AnasayfaBlogRaylı Sistemler Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü

27 Kasım 2020
Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü

Raylı sistemler; asansör sistemleri, demiryolu, teleferik gibi alanlarda çalışmalar yapılan sistemler bütününü ifade eder. Ülkemizde demiryolu ağının yeni gelişmeye başlaması sebebi ile çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Raylı sistemler mühendisliği, makine mühendisliği fakültesinin bir alt dalıdır.

Raylı sistemler mühendisliği, makine mühendisliğinden farklı olarak raylı sistemler üzerine çalışmalarını yürüten bir mühendislik dalıdır. Bölümde bu alanda uzmanlaşmış, donanımlı mühendisler yetiştirerek demiryollarında ortaya çıkan mühendis ihtiyacının kapatılması hedeflemektedir.

Raylı sistemler mühendisliği bölümü 4 kola ayrılmaktadır. Bunlar; raylı sistemler işletme, raylı sistemler makine, raylı sistemler inşaat, raylı sistemler elektrik, elektroniktir. Genellikle ulaşım ve taşımacılıkta kullanılan sistem, dünyada ve özellikle Avrupa’da özellikle çok popülerdir. Ülkemizde de hızla artan tren yapım çalışmaları, meslek mezunlarına olan ihtiyacı gün geçtikçe arttırmaktadır. Bölümün tercih seçeneğinin kısıtlı olması, iş olanakları konusunda tereddüt yaşanmasına sebep olabilir. Ancak mezun sayısının az olması nedeniyle istihdam sorunu yaşanmayan mühendislik alanlarındandır.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Nedir?

Dünyada ve ülkemizde yakın geçmişe kadar raylı ulaşım sistemleri çok büyük bir ihtiyaç ve önem oluşturuyordu. Bu ihtiyacın artması sebebiyle makine mühendisliğinin bir alt dalı olarak ortaya çıkan raylı sistemler mühendisliği lisans eğitimini ortaya çıkarmıştır. Raylı sistemler mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans eğitimidir. Raylı sistemler bölümün amacı toplumların önemli ihtiyaçlarından olan demiryolları, asansör sistemleri, köprü ve menfezlerin oluşumlarını, tasarımlarını yapacak kişiler yetiştirip sektöre verim sağlamasıdır.

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünden başarıyla mezun olabilmek için öğrencilerin 240 zorunlu kredi haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bölüm sayısal puan türüne göre tercih yapacak öğrenciler için uygundur. Ülkemizde Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kapsamında bulunan raylı sistemler mühendisliği bölümünden mezun olanlar raylı sistemler mühendisi unvanı alır.

Bunun yanında makine mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra İTÜ raylı sistemler mühendisliği yüksek lisans eğitimini tamamlayan adaylar raylı sistemler mühendisi olarak görevlerine devam edebilir. Bölümü tercih edecek öğrencilerde bazı özellikler aranmaktadır. Bunlar; öncelikle disiplinli ve sorumluluk sahibi olmasıdır. Sayısal derslere ilgi duyması, hesaplamaları sevmesi diğer önemli özelliklerdendir. Mühendislik bölümünü tercih edecek her aday için geçerli olan, mühendisliğe karşı ilgili olması başlıca özellikler arasındadır. Ekip çalışmasına uygun olması, yöneticilik kabiliyetine yatkın olması da oldukça önemlidir.

Raylı Sistemler Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin çalışmayı tercih ettiği başlıca yerler T.C.D.D ve diğer kamu kuruluşlarıdır. Devlet bünyesi de çalışmanın dışında raylı araçlar için parça üretimi ve bileşenlerini üreten özel sektör kuruluşlarında da iş imkanı elde edebilirler. Kamu kurumlarında çalışmak isteyen adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan geçer puan ile başvurularını yapmaları gerekir. Başvurular açık pozisyona göre değerlendirmeye alınır.

Bu bölümün dar ve özel bir alana hitap etmesi bölüm tercihi aşamasında gözü korkutabilir. Ancak bölümü bitirdiğiniz takdirde çok fazla rakip ile karşı karşıya olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bölüm mezunlarını sıklıkla TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ kamu kuruluşlarında görmek mümkündür.

Raylı Sistemler Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Raylı sistemler mühendisliği bölümünü tercih edecek öğrenciler, yıl boyunca karşılaşacakları dersler kadar mezun olduktan sonra iş yaşamında sorumluluklarını merak eder. Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü mezunları, raylı sistemler için ihtiyaç duyulan projelerin tasarlanması ve planlanması gibi önemli adımlarda görev alır. Yapım aşamasındayken denetlenmesi ve projenin başarılı sonuca ulaştırılması önemli görevlerinin başında gelir. Her türlü raylı aracın, ekipmanlarının, araç gereçlerin tasarımını yapar. Üretimini planlayan ve sistemler arası ilişkileri yürüten raylı sistem mühendislerinin temel görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Mühendisler, projelerin hazırlık aşamasının başlamasıyla bütün sürece dahil olur.

 • Zemin etüdü çalışmalarına katkı sağlayacak şekilde bu alanda bilgi sahibi olacak eğitimi aldığı gibi her geçen gün gelişimini devam ettirir.

 • Fizibilite çalışmalarına katkıda bulunur.

 • Ulaşım planına katkı sunacak, çalışmalara dahil olur.

 • Periyodik bakım planları oluşturur. Bu planların sağlıklı ve zamanında ilerlemesini sağlamak için organizasyon yapar.

 • Gerekli durumlarda onarım çalışmalarını organize eder.

 • Raporlama ve geri bildirim yapması gereken zamanlarda konuya dair tüm bilgi ve deneyimi ile durumu inceler ve raporlar.

Raylı Sistemler Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Raylı sistemler mühendisliği bölümünü tercih etmeyi planlayan adaylar 4 yıllık eğitimleri süresince karşı karşıya kalacakları dersleri araştırır. Eğitim yaşamları boyunca teorik ve mesleki çok sayıda ders karşılarına çıkar. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine iletmeleri gerekir.

Tüm bu dersleri ve zorunlu stajını başarı ile tamamlayan raylı sistemler mühendisliği bölümü öğrencileri Raylı Sistemler Mühendisliği Lisans Diploması almaya hak kazanır. Bölümü başarıyla tamamlayıp diplomasını alan öğrenciler aynı zamanda “Raylı Sistemler Mühendisi” unvanı almaya hak kazanır. Bölüm öğrencilerinin 8 dönemlik eğitimleri süresince karşılaşacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Lineer Cebir,

 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim,

 • Termodinamik,

 • Raylı Sistemler Elektriği,

 • Mukavemet,

 • Makine Dinamiği,

 • Raylı Sistemler Mühendisliği Laboratuvarı,

 • Bilgisayar Destekli Üretim,

 • Mühendislik Etiği,

 • Genel Kimya, 

Raylı Sistemler Mühendisliği Taban Puan ve Sıralama

2020 Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü taban puanları ve 2020 Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 2 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
KARABÜK ÜNİVERSİTESİRaylı Sistemler Mühendisliği285,2188295496
KARABÜK ÜNİVERSİTESİRaylı Sistemler Mühendisliği (İngilizce)284,16933298766
raylı sistemler raylı sitemler mühendisi mühendis demiryolu raylı ulaşım raylı sistemler mühendisliği bölümü
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.