidir. 

Robotik kodlama kişileri robotların istenilen görevi tamamlayana kadar bir takım yöntemler deneyerek hedefe ulaşmalarını sağlar. Bu yöntem birçok alanda hayatımızın kolaylaştırılmasını sağlar. Teknolojinin hızla gelişmesi ve Z kuşağının üstün dijital kabiliyeti ve bu alanda gün geçtikçe ihtiyaçların artması nedeniyle artık robotik kodlama öğrenme yaşı ilkokul seviyesine kadar inmiştir. Öyle ki pek çok okulda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Robotik kodlama eğitimi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Genç kuşağın teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanması ve robotik alanda bilgi sahibi olması hedeflenmiştir. Bu sayede küçük yaştaki çocuklar bile bir programı sıfırdan tasarlayabilir ve yönetebilirler. 

Robotik Kodlamada Kullanılan Programlama Dilleri

Robotik kodlamada çok sayıda programlama dili vardır. Yazılımda işlenmesi gerekli algoritmayı tanımlamak için programlama diline ihtiyaç vardır. Bilgisayar ve elektronik cihazlar ''1'' ve ''0'' rakamları ile makine dilinde çalışır. Robotik kodlama yapmak için C/C ++, Java, Pyhton, C#, C makine dilleri kullanılır. Genelde elektronik için kullanılan programlama dilleridir. Bu diller ROS paketleri geliştirmek için de oldukça sık olarak kullanılır.

 robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, kodlama, robotik kodlama eğitimi

Robotik Kodlamanın Yararları

Dijitalleşen dünyada robotik çalışmalar hayatımızın her anında önem kazanmaktadır. Hayatımızın her evresinde, çalıştığımız her iş kolunda robotik karşımıza çıkacaktır. Robotik kodlamanın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişilerin birlikte iş yapma becerilerini geliştirir, sorumluluk bilinci oluşmasını sağlar. 
 • Akademik yönden gelişme sağlar.
 • Kişilerin yeteneklerini sergilemesini sağlar.
 • Matematik, bilim, teknoloji mühendislik alanında gelişme sağlar.
 • Uzay algısının gelişimini sağlar. 
 • Motor becerilerinin gelişmesinde etkilidir.
 • Sınırsız hayal gücü kullanımı sağlar.
 • İnovatif düşünce gelişimini destekler.
 • Üretmenin verdiği özgüveni sağlar.
 • İleri düzeyde gelişim ve yetenek sağlar. 
 • Sistematik düşünme yeteneğini geliştirir.
 • Farklı düşünme becerileri kazandırır.
 • Kısa yoldan çözüme ulaşmayı
 • Algoritma kurabilmeyi ve kodlama yapabilmeyi 
 • Problem çözme becerisini geliştirir.
 • Zaman yönetimi becerisi  kazanılır.
 • Takım çalışması işe iş bitirme becerisi kazanılır.
 • Analitik ve eleştirel düşünme becerisi gelişir.
 • 3 boyutlu düşünebilme yeteneği kazandırır.
 • Üretim yeteneği gelişir.

 robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, kodlama, robotik kodlama eğitimi

Robotik Kodlamanın Uygulandığı Alanlar

Robotlar sensörleri ile çevresindekileri algılayıp yorumlayan, yapay zeka ile karar alan ve sonucuna göre davranan cihazlardır. Doğru programlama yapıldığında  tek başına karar veren cihazlardır. Bu cihazların karar verebilmeleri için robotik kodlamalar tanımlanır. Robotik kodlamanın tanımlandığı robotlar günümüzde birçok alana hizmet etmekte ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Robotlar hayatımızın her alanında insan gücünün yaptığı işleri yapabilecek şekilde kodlanabilir. Bu alanlardan bazıları şunlardır:

 • Operasyonel Alanda: Genellikle uzaktan kumanda ile kontrol edilirler. İnsanların çalışmasının riskli olduğu, mayınlı tarlalarda, radyasyon bölgelerinde, heyelan bölgelerinde ve uzay denemelerinde sıklıkla kullanılır. 
 • Sağlık Alanında: Tıp alanında çok hassas işlem gereken ameliyatlarda kullanılıyor. Robotik cerrahi adı verilen uygulama ile günümüzde birçok hastalık için cerrahi işlem yapılabiliyor. İnsan eliyle yapılamayacak kadar ince ve hassas ameliyatlar için büyük cerrahi kesikler olmadan yapılır.
 • Endüstri Alanında: Üretim alanında robotlardan çok yararlanılır. Özellikle insan hayatını tehlikeye atılabilecek işlerde can güvenliği için, çalışanların yerine bu robotlar kullanılır. Daha karlı ve hızlı bir üretim gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda doğru yapılan robotik kodlama ile hatasız üretim sağlanır. Maliyetin azalmasında da etkilidir. Aynı zamanda tehlikeli sayılabilecek mayınlı alanlarda ve madenlerde de kullanılır.
 • Eğitim Alanında: Sağlık yönünden sıkıntısı bulunan otizmli bireylerde ve zihinsel engelli bireylerde matematik, fen, yabancı dil gibi derslerin öğretilmesi amacıyla kullanılır. Kişilerin etkili iletişim kurmasında ve anlamasında etkisi büyüktür.
 • Tarım ve Hayvancık Alanında: Robotlar, maliyet ve zamandan tasarruf etmek için tasarlanıp kodlanır.Tarla sürülmesinden, tohum ekilmesine, sulamadan ilaçlamaya kadar insan gücüyle yapılan bütün işleri yapabilir. Hayvancılık alanında da süt sağım işlemini yerine getirmek için kodlanır. 
 • Ulaşım Alanında: Ulaşım alanında taşımacılık da kullanılır. Sürücüsüz otomobil üretmek içinde yapay zekanın yanında robotik kodlamadan yararlanılıyor. 
 • Eğlence Alanında: Çocukların oyuncaklarının tasarımında kullanım alanı fazladır. Eğlence ve hobi amaçlı kullanılan robotlar bile tasarlanmaktadır. Film ve görüntü efektlerinin üst düzey olmasında da robotlardan yararlanılır. 
 • Sosyal Alanda: İnsanlara benzetilerek yapay zekanın yardımıyla yapılan robotlardır. Bu robotlar ev işlerini yapmaya yardımcıdır. Bazı basit işleri de yapabilme yeteneği yüklenmiştir. 

 robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, kodlama, robotik kodlama eğitimi

Robotik Kodlama Öğrenin

Robotik kodlama teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte hayatımızdaki yerini her alanda aldı. Kodlama öğrenmek öyle zannedildiği kadar da zor bir şey değil. İnternet çağında eğitimle her şeyi öğrenmek mümkün. İnterneti verimli bir şekilde kullanmak ve eğitimleri takip etmek önemli. 
Robotik kodlamanın yararlarından faydalanabilmek ve çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak isteyen ebeveynler küçük yaşlardan itibaren kodlama öğrenmeleri için teşvik ediyor.

Kodlama öğrenmenin pek çok yolu var. Bunlardan en etkilisi işi uzmanından öğrenmek. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitim olarak verilen ''Robotik Kodlama Eğitimi’’ alarak kodlama ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Toplam 60 saat olarak verilen eğitimde şu konuları öğrenebilirsiniz:

 • 1.Modül: Temel Elektroniğe Giriş 15 ders saati
 • 2.Modül: Algoritma oluşturma programlama 15 ders saati
 • 3.Modül: Arduino Devre elemanları ve programlanması 20 ders saati
 • 4.Modül: Hazır Robotik Kit kullanımı 10 ders saati 

Eğitimler sırasında uygulama yapabilmek için Arduino uno başlangıç kiti zorunlu olarak isteniyor. Kursiyerin isteğine göre de MakeBlock mBot v1.1 eğitim kiti bulundurulması öneriliyor. Bu eğitime Fen Bilimleri, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve Robotik alanlarına ilgi duyanlar katılabilir. Aynı zamanda bu alana ilgi duyan herkes ve çocuklarına robotik kodlama öğretmek isteyen ebeveynler katılabilir. 
Geleceği olan meslekler arasında gösterilen robotik kodlama eğitimini öğrenin.  Bu eğitimle birlikte robotik ile ilgili tüm teknikleri öğrenirken, algoritma düşünce tarzı ile her yaptığınız işi hatasız yapma yetisi kazanacaksınız. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olmanız durumunda sertifika alıp öğrendiklerinizi belgeleme imkanınız olur.

Robotik Nedir?

Robotik, uzay bilimlerini içine alan bilgisayar, makine ve kontrol sistemlerinin içinde olduğu çalışmalardır. Gerekli mekanizmaların tasarımı, elektronik aksanlarının eklenmesi dijital kontrollerinin yapılması sağlanır. Uzay mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve yazılım alanlarında yaygın olarak kullanılır.

Robotik kodlama neden gereklidir?

Robotik kodlama bilgisayar ve akıllı cihazlar olan her yerde hayatımızın içinde yer alıyor. Bu cihazları sadece kullanmak değil verdiğimiz komutlarla yönlendirmemiz de gerekmektedir. Hayatımızı kolaylaştırmak ve bu cihazları yönetebilmek için robotik kodlama gereklidir.

Robotik kodlamanın amacı nedir? 

Robotik kodlama ile bir nesnenin veya robotun hareketleri sağlamak kontrol etmek ve yönlendirmek için yapılır. Üstün teknoloji imkanlarını kullanarak gelecek için bilgili ve nitelikli insan yetiştirmek amaçlanır. Tüm yapılan robotik kodlama işlemleri mühendislik, matematik, fen bilimleri tarafından desteklenir ve bu alanlara katkı sağlar. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım.

Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!