AnasayfaBlogPerakendecilik Değer Yaratır
İşletme Yönetimi

Perakendecilik Değer Yaratır

27 Eylül 2020
Perakendecilik Değer Yaratır

Azar azar alım satım faaliyetlerinin genel adı perakendecilik olarak nitelendirilmektedir. Perakendeciliğin yapıldığı gerek sanal gerekse fiziksel ortamlar perakendeci olarak nitelendirilmektedir. Perakende kavramı ekonomiye değer katan faaliyetlerin en başında gelmektedir. Ve bununla birlikte insanların alım satım davranışları var oldukça perakendecilikte devam edecektir.

Müşterilerin temel ihtiyaçları etrafında dönen ekonomik sistemlerin varlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bu ortamın oluşması rekabetin yoğunlaşmasının bir sonucudur. Perakendeciler de sistemde ki rekabetin getirilerine kendini uyumlayarak ekonomiye ve özellikle müşteriye değer yaratmaya odaklanmıştır. Peki bu değeri nasıl yaratıyor perakendeciler? Sorusunu sorduğumuzda şu cevaplar öncelikli olarak sıralanacaktır. 

Perakendecilik Değeri Nasıl Yaratılır?

Bir perakendeci müşteriye yer, zaman, mülkiyet ve şekil olarak fayda sağlayarak değer yaratabilmektedir. Bugün fiziksel bir mağazaya girdiğinizde görselliğinde satıldığını vitrinlerde, mağaza içi tasarımda, mankenlerde, ürünlerde vb. birçok seçenekte gözleyebilirsiniz. Tıpkı sanal mağazalarda site görünümlerinin ilgi çekici hale getirilerek müşteriyi daha çok alışveriş yapmaya teşvik etmesi gibi.  Perakendecilik geliştikçe, hizmet sektörünün sınırları genişlemekte ve kalite de artmaktadır.

Perakendecilik ve Müşteri Tatmini Kavramı

Müşteri tatmini kavramı perakende firmalarının varmaya çalıştığı asıl kavram olarak nitelendirilebilmektedir.  Çünkü tatmin olmuş müşteri sadık hale de gelecektir. Bir perakendeci ekibini doğru kurar, görsellerini doğru tasarlar ve müşterisiyle olumlu ve tatminkâr bir ilişki oluşturursa, müşteri ile perakende arasında görünmez ve sürekli bir bağ kurulacaktır. Günümüzde perakendeciler müşteriden çok müşteriyi düşünerek faklı olmayı ve yenilikler yaratmayı tercih etmektedir. Artık her türlü hizmet, zaman ve fırsat avantajıyla sunulmaktadır.

Bugün müşteri olarak bir fincan kahve içmek istediğiniz de isterseniz online mağazalardan, isterseniz fiziksel mağazalardan dilediğiniz çeşidini içme imkanına sahipsiniz. Müşteri olarak deneyim odaklıysanız fiziksel mağazalarda vakit geçirerek alım davranışlarınızı gerçekleştirmeyi tercih edeceğinizi bilen perakendeciler, mağazalarını müşteri deneyimini en yüksek şekilde yaşatacağı bir ortam hazırlayıp sunacaktır. Kokusundan, müziğine kadar her faktörün bir sebebi olduğunu sürekli gittiğiniz perakende mağazalarını düşünürseniz siz de daha iyi anlayabilirsiniz.

Hizmet Anlayışına Bir Örnek

Çin’de oldukça popüler olan bir restoran karanlık bir konsept ile müşterilerini karşılıyor ve garsonlar gece görüşlü gözlüklerle müşterilerine servis yapıyor. Restoranda yemek yeme durumu zor olduğu için garsonlar tabaklardaki ve masanın üstündekileri, istendiği taktirde müşterilerine tarif edebiliyorlar. Gıda perakendesinde daha nice farklı örneği müşterinin, tercihlerinin ön planda tutulduğu mağaza konsepti örneği olarak dile getirebiliriz.

Çin’deki bu perakendecinin farklı zevkleri olan müşteri portföyü olduğu kesin.  Fakat burada sorulması gereken “Müşterinin ne istediğini fark edip hizmet sunumunu ona göre düzenleyip, müşterinin tercihlerine hitap etmiş mi?” sorusudur. Evet hitap etmiştir. Peki müşterinin beklentilerini doğru gözlemleyebilmek perakendeci için zor mudur? Bu sorunun cevabı da “evet, zordur.”

Müşteriyi Tanıma ve Değer Katmanın Faydaları

Müşteriyi tanımak, ne istediğini bilmek perakendeci için ciddi maliyet ve doğru bir yorumlama kabiliyeti olarak görülebilir. Fakat perakende firmaları işinin odağını asla unutmamalı ve müşterinin kazanılması gereken bir kalbinin olduğunu hep hatırlamalıdır.

Asıl perakendecilik mağazanızda ki, metre karelerin kârlılığından ziyade müşteriyi doğru yorumlamak verileri doğru okumaktır.  Ancak böyle bir perakende yönetimiyle kârlılık ayağınıza kendi gelecektir. Peki hiç aksilikler olmayacak mı? İş piyasasının her alanında olduğu gibi aksilikler de elbet olacaktır. Bu hususta da şunu aklımızdan çıkarmamız gerekir; “Perakendeci olarak müşteriye yarattığımız değer, aksiliklerinizin üstesinden gelecektir. Müşteri perakende firmasının yarattığı değeri kabullenirse, yani katlandığı maliyetin, perakende firmasının sonuna kadar hakkı olduğuna inanırsa, sorunların üstesinden gelmek daha da kolaylaşacaktır.”

Özetlemek gerekirse; perakendeci her duruma hazırlıklı, planlı ve müşteriden çok müşteri odaklı olmalıdır. Müşterinin duygu ve düşüncelerine hitap eden perakendeciler pazarın kaymağını da güzelce yiyecektir. 

perakendecilik perakendecilik eğitimi Perakende perakendecilik perakendecilik eğitimi perakende yönetimi Perakende Yönetimi Eğitimi
Ezgi Dağdaş
Ezgi Dağdaş
Blog Yazarı

Gazi Üniversitesi Pazarlama Öğretmenliği mezunu olan Ezgi Dağdaş,  Gazi Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Bankacılık Eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Tüketici Davranışları ve Satın Alma ile Perakende Yönetimi Eğitimi vermekte.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.