AnasayfaBlogMotivasyon İçin 9 İpucu!
Motivasyon

Motivasyon İçin 9 İpucu!

06 Mayıs 2019
Motivasyon İçin 9 İpucu!

Motivasyon; başarılı ve kendini seven insanların neredeyse hepsinde görülen ortak özelliktir. Bu özellik sizi harekete geçirmeyi, davranışlarınızı kontrol altına almayı, hayat kalitenizi artırmayı ve en önemlisi de kendinizi gerçekleştirmeyi sağlar. Hadi gelin hep birlikte bu yolda neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

 

Kendinizi Keşfedin

Dünyada yeteneklerine, ilgi ve merakına göre varyasyon gösteren milyarlarca insan vardır. Bunca çeşitliliğin arasında ‘sizi siz yapanı’ bulun. Motivasyon kaynağınız en başta kendiniz olun. Unutmayın ki, yeteneksiz insan yoktur, yeteneğini henüz keşfedememiş insan vardır. Keşfedin! Belki çok güzel yemek yapıyorsunuz, belki harika bir müzik kulağınız var, belki de spor alanında yeteneklisiniz. Bu yüzden de özelliklerinize göre bir işte çalışmak belki tam size göredir. Yeteneklerinizi keşfetmeye kişisel gelişim eğitimleri veya iletişim eğitimleri alarak başlayabilirsiniz. Zamanınızı boşuna harcamak yerine bu tarz eğitimler almak kendinizi geliştirmeniz için faydalı olacaktır. Kendinizi keşfedin ve bunu yaparken de dikkate alacağınız şey; eylemin büyüklüğü değil, sizin için ne anlama geldiği olsun. 

Amaç Edinin

Başarısızlığın, motivasyon düşüklüğünün, mutsuzluğun hatta yalnızlığın bile sebeplerinden biri amaçsızlıktır. Sizi harekete geçirmek için en önemli kural kendinize amaç edinmektir. Her güne amacınız için adım adım ilerleten, ufak ya da büyük uğraşlar bularak başlayın. Gününüzü de bu uğraşları genişleterek, ilerleterek geçirin. Böylece günün sonunda yaptıklarınızı düşündüğünüzde, içinizin daha rahat olacağını hissedeceksiniz.

Pozitif Olun

Sadece bardağın dolu tarafını görün, demekle olmaz; pozitif olmayı alışkanlık haline getirin. Gerekiyorsa yapışkanlı bir not kâğıdına bunu yazın. Aynanıza yapıştırın. Sizi her ne motive edebilirse onunla güne başlayın. Mizahî yönünüzü geliştirip sizi eğlendirebilecek şeyler okuyun veya izleyin.

Hazırlıklı ve Çözüm Odaklı Olun

Hayat, koşuşturmanın ve kötü deneyimlerin yanında; mutlu olabildiğimiz ‘‘anlardan’’ ibaret. Unutmayın; dünyanın diyalektiğinde iyinin yanında kötü de vardır. Rehavete kapılmak yerine mutlu anlarınızı nasıl çoğaltabileceğinizi planlayın. Sorunun bir parçası olmak yerine çözümün bir parçası olun. 

Düzenli ve Programlı Olun

Odanıza bir bakın. Masanıza ya da ofisinize... Sizi rahatsız eden bir şeyler yok mu? Koltuğun üzerindeki kıyafetler, yenmiş çikolata paketleri, dağınık kağıtlar... Yeterince motivasyon düşürücü değil mi? İnsan beyni düzene ve düzenli çalışmaya yatkındır. Bu durum bozulduğunda yaşanan motivasyon düşüklüğü, yapacağınız diğer işlerinizde de sizi olumsuz etkileyecektir. Kalkın ve bir müzik açarak çalışma masanızı düzenleyin, nelerin değişeceğini görün. Daha düzenli ve programlı olmak için zaman yönetimi eğitimi almanızın büyük bir faydası olacaktır. 

Hayal Kurun

Gece yattığınızda uykuya dalarken, amacınız her ne ise o konuda başarılı olduğunuzu düşünün. Örneğin; birkaç ay sonraki sınavınızın başarıyla geçtiğini, istediğiniz okula hak kazandığınızı ya da verdiğiniz kiloların işe yaradığını düşünün. Artık o pantolona girebiliyorsunuz. Hayallerinizde olan şey, neden gerçekleşmesin? Yeni bir dil öğrenmek istiyorsunuz diyelim, programınızı buna göre düzenleyerek yabancı dil eğitimleri almaya başlayabilirsiniz. 

Bahaneleri Bırakın

Unutmayın ki sizi yolunuzdan alıkoyacak olan her şey bahanedir. Bu yüzden onları bir kenara bırakıp odak yönünüzü değiştirin. Üşenmek yerine, faydalı olmaya çalışın. Kendinize yeni işler yaratın. 

Araştırın, inceleyin, izleyin! 

Başarı hikayeleri, motive edecek filmler veya diziler sizin için motivasyon kaynağı olabilir. Hem bu sayede pasif zamanlarınızı bu gibi aktivitelerle aktif hâle getirebilirsiniz. Aynı zamanda da, size sanatsal faaliyetlerde bulunma fırsatı verir. Sanat ise insanı özel ve güçlü kılar.

Örgütlenin! 

Son olarak; unutmayın ki paylaşmak çok önemlidir. Acıları paylaştıkça azaltır, sevinçleri paylaştıkça çoğaltırız. Motivasyon için de paylaşmak önemlidir. Arkadaş çevresi, aile üyeleri ya da amacınızla aynı yolda giden diğer insanları keşfederek örgütlenebilirsiniz. Sosyalleşmek de kişinin kendini gerçekleştirmesinde müthiş bir motivasyon kaynağıdır.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon; başarılı ve kendini seven insanların neredeyse hepsinde görülen ortak özelliktir. Bu özellik sizi harekete geçirmeyi, davranışlarınızı kontrol altına almayı, hayat kalitenizi artırmayı ve en önemlisi de kendinizi gerçekleştirmeyi sağlar.

Kendini Keşfetmek Motivasyon İçin Neden Önemlidir?

Motivasyon kaynağınız en başta kendiniz olun. Unutmayın ki, yeteneksiz insan yoktur, yeteneğini henüz keşfedememiş insan vardır. Keşfedin! Belki çok güzel yemek yapıyorsunuz, belki harika bir müzik kulağınız var, belki de spor alanında yeteneklisiniz. Bu yüzden de özelliklerinize göre bir işte çalışmak belki tam size göredir. 

Amaç Edinmek Motivasyon Kaynağı Mıdır?

Başarısızlığın, motivasyon düşüklüğünün, mutsuzluğun hatta yalnızlığın bile sebeplerinden biri amaçsızlıktır. Sizi harekete geçirmek için en önemli kural kendinize amaç edinmektir. Her güne amacınız için adım adım ilerleten, ufak ya da büyük uğraşlar bularak başlayın.

Yazar: Meltem Yakışır

motivasyon kişisel gelişim eğitimleri yabancı dil eğitimleri motivasyon teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
286134
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
280150
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
230150
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
249169