AnasayfaBlogKoronavirüs Karantina Günlerinde Neler Yapabiliriz?
Kişisel Gelişim

Koronavirüs Karantina Günlerinde Neler Yapabiliriz?

20 Mart 2020
Koronavirüs Karantina Günlerinde Neler Yapabiliriz?

Ülke olarak hatta dünya olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Çin’de başlayan korona pandemisi adeta tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Yüz binlerce insan bu virüse yakalandı, on bine yakın insan hayatını kaybetti. Hızla artan virüs salgınını önlemek için dünya genelinde her ülke yöneticisi, kendi vatandaşına evde karantina altında olma çağrısı yaptı. Ülkemizde de ‘’Evde Kal’’ sloganıyla vatandaşların evlerinden dışarıya çıkmamaları konusunda uyarılar yapılıyor. Bu sayede virüsün hızla insanların arasında yayılması engellenmeye çalışılıyor. Alınan tedbirlerin yanı sıra, vatandaşlara düşen görev ise sadece evlerinden dışarıya çıkmamak. Evlerinin temizliğine ve kişisel hijyene özen göstermek. Kalabalık alanlarda çok hızlı bir şekilde yayılan koronavirüsü kişilerin öksürük, hapşırık gibi ağızlarından çıkan damlacıkların birbirlerine ve eşyaların üzerine bırakmalarıyla çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Şu an için tedavisi olmayan bu virüsten korunmanın en kolay ve basit yöntemi evde karantina ortamında olmak.

Yaklaşık bir  haftayı aşkın süredir evdeyiz. Misafir kabul etmiyor, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmıyoruz. Hatta ailemizde ki kişilerle bile virüs taşımamak için görüşmeleri kestik. Okullarında kapalı olmasıyla birlikte daha 2-3 hafta gibi bir süreçte ev karantinası altındayız gibi görünüyor. Bazıları ofislerini evlere taşıdı, evlerinden çalışmaya başladı. Birçoğumuz karantina ortamından sıkılıp şimdiden oflamaya başladı bile. Ancak bu sürecin bizim can güvenliğimiz ve sağlığımız açısından önemli olduğunun bilincinde olmalıyız. Düşünün ne hasta insanlar var aylarca hatta yıllarca evlerinden dışarıya adım atamıyorlar. Kanser hastaları, kalp ameliyatı olacak minik çocuklar şu an mecburen hastanelerde. Emin olun onlarda sizin yerinizde olup canlarının sıkılmalarını tercih ederlerdi.

Koronavirüs Karantina Günlerinde Evde Keyifli Zaman Geçirin

Haydi, hep birlikte durumu en iyi şekilde değerlendirip kendi içimize, ailemize dönelim. Hayatın koşturmasından  sıyrılıp, ruhumuzun, bedenimizin huzur bulmasına ve dinlenmesine izin verelim. Karantina günlerinde evde keyifli zaman geçirmenin yollarını arayalım. Evlerimizle okunacak yığınla kitap, dinlenecek bir sürü güzel müzik ve izlemediğimiz şahane filmler vardır. Kendini geliştirme kitapları iyi bir rehber olabilir. Kim bilir belki de bu tarihi günleri unutmamak için günlük tutarsın. Çıkamadığın sokağı, yaşayamadığın baharı çizersin. Aslında yaşarken kıymetini bilmediğimiz birçok güzel şeyinde ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlamıyor muyuz?

Ailenizle Kutu Oyunları Oynayın

Hep birlikte ailecek vakit geçirin. Aile bireyleri çoluk çocuk bir aradasınız. Kafalarınızı telefonlarınızdan kaldırın. Hatta telefonları bir köşeye atın, sosyal medya ağlarından sıyrılın.

En değer verdiklerimiz ile keyifli zaman geçirmeye çalışın. Her türlü zorlukta insan bir tek ailesinin yanında olmak ister. Sizi her şartta koşulsuz seven tek kişi ailemizdir. Günlük hayatın koşturması içerisinde birbirimizin temel eksikliklerini gidermekten başka eşimize, çocuklarımıza ne kadar zaman ayırabiliyoruz? Onlarla ne kadar verimli vakit geçirebiliyoruz? İşte tam da sırası! Haydi birlikte eğlenin. Çocuklarımız için aldığımız, ama bir süre sonra dolaplara tıkıştırdığımız kutu oyunlarını çıkarın. Tabu, monopoly, scrabble, jenga, uno, tombala ve daha birçok oyun oynayarak keyifli güzel anılar biriktirebiliriz. Çocuklarınız içlerinden ‘’evdekiler de iyi insanlarmış’’ diye geçirirse şaşırmayın.

Mutfakta Nefis Tarifler Deneyin

Evdekilere güzel bir ziyafet vermeye ne dersiniz? Kesin evde karantina ortamındayız diye mutfak malzemesi stok yapmışsınızdır. E haydi o kadar alışverişi boşa mı yaptınız? Hazır çoluk çocuk bütün aile evdesiniz. Girin mutfağa nefis tarifler deneyin. Bunu kendiniz yapacağınız gibi, eşiniz ve çocuklarınızın yardımıyla da yapıp keyifli aktivite haline getirmeniz mümkün. Yaratıcılığınızı kullanarak birbirinden lezzetli yemekler, salatalar hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınızla eğlenceli kurabiye tarifleri ve pastalar yapabilirsiniz. Bunlar için kendi tecrübe ve bilgilerinizi kullanabileceğiniz gibi internetten yemek ve pasta sitelerinde yer alan tariflerden de yararlanabilirsiniz.

Film Gecesi Düzenleyin

Film seyretmeyi sevmeyenimiz yoktur diye düşünüyorum. Haydi, toplanın çoluk, çocuk tüm aile bireyleri. Ortamı hazırlayın, mısırları patlatın, ışıkları söndürün. Çizgili pijamalarınızı çekin üstünüze. Birçok film alternatifinden bir tanesinde ailece karar verin. İster Netflix, İster CD, ister herhangi bir film kanalından eğlenceli bir film seçin. Birbirinden güzel film önerilerinden destek alın. Ailecek keyfini çıkarın. Aslında bize karantina gibi görünen evde kalma süremizi, aile bağlarını güçlendirecek şekilde geçirmek için çaba harcayın. Ne tür bir film izleyeceğinize karar veremezseniz, ilham veren motivasyon filmleri yazısına göz atabilirsiniz.

Dolaplarınızı Yerleştirin

Dolaplar, raflar, çekmeler… Giymediğimiz kıyafetler, kullanmadığımız eşyalar ve atmayayım dursun dediğimiz bir yığın gereksiz öteberi ile dolmamış mı? Sıyırın kolları girişin işe. Biraz minimalizm biraz düzen.Önce kıyafet dolabı ile  başlayın. Giysi, kıyafet, çanta, ayakkabı detoksu yapma zamanı gelmedi mi? İki sezon üst üste giymediğiniz modası geçmiş pantolonları, zayıflayınca bol gelen elbiseleri saklamaktan vazgeçin. Rengini beğenmediğin kazaklarını, sana bol gelen pantolonlarını, yıllardır kullanmadığın çantalarını, ayakkabılarını topla hadi. Kullanılabilir durumda olan ama giymediğin, senin beğenmediğin ancak başkalarının işine yarayan tüm kıyafetlerini güzelce katla. Onları adeta bir hediye verecek gibi kutulara, çantalara koy. İhtiyacı olan insanlara faydalı olduğunuzu bilmek sizi inanılmaz mutlu edecek. Aynı zamanda dolabınızdaki kalabalıktan kurtulduğunuz için çok rahatlayacaksınız.

Şimdi çekmecelere geçin. Mümkünse çekmece düzenleyiciler kullanın. Bunlar çok işinize yarayacaktır. Çekmecedeki kullanmadığınız ıvır zıvırı atın. İç çamaşırları, çoraplar, hepsinin yerlerini belirleyin. Aradığınızı kolaylıkla bulmanın huzurunu çekmeceyi açtığınızda anlayacaksınız. Kişisel bakım malzemeleriniz, takılar, parfümler, hepsinin yerini belirleyin.  Şimdi mutfak dolaplarına geçebilirsiniz. Burada da çekmece ve raf düzenleyiciler çok işinize yarayacaktır. Her şeyin yerinin belli olması iç huzurunuzu sağlayacaktır. Önceden fırsat bulamadığınız ertelediğiniz bütün düzenlemeleri şimdi yapabilirsiniz. Bu sayede etkili bir bahar temizliği yapmış olacaksınız. Baharı parklarda, bahçelerde yaşayamasak bile önümüz yaz unutmayın. Düzenli bir ortam, düzenli ve rahatlamış bir zihin demektir.

Pikabı Açın Kendinizi Müziğin Ritmine Bırakın

Son yıllarda eskiye özlemimiz giderek artıyor. Müziğin her türünü severim. Ama pikaptan yükselen müziğin ruhuma ayrı bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayla Dikmen plağından çıkan müziğin ritmine kendinizi bırakarak dans etmek size bütün olumsuzlukları unutturacaktır. Zeki Müren, Sezen Aksu Müzeyyen Senar’la birlikte şarkılara eşlik ederek stres atmanız da mümkün.

Evde Kalmayı Fırsata Çevirin: Online Eğitimler Alın

Ne zamandır kişisel gelişiminize katkıda bulunmak istiyorsunuz. Ama ev, iş, çocuk yoğun tempodan vakit bulamıyor musunuz? Size harika bir önerim var. Her şey yoluna girdiğinde iyi ki kendim için fırsat yaratmışım diyeceksiniz. Kişisel gelişiminize ve mesleki bilgilerinize değer katacağınız çok profesyonel bir eğitim sitesi, İstanbul İşletme Enstitüsü. Bir çoğu ücretsiz veya düşük bütçeler ödeyerek, online eğitimler alabilirsiniz. Eğer bir işletmeniz varsa ve koronavirüs tehditi ile  işletmenizi kapalıysa mesleki olarak kendinizi geliştirecek iş hayatı eğitimleri tam size göre olabilir. Belki de ailece yeni bir öğrenmek hem öğretici hem eğlenceli olabilir.

Kişisel gelişim eğitimleri de her bireyin alması gereken eğitimlerden. İşinize yarayacak öyle ki,  iş yerinizde terfi etmenize yardımcı olacak birçok eğitim alternatiflerinden birçoğu mutlaka sizin için. Bu eğitimlerin sonunda yapılan sertifika sınavlarında başarılı olduğunuzda Global olarak geçerli olan sertifika almaya hak kazanırsınız. İster ücretsiz olarak dijital sertifika kodunuzu, isterseniz de kapınıza kadar gelecek olan sertifikanızı ücret ödeyerek alabilirsiniz. CV’niz de fark yaratacak bu eğitimlere mutlaka katılarak koronavirüs karantina günlerinde evde kalmayı fırsata çevirin.

koronavirüs karantina evde keyifli zaman aile aktivitesi dolap düzeni film müzik eğitim
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.