Close
Mobil Menu Bars

Moda İllüstrasyon Sanatı

25 Şubat 2020, 1952 defa okundu.
Moda İllüstrasyon Sanatı
moda illüstrasyonu nedir, moda illüstrasyonu, moda fotoğrafçılığı, paul poiret, moda illüstrasyon sanatçıları

Fransız modacı Paul Poiret’in avangart elbise tasarımlarının tanıtımının yapılması için basımcı olan Paul Iribe’ye bu vazifeyi önermesiyle, 1908 yılında “moda illüstrasyonu” ilk kez bir sanat dalı olarak ortaya çıkmıştır. Daha önceleri bu tarz illüstrasyonlar moda dergilerinde, günlük modayı anlatmak ya da ücretsiz giyim patronlarının yanında giyim modelini anlatmak amacıyla yayımlanmıştır. Fakat Iribe’nin kullandığı cesur tonlarla çizilmiş resimleri, moda illüstrasyonlarının gelişmesine olanak sağlamıştır.

Moda İllüstrasyonunun Farklı Akımlardan Esinlenişi

Amedo Modigliani ve Henri Matisse’den etkilenen Paul İribe, figürlerini daha abartılı bir biçimde stilize ederek, uzun bacaklı ince kız siluetinin yaratıcısı olmuştur. 1920’de ünlü moda dergisi Vogue’un Fransız baskısı yayımlandığında, modernist resim akımlarının özellikleri moda illüstrasyonuna yansımıştır. Vouge’un rakibi Harper’s Bazar, (1929’da Harper’s Bazaar olarak değiştirildi.) moda dergisinin moda illüstrasyonlarını yapan tek illüstratörü Rus asıllı Erte’ydi. Erte, Irıbe’nin aksine siluetlerini daha çok abartılı saçaklar, yüksek başlıklar, metallik işlemeler ve incilerle bezeyerek, Asur prensesleri ve Mısır kraliçelerinden esinlenerek kadın arketipler yaratmıştır. 1930’larda ise Carl Erikson’un gözlemci yaklaşımlarıyla realizm stilini öne çıkarmıştır. Edgar Degas’dan esinlenen Erikson, daha doğal çizgilerini akıllı ve tasarruflu kullanarak moda illüstrasyonunun daha estetik bir şekilde yorumlanmasını sağlamıştır.

Moda İllüstrasyonu ile Moda Fotoğrafçılığının Rekabet Dönemi

1930’lu yıllar boyunca moda illüstratörleri, modanın 3 başkenti şeklinde bilinen Newyork, Paris, Londra’daki moda dergilerinden epey rağbet görmüştür. Fakat moda fotoğrafçılığının kendini göstermesi, moda illüstrasyonlarıyla rekabet ortamını doğurmuştur. Reklam verenler mallarını satabilmek adına illüstrasyonların kullanılmasını tercih ederken, moda sayfalarında ise fotoğrafa yer verilmiştir. 1936’larda illüstrasyonlu dergi kapakları, fotoğraflı dergi kapaklarına göre daha az satış yapmıştır. Bundan dolayı dergilerin yazılı alanlarında resim ve fotoğraf yan yana getirilerek yayınlanmıştır. 1950’lerde ve sonrasında fotoğrafçılık alanının daha üst seviyelere çıkmasıyla, illüstrasyonlara verilen önem azalmıştır.

moda illüstrasyonu nedir, moda illüstrasyonu, moda fotoğrafçılığı, paul poiret, moda illüstrasyon sanatçıları

Moda İllüstrasyonu’nun Günümüzdeki Konumu

Günümüzde moda illüstrasyonu, sosyal medya kavramının hayatımıza girmesi ve yaygınlaşmasıyla, moda illüstratörleri tarafından ön plana çıkarılmaktadır.  Gerek dijital dünyada, gerekse çeşitli resim teknikleriyle (kolaj, suluboya, guaj, marker gibi) moda siluetleri farklı görüntülerde stilize edilerek, moda illüstrasyonuna yeni bir soluk getirilmiştir. Bu sayede birçok ünlü giyim markalarının tanıtımı ve kıyafetleri ölümsüz sanatsallaşması sağlanmıştır.

Dünyaca Ünlü Moda İllüstrasyon Sanatçıları Kimlerdir?

Günümüzde dünyaca tanınan moda illüstrasyon sanatçıları; Megan Hess, Hayden Williams, Arturo Elena, Mustafa Soydan, Diana Kuksa, Shamek Bluwi, Paul Keng, Ryan Monsod,Jamie lee Reardin,Dallas shaw , Kelly Smith, Kerrie Hess,Sabrina, Percy,İgnasi, Monreal,David Downtown..

Türklerde Moda İllüstrasyonu Ne zaman Ortaya Çıktı?

Türklerde moda illüstrasyonu Osmanlı döneminde Musahipzade Celal Efendi’nin “ Süs Dergisine “ yaptığı illüstrasyonlarla 1920’lerden itibaren tanınmaya başlamıştır. M. Celalledin Efendinin yansıttığı stil, daha zarif ve modern dünyayı tasvir etmiştir.

Günümüzde Moda İllüstrasyonlarıyla Tanınan Sanatçı Kimdir?

Günümüzde en çok tanınan Moda illüstrasyon sanatçısı Mustafa Soydan’dır. Geleneksel illüstrasyon dünyasını, dijital bir tarzla harmanlayarak Vouge dergisine kapak tasarımları yapmakta ve ülkemizi de bu alanda temsil etmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!