AnasayfaBlogÖzgeçmişteki Boşluklar Nasıl Açıklanır?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmişteki Boşluklar Nasıl Açıklanır?

05 Kasım 2019
Özgeçmişteki Boşluklar Nasıl Açıklanır?

Özgeçmişinizdeki boşluklar biraz can sıkıcı olabilir. Bu boşlukların birçok çeşidi olduğunu biliyoruz. Hayvan barınağında gönüllü çalışma, huzurevinde gönüllü hizmet, köy okullarına kütüphane kurmak veya özel ilgi alanlarınıza özgü farklı bir şey olabilir. Genellikle mezuniyetten sonra bu boşluklar ortaya çıkar. 

Dünyada pek çok insanın deneyimlediği ve yaygınlık kazanan ‘gap year’, Türkiye’de de tercih edilmeye başlandı. Türkçede ‘boşluk yılı’ olarak ifade edilen bu süreç; lise ve üniversite çağındaki öğrencilerin de tercihleri arasında. Ancak bazen iş değiştirme süreçlerindeki bireylerde de buna rastlayabiliriz. Eğer böyle bir faaliyette bulunduysanız bunu belirtmenizde büyük fayda var.

Özgeçmişteki Boşluklar Neden Kaynaklanabilir?

Çok stresli bir işte çalıştığınızda işten ayrıldıktan sonra uzun bir süre çalışmak istemeyebilirsiniz. Bu bazen 1 yıl boyunca olabilir. Eğer bir yıl boyunca çalışmadıysanız ve bir gün işe geri dönmek istiyorsanız o bir yılı açıklamak kolay olmayacaktır. Örneğin 1 yıl boyunca sadece futbol oynadığınız düşünün. Ya da 1 yıllık süreç içerisinde yabancı dil eğitimi alarak kendinizi yeni bir dil öğrenmeye adamış olabilirsiniz. Bunun sonucunda da kendinizi; gerek akademik gerekse iş hayatında başarılı bir kariyere hazırlamış olabilirsiniz. 

Evet, 1 yıl boyunca gönüllü hizmet yaptıysanız ve nitelikli şeyler öğrendiyseniz bu süreç oldukça gurur verici olacaktır. Ama sizin de pişman olduğunuz bir yıl geçirdiyseniz bunu anlatmak zor. Size şüpheli bakışların olacağını düşünürsünüz.

Ama neresinden bakarsanız bakın geçirdiğiniz zaman boş bile olsa çok kıymetli. Biraz önce futbol oynamaktan bahsetmiştim. Birçok kişi için bu boşa zaman olarak kabul edilebilir. Ancak takım çalışması becerilerinizi geliştirerek iş dünyası için avantajlı bir konum elde ettiğiniz gerçeği de ortada. Öte yandan online eğitimlere katılıp gerek kariyer gerekse kişisel gelişim anlamında iyi bir donanım kazanmış olabilirsiniz. 

Peki bunu nasıl aşabilirsiniz? Yani özgeçmişteki boşlukları nasıl açıklayabilirsiniz?

Özgeçmişinizi kronolojik olmayacak şekilde oluşturun.

Özgeçmişteki boşlukları açıklamanın yollarından biri bu yılın görünürlüğünü özgeçmişinizde azaltmak olabilir. Çeşitli özgeçmiş türleri ve tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Çeşitli özgeçmiş türleri içerisinde kronolojik sıralı olanlar en çok tercih edilenler arasında göze çarpmaktadır. Ancak elbette bunu kullanmak zorunda değilsiniz. Tarihlere ve süreçlere odaklanmak yerine becerilerinizi, deneyimlerinizi öne çıkaracak işlevsel bir özgeçmiş oluşturabilirsiniz.

İş ilanının gerektirdiği nitelikleri vurgulayın.

Çalışıp bir şeyler öğrettiyseniz, gönüllü işler yaptıysanız bunların her birinin son derece değerli deneyimler olduğunu bilmelisiniz. Bu tecrübelere özgeçmişinizin deneyim kısmında yer verip hepsini listeleyebilirsiniz. Özgeçmişteki boşluklarınız; bağımsızlığınızı, liderliğinizi ön plana çıkarabilirken çeşitli şirketlerin de aradığı diğer özelliklere sahip olduğunuzu ifade edebilir.

İş ilanında aranan nitelikler arasında; etkili iletişim, yaratıcılık, takım çalışması gibi özellikler yer alıyorsa bu gibi güçlü yönlerinizi de deneyimleriniz ile beraber muhakkak belirtin. Örneğin: Sosyal sorumluluk projelerinde ekip liderliği yapmak, özel yabancı dil dersleri vermek, yaratıcı tasarımlar ile kolyeler yapmak gibi.

Özgeçmişteki boşluk yılındaki başarılarınıza yer verin

Özgeçmişteki boşluk döneminiz süresince muhtemelen pek çok yeni şey öğrendiniz. Ve bu öğrendikleriniz ile hem en iyi şekilde donanımlar kazandınız hem de tecrübeleriniz ile büyüyüp olgunlaştınız. Bu öğrendiklerinizin birçoğunun iş dünyasında işinize yaramayacağını düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmekte fayda var. Hayatta kazandığınız her deneyim ve beceri, sizin geri kalan hayatınız için büyük avantaj sağlayabilir. 

Becerilerinizi ve yeteneklerinizi özgeçmişe ekleyebilirsiniz.

Kazanmanız muhtemel becerilerden bazıları şunlar olabilir: Planlama ve zaman yönetimi, yabancı dil konuşmak, liderlik ve yönetme becerisi, bütçeleme, etkili iletişim kurabilme, ikna becerisi. Bu becerilerin yanı sıra farklı beceriler de kazanmış olabilirsiniz.  

Özet bölümünden faydalanın.

Özet bölümünü hazırlarken kendiniz hakkında kısa ve öz bir hikaye anlattığınızı düşünebilirsiniz. Kim olduğunuz, neyi gerçekten başardığınızı ve hangi alanda ne üzerine çalışma yürütmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Örneğin şöyle bir özet yeterli olabilir: “İlkokul çağındaki öğrencilere İngilizce öğretmek isteyen seyahat etmeyi seven ve deneyimli İngilizce özel ders öğretmeni”.

Bonus: Özgeçmişteki boşluk sürecini boşa geçen zaman olarak değil, keyif verici bir öğrenme ve gelişme süreci olarak düşünebilirsiniz. Bu süreçte kariyerinize katkı sağlayacak ve nitelikli iş bulmanıza yardımcı olabilecek becerilerinizi geliştirmenizde fayda var. İş görüşmelerinde bu başarı ve deneyimlerinizi ön plana çıkarmanız sizin için iyi olabilir. 

özgeçmişteki boşluklar cv iş görüşmesi kariyer online eğitim özgeçmiş hazırlama cv hazırlama
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

16 Mart 2018
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

23 Ağustos 2017