AnasayfaBlogMülakat Teknikleri Nelerdir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nelerdir?

23 Mart 2018
Mülakat Teknikleri Nelerdir?

Firma yöneticileri başvuru yapan adaylar arasından en uygun olanını seçebilmek için mülakat teknikleri kullanarak, adayları değerlendirebilirler. Herkesin bildiği gibi işe alım sürecinin en zor bölümünü mülakat evresi oluşturmaktadır. Mülakatları yapacak olan kişinin bu alanda eğitim alması gerekir. Davranış belirleyici mülakatlar, panel mülakatlar ve geleneksel mülakatlar etkili mülakat teknikleri arasında yer almaktadır.

İş görüşmelerinde oldukça yeni bir yöntem olan davranış belirleyici mülakatlar, adayların daha önce çalıştıkları işyerlerindeki davranış ve deneyimlerinin değerlendirilerek, kişiden beklenmekte olan başarı durumunun değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu teknikte, adayın geçmişteki iş başarısının gelecekteki iş başarısının bir göstergesi olduğu düşünülmektedir. Panel mülakatlarına bakıldığında, davranış belirleyici ve geleneksel mülakatlarla benzer özellikler taşıdığı görülmektedir. Adaylara soru soran kişilerin sayısı artmış durumdadır.

Birden fazla kişi, çeşitli sorular sorabilmektedir. Adayların aldıkları eğitim üzerine sorular sorulabilmektedir. Geleneksel mülakatlarda personel adayına daha genel sorular sorulmaktadır. Kişinin kendisi ile ilgili bilgi vermesi istenmektedir. Bu mülakatlarda işe alınacak kişinin işteki başarısı oranında tahmin edilebilmektedir. Gelecekteki personel başarısının en yüksek tahmini davranış belirleyici mülakatlar ile yapılmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda işe alım süreçlerinde bu teknik ön plana çıkmaktadır. Mülakat süreci ile ilgili bilgisi olmayanlar bu alanda eğitim alabilmektedir.

İşe Alım Süreci Nasıl Olur?

Çeşitli pozisyonlar için doğru adayların alınabilmesi için işe alım süreci iyi bir şekilde yönetilmelidir. Bu süreç düzgün bir biçimde yönetildiği takdirde; bütün adaylar için çok daha şeffaf bir seçim süreci yaşanabilmektedir. Bu sürecin yönetilmesinde pozisyonu belirleme ve doğru ilan yayınlama son derece önemlidir. Pozisyon ile ilgili adayların sahip olması gereken akademik özellikler ve sertifika isimleri belirlenir. İnternet üzerinden gerekli iş ilanı açılır. Daha sonra ön seçim aşamasına geçilir. Burada da insan kaynakları tarafından adaylar değerlendirilmektedir.

İstenen ve mutlaka gerekli olan sertifika varsa; sahip olup olmadığına bakılır. İlan edilen pozisyon işleri için gerekli sertifika sahipleri öncelik alarak, değerlendirme sürecine devam edilir. Adaylarla ilk mülakat gerçekleştirildikten sonra, son elemeye kalanlar ikinci mülakata alınır. İş teklifinde bulunulur. Adayın uygunluk kontrolleri yapılır. Referansları incelenir. İş vizesi gerekliyse; yasal şartları taşıyıp taşımadığına bakılır. En sonda ise, işe alım ve işe başlama yer almaktadır. Gerekli durumlarda iş sözleşmesi imzalanabilir.

Mülakat Teknikleri Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir işe en doğru adayın yerleştirilebilmesi açısından önem taşıyan mülakat teknikleri büyük bir titizlik içerisinde yapılmalıdır. Adayların değerlendirilmesi üç süreçte gerçekleştirilebilir. İlk önce yapılması gereken; başvuruda bulunan adayların CV'lerinin incelenmesidir. Bu aşamada adayla CV üzerinden değerlendirilmektedir. Kişilerin mülakata çağırılma kriterlerini taşıyıp, taşımadığına bakılmaktadır. Burada belirlenen amaç aday değil; adayın açık olan pozisyona uygunluğudur. Eğer aday istenen kriterlere uyuyorsa; mülakata çağrılmaktadır.

Mülakat öncesinde adayların işe uygunluğunu ölçmek için alım için testler yapılabilir. Yeterlilik testi, genel kültür testi veya kişilik envanterleri bu testler arasında yer almaktadır. Böylece adayın profili mülakat öncesinde tanınabilmektedir. Mülakatta verilen yanıtların test cevaplarıyla uyuşup uyuşmadığına bakılabilmektedir. Pozisyona çok sayıda başvuru geldiğinde de test yapmak, eleme için kolaylık sağlamaktadır.

Mülakat görüşmesi için uygun olan tekniklerden biri seçilerek, bu doğrultuda bir değerlendirme yapılabilmektedir. Sektör, pozisyon ve unvan özelliklerine bakılarak seçilen yöntem uygun şartlarda gerçekleştirilmelidir. Serbest, yapılandırılmış, telefonda, online, panel, yetkinlik bazlı mülakat, grup mülakatı ve stres mülakatı çeşitlerinden uygun olanı seçilmelidir. Bu yöntemler doğru kullanıldığında, değerlendirme süreci de o kadar başarılı olabilecektir. Doğru soruların sorulması ve doğru sistemin kurulması son derece önemlidir.

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimine Katılın

Mülakat Teknikleri Nelerdir?işe alımişe alım ve mülakat teknikleri mülakat sorularımülakat teknikleri
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Teknikleri Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nedir?

06 Mart 2018
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?
Mülakat Teknikleri

Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?

01 Haziran 2018
Mülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021