AnasayfaBlogKusursuz Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?
Özgeçmiş Hazırlama

Kusursuz Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

16 Mart 2018
Kusursuz Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Kusursuz bir özgeçmiş hazırlamak istiyorsunuz. Herkes ister! Ancak kusursuz bir özgeçmiş nasıl yazılır? Sorusuna her zaman cevap bulamayabilirsiniz. Kusursuz bir özgeçmiş hazırlamak o kadar da zor değil. Aslında bir çocuk oyuncağı da olabilir. Günlük hayatta kusursuz özgeçmişlerin yüzlercesini görüyoruz bu sebeple gördüğümüzde kusursuz bir özgeçmişi hemen tanırız. İşte hepimizin kabul ettiği, kendinizi satmanıza yardım edecek ipuçları.

Özgeçmiş nasıl hazırlanır?

  • Hedefler ve başarılar sizin en iyi mülkünüzdür. Onlarla şov yapın! Bu bilgi herhangi bir pozisyonun özgeçmişi üzerindeki en önemli bilgidir. Eğer işverenleri etkileyecek bir şey varsa o da hedeflerinizi tuzla buz ettiğinizin kanıtıdır ve her bir İK uzmanı bu detayları atlamayacaktır. Bazı insanlar ilk sayfada bir özet tablosu koymayı severler ama ben her bir rol durumunun altında kalın harflerle yazılmasının da işe yarayacağını düşünüyorum. Sizce özgeçmiş nasıl hazırlanır? Başarılarınızı ön plana çıkararak!

  • Kendinizle övünebilirsiniz. Bana inanın, özgeçmişinizde istediğiniz kadar övünebilirsiniz. Hedefinizi aşmak, Başkanlar Kulübü kurmak, yeni bir müşteri çekmek, çok önemli bir anlaşmayı yapmak, En Çok Satan Satıcı olmak... bunların hepsi özgeçmişinize geldiğinde altın tozu kadar değerlidir. Siz bir satıcısınız değil mi? O zaman kendinizi satın! Bazen özgeçmişlerin ilk sayfasında ‘’başarılar’’ bölümü görürüz, bu ilgiyi en iyi kısımlara çekmek için yardımcı olabilir. Bu durumda kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır? Kendinizi hafife almayarak!

  • Sahip olduğunuz her rol hakkında kısa ama öz durumu verin. Önemli noktalara yapışın ve satışçıysanız öz bir şekilde hangi teknoloji türünü sattığınızı ve sattığınız pazarı açıklayın. Hiçbir işveren alakasız bir bilgi havuzunu elemek istemez bu yüzden kısa ve öz tutun. Ne sattığınız bir yana ayrıca anlaşma büyüklüklerini ve müşteri örneklerini de belirtmek iyi bir fikirdir. Bir mülakatta her şey genişletilebilir. Tekrar soralım, kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır ? Kısa ve öz bilgiler vererek!

  • Çalıştığınız her bir şirket için uzun uzun konuşmanıza gerek yok. Ama eşit olarak şirketlerin ne yaptığı hakkında kısa bir özet vermeyi unutmayın, muhtemel işvereniniz sizin çalıştığınız her organizasyonu duymamış olabilir. Ayrıca şirketin internet adresinin linkini de şirket isminin yanına koymak işe yarayacaktır. Bazen şirket logolarının serpiştirildiği özgeçmişler görüyoruz, bu özgeçmişi düzensiz ve dağınık yaptığı için bundan kaçınmalısınız. Dördüncü maddeye göre kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır? Çalıştığınız şirketler hakkında kısa ve öz bilgiler vererek!

  • Kariyer tarihinizde yılları olduğu gibi ayları da belirtmeyi unutmayın. Basitçe’’2002-2007’’ koymak eğer Kasım 2002’den Ocak 2007’ye kadar çalıştıysanız yanlış yönlendirici olabilir. Bu tamamen işverene bir yargı oluşturması için gereken detayları vermekle alakalıdır. Özgeçmişiniz onlara yardımcı olmalı, engel değil. Kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır? Sizin için küçük görünen detayları büyüterek!

  • Üç sayfa ile yetinmeye çalışın ve daha fazlasını yapmayın. Biraz genelleyici bir ipucu ama yine de kritik. Deneyiminize veya kıdeminize bağlı olarak üç veya dört sayfaya ihtiyaç duymanızı takdir ederim ama bir işvereni Tai Chi hakkındaki tutkulu ilginiz veya Asya seyahatinizin hatıraları ile sıkmak istemezsiniz. Ve ayrıca sizin belediye başkanlığınca aldığınız ödül size gerçekte mülakatta güvence olacak mı? Ben öyle düşünmüyorum. Satış rolleri için ‘’insancıl bir dokunuş’’ kağıt üzerinde gerekli değildir, duygusallığınızı işveren ile mülakattayken uyum sağlamak için saklayın. Eğer kapsamlı bir kariyer geçmişiniz varsa ‘’Daha önceki kariyer geçmişi istek üzerine mevcuttur’’ ifadesini koymak isteyebilirsiniz, özellikle eğer gençliğinizden fazlaca Mağaza Asistanı gibi vasıfsız roller içeriyorsa. Kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır ? Gereksiz bilgileri özgeçmişinizden çıkararak!

  • Çerçeveyi formatlamaktan kaçının. Bunun üzerinde daha önceki yazılarımda durmuştum fakat hala herhangi bir özgeçmiş için önemli olduğunu düşünüyorum. 10 ve 12 arası Arial veya Century Gothic gibi hoş bir yazı tipi kullanmanızı öneririz. Konu kariyer geçmişiniz olduğunda iş başlığının, şirket isminin, tarihlerin ve başlıkların kalın harflerle yazıldığından emin olun. Hiçbir zaman rastgele ‘’anahtar kelimeleri’’ kalın harflerle yazmayın- bu bizim en çok nefret ettiğimiz şeydir ve özgeçmişinizin üzerine mürekkep şişesi dökülmüş gibi gözükür. Kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır ? Yazım kurallarına dikkat ederek!

  • Özgeçmişinizi Word formatında saklayın, PDF değil. Bu ik uzmanlarının günlük bazda saçlarını yolmasına sebep olan bir şey ve biliniyor ki sadece onlara değil! Word belgeleri her şeyle uyumludur ama PDF öyle değildir. Avrupa ülkelerinde bu bir gelenek gibi görünebilir ama o dosya çeviriciler ile o kadar çok vakit harcıyorlar ki onun yerine direkt PDF’i çöpe atmayı yeğlemekte olduklarına eminim! Kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır ? Özgeçmişinizi Word formatında göndererek.

  • Eğer kariyer geçmişiniz biraz fazla oradan oraya gözüküyorsa ‘’ayrılmak için bir neden’’ sahibi olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde işverenler şüphelenir ve en kötü ihtimali düşünürler. Kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır ? Ayrıldığınız işyerlerinden neden ayrıldığınızı yazarak!

  • Yanıltıcı iş başlığından kaçının. Bu size bir mülakata mal olabilir. Geçmişte temeline göre en iyi adaylardan bir Satış Yöneticisinin bir İş Gelişimi rolü için fazlaca gelişmiş olduğunu, aslında adayın iş tanıtımının aksine hiçbir zaman yönetici rolü almadığını görmüştüm ve tamamen Yeni İş satışlarına odaklandık. Bunun siz olmasına izin vermeyin- başvurduğunuz iş hakkında düşünün ve iş unvanınızın, en azından rol tanımınızın iş ile eşlendiğinden emin olun.

Kusursuz Bir CV Hazırlamak İçin Eğitim Alabilir miyim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen CV Hazırlama Eğitimi sertifika programına katılarak bu konuda daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

cv hazırlama cv hazırlama teknikleri kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır özgeçmiş hazırlama özgeçmiş nasıl hazırlanır
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

16 Mart 2018
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

23 Ağustos 2017
7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma
Özgeçmiş Hazırlama

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

03 Mayıs 2017