AnasayfaBlogPazartesi Sendromu Nedir ve Kurtulma Yolları Nelerdir?
Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu Nedir ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

28 Mayıs 2019
Pazartesi Sendromu Nedir ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Yeni bir hafta başlangıcı, ilk gün yaşanılan son yıllarımızın ortak ve ilginç bir değerimiz, pazartesi sendromu. İster çalışan olsun, ister öğrenci herkes bu psikolojik sorunu zaman zaman yaşıyor. Bazı insanlar bunu diğerlerinden daha fazla yaşayabiliyor. İnsanlar hafta sonlarını çok erken bitmiş gibi hissediyorlar. Hafta sonu kavramı, bir çalışanın veya bir öğrencinin, geçen haftanın sonundaki cuma veya cumartesi gününe kıyasla, gelecek haftanın başlangıcında daha rahat hissetmesi ve yenilenmesi gerekir ama bunun yerine, kişi pazartesi günü daha fazla stresli ve endişeli hissediyorsa, istenilen bir belirti değildir ve dikkatle ele alınmalıdır, çünkü iş yerinde veya okulda performansın düşmesine neden olur.

Pazartesi sendromu belirtileri

Pazartesi sendromundan muzdarip insanlarda en sık görülen semptom yorgunluk, stres ve endişedir. Hatta bazı insanlar fiziksel hastalık bile yaşarlar. Trafik sıkışıklığı, patronunun ya da öğretmenlerinin davranışları, hatta iyi geçinemediği meslektaşları ya da sınıf arkadaşları da dahil olmak üzere, bugün karşılaşılması gereken öngörülemeyen olaylara kaygılıdırlar.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Özmen, pazartesi sendromu olarak bilinen sorunun sürekli ve şiddetli yaşanması halinde depresyona ve anksiyeteye yol açabileceğini, hatta kalp damar hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti.

Sistemli, düzgün, planlı çalışan insanlar veya öğrenciler bu sorundan daha az veya hiç etkilenmezken pazartesi sabahları stres hissedenlerin genelde işlerini eksik yapan, hep geçiştiren, görevlerini ve ödevlerini yarın yaparım diyen, çalıştığı konu hakkında eksik bilgi sahibi olduğu gözlenen çalışanlar ve öğrencilerdir.

Burçların pazartesi sendromu belirtileri.

 • Koç: Ofisteki işlerini bitirip eve gitmek için dakika sayıyorsan...

 • Boğa: Kendini sürekli yorgun hissediyorsan...

 • İkizler: Konsantrasyon bozukluğu yaşıyor, hiçbir şeye odaklanamıyorsan...

 • Aslan: Tatil bitti diye oturup üzüntülü karalar bağlıyorsan...

 • Başak: Gelecek hafta yaşanacakların hakkında endişeleniyorsan...

 • Terazi: Söz konusu sorumlulukların olunca karar vermekte güçlük çekiyorsan...

 • Akrep: Kafanda sürekli olumsuz düşünceler geçiyorsa...

 • Yay: İçindeki pozitif enerjinin toz duman olduğu düşünüyorsan...

 • Oğlak: Ömrünün sonuna kadar binlerce kez daha aynı hissi yaşayacağını biliyorsan...

 • Kova: Çevrendeki insanlara uyum sağlamakta zorlanıyorsan...

 • Balık: Yataktan kalkıp işe gitmek istemiyorsan...

Moyra sitesinde aldığımız bilgiye göre duruma biraz latife bakalım, ama buradaki burçların açıklamalarını sadece bir burç için özel diye düşünmeyip hesi için geçerli olduğu bilelim.

Pazartesi sendromundan kurtulmanın yolları

Günü planlayın

 

Pazar akşamından yavaş yavaş pazartesi günü yapacaklarınızı planlamaya başlayın. Yani diğer anlamda zaman yönetimi planlaması yapın. Böylece ne yapacağınızı bilemeyeceğiniz bir durum içine düşmez, planlarınız dahilinde işe başlamış olursunuz. Kıyafetiniz, saçınız, makyajınız, işe götüreceklerinizi de son dakikaya bırakmadan önceden planlamanız iş stresine girmenizin önüne geçecektir.

Hafta içi aktiviteleri yapın

Sadece hafta sonu tatilini düşünerek yaşanmaz. Bu algıda olunduğunda ne yazık ki hem işteki hem de hayattaki motivasyonunuz düşer. Verimliliğinizin önüne geçecek olan bu durumu ortadan kaldırın. Hafta içlerine de küçük aktivite planları yaparak her zaman keyifli olmayı sağlayabilirsiniz. Aktivite demişken ister hafta sonu ister hafta içi planları olsun çok geç saatlerde eve dönmemeye özen gösterin. Tüm hafta belli bir düzen sağlanırsa daha verimli olursunuz. Aksi durumda yaşam düzeniniz bozulacağından negatif gelişmeleri de peşinden getirecektir.

Uyku/yeme düzeninizi sağlayın

Bütün hafta bir uyku düzeni kurun ve ona uyum sağlamaya çalışın. Yaşamsal faaliyetlerinizin doğru şekilde ilerleyebilmesi için kaliteli bir uyku olmazsa olmazlardandır. Yemek konusunda da bir rutininiz olmalı. Mesela geç saatte tüketilen ağır yiyecekler midenizi rahatsız ederken uyku düzeninizi de olumsuz olarak doğrudan etkileyecektir.

Kahvaltıyı atlamayın

Her zaman kahvaltıyı atlamayın. Özellikle Pazartesi günü kendinizi ödüllendirerek sevdiğiniz bir kahvaltıyı yapabilirsiniz. Güne zinde başlayacağınız için enerjiniz de düşmeyecek, olaylara daha olumlu bakacaksınız.

Spor yapın

Pazartesi gününe iyi başlamak için hem bu günde hem de hafta sonlarında güne sporla başlayabilirsiniz. Vaktinizin az olduğunu düşünüyorsanız, evde yoga ya da pilates gibi kendinizle baş başa kalabileceğiniz ve çok ekipman gerektirmeyen sporları da yapabilirsiniz. Fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacak.

Gülümsemeyi unutmayın

Gülmek insanlara gerçekten iyi gelen bir noktadır. Her zaman olumlu düşünün, sizi mutlu eden anıları hatırlayın, mutluluk avantajını kullanın. Mutlu olduğunuz bir yiyeceği/içeceği tüketin ya da sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Unutmayın yapacağınız her stres sizi hem olumsuzluğa çekecektir.

Hafif bir pazartesi yaşamaya çalışın

Eğer imkanınız varsa, haftanın en önemli ve yoğun işleri sizin için "Salı" günü başlasın. Mesela toplantılar, mesela önemli tablolar ve hesaplamalar. Mutlaka elimizde haftanın ikici gününe kaydırabileceğimiz önemli fakat aciliyeti olmayan işler vardır. Bunları haftanın ikinci gününe atarak daha rahat ve çok yoğun olmayan bir Pazartesi ile sendromu tetikleyecek yoğunluğunuz olmaz. Kendimize, işimize özen gösterirsek, çalışma ve sınıf arkadaşlarımızı seversek veya sevmeye çalışırsak bazı şeylerin üstesinden daha kolay geliriz. Unutmayın ki her şey bizde bitiyor. Biz hayatımızı nasıl yönlendirirsek sonuçlarını ona göre elde ederiz.

Pazartesi sendromu olmaksızın, mutlu pazartesiler sizin olsun...

pazartesi sendromu pazartesi sendromundan kurtulun pazartesi sendromu ile başa çıkma
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Büyük Dert: Pazartesi Sendromu
Pazartesi Sendromu

Büyük Dert: Pazartesi Sendromu

21 Haziran 2019
Bu Hafta Pazartesi Sendromu Yok
Pazartesi Sendromu

Bu Hafta Pazartesi Sendromu Yok

03 Temmuz 2019
Hafta Sonu Evde Yapılabilecek 15 Şey
Kişisel Gelişim

Hafta Sonu Evde Yapılabilecek 15 Şey

01 Ekim 2019