AnasayfaBlogMarkalaşma Süreci ve İmaj
Kişisel Markalaşma

Markalaşma Süreci ve İmaj

14 Haziran 2019
Markalaşma Süreci ve İmaj

Marka, üretici ya da satıcının mal ve hizmetini rakiplerinden farklılaştırmaya ve ayırt etmeye hizmet eden tasarım, logo, sözcük gibi somut ve soyut kavramlardan oluşan bir kavramdır. Kişisel markanızı yaratmak da böyle bir süreçten geçer.

Markalaşma nedir? Markalaşma demek sizi dinamik bir sürecin beklemesi demektir. Marka gibi düşünmek ve bir marka gibi hareket etmek en değerli ürününüzü aranılan talep edilen bir değere dönüştürmektir. Bu duruma bir çeşit algı yönetme sanatı da diyebiliriz.

Kişisel Marka Nasıl Yaratılır?

Markalama bir şey yada ürün için değer yaratmaktır Marka uzmanları kişisel marka yaratmanın kişinin kendisine bir ürünü piyasa sunmaya hazırlanan bir firmanın pazarlama sorumlusu gibi bakmasıyla mümkün olacağını belirtiyor.

Kişisel markalaşma oluşturmak için pazarı iyi analiz ettikten sonra kendinizi filtreleme süreci geliyor. Öncelikle pazar analizi yapıp ürününüz için fırsat ve tehditleri belirlemelisiniz. Sonrasında markanızı yaratırken bir pazarlama bölümünde çalışıyor gibi düşünerek kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. 

  • Hitap ettiğiniz pazardaki mevcut koşullar neler?

  • Fırsatlar ve tehditler neler?

  • Geleceğe ilişkin öngörüler neler?

  • Çözülmesi gereken problemler var mı?

  • Doğabilecek ihtiyaçlar neler, hangileri karşılanamıyor ?

  • Güçlü ve zayıf yönlerim neler?

  • Rekabetçilerim arasında kendi markamı nasıl kıyaslayabilirim ?

  • Kendi markamın nitelikleri ve farklılaştıran araçlar neler ?

  • Özgün müyüm?

  • İçeriğimi özgünlükten ve gerçeklikten uzaklaşmadan etkileyici bir şekilde sunabiliyor muyum?

Tüm bu unsurları ele aldıktan sonra değer yaratan bir kişisel marka kimliği oluşturulmalı. Kişisel markalaşma için bir diğer unsur ise algı. İnsanlar sizi nasıl görüyor? Hakkınızda ne düşünüyor? Algılar kişisel marka kimliğiniz ile örtüşüyor mu?

Kişisel İmaj Ve Strateji 

Kişisel imajınız insanlar tarafından  algılanma biçiminizdir. Bilgi, deneyim ve uzmanlığınızın yanında duruş ve giyim tarzınız da kişisel imajınızı belirler .Strateji için markalaşma sürecinin beynidir. Strateji size rakipleriniz yerine seçilme nedeni sunar.

Strateji için bir iş planı, hedef oluşturma, oluşturulan hedefler için takvim belirleme ve hareket planı oluşturmak gerekli. Tüm bu stratejik pazarlama süreçlerinin ardından ise ölçüm yapmak önemli.

Network’ümü genişlettim mi? Neler öğrendim? Kişisel markanız için ilk adım zihninizde ki değişim sürecidir. Kişisel marka kimliğiniz hayatınıza hedef, yön, amaç ve anlam kazanmanızı sağlayacak önemli bir kazanımdır.

Markalaşma İçin Kimlik Belirleme

Kişisel markalaşma süreci sırasında marka kimliğiniz için belirlemeniz gereken unsurlar vardır. Ürününüzün altına imzanızı temsil edecek olan adınız. Marka kimliğinizi belirleyecek olan logo, resim, harf ya da şekil. Yazı karakteriniz marka kimliğinizin bir parçası olacağından, kendi tarzınıza uygun bir karakter oluşturmanız önemli.

Renklerin insanlar ve algı üzerinde birçok etkisi ve anlamları vardır. Görsellerinizi  ve logonuzu belirlerken de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Kendinize özgün bir slogan oluşturmak  “Marka gibi düşün, marka gibi hareket et”. İlgi çekici bir slogan da olmazsa olmazdır,  marka değeri için sloganın önemi oldukça fazladır.

Başarılı Markalaşma 

Kişisel bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir blog, web sayfası ve bir sosyal medya aracı mutlaka olmalı. Size uygun olan ve samimiyetle katkıda bulunabileceğiniz bir sivil toplum kuruluşu da bulunmalı. Ayrıca kişisel marka içeriğinize uygun konferans ve seminerlere konuşmacı yada eğitimci olarak katılmalısınız. Kesinlikle farklı sosyal medya aracı belirleyip onları aktif olarak kullanmak gerek. Son yıllarda markalaşma için popüler hale gelen Instagram ile markanızı yaratın.

Başarılı bir marka olmak için önce kendi gerçeğiniz olmalısınız. Yani siz ne iseniz, kim iseniz markanız yapabilecekleriniz üzerine kurulu olmalıdır. En iyi kişisel markalaşma kendi gibi olmayı başaran insanlar tarafından yaratılır. Bu kişiler kendi fikir ve sahip oldukları nitelikleri en iyi yansıtabilen ve ifade edebilen kişilerdir. 

Hikaye anlatımı her zaman için insan kültürünün bir parçası oldu. Marka hikayeleri satış rakamlarını arttırır. Markasını yöneten kişiler kendi talebini yaratır, uzun vadeli düşünür, pazarı ve stratejisi vardır, ihtiyacı karşılar ve problemlere çözümler getirir. Başarılı ve güçlü bir marka duygusal bağlantıları içerir, rekabetin içinde farklılaştırır ve değerinizi yansıtır.

markalaşma kişisel markalaşma marka marka hikayeleri kimlik imaj strateji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Marka Yolculuğu Başlıyor
Kişisel Markalaşma

Kişisel Marka Yolculuğu Başlıyor

12 Temmuz 2019
Kişisel İmaj Ve Marka Olma
Kişisel Markalaşma

Kişisel İmaj Ve Marka Olma

11 Temmuz 2019
Kişisel İmaj Yönetimi Nedir?
Beden Dili

Kişisel İmaj Yönetimi Nedir?

17 Ocak 2021