AnasayfaBlogRetro Pazarlama Nedir?
İşletme

Retro Pazarlama Nedir?

28 Ağustos 2019
Retro Pazarlama Nedir?

Retro İngilizce bir kelime olmaktadır. Türkçe karşılığı ise nostalji olmaktadır. Diğer bir adıyla geçmişe yönelik olan bu kelime tadıyla, kokusuyla, renklerle, resimlerle, müziklerle, filmlerle bizi eskiye götüren çocukluğumuzun veya gençliğimizin birer sembolü olan markaların, modaların, olayların bilinçaltımızda yerleşmiş olduğu konumdur.

Retro Pazarlama Nedir?

Günümüzdeki modern pazarlamanın tersidir. Unutulmuş markaların yeniden canlandırılması retro pazarlama ile sağlanmaktadır. Modern pazarlamada ürün belli bir noktadan sonra önemini yitirmektedir. Günümüzde işletmeler bir yandan ürünü farklılaştırmanın yollarını ararken bir yandan da var olan ürünü yeniden canlandırmak istemektedirler. 

Yeniden canlandırılan ürünün kullanım ömrü de uzamaktadır. Dolayısıyla ürün hayatımızda tekrar tekrar karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler retro pazarlama sayesinde tüketicilerin ürünle bağ kurmasını istemektedirler. Tüketici, satın alma işlemine karar verirken geçmişte ona haz veren, ona geçmişi anımsatan izlerin olmasını ister.

Geçmişle bağ kurma ihtiyacını karşılama ve geçmişe özlem duyma özelliği nedeniyle retro pazarlama tamamen duygulara hitap etmektedir. Değişen günümüz şartlarına ve yenilenen özelliklere rağmen tüketici retro ürünlerle karşılaştığında geçmişte satın aldığı ürüne sadık olduğundan ve o ürünle gönül bağı kurduğundan onu satın almak isteyecektir. 

Retro Pazarlamanın Amacı Nedir?

Retro pazarlama sayesinde eski ve yeni pazarlama karması harmanlanmakta ve nihai haliyle tüketiciye sunulmaktadır. Böylelikle ürünlerin, tüketicilerin duygularına hitap etmesi ve tüketicinin markayı gördüğünde mutlu olması, ürünün tüketiciyi heyecanlandırması gibi özellikler retro pazarlama ile önemli olmaktadır. Bu nedenle retro pazarlama diğer pazarlama türlerine göre daha az risklidir. 

Dolayısıyla günümüz şartlarında retro pazarlama sayesinde tüketicinin geçmişe duyduğu özlem ve bağlılığın kuvvetlendirilmesi istenmektedir. 

İşletmeler Retro Pazarlamada Nelere Dikkat Ediyor?

Bu noktada işletmeler yaratıcılık, marka imajı, yenilikçilik ve duyguları (anılar, algılar) esas almaktadırlar. Ayrıca marka hikâyeleri de bu noktada önemli olmaktadır. Torku markasının yeni bir marka olmasına rağmen süt reklamlarında arka fonda çalan müziklerin doğal yaşamı anımsatması veya Torku markasının arka fonda eski Türk müziklerine yer verilmesi gibi.

Nerede o eski bayramlar içerikli reklamlar. Migros’un 2011 yılında “57.yılı şerefine 57 yıl öncesinin fiyatlarıyla” sloganı ile yaptığı kampanya ile birçok ürünün nostaljik ambalajlarıyla satışa sunulması. “Yoksa sen hala annenin margarinini mi kullanıyorsun?” reklamı ile Sana Yağ Margarin reklamı. Retro pazarlama örneklerinden bazılarıdır. Özetle retro pazarlama ve uygulamaları sayesinde geçmişini özleyen tüketicilere özlemleri satılmaktadır. 

pazarlama marka imajı yenilikçilik nostalji
Funda Yılmaz
Blog Yazarı

2018 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazarımız, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde öne çıkan başlıklar hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209