AnasayfaBlogRefleksoloji Nedir? Nasıl Uygulanır?
Nedir?

Refleksoloji Nedir? Nasıl Uygulanır?

20 Şubat 2020
Refleksoloji Nedir? Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji Uzakdoğu kültüründe yaklaşık binlerce yıllık bir geçmişe dayanan destekleyici bir tedavi yöntemi olarak ülkemizde de kullanılmaktadır. Halk arasında daha çok “ayak masajı” olarak bilinen refleksoloji, aslında masajdan farklı olarak ayak, el ve kulak bölgesinde belirli noktalara basınç uygulanması, sinir yollarının uyarılma işlemidir. Ruhsal ve fiziksel olarak kişinin kendini daha iyi hissedebilmesine yardımcı olur. Ayak, el ve kulaklarda bulunan sinir noktalarına belirli bir teknikle el ya da çubuk şeklinde bir aparatla uygulanan basınç ile vücuttaki sinirler ve kan dolaşımı harekete geçirilir. Stres pek çok hastalığın başlangıç noktasındaki temel etkenlerden bir tanesidir. Stres düzeyi yüksek kişiler de ise vücudun verdiği tepkilerin başında kan dolaşımının yavaşlaması gelir. Refleksoloji ile harekete geçirilen kan dolaşımı sayesinde stresin vücut üzerindeki etkileri azaltılmaya çalışılır. 

Refleksoloji mutlaka bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu eğitim sertifikasının da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kurslardan alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca refleksoloji alanında uzman olan bir hekim tarafından ya da bir hekim gözetiminde yapılması da gerekmektedir. Refleksoloji alanında uzmanlaşan kişiler vücudun hangi noktasındaki sinirlerin hangi organlarla bağlantılı olduğu konusunda bilgili olup, nereye ne kadar basınç yapmaları gerektiğini bilerek bu yöntemi uygulamaktadırlar. Dolayısıyla bu yöntemin uygulamasındaki işe yararlığı, konusunda uzman kişiler tarafından yapılması ile de doğru orantılıdır. Refleksoloji her kişi için farklı şekilde uygulanır. Kişinin şikâyetlerine göre ayak haritasındaki noktalar üzerinden yapılan seansların sayısı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu noktada refleksoloji uzmanının çıkardığı bir seans planı uygulanır. 

Refleksoloji tek başına bir tedavi yöntemi değil, yardımcı ve destekleyici bir yöntem olarak kabul edilir Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın daha konforlu ve daha az stresli bir yaşam standardı için de tercih edilebilir. Fayda sağlaması için dikkat edilmesi gereken en önemli husus refleksoloji uygulaması için, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kurum ve uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğidir. Şimdi konuyu biraz daha detaylandıralım ve "Refleksoloji nedir?" yakından bakalım. 

Refleksoloji Nedir?

Sinir sistemimiz ağaç köklerine benzer bir şekilde vücudumuzdaki her noktayı birbirine bağlayan ve iletişimi sağlayan ağlardan meydana gelir. Vücudumuzda, iç organlarımızda ya da psikolojimizde oluşan herhangi bir rahatsızlıkta bu ağlara yapılacak doğru uyarılarla iyileşme sürecini destekleyecek bir ortam oluşur. Refleksoloji nedir dediğimizde sinir sistemimizi birbirine bağlayan doğru noktalara gereken uyarıyı gönderme işlemidir şeklinde tanımlayabiliriz.

Sinirlerin en yoğun geçtiği ayak tabanı, eller ve kulak bölgesindeki refleksoloji haritalarına göre organlarla bağlantılı sinirlere uygulanan baskı, o bölge için bir uyarı oluşturur ve iyileşme sürecine destek olur. Bu durumu masaj ile kasların gevşetilmesi ne benzetebiliriz. Ancak burada sadece fiziki olarak kasların rahatlamasının yanı sıra sinirlere gönderilen uyarılarla vücudun denge sağlamasına destek veren yönü ile masajdan ayrıldığını da belirtmek gerekir. Refleksolojide vücudun kendi kendini iyileştirme sistemini harekete geçirmek için gönderilen uyarılar söz konusudur. Refleksoloji tek başına hastalıklar için kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Bir hekim gözetimi ve onayında bir tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir. 

Refleksoloji Masajı Nasıl Yapılır?

Refleksoloji masajı için öncelikle refleksoloji uzmanı tarafından ayaklardaki noktalara basınç uygulanarak kişinin tepkisi ölçülür. Bu tepkilere göre sorunlu bölgeler tespit edilir ve nasıl bir masaj sistemi uygulanacağına karar verilir. Ayrıca kişinin yaşı, varsa kronik hastalıkları ve şikayetlerine göre de bir yöntem izlenir. Ortalama bir refleksoloji seansı 30 ila 45 dakika kadar sürer. Refleksoloji genel ya da bölgesel olarak yapılabilir. Refleksoloji uzmanı belirli bir alan üzerinde de çalışabilir. Örneğin fizik tedavi merkezlerinde de, destekleyici bir birim olarak bulunabilen refleksoloji ünitelerinde tıpkı fizik tedavideki gibi bölgesel çalışmalar uygulanır.

Refleksoloji masajı ayaklardan başlar. Kişinin kendini rahat hissetmesi tedavinin etkili olması açısından önemlidir. Bu sebeple refleksoloji masajı uygulanacak kişi bir koltukta uzanarak ayaklarının serbest olması sağlanır. Ayrıca seans öncesi el ve ayakların temiz olması gerekir. Öncelikle bileklerden başlanarak ayaklar gevşetilir. Ardından refleksoloji haritasına göre ayak tabanında bulunan doğru noktalara başparmak ile bası uygulanır. Farklı bası teknikleri ile işleme devam edilir. Uygulama esnasında rahatlatıcı krem ya da aromatik yağlar da kullanılır. Ayakların ardından el ve gerekli görüldüğü takdirde kulak bölgesindeki sinir noktalarına da aynı işlemler uygulanır. Refleksoloji masajı sonrası kan dolaşımının harekete geçirilmesine bağlı olarak kişi kendini dinlenmiş ve rahatlamış hisseder.  Refleksoloji seanslarında her zaman ayak üzerinde çalışılmaz. Bazen kulak bölgesi ya da eller üzerinde de çalışılabilir. Bu duruma karar verecek olan kişi refleksoloji uzmanıdır. 

Refleksoloji masajında harita belirleyici bir rehberdir. Refleksoloji haritası bir refleksoloji uzmanının kullandığı en önemli materyaldir. Ayaklar, eller ve kulaklarda bulunan noktaların her birinin vücutta karşılık geldiği sistemler ve organlar vardır. Refleksoloji haritası ise bu noktalar ile denk gelen sistem ve organları gösteren şemadır. Bu haritaya göre ayaklar vücudun dikey olarak yarısını gösterir. Sol ayak vücudun sol tarafında bulunan organ ve sistemleri, sağ ayakta bulunan noktalar ise vücudun sağ tarafındaki organ ve sistemleri dikey bir sıralamayla temsil eder. Refleksoloji uzmanı haritadaki bu noktalara göre bir çalışma yapar. 

Refleksoloji Teorileri Nelerdir? 

Refleksolojinin temelleri milattan öncelere dayanır. Firavunlar zamanından ilk örneklerine rastlanan refleksoloji, zaman içerisinde farklı isimlerce geliştirilerek altı temel teoride toplanmıştır. 

  • Merkezi Sinir Sistemi Adaptasyonu Teorisi: Cilt ile organlar arasında bir köprü görevi gören bu teori, 19.yüzyılda Henry Head ve Charles Sherrington tarafından ortaya çıkarılmıştır. Merkezi sinir sistemi adaptasyonu teorisine göre dışarıdan gelen herhangi bir baskı sinir sistemi üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. 

  • Gate Kontrol Teorisi: 1965 yılında Melzack ve Wall’un ortaya çıkardığı bu teori, vücudumuzun herhangi bir noktasındaki ağrıların beyin tarafından yaratıldığını söylemektedir.  Strese bağlı olarak yaratılan bu ağrıların giderilmesi için refleksoloji ile uygulanan uyarıyla stres seviyesi minimuma indirilir. 

  • Hayat Enerjisi Teorisi: Hayatımızın her anında var olan stresin hayat enerjisindeki akışı engellediği bu teori ile açıklanmıştır. Refleksoloji ile hayat enerjisi akışı düzeltilebilir. Yani vücut için gerekli dengenin sağlanması esastır. 

  • Alan Teorisi: Bu teori aslında Refleksolojinin işleyişini belirtir. Refleksoloji haritasında el ve ayakların farklı alanlarda yer almaktadır ve bu noktalarda her bir alan farklı organları ifade etmektedir. 

  • Endorphin/ Encephalon Salınım Teorisi: Refleksoloji, sinir yollarına baskı yapan etmenleri ortadan kaldırarak endorfin salgılamasını arttırır. Bu durumda endorfin, gerginliği ve stresi yok ederek kişinin daha sağlıklı yaşam sürmesini sağlar. Ayrıca endorfin, morfinden en az 5 kat daha fazla etkilidir. 

  • Terapatik İlişki: İnsanların birbiriyle temas etmesi durumunda gerçekleşen enerji alışverişi, insanlar üzerinde olumlu yönde tedavi edici etkiye sahiptir. 

Refleksoloji, içerisinde bu teorileri barındıran ruhsal ve bedensel olarak kişinin rahatlamasını ve üzerindeki stresin azaltılmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Uygulamanın uzman kişiler tarafından yapılması, sürecin olumlu sonuçları açısından en önemli kriterdir.

refleksoloji refleksoloji nedir refleksoloji masajı refleksoloji uzmanı refleksoloji haritası refleksoloji teorileri
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.