AnasayfaBlogMarka Olmadan Önce Markalaşmanın Yol Haritası
Markalaşma

Marka Olmadan Önce Markalaşmanın Yol Haritası

10 Eylül 2018
Marka Olmadan Önce Markalaşmanın Yol Haritası

Markalaşma, insanların bireysel-kişiye özgü veya kurumsal-bir işletmeye yönelik bir marka hakkında sahip oldukları fikirleri, onların güvene dayalı düşünce dizeleri ile belli bir kalıba oturtan bir süreçtir. Markanızı oluştururken ve geliştirirken, bir takım unsurlar belirleyip adım adım yol haritası çizilmesi gerekir.

Marka oluşturmada yol haritası

1 - Neyi markalaştırmak istiyorsunuz? Öncelikle; Markanız hedeflediğiniz piyasa içinde tek mi? Markanızın var olan birkaç markadan biri olup olmadığını öğrenin ve markanız için yapacaklarınızı projelendirin.

2 - Ürününüz ve rekabet edeceği piyasa hakkında neler öğrenmek istiyorsunuz? Her şeyi araştırın. Olumlu, olumsuz, düşünürken saçma gelebilecek her notu alın.

*Projelendirmeye başladığınız markanızın mutlaka güçlü ve zayıf yönlerini bulun, zor baş edebileceğiniz veya karşınıza çıkabileceği düşündüğünüz fırsatları listeleyin. extra olması zor ama olabileceğini size düşündürten sürprizleri ekleyin. SWOT Analizi yapın.

3 - Markanızı nasıl konumlandırmaya başlamalısınız? Benzersiz olan ürün veya hizmetiniz ile daimi yer alacağınızı düşündüğünüz hedef pazarda müşterilerinizin akıllarına nasıl gireceğinizi tanımlayarak markanızı konumlandırın.

4 - Markanızın neyi ifade ettiğini hiç düşündünüz mü? Markanız hangi faydayı sağlıyor, nasıl bir değer sunuyor ve pazarlama iletişimlerini, ürün tasarımı, iş imajı, tüketici deneyimi gibi… her şeyin imajını belirleyerek tanımlayın.

5 - Marka Kimliğiniz nedir? Marka adınızı, logonuzu, sloganınızı veya sizi temsil edebilecek diğer paydaş çalışmalarınızı içeren marka kimliğinizi birlikte geliştirin. Ekip arkadaşlarınıza markanın işiniz için önemini vurgulayın, bulundukları marka için çalışıyor olduğunuzu belirtin, fikirlerini alın. Soyut bir kavramı somutlaştıran yüzler olun. Bu size takım içerisinde hem birbirine karşı güven verir hem de ortaya çıkabilecek herhangi bir kriz yönetiminde marka ekibinizin sağlam duruşunu ve birlikte neler yapabileceğinizi gösterir.

6 - Markanızın tanıtımı için neler yapıyorsunuz? Projelendirdiğiniz markanızı önce tanıtım, sonrasında sosyal medya reklamları, promosyonlar ve sunumlar gibi izlenilecek yolu oluşturarak başlatın.

7 - Marka değerini nasıl yönetmelisin? Markanızı, kullanım kurallarınız ve yasal haklarınızla mutlaka koruyun. Markanıza ait sadakat yaratan, tutarlı, olumlu bir marka deneyimi sunmalısınız.Markanızın değerini arttırarak markanızı yönetin.

Son olarak Markanızı belirli aralıklarla değerlendirmeniz gerekir. İşletmenize, müşterilerinize veya hedeflenen pazar kitlesi üzerinde zaman zaman yaptığınız değişiklikler ile markanızın güvenilir hissedilmesini ve akılda kalmasını sağlamak için markanızı belirli aralıklarla izleyin, değerlendirin ve güncelleyin. ,

Analizler, geleneksel pazarlama iletişim kanalları ile biraz daha zor gibi gözükse de dijital kanallar sayesinde bu daha hızlı ilerler. Marka hakkında piyasa da nasıl görüldüğü, konuşulduğu, bilindiği konusunda nicel bilgilere ulaşmak mümkündür ve bir çok istatistiksel araçlar ile bu daha pratiktir.

Marka oluştururken dijitalden uzak durmayın!

Markanızın gelecek tasarımını yapın. Gelişen dünyamızda insanların duygu ve düşünceleri değiştiği gibi markalarda değişim ve gelişim göstermektedir. Zaman değişiyor, insanlar, işletmeler değişiyor, tüketici ilgileri değişiyor, kültür değişiyor. Bazen markaların da değişmesi yeni dünyaya ayak uydurması gerekiyor. 

Markanız;

  • Bulunduğu konumun pazar değişikliği,

  • Marka dinamiklerini belirleyen liderin değişmesi,

  • Yeni ürün veya hizmet çeşitlendirme,

  • Şirket Birleşme veya devralmalar,

  • Mevcut pazarda kültür değişimi yaşanması... gibi bir takım sorunlarla da karşı karşıya kalabilir.

Bunlar var olan marka gücünüzü risk altına itmeye başlar, bu nedenle belirlediğiniz bir sıra ile marka güncellemesinin yapılması gelecekte de halen var olmanız için Marka planınız arasında bulundurulması gereken en önemli notlardır.

Marka soyut bir iletişimdir.

İnsanları ürün veya hizmet üzerinden buluşturma sözü verir. Bu nedenle her alanda markanın temel misyonu markanızın sesi ile doğru yansıtılmalıdır. Bu tutarlılık hangi alanda ne şekilde kullanılacak olursa olsun gelişen dünyamızda mutlaka dijitale yansır ve buradan hızla yayılmaya mahkumdur.

Marka, tüketicinin ulaşmak istediği temel duygu ve düşünceyi doğru yansıtmalıdır. Tüketicinin yaşadığı her marka deneyimi, tüketiciye duygusal bağ yaşatır. Bu yüzden, Markanız güven sağlayabilir nitelikte olmalıdır. 

Markalaşma marka yönetimi marka planı
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Marka Olma Gücünün İlkeleri
Markalaşma

Marka Olma Gücünün İlkeleri

03 Ekim 2019
Kişisel İmaj Ve Marka Olma
Kişisel Markalaşma

Kişisel İmaj Ve Marka Olma

11 Temmuz 2019
Marka Nedir?
Markalaşma

Marka Nedir? Marka Tescili Nedir?

06 Ocak 2020
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349