AnasayfaBlogMarka Değerini Periscope'ta Arttırmak İçin Tavsiyeler
Marka Yönetimi

Marka Değerini Periscope'ta Arttırmak İçin Tavsiyeler

27 Nisan 2016
Marka Değerini Periscope'ta Arttırmak İçin Tavsiyeler

Twitter’ın canlı yayın video aracı Periscope sosyal medya pazarlama dünyasında taşları yerinden oynatıyor. Periscope 10 milyon kayıtlı kullanıcısı ve ilk yedi günde elde ettiği milyondan fazla kullanıcıyla (buna Instagram iki ayda, Facebook 10 ayda, Twitter iki yılda ulaştı) pazarlamacıların sektörü nasıl ele geçirdiğini merak ettirerek saçlarını yolmalarına sebep oluyor. Hızlı, anlık katılım ve sadık takipçiler Periscope’un 2016 ve 2017 stratejilerinizde iyi bir yer tutacağına inanıyorum. Platformun küresel çekiciliği hayret verici. Bir pazarlamacı olarak Periscope’un doğru yer olup olmadığından emin değilseniz, bunu iyi yapan markaların nasıl yaptıklarıyla ilgili bazı ipuçları vereceğim.

Daha doğal ve samimi olun.

Periscope’taki deneyimli markalar platform üzerinde otantik olmanın değerini anlıyorlar. Markalarla iletişimin her şey olduğu ama reddedildiği sosyal medya sitelerinin veya statik mesajlaşma bildirimlerinin aksine Periscope gerçek zamanlı diyalog gerçekleştiriyor. Üstelik tek taraflı değil. Müşterilerle interaktif  olmak yeni bir şey değil ama Periscope bunu özgün ve de önce yapılmamış haliyle mükemmel hale getiriyor. Konuşma metinlerinizi bırakın, kolları sıvayın ve gerçek olun. Nasıl yapılır: Müşteriler kurum etkinliklerinin sahne arkasını görmeye bayılır. Bir projeyi eyleme dökerken gerçekte neler oluyor? Şirket kültürü başarıyı veya başarısızlığı nasıl etkiliyor ve kimsenin izlemediği günü birlik aktiviteler nasıl gözüküyor? Biz şirketimizin bir projesinde ürünlerin paketlemesini göstermek için Periscope kullandık ve müşterilere ve potansiyel müşterilere en baştan sonuna kadar nasıl büyük ölçekli bir projeyi başarılı bir şekilde yönetebildiğimizi görebilme şansını verdik. Başka bir örnek, Ultimate Fighting Championship’ten haberiniz var mı? Dövüş izlemek isteyen spor meraklılarıyla büyük popülaritesi var. Bu marka, sporcularının günlük hayatta neler yaptığını göstermek için Periscope’u kullandı. Ne yerler? Dövüş gününde nasıl çalışırlar? İşte bu kitlelerle iletişim kurabilmenin harika bir yolu. UFC, izleyecilerine favori sporcularını normal insanlar olarak görme şansını verdi, sadece dövüşçüler olarak değil, iletişim kurdurttu ve bağlılık geliştirdi.

Sıradan olmayan şeyleri betimleyin.

Sıradan bir olayı Periscoplamak sosyal medya kitlesini kesmez. Milenyum ve Z jenerasyonu zaten özel durumları, seminerleri ve sunumları kaydetmekten bıkmış durumda. Nasıl Yapılır: Huffington Post yıllar boyunca güvenilir ve inandırıcı bir gazetecilik materyali sağlamak için durmak bilmeden çalıştı. Ama Huff Post canlı röportajının nasıl gözüktüğünü kaç tane okuyucu ve abone biliyor? Son zamanlarda marka geleneksel Huff Post röportajının farklı bir açısını belgelemek için Periscope kullanmaya karar verdi ve izleyenlere bir ünlünün röportaja nasıl geldiğine şahit olma şansını verdi. Yayın zaten çok başarılı ama Periscope onların farklı bir şey sunmasına yardımcı oldu ve izleyiciler de buna bayıldı.

Önemli olan anları’’ maksimize etmek

Birçok sosyal platform yeni ürünlerini göstermek için bir tanıtım videosu yayınlıyor veya satışa çıkarmadan önce geribildirim topluyor. Yani geri bildirim için müşterilere danışıyor. Güven tesis etmek için bu videolarda bir adım daha öne çıkmak gerekir. Peki kaç tanesi bir adım daha ileri gidebilir? Gerçekten anlam taşıyan anlar için, Periscope o küresel cazibenin içine atlamayı çok kolaylaştırıyor. Nasıl Yapılır: The New York Auto Show geleceğin araçlarına göz atabilmek için harika bir yer, ama iş 2016 Nissan Maxima’yı sunmaya geldiğinde otomobil üreticisi ulaşım alanını genişletmek ve şova gelemeyenlerin evine gidebilmek için Periscope’u tercih etti. Kampanya çok başarılıydı ve Periscope markanın pazarda sadece birkaç gün içinde yeni ürününün hepsini satmasında katkıda bulunan bir faktör olarak yer almıştı. Markaların gelecekte Periscope’u nasıl kullanmayı veya kullanmamayı seçecekleri belli değil. Bizim şirket için Periscope, yaratıcılığımızı ve yeniliklerimizi göstermeyi kolaylaştırıyor. Diğerleri için Periscope’un sunduğu fırsatları tanımak daha karmaşık olabilir ama bu platformda amatörce uğraşmak ve markanızı bir ileriye taşımak anlamına gelebilir. Bu ister maçtan önce ürün tanıtımı izlemek olsun, canlı haber yayını setinde şekillenen harika bir hikaye Periscope markalar için bir oyun değiştirici, doğallık, gerçek zamanlı katılım ve eşi görülmemiş küresel ulaşım ağıyla önünü açıyor.

Marka Değerini Periscope'ta Arttırmak İçin Tavsiyelermarka değerimarka yönetimiperiscope markalaşmasosyal medya marka
Murat Beyler
Murat Beyler
Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259