AnasayfaBlogYabancı Dil Eğitimi Yolculuğu
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu

23 Eylül 2019
Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu

Dünya üzerinde sekiz milyara yakın insan yaşıyor. Bu sekiz milyar insan 6500 adet farklı dil konuşuyor. 1,1 milyar ile Çince en çok konuşulan dil oluyor. Peşi sıra İngilizce 1 milyara yakın konuşuluyor. Hindistan dili, İspanyolca, Arapça, Rusça, Portekizce ve Fransızca olarak devam ediyor. Yabancı dil olarak İngilizce, Çince ve Rusça bilen birisi toplumun yarısı ile iletişime geçebiliyor. 

İş Dünyasında Dil Şart

İş dünyasında, eğitimde, sosyal çevrede hızlı bir şekilde küreselleşme artıyor. Bunun getirisi uluslararası dilleri konuşmadan direk olarak dil eğitimi faktöründen geçiyor. İletişim kuramadığınızda yapmak istediğiniz eylemleri yapamıyorsunuz. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi işte burada devreye giriyor.

İş İngilizcesi günlük kullanılan dilden biraz daha ayrıdır. Özellikle uluslararası bir firmada çalışıyor ya da çalışmak istiyorsanız iş hayatındaki İngilizceyi öğrenmeniz şart. İş hayatında profesyonel şekilde yer alan çalışanlar için son derece gerekli bir içeriktir. İş arama süreçlerinizde de sizi bir adım öne çıkartacak bir içeriktir.

İş İngilizcesi için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimleri yeni nesil online eğitim hizmetlerine yenisi de ekledi. İş İngilizcesi kursu iş hayatınızda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmeye Çalışmak 

Yeni bir dil öğrenmek insanlara zor geliyor. Fakat yeni bir dil öğrenip konuşuyor olmak insanı çok mutlu ediyor. Çağımızın en büyük getirisi olan internet sayesinde bilgi erişimi daha kolay hal alıyor. Bu sayede internetten dil eğitimi almak çok daha kolay oluyor. Hatta canlı online eğitimler bile alınabiliyor. Dil öğrenme eylemine küçük yaşlarda başlamak gerekiyor ama belli bir olgunluğa ulaşmış kişilerde bir şey kaçırmıyor. 

Daha hızlı öğrenmek isteyenler yabancı dilde alt yazılı filmler ya da diziler izleyebiliyor. Keyif alarak sıkılmadan dil öğrenimini hızlandırıyor. Bu sayede gözünüzde dil eğitimi konusu büyümüyor. Çünkü sıkılarak ya da istemeyerek yapılan bir eylem bizi o eylemden soğutuyor. Uzaklaştıkça da öğrenme becerilerimiz azalıyor. En sonunda da öğrenemiyoruz.          

Yabancı Dil Öğrenme Fırsatları      

Bazen yeni bil dil öğrenimi oldukça maliyetli olabiliyor. Burada interaktif eğitimler ve YouTube gibi kanallar devreye giriyor. Eğer dil eğitimi için bir bütçe ayıramıyorsanız, interaktif eğitim ideal görünüyor. Bazı kurumların ya da üniversitelerin öğrenciler için ayırdığı dil eğitim bursu paha biçilmez bir fırsat oluyor. Eğer ki bursunuz yurt dışı kapsamında ise inanılmaz bir fırsata dönüşüyor. Çünkü en etkili dil eğitimi yurt dışında yerinde uygulanarak alınıyor.

Yabancı dil kursları eğitim için düşünülüyor. Fakat hem pahalı hem de sizin ulaşım, vakit ve enerji harcamanız ile zaman kaybettiriyor. Bir de kursunuzu iyi araştırıp en iyisini bulmanız gerekiyor. Eğer kötü bir kurs bulduysanız paranızı muhtemelen peşin ya da kredi kartına taksitle ödediğiniz için başka bir kursa geçemiyorsunuz. Sonrasında emek harcadığınız dil eğitimi boşa gitmiş oluyor. Bundan dolayı ücretsiz online eğitimler en ideali gözüküyor.

Konuşma toplulukları belli bir seviyede olan ve de büyük şehirlerde yaşayanlar için ideal gözüküyor. Eğer karşınızdakini, konuştuğunuz yabancı dilde anlıyorsunuz buralarda gelişiminizi sağlıyorsunuz. Yabancı dil eğitimi gelişimi uygulamalı olduğu için hayli hızlı oluyor.  

Yabancı dil eğitimleri nereden alınır?

Özellikle ücretsiz olan İstanbul İşletme Enstitüsü dil eğitimleri yeni nesil online eğitim sistemi ile İngilizce, Rusça ve Almanca dilleri ile muhteşem bir fırsat sunuyor. Ayrıca sınav sonrası başarılı olduğunuzda sertifika sahibi de olabiliyorsunuz.

Yabancı Dil Yolculuğu

Yeni bir dil öğrenmek zorlu bir yolculuk olacaktır. Ancak şunu da kesinlikle unutmamak gerekir: Yabancı dil öğrenmek yapılabilecek en iyi beyin jimnastiğidir çünkü hayatınızın belli başlı alanlarında, iş ortamında veya yurtdışına çıktığınızda mutlaka karşınıza çıkacak.

Yabancı dil öğrenmenin faydaları neler?

Yeni bir lisan öğrenmek o toplumun örf ve adetlerini, anlayış biçimlerini ve diğer insanlara yaklaşımlarını anlamanızı sağlayacak.  Dil öğrenmek sadece dilbilgisi ve kelime öğrenmek demek değildir. Öğrendiğiniz yeni yabancı dil sayesinde yeni kültürlere yelken açacaksınız. O dilin konuşulduğu ülkenin insanlarına ve geçmişine aşinalığınız artacak. Böylece sizin de dünyadaki başka toplumlara karşı farkındalığınız artacak. 

Etkili Yabancı Dil Eğitim Sistemi

Dünyada en etkili eğitim sistemi eğlenerek yapılıyor. Bunun kanıtı Finlandiya gösteriliyor. Çocukları sıkmadan oyunlarla, ödev vermeden eğlenceli bir sistemde eğitimi uyguluyorlar. Bu durum dil eğitimi için tamamen uyuyor. Hata yaparak hata yapmaya izin vererek öğreniliyor. Bir de öğrendiniz yeni kelimeleri Türkçe harflerle okunuşunu yazabilirsiniz. Böylelikle zihninizi daha hızla öğrenmeye itiyorsunuz. İnteraktif eğitimler de bu konuda çok etkili gözüküyor. 

Yabancı dil öğrenenlerden sıkça ‘Anlıyorum, ama konuşamıyorum’ cümlesini duyarız. Konuşma pratiğiyle bu problemin önüne geçmek oldukça basit. Öğrendiğiniz dili anavatanında konuşarak pekiştirmek iyi bir fikir ancak bununun için gerekli zamanı ayıramıyor veya maddi yatırımı yapamıyor olabilirsiniz. Burada en büyük düşmanınız ‘çekingenlik’; yanlış telafuz etme endişesi taşımadan hevesinizi kaybetmeden konuşma pratiklerinize devam ettiğiniz sürece kat edeceğiniz ilerleme sizi bile şaşırtacak.

Yazar: Cumhur Pehliser

yabancı dil eğitimi yabancı dil kursu online eğitimler iş ingilizcesi kursu sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.