AnasayfaBlogOnline Pazarlama İçin Etkileşimli Video Yapımı
Dijital Pazarlama

Online Pazarlama İçin Etkileşimli Video Yapımı

24 Haziran 2019
Online Pazarlama İçin Etkileşimli Video Yapımı

Şirketler ürün ve hizmetlerinin çığırtkanlığını videoların içindeki hikayeler, konuşmacılar ve bilgilendirici reklam olan filmleri belirler. Reklam filmleri yapımı ve yayınlanması milyon dolarlık maliyetleri olan bir iştir. Son 10 yıldır internet sayesinde bu maliyetler oldukça düştü. Şu anda her şirket kendi reklam filmini yaratıp YouTube ve/veya kendi websitelerinin içeriğinde yayınlayabilir durumda . 

Tabi hala bir çok kişi öğrenme durumunda. Çünkü akıllı telefonlar ile çektiğiniz videoları iMovie içinde düzenleyip internete yüklemekle herkesin ilgisini çeken videolar yapamazsınız. Size hedef kitlenize ulaşmak için etkileşimli video hazırlama konusunda neleri daha çok umursamanız gerektiğinden bahsedeceğim. 

En Etkileşimli Video Süresi 

En etkileşimli video süresi 3 dakikadan az olmalı. Yapılan araştırmalara göre ortalama 2 dakika 53 saniyeden sonra izleyenler videodan kopuyorlarmış. Birçok pazarlamacı bu süreyi izleyicilerin dikkat süresinin sınırı olduğuna inanıyor. Mükemmel bir video uzunluğu yoktur. Videolar duygusuz ve birşeyler sunmaktan yoksun ve yaratımdan uzak olduğunu ilk 30 saniyede gösterir. Başarılı video pazarlama yapımcılarının konu ve çıkar ilişkisine bağlı olarak 3 dakikadan 30 dakikaya kadar yapımları vardır. Pazarlamada kullanılacak etkileşimli video müşterilerini eğlendirmeli ve sonuna kadar da ilgiyle izlemelerini sağlamalı. 

Video Pazarlama Müşteri Getirir

Video potansiyel müşteri yada potansiyel müşterileri eğitmek için kullanılabilecek çok güçlü bir araç. Satış potansiyeli yaratmak için video şirketin kredisini artırmanın yanı sıra ürünlerle ilgili kafadaki karmaşaların kaldırılmasına yardımcı olabilir. Var olan müşterilerle duygusal anlamda bir bağ kurularak müşteri sadakati sağlanabilir. 

Ayrıca anlık daha proaktif çözümler oluşturmak için özel videolar oluşturulabilir.Tabi ki sadece satış potansiyeli yaratmak için video yapmak diğer fırsatları kaçırmak anlamına gelir. Satış süreci için gerekli materyaller ve detaylı faaliyetler planlanırsa birçok  fırsatın tanımlanması dışında para ve zaman tasarrufu da sağlarsınız.

Yüksek Kalitede Videolar Çok Pahalı

Videonun maliyetine bağlı kalitesiyle verimliliği arasında direkt bir korelasyon yoktur. Çok profesyonel makinelerle video çekebilirsiniz ama duygusal etkisi yoksa işe yaramaz. Her şey içerikle alakalı. Eğer insanlar videonun üretim kalitesiyle ilgili yorum yapıyorlarsa içinde bir şey yok demektir. Çünkü vermek istediğiniz mesajı verememişsinizdir. Merak uyandıran bir hikaye yaratmalı ve güçlü görsel ögelerle izleyicilerle bağlantı kurmalısınız. Basit bir üretim tekniğiyle etkileşimli video yapılabilirsiniz. Sadece ekrana ne koyduğunuzu dikkatlice kavramak gerek.

Web Sitesine Video Eklemek Önemli

Web sitesine video eklemek arama motorlarındaki sonuçları geliştirir. Belki birkaç yıl önce YouTube’un ilk zamanlarında doğru olabilirdi ama bugün videolar aynı anda her yerde bulunabilir bir durumda. Videoları verimli bir şekilde kullanmak için nasıl etkileşimli video yapılır onu öğrenmek gerek. 

Viral Pazarlama

Viral pazarlama uygulanabilir bir stratejidir. Halen devam etmesine rağmen kolay olmayan bir uygulamadır. Aynı zamanda insanlar tarafından pek arzu edilmez. Büyük şirketler günde tonlarca para harcayarak internet üzerinde popular olmak için video yaptırırlar ve bir çoğu başarısız olur. İnternet üzerinde videolarınızın tutunmasını sağlamak için halen çok riskli ve belirsiz çıktıları olan bir yöntemdir. Viral videoların çoğu uygunsuz içeriğe ve şok etkisine sahiptir. Her ne kadar fazla izlenmesi mümkün olsa da bu doğru insanların viral videolarınızı göreceği anlamına gelmez.

Videolarınızın internet üzerinde yayılma şansını artırmak istiyorsanız kendi mizacınız size etkilişimli video yapımında en yüksek ihtimalleri verecektir. Her verimli pazarlama aracı gibi videolarda kendi başlarına yeterli değildir. Yanına bir pazarlama  programı ve etraflı bir satış stratejisi entegre edilmelidir. Bu kolay olmayabilir. Ama şu andan itibaren etkileşimli video nasıl hazırlanmalı konusunda daha az önyargıya sahipsiniz. Bu yeni değerlendirme güzel şeylerin olmasını sağlayacaktır.

İş alanı ile ilgili video kanalı açarak da bu yönde ilerleyerek kariyer yapma şansınız var. Kariyer konusu için Sosyal medyada kariyer yapmak için kılavuz yazısına göz atmakta fayda var. Ayrıca online eğitimler kapsamında ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimi almak da yararlı olabilir.

etkileşimli video online pazarlama video nasıl hazılanmalı online pazarlama teknikleri dijital pazarlama araçları viral pazarlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online ve Offline Pazarlamada Etkili Yöntemler
Satış - Pazarlama

Online ve Offline Pazarlamada Etkili Yöntemler

26 Kasım 2019
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Günümüzde Dijital Pazarlama Çeşitleri
Dijital Pazarlama

Günümüzde Dijital Pazarlama Çeşitleri

19 Eylül 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat