AnasayfaBlogOlimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular
Spor

Olimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular

10 Ağustos 2021
Olimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular

Türkiye dünyanın en büyük spor organizasyonu olimpiyat oyunlarına ilk kez 1908 yılında katıldı. Osmanlı Devleti adına yarışan sporcu Aleko Mulos’tu. Türkiye; ilk madalyasını ise 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda kazandı. Milli güreşçi Yaşar Erkan Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı ve tarihe geçti. Ülkemiz o madalyadan günümüze olimpiyat oyunlarında altı dalda şampiyonluğa ulaştı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki güncel şampiyonluklardan sıralayalım: Boks, okçuluk, tekvando, judo, halter ve güreş. 

Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında kazandığı toplam madalya sayısı ise 104. 41 altın madalya, 27 gümüş madalya ve 36 bronz madalya. Milli sporcularımız olimpiyat oyunları tarihinde en fazla madalyayı bu yıl düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kazandı. 2 altın, 2 gümüş ve 7 bronz madalya ile toplamda 13 madalya. Bu olimpiyatlara ülkemiz 108 sporcu ile katıldı ve madalya sıralamasında 35’inci sırada yer aldı. 

En başarılı olduğu yıl ise 1948 Londra Olimpiyat Oyunları idi. Londra’da toplam 12 madalya kazanmıştı ve ülkeler sıralamasında 7’inci sırada yer almıştı. 1948 yılında ülkemizi temsil eden 58 milli sporcunun kazandığı madalyalar şöyle; 6 altın madalya, 4 gümüş madalya ve 2 bronz madalya. 

Türkiye’nin olimpiyatlarda en fazla madalya kazandığı branş ise güreş; 29 altın madalya, 19 gümüş madalya ve 19 bronz madalya kazandı. Bu branşta en çok madalya kazanan ülkelerden biri. Ata sporumuz güreşten sonra en fazla madalya halterden geldi: 8 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya. Halterde dünya spor tarihine geçen efsane sporcularımız var; Naim Süleymanoğu ve Halil Mutlu. 

Ülkelimizin olimpiyat oyunlarındaki başarılarına değindikten sonra gelelim şampiyonluğa uzanan sporcularımızı tanımaya.

Olimpiyat Şampiyonu Sporcularımız

Olimpiyat şampiyonu Türk sporcularımızı hatırlamaya bu yıl altın madalya alarak tarihe geçen 2 sporcumuzla başlayalım:

 • Mete Gazoz - Okçuluk

Milli okçu Mete Gazoz; 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon oldu. Henüz 22 yaşındaki Mete Gazoz, bu alanda olimpiyat altın madalya kazanan ilk sporcu olarak, tarihe geçti. Mete Gazoz’un şampiyonluğa uzanan hikayesini “Olimpiyat Şampiyonu Mete Gazoz” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. 

 • Busenaz Sürmeneli - Boks

Milli boksör Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluğa uzandı. Boks alanında ilk altın madalyayı kazanan kadın sporcu ve aynı zamanda bu alanda ilk madalyayı kazanan sporcu olarak tarihe geçti. 23 yaşındaki milli boksör Busenaz Sürmeneli’nin şampiyonluğa uzanan hikayesini “Tarihe Geçen Şampiyon Boksör Busenaz Sürmeneli” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. 

 • Taha Akgül - Güreş

Milli güreşçi Taha Akgül 2016 yılında düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan tek sporcumuz Akgül Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ise bronz madalya kazandı. Dünya ve Avrupa şampiyonlukları da bulunan milli güreşçi, olimpiyatlarda güreşte kazandığımız son altın madalyanın sahibi.

 • Servet Tazegül -Tekvando

Milli tekvandocu Servet Tazegül, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluğa uzanan tek sporcumuzdu. Altın madalya kazanan Servet Tazegül, bu alanda şampiyon olan ilk sporcumuz olarak tarihe geçti. Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Tazegül, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda da bronz madalya kazanmıştı.

 • Nurcan Taylan - Halter

Milli halterci Nurcan Taylan; 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon oldu ve Türk spor tarihine geçti. Türkiye’ye altın madalya kazandıran ilk kadın sporcu unvanının sahibi oldu. 

 • Taner Sağır - Halter

Milli halterci Taner Sağır, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluğa uzanan bir başka sporcumuzdu. Henüz 19 yaşındaydı. Rekorlar kırarak kazandığı altın madalya ile olimpiyatlarda şampiyon olan en genç sporcu unvanını elde etti. 

 • Halil Mutlu - Halter

Domino lakaplı milli halterci Halil Mutlu, 3 kez üst üste olimpiyat şampiyonluğuna uzandı: 2004 Atina Olimpiyat Oyunları, 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları ve 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları. Kariyerine 10 Avrupa Şampiyonluğu, 5 Dünya Şampiyonluğu ve 3 olimpiyat şampiyonluğu sığdıran milli halterci Halil Mutlu’nun örnek aldığı isim halter efsanesi Naim Süleymanoğlu idi. Halil Mutlu da Naim Süleymanoğlu gibi Bulgaristan göçmeni.

 • Hamza Yerlikaya - Mithat Bayrak - Mustafa Dağıstanlı - Güreş

Milli güreşçilerimi Hamza Yerlikaya, Mithat Bayrak ve Mustafa Dağıstanlı iki kere olimpiyat şampiyonu oldu. Hamza Yerlikaya, 2000 Sydney Olimpiyat Oyunları ve 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazandı. Grokoremen sitilde “Asrın Güreşçisi” unvanının sahibi olan Hamza Yerlikaya, spor kariyerinin ardından siyasete atıldı. 

Mithat Bayrak; 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları ve 1960 Roma Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazandı. Mustafa Dağıstanlı ise 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları ve 1960 Roma Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazandı

 • Hüseyin Özkan - Judo

Milli judocu Hüseyin Özkan, 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon oldu. Altın madalya kazanan Hüseyin Özkan, judoda Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı ve Türk spor tarihine geçti. Çeçen asıllı milli sporcunun bu başarısıyla birlikte Türkiye, güreş ve halterden sonra olimpiyatta şampiyonluğa uzandı. 

 • Naim Süleymanoğlu - Halter

Cem Herkülü milli halterci Naim Süleymanoğlu, 3 kez olimpiyat şampiyonluğu sevinci yaşadı. 1988 Seul Olimpiyat Oyunları, 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları ve 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları. Olimpiyat şampiyonluklarının yanı sıra 7 dünya şampiyonluğu ve 6 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. 43 kere rekor kırdı ve tüm zamanların en iyi haltercisi unvanının sahibi oldu. 

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu, Türkiye’ye güreşten sonra altın madalyayı kazandıran sporcuydu. Hayatı “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” adıyla sinemaya uyarlandı. 15 yaşında dünya şampiyonu oldu, 16 yaşında ise dünya rekoru kırdı. Halter tarihinin en genç rekortmeni unvanını da kazandı. Bulgaristan göçmeni milli halterci, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın girişimleriyle Türkiye’ye getirildi.

Olimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular ve Alanları

Olimpiyat tarihi boyunca altın madalya kazanan sporcularımız ve alanları şöye:

Milli SporcumuzAlanıŞampiyon Olduğu Yıl
Yaşar ErkanGüreş1936 Berlin Olimpiyat Oyunları
Nasuh AkarGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Gazenfer BilgeGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Celal AtikGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Yaşar DoğuGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Ahmet KireççiGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Mehmet OktavGüreş1948 Londra Olimpiyat Oyunları
Hasan GemiciGüreş1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları
Bayram ŞitGüreş1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları
Mithat BayrakGüreş1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları
Mustafa DağıstanlıGüreş1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları
Hamit KaplanGüreş1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları
Müzahir SilleGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Mithat BayrakGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Tevfik KışGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Ahmet BilekGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Mustafa DağıstanlıGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Hasan GüngörGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
İsmet AtlıGüreş1960 Roma Olimpiyat Oyunları
Kazım AyvazGüreş1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları
İsmail OganGüreş1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları
Mahmut AtalayGüreş1968 Mexico City Olimpiyat Oyunları
Ahmet AyıkGüreş1968 Mexico City Olimpiyat Oyunları
Naim SüleymanoğluHalter1988 Seul Olimpiyat Oyunları
Naim SüleymanoğluHalter1992 Barselona Olimpiyat Oyunları
Mehmet Akif PirimGüreş1992 Barselona Olimpiyat Oyunları
Halil MutluHalter1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları
Naim SüleymanoğluHalter1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları
Hamza YerlikayaGüreş1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları
Mahmut DemirGüreş1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları
Hüseyin ÖzkanJudo2000 Sydney Olimpiyat Oyunları
Halil MutluHalter2000 Sydney Olimpiyat Oyunları
Hamza YerlikayaGüreş2000 Sydney Olimpiyat Oyunları
Halil MutluHalter2004 Atina Olimpiyat Oyunları
Nurcan TaylanHalter2004 Atina Olimpiyat Oyunları
Taner SağırHalter2004 Atina Olimpiyat Oyunları
Ramazan ŞahinGüreş2008 Pekin Olimpiyat Oyunları
Servet TazegülTekvando2012 Londra Olimpiyat Oyunları
Taha AkgülGüreş2016 Rio Olimpiyat Oyunları
Mete GazozOkçuluk2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları
Busenaz SürmeneliBoks2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları

Türk Sporcuların 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Başarıları

 1. Mete Gazoz: Okçuluk dalında altın madalya kazandı. Bu dalda olimpiyat şampiyonluğuna uzanan ilk sporcu olarak tarihe geçti. 

 2. Busenaz Sürmeneli: Boksta altın madalya kazandı. Bu dalda olimpiyat şampiyonluğuna uzanan ilk sporcu olarak tarihe geçti. 

 3. Buse Naz Çakıroğlu: Boksta gümüş madalya kazandı. Bu dalda madalya kazanan ilk sporcumuz oldu. 

 4. Eray Şamdan: Karatede gümüş madalya kazandı. Bu dalda madalya kazanan ilk sporcumuz oldu.

 5. Hakan Reçber: Tekvandoda bronz madalya kazandı.

 6. Hatice Kübra İlgün: Tekvandoda bronz madalya kazandı.

 7. Ferhat Arıcan: Jimnastikte bronz madalya kazandı. Bu dalda ilk olimpiyat madalyasını kazanan sporcumuz olarak tarihe geçti. 

 8. Rıza Kayaalp: Güreşte bronz madalya kazandı. 

 9. Yasemin Adar: Güreşte bronz madalya kazandı. Bu dalda ilk olimpiyat madalyasını kazanan kadın sporcumuz olarak tarihe geçti.

 10. Taha Akgül: Güreşte bronz madalya kazandı.

 11. Ali Sofuoğlu: Karatede bronz madalya kazandı. 

 12. Merve Çoban: Karatede bronz madalya kazandı.

 13. Uğur Aktaş: Karatede bronz madalya kazandı.

Olimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular Olimpiyat Şampiyonu Türk Sporcular ve alanları Olimpiyat Şampiyonu Sporcularımız Naim Süleymanoğlu Mete Gazoz Busenaz Sürmeneli Servet Tazegül
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.