AnasayfaBlogPygame İle Kendi Atari Oyununu Yap!
Video

Pygame İle Kendi Atari Oyununu Yap!

14 Temmuz 2021
Pygame İle Kendi Atari Oyununu Yap!

Yazılım uzmanı Hanifi Çetinkaya ile Pygame ile oyun programlamayı ve geliştirmeyi konuştuk. Atari oyunu yapmak için bilgiler aldık. Hanifi Çetinkaya Python EğitimiPython Eğitimi (İleri Seviye)JavaScript Eğitimi ve Pygame ile 2D Oyun Programlama eğitimlerinin eğitmeni. 

Hanifi Çetinkaya kimdir?

Yazılım uzmanıyım. 15 yıldır yazılımcı olarak çalışıyorum. Sevdiğim bir iş. Eğitmenlik de yapıyorum bir taraftan. Bildiklerimi paylaşmayı sevdiğim için. 

Pygame nedir? Herkes kullanabilir mi?

Pygame bir python kütüphanesi. Derslerimizde de birçok kütüphane kullanıyoruz. Matematik işlem için matematik kütüphanesi kullanıyoruz gibi. Ekranda çizim yapmamızı sağlayan bir kütüphane. Bunu kullanmak için ekstra bilgi gerekmiyor. Temel python bilgisi ile kullanılabilir. Python bilen herkes rahatlıkla kullanabilir diyebilirim. 

Açık kaynak kodlu bir program mı? Kurulumu kolay mı?

Açık kaynak, siz kodlarını indirip bilgisayarınıza inceleme, ekleme yapma imkanlarına sahipsiniz. Açık kaynak kodlu olunca herkes bir başka fonksiyon ekliyor ve böylece gelişmiş oluyor. Kurulumu da kullanımı da kolay. 

2D oyunlar sadece pygame ile mi yapılabilir?

Hayır. Sadece pygame değil. Farklı kütüphaneler de mevcut. En kullanışlısı, en basiti pygame olduğu için popüler. Bu işe başlamak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyenler için kolay bir kütüphane. Pygame ile başlanıp yanına başka kütüphaneler eklenebilir. 

Atari oyunlarını pygame ile nasıl yapabiliriz?

Oynarken eğer fark ettiyseniz ekranda bazı şekiller ve çizimler var. Marionun karakterleri var. Hepsi bir çizim aslında baktığımızda. Bütün oyunlar bir çizim. Ben de istersem kendi karakterimi çizip, sağa sola oynatıp, başka karakterler kurgulayarak, basit pyhton kurgu ile yapılabilir. Atari oyunlarında ekranın kayması söz konusu. Ciddi bir algoritma gerekiyor sadece. Onun dışında basit yazılımlarla yapılabilir. 

Aileler oyun programlamaya nasıl bakıyor?

Faydalı olacak diye düşünüyorum. Aile oyun oynuyor diye kızacaksa yarın da oyun yapıyor diye kızabilir. Kızmamak lazım çocuklara. Kısıtladığımızda çok daha farklı şeyler mi yapıyor. Vaktini boşa geçiriyorsa oyun oynaması daha güzel. Sen bu oyunu yapmış olsaydın nasıl olurdu denilebilir. Senin kahramanın olsa hangi özel güçleri olurdu? Amacı neydi bu karakterin? Bu sorularla düşünmesi başlıyor. Bunu düşünmesi bile artı. Günümüzde sadece fikri olanlar oyun sektöründe. Fikrim var deyip para alıyor, başka biri karakteri çiziyor para alıyor, oyunu kodlayıp para alıyor. Çiziminden, hikayesinden her şeye ihtiyaç var sektörde. Aklınızda bir fikriniz varsa bu işin içine girebilirsiniz. Sektör açık ve ihtiyaç var. Hem de kendi kültürünüze ait karakter yaratıp hikaye çıkarıyorsunuz. 

Siz nasıl başladınız bu işe?

Bu işlere başlamam çocuk yaşta, ilkokul seviyesinde oldu. Amcamın bilgisayar hediye etmesiyle oldu. Disketlerle bilgisayarı açıp kapatıyoruz. Yaptığımız tek şey oyun oynamak. Oyunlar da bir zaman sonra sıkmaya başlıyor. Acaba bu oyunlar nasıl yapılıyor? Karakterler niye böle derken yazılım olayı çıktı ortaya. Kitap buldum İngilizce. Bilmiyorum kodları anlıyorum. Bakarak yazmaya başlıyorum. Kendi oyunumu yapmak diyelim. Renkli nasıl yapabilirim, derken ortaya farklı diller çıkıyor. 

Veri saklayıp, giriyoruz. Mantığı da kavrayınca çok atla deve de değil dedim. Karılış dünyasında çözdüğünde yapılabiliyor. Robot da lisede elektronik okuduğum için bilgisayar bağlamak nasıl olur düşüncesi ile başladı. Sonrasında arduinonun çıkması ile beraber. Herhangi bir cismin hareket etmesi gibi, damacanadaki suyu kumanda ile çağırmak gibi. Akıllı süpürge yapmıştık okulda. Ailenin destek olması ve kurslara göndermesi daha faydalı olur. 

Oyun programlayıcısı olmak için iyi bir oyuncu olmak şart mı?

Şart değil. Oyun oynuyorsanız oyundaki hikayeleri biliyorsunuzdur. Haliyse sektöre hakim olduğunuz için bir şeyler üretmeniz daha kolay. Oynamıyorsanız da yapabilirsiniz. İyi oynamaktan ziyade iyi bir hikayeye sahip olmak gerekiyor. 

Pygame veya python ile sadece oyun mu yapılabiliyor?

Pyhton bir programlama dili. Döviz kuru çekme işlemi yapabiliriz, muhasebe ile uygulaması yapabiliriz. Pygame ise uygulama, pyhton yardımı ile kullanıyorum. Animasyon da intro da yapabilirim. 

Derste nasıl oyunlar tasarlamayı düşünüyorsunuz?

Sabit bir oyun yapmaktan ziyade öğrencilere kendi fikirlerini yaptırmak istiyorum çoğunlukla. Karakter nasıl oluşturulur, düşman oluşturma, karşı koyma hikayeye göre. Yapay zeka eklenebilir. En temelde ekrandaki görselin hareketleri. Beyin fırtınası içeren bir ders olacak. Oyunları seçebiliriz aramızda. 

Pygame ile 2D Oyun Programlama eğitiminde neler anlatacaksınız?

Pygame kütüphane olduğu için öğrencilerin pyhton bilgisine sahip olması lazım. Temel şart bu. Sonrasındaki kısım algoritma. Eğlenceli geçecek derslerimiz. Kursun sonunda algoritma da öğrenmiş olacaksınız. Yazılım bilgileri çok gelişecek. Sırf bundan ötürü bile katılsalar faydasını görebilirler. 

Oyun sektörü çok hızlı büyüyen bir sektör ve oyun oynama yaşı düştü. Pandemi döneminde oyun oynama sektörü de artmış. Eleman ihtiyacı var. Grafik yapan, hikaye yazan kişilere de ihtiyaç var. Ufacık ilginiz varsa sektörü düşünebilirsiniz. 

Pygame nedir? 

Pygame bir python kütüphanesi. Ekranda çizim yapmamızı sağlayan bir kütüphane. Bunu kullanmak için ekstra bilgi gerekmiyor. Temel python bilgisi ile kullanılabilir. Python bilen herkes rahatlıkla kullanabilir diyebilirim.

2D oyunlar sadece pygame ile mi yapılabilir?

Hayır. Sadece pygame değil. Farklı kütüphaneler de mevcut. En kullanışlısı, en basiti pygame olduğu için popüler. Bu işe başlamak isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyenler için kolay bir kütüphane.

Pygame veya python ile sadece oyun mu yapılabiliyor?

Pyhton bir programlama dili. Döviz kuru çekme işlemi yapabiliriz, muhasebe ile uygulaması yapabiliriz. Pygame ise uygulama, pyhton yardımı ile kullanıyorum. Animasyon da intro da yapabilirim. 

pygame
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hacker Nasıl Olunur?
Nasıl Yapılır?

Hacker Nasıl Olunur?

17 Kasım 2021
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi
4.9
(58)

Temel Programlamaya Giriş

7 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
755209